Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392131/bmid_leonardo-da-vinci-6Rq-392131.jpg 4 169 43

Touha vědět víc než ostatní ho poháněla k významným objevům. Tvořivý fantasta, umělec s duší vědce i kontroverzní osobnost - tím vším byl Leonardo da Vinci. Uznávaný autor biografických knih Walter Isaacson se vydává po stopách tohoto mimořádně talentovaného člověka, jehož myšlenky zůstávají po řadu generací zahaleny tajemstvím. Čtenářům tak přibližuje intelektuálně bohaté prostředí renesanční Itálie a okolnosti vzniku Leonardových nejslavnějších děl, přičemž vychází z umělcových poznámek i nově objevených faktů.... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Práh

Leonardo da Vinci , 2017

Dada077
Dada077
14.03.2020 5 z 5

Na viac ako dva mesiace som sa ponorila do fantastickej knihy o takom eccellentissimo e singhularissimo vuomo, akým bol Leonardo da Vinci. Pri popisoch jeho zrodenia, detstva a cestou do Florencie som si privykla na jeho povahu, nálady a nekonečnú túžbu vedieť, poznať. Bola som vtiahnutá do víru nákresov, plánov, poznámok na okrajoch, písaných zrkadlovo ľavou rukou sprava doľava. So zatajeným dychom som pozorovala, ako skúma, pitve, premýšľa, načŕta cesty k odpovediam na svoje otázky. Táto kniha mi ponúkla možnosť nakúkať ponad maestrovo plece na jeho nezameniteľné sfumato, juxtapozíciu rohu spodného viečka a spodnej hrany dúhovky.
"Keď ty, ó, básnik, vyrozprávaš príbeh svojim perom, tak maliar ho svojim štetcom dokáže vyrozprávať ľahšie. "
Takmer denne som sa po celé dva mesiace strácala vo víre skúmaní pohybov, zvukov, pozícií, svalov, príčin, vzťahov ... a nechcela som sa vynoriť do súčasného sveta.
Ak hľadáte históriu, čítajte o Leonardovi, ak sa chcete nechať inšpirovať, čítajte, ak hľadáte motiváciu, čítajte. A možno jedného dňa opíšete jazyk ďatľa. Viem, možno to nikomu na nič nebude, ale ... len tak ... len tak zo zvedavosti. Rýdzej zvedavosti.
PS: zo začiatku som bola sklamaná, že autorove poznámky sú iba odkazy na použitú literatúru, ale nakoniec som zistila, že to iba ja som nenásytná po ďalších a ďalších informáciách a iba na mojej zvedavosti záleží, koľko si ich v uvedených zdrojoch dokážem prelúskať.
Do ČV som knihu zaradila, pretože psychická porucha vždy ide ruka v ruke s genialitou.

Kozel
Kozel
02.03.2020 5 z 5

Kniha všeobjímající, dlouhá a fascinující jako samotný život Leonarda. Respektive Leonardo sám je naprosto fascinující a inspirující osobnost, jemuž se málokdo vyrovnal v jeho době a myslím, že těžko by hledal konkurenci i dnes.

Leonardo je důkazem, že zvědavostí a neustálým pokládáním otázek a hledáním odpovědí dojdete skutečně daleko. Jistě, nenamalujete Monu Lisu (byť to je zrovna obraz, který mě nikdy úplně nepoložil na rozdíl od jiných Leových děl) nebo Poslední večeři, to ale není cíl. Tím je radost a věčný hlad po vědění. Dívat se kolem sebe mnohem pozorněji a obdivovat svět. Jakkoli fantastickým byl da Vinci umělcem, Leo mě vždycky dostával uměním kreslířským, filozofickým a vědeckým, což jsou pro mě nejcennější pasáže Isaacsonem naprosto skvěle zpracované biografie (a to mám k Američanům téměř vždycky výhrady, jakmile se zajímají o Evropu). Ostatně nevycházím z údivu nad tím, kterak se nelegitimní potomek z Vinci bez ústavního vzdělání stal ikonou, která samostudiem ve výsledcích předběhla lidskou společnost o několik staletí. Kéž by Leo našel někoho, kdo by ho donutil ještě za života podělit se o tyto výsledky. Walter Isaacson zavírá knihu, myslím, naprosto skvěle - do té věty by se dal shrnout celý Leonardo da Vinci: "Buďte přístupni záhadám. Ne všechno musí mít ostré hrany".

