Les miznúcich hviezd

Les miznúcich hviezd https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500032/bmid_les-miznucich-hviezd-GWv-500032.png 4 3 2

Sugestívny príbeh o mladej žene, ktorá počas druhej svetovej vojny využíva svoje poznanie divočiny, aby pomohla židovským utečencom zmiznúť pred nacistami – až kým všetko neohrozí tajomstvo z jej minulosti. Jona, ktorú ešte ako malé dievčatko uniesla jej bohatým nemeckým rodičom záhadná žena a vychovávala ju v neľútostnej divočine východnej Európy, sa v roku 1941 ocitá v lesoch na pomedzí Poľska a Bieloruska sama. Jej osamelú existenciu naruší stretnutie so skupinou Židov utekajúcich pred nacistickým terorom. Ohromená sa od nich dozvedá, čo sa deje vo vonkajšom svete, a prisľúbi, že ich naučí všetko, čo vie, o prežití v lese. Na odplatu dostane prekvapivé lekcie, ako si otvoriť srdce po rokoch izolácie. Keď ju však zradia a utečie do mestečka okupovaného Nemcami, jej minulosť a prítomnosť sa stretnú v šokujúcej kolízii, ktorá môže všetko zmeniť.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Fortuna Libri (SK)

The Forest of Vanishing Stars , 2021

Knihochod
11.06.2023 5 z 5

Po prečítaní Knihy stratených mien som tak akosi vnútorne tušila, že toto bude ďalší príbeh, ktorý ma vnútorne totálne rozloží a zabrnká na tie správne struny mojich emócii. Príbeh, pri ktorom sa mi po tele rozbehnú zimomriavky a do očí sa natisnú slzy, ktoré sú pripravené kedykoľvek sa skotúľať po tvári a kvapnúť na jeho stránky.

Keď som knižku začínala čítať, nemala som od nej žiadne veľké očakávania, ktoré by som potrebovala, aby sa naplnili, nakoľko iste viete, že príbehy z prostredia II. svetovej vojny nečítam často. Musím však povedať, že som takmer od prvej stránky bola vtiahnutá do deja a bolo pre mňa len veľmi ťažké odtrhnúť sa od čítania.

Príbeh je to drsný, surový. Autorka si pri popisovaní rôznych momentov neberie servítku pred ústa, ale popíše aj do tých najpodrobnejších, častokrát veľmi krvavých detailov.

Rovnako na mňa pôsobili i popísané emócie - boj o holý život, potreba zachrániť seba i ostatných, láska, strach o milovanú osobu, bolesť z ich straty.

Veľmi ťažko sa mi píše hodnotenie na takúto emočne náročnú knihu, avšak dúfam, že aspoň to málo, čo som ku nej napísala, vás presvedčí k tomu, aby ste po nej niekedy tiež siahli. Táto knižka si to zaslúži.

MaggieR
31.05.2023 4 z 5

Veľmi pútava kniha pri ktorej vám idú slzy do oči. Hoci sú postavy fiktívne príbeh je založený na skutočnosti a to je ťažké prijať. Určite odporúčam.