Leonora a Klementina

Tři kapitoly z Filozofického románu věhlasného a celou svou tvorbou značně rozporuplného francouzského spisovatele a filozofa, předchůdce prokletých básníků a surrealistů.Příznivci markýzových zvrhlostí si však tentokrát nepříjdou na své,neboť zde markýz pouze prostřednictvím svých dvou hrdinek prezentuje své názory na tehdejší společnost - dívky se nejprve ocitají v tlupě cikánů a poté upadají do spárů inkvizice ......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/45857/leonora-a-klementina-Xr1-45857.png 3.434
Literatura světová, Novely
Vydáno, Volvox Globator

Kniha Leonora a Klementina

jiri77

V téhle knize Sade více filozofuje o morálce a přírodních zákonech a jak se každý jedinec díky ní chová.Poukazuje na bezpráví a útlak od tehdejší aristokratické společnosti,která kázala pod rouškou falešné morálky a ve jménu boha a mravních hodnot a sami si užívaly neřesti a týrali a zneužívali chudší lid. Určitě se nedá se vším souhlasit ale některé pohledy mi přišli celkem rozumné a pomocí příběhu,to jde lépe přiblížit.

ivana1975
07.10.2017

Neviem... Ja mam velmi rada de Sadeho, ale toto mi prislo take dost nudne... Neviem sa do toho zacitat tak, ako do jeho ostatnych knih.

paulinschildie
13.02.2016

Leonora a Klementina je zatím jediná věc od Markýze de Sadea, která mě opravdu zaujala. Vnímám ho zde skutečně jako filosofa, a ne jako autora prasečinek. Jeho filosofie se mi sice děsně protiví, protože Sade zastává názor, že konání zla je v podstatě v pořádku, neboť zlo vychází ze zákonů přírody, zatímco ctnost je věc naprosto nepřirozená, ale přesto mě to vedlo k zamyšlení. Svůj postoj Sade ukazuje téměř na všech postavách, včetně na těch z prostředí církve, kteří - i přes svoji roli mravokárců - se poddávají právě zlu, a ne ctnostem, takže existence církve nemá žádný význam, když se sama podřizuje zvrhlým zákonům přírody. Je možné, že Sadeovi prostě jen nerozumím, ale mám pocit, že v některých věcech si trochu protiřečí. Velebí zde zlo, ale hlavní hrdinka Leonora svým chování v zásadě ctnost a ostatní křesťanské hodnoty nepopírá - jediný problém je v tom, že ctnost jí způsobuje mnoho těžkostí. Spíš mi připadá, že Sade klade důraz na individualitu člověka, kdy ctnost není vlastnost daná přírodou, ale životní postoj, který však není v souladu s lidskou přirozeností. Ctnostný by měl být člověk jen do určité míry, protože její veliké množství způsobuje lidské bytosti neskutečné utrpení.

Widow Embalmer
12.05.2015odpad!

Víc se mnou morálně pohnula i reklama na podprdu. V tomhle století už to prostě nemá smysl číst. Ani jen tak pro zajímavost.