Mnohokrát jsem si říkal, jak se Leonardově přístupu přiblížit v dnešní době. Je to složité, existuje nespočet rozptylujících, nebo spíše rušících, faktorů, kterým velký génie čelit nemusel. Ale jde to, půjde to a stojí to za to.

A ještě jedna nádherná věc, prolínající celou knihu=o) Leonardo si položil úkol - "popiš jazyk datla". Položili jste si někdy takový zdánlivě "hloupý" úkol? Natož hledali výsledek? Je velmi pozoruhodný. Pozoruhodný a překvapivý jako všechno venku, co přehlížíme. Pozoruhodný a překvapivý stejně jako celý Leonardo=o)

LEGACY
LEGACY
25.12.2019 5 z 5

Velkého Leonarda jsem dostal na minulé Vánoce, bohužel až teď ,takřka na rok, jsem tuto vynikající biografii přelouskal a ono vysoké mínění, které jsem k němu choval přerostlo v obdiv a taky trochu nevěřícnost, že člověk, kterému nebylo poskytnuto ani pořádné vzdělání ani výhod se silou svého úsilí, důvtipu a nezměrné zvídavosti vypracoval na všestraně nadaného génia, který chtěl vědět vše o všem, a částečně se mu to podařilo, což je na dobu a na prostředky, kterými disponoval dechberoucí, a to si myslím, že si svá největší tajemství uchovával v hlavě jen a jen pro sebe. Člověk jej po přečtení už nevnímá jen jako člověka, co namaloval ten a ten obraz, vnímá ho jako člověka, který skloubil vědu a přírodu, člověka, který se bláhově snažil dostat co možná nejblíže k dokonalosti a tak své masterpieci nikdy nedal z rukou, člověka který byl schopen hodiny a hodiny civět před sebe a pozorovat křídla vážky, nebo udělat po hodině jeden tah štětcem na nějaké náboženské postavě, byť byl nevěřící, o člověku, který se nebál glorifikovat mužský pohlavní orgán a zároveň chodit v elegantním růžovém plášti s o několik roků mladším společníkem, nebál se ušpinit si ruky při svých rutinních pitvách, aby se dovtípil, který nerv nám vyčaruje na obličeji úsměv. Jazyk datla, nebo proč je nebe modré, očarování vodou jsou právě typy otázek, které si kladl asi jen jako jeden z mála, a díky obsedantní potřebě dopídit se k odpovědím, byl později schopen prošpikovat své obrazy tisíci malinkatých detailů, které obyčejné oko ani nepostřehne, a to úsměvné na tom je, že člověka, kterýho má svět zaškatulkovanýho jako nepřekonatelného mistra malíře, se primárně zaměřoval na roli vojenského konstruktéra a inovátora. Jakožto člověku, co rovněž maso strčí do pusy tak jednou za rok mě rovněž imponuje výběr jeho stravy, a pak je tu naprostá nepoddajnost autoritám, která člověku zdůrazní co pro Leonarda znamenala jeho svoboda. Autor nám poskytl myslím vyčerpávající informace a nechci vědět jak usilovně musel pracovat, aby tak komplexní a tajemnou osobu vykreslil, co možná nejpřesněji a přitom srozumitelně i třeba totálním uměleckým neznalcům jako jsem já. Ať už jste uvnitř svého bytu, nebo v dílně, nebo na ulici, bude ve vaší blízkosti alespoň jedna věcička, v které má Leo své prsty, anebo jí alespoň nějakým způsobem inovoval, i když se bude jednat o něco, co již bereme za samozřejmé jako třeba hever. Za týden jedu poprvé do Itálie a i když to nebude Florencie ani Milán, tak mě tahle kniha dost navnadila se o Itálii a její historii dost zajímat, a to je také myslím jeden z úkolů knih, aby v nás podnítila zvědavost v kruzích, které nám byly doposud neznámé, a kdybych mohl odpovědět na onu banální léta opakovanou otázku, v jaké éře, bych chtěl vyzkoušet si žít, byla by to asi renesance a výkvět géniů. Kniha je unikum, kterou ze své knihovny nepustím, a Leonardo by měl být pro nás obří inspirace.

Michal2222
Michal2222
03.12.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších životopisných knih, které jsem kdy četl. Je sice chvílemi až přespříliš podrobná, nicméně právě tato podrobnost ukazuje Leonardovu zvídavost a genialitu všeho, do čeho se za svého života pustil. Málo toho nebylo. Úžasný dojem za sebou po přečtení zanechává tato kniha a Leonardo Da Vinci. Skvělá práce Waltera Isaacsona.

pablito
pablito
06.11.2019 4 z 5

Dokonalá bigrafie. Isaacson je precizní autor. O jednu hvězdičku méně než za Einsteina jsem dal jen proto, že nejsem znalec umění a popisy Leonardových děl byly pro mě až příliš podrobné. Obě biografie dle mého stojí za přečtění.

DavidGreňa
DavidGreňa
25.10.2019 5 z 5

Túto knihu som prečítal šmahom ruky. Vynikajúca kniha z ruky skvelého autora, ktorý opísal život a diela možno aj najväčšieho génia ľudstva. Skoro každá prečítaná strana má dokázala prekvapiť a tlačila má ďalej a ďalej vpred.Po prečítaní tejto knihy sa človek začne inak pozerať na obrazy, ľudské telo, prírodu a svet ako taký. Odporúčam.

jaroiva
jaroiva
05.10.2019 5 z 5

Tady opravdu audiokniha nebude stačit. Budu si muset ještě prolistovat papírovou.
Ovšem nestíhám dost obdivovat Isaacsona.
Podle Einsteinova životopisu bych řekla, že je odborníkem na fyziku, podle Jobsova životopisu, že je nadšeným ajťákem, a teď zase znalcem umění...
Dokonalé všechny tři knížky.

E_Lan
E_Lan
29.08.2019 4 z 5

Velmi zajímavé pojednání o neskutečném mysliteli, vynálezci a umělci. Ač je kniha trochu zdlouhavá, velmi detailní, tak přináší obrovské množství zajímavých faktů nejen z historie, ale i z dnešního života a jeho fungování. Opravdu hodně si z popisu života toho zajímavého člověka čtenář vezme a u mě se navíc vzbudil mírný zájem o malířství:-) A to je co říct!

Belatris
Belatris
23.07.2019 5 z 5

Můj první Isaacson, kterého jsem skutečně zvládla celého. Jeho detailní přístup s využitím pohledů z co nejvíce stran může být zahlcující (v případě Jobse mě opravdu brzy zahltil a odpadla jsem). V případě Leonarda pomohlo i to, že jsem poslouchala audioknihu, velmi pozvolna jsem si vyposlechla Leonardův život, věci, které ho poháněly, situace, které mu jeho nebetyčná zvědavost přinášela... A velmi jsem se bavila a inspirovala. Nečekala jsem portrét umělce, ale komplexní portrét člověka s mnoha zájmy, rozlítaného do mnoha stran a oborů, a přesně to Isaacson udělal.
Jedinou nevýhodou je absence obrazového materiálu, který jsem si ale našla zvlášť.
Ideální by bylo mít jak papírovou knihu, tak i audioknihu.

janamaluveckova
janamaluveckova
21.05.2019 5 z 5

Strhující, inspirativní, detailní.

lukas9608
lukas9608
20.05.2019 2 z 5

Poslouchal jsem audioknihu. Po několika hodinách detailního popisu Leonardových obrazů a rozjímání nad tím, jaký styl tahu štětce byl použit jsem to už nedal a poslech zabalil. Ze začátku jsem obrazy alespoň googlil, abych věděl o čem je řeč, ale po určité době mě přestalo bavit i to. Čekal jsem spíše popis jeho života, či popis jeho zajímavých vynálezů, ale zdlouhavý popis malířských děl mě od knihy zcela odradil.

Iv8
Iv8
16.05.2019 4 z 5

Občas bylo nutné si vyhledat popisované dílo, aby člověk pochopil a třeba se i poučil a přiučil, což jistě není na škodu...V době, ve které Leonardo žil se asi nedaly očekávat žádné napínavé a dramatické chvíle, aby se děj rychleji "někam" posouval. Prostě nečteš detektivku, ale "obyčejný" život jednoho člověka, takže tak.

martin3683
martin3683
11.05.2019 3 z 5

Leonardo z Vinci byl bezesporu talentovaný člověk, ale hlavně skvělý pozorovatel. Díky své obsesi zaměřovat se na detaily jsou jeho malby geniální a dodnes nepřekonané. Ale zas tak moc jich vlastně nedokončil, protože ho zajímalo tolik věcí najednou, že byl noční můrou všech zadavatelů a šéfů. U jeho vynálezů se mísil technický a matematický um s bujnou fantazií a většina nákresů je spíše nesestavitelných. Nedá se mu však upřít novátorský přístup (však to bylo 500 let zpátky, byl to velký vizionář). Tohle a více se z knihy dozvíte hlavně díky precizní práci autora knihy s Leonardovými deníky. Bohužel se autor hodně zabývá jeho dílem, ne jen osobou, jeho životem a dobou. Rozpitvává každý obraz či sochu a je to hodně nezáživné čtení. Musíte umění strašně milovat, abyste se donutili pokračovat (což není můj případ), já nejdříve přeskakoval odstavce a pak celé stránky. Kniha je více vědecká práce než záživné čtení a inspirace géniem své doby. Čekal jsem od ní něco jiného a trochu zklamala.

tlllk
tlllk
18.04.2019 4 z 5

Kniha vyžaduje zvláštny prístup, hlavne jej audio-podobu treba doplniť o priebežnú prácu s Googlom. Je v nej množstvo popisov maliarskych techník, ktorých význam som pochopil až pri zhliadnutí daného obrazu, inak vyzneli zbytočne a nedôležito. Kniha z Vás neurobí odborníka, ale rozšíri obzory a ako bonus je tam par pikantných historiek z Leonardovho života.

david6376
david6376
02.04.2019 4 z 5

Zatím jsem na začátku knihy, u kapitoli dětství a mohu říct, že mě kniha naprosto vtáhla a překvapila, za mě vynikající kniha

petaSk
petaSk
18.03.2019

Po dvou hodinách poslechu to vzdávám. Nepopírám, že autor odvedl precizní práci. Pro mě je ale životopis strašně nezáživný.

martunka
martunka
05.03.2019 5 z 5

Rozhodně se jedná o velmi kvalitní a čtivý životopis. Jeho četbu jsem si hodně užila.

JosefKomensky
JosefKomensky
22.01.2019 5 z 5

Uzasnaa kniha skvele vysvetlujici postavu genialniho vynalezce a vesumela Leonarda da Vinci a doby v niz zil. Ctenar pak taky pochopi,ze za jeho obrazy - napriklad dama s hranostajem se skryva mnohem vic, nez je na prvni pohled patron - povinna cetba pro vsechny fandy Dana Browna

maphiosso
maphiosso
14.01.2019 4 z 5

Walter Isaacson je bezesporu skvělý životopisec. Ve svých knihách dokáže vyložit poutavě život velikánů historie jako málokdo. Dá se říci, že Isaacsonovy knihy jsou zárukou kvality a nejinak je tomu v případě biografie Leonarda da Vinci.
Mám ale pocit, že v této knize trochu „tlačí na pilu“. Fakta tu a tam prokládá vlastními názory a domněnkami a v několika případech se uchyluje ke srovnávání Leonarda se Stevem Jobsem, což na renesancí okouzleného čtenáře působi jako facka iPadem.
Drobnou výtku směřuji také k redakční práci nakladatelství Práh. Pravopisných chyb a špatného skloňování slov není v knize zrovna málo a při četbě ruší jinak výborný překlad.

roman9739
roman9739
11.01.2019 1 z 5

Knihu jsem prozatím odložil; je značně nudná a nedosahuje kvalit, které jsem očekával po famózní biografii Steva Jobse.