Říkali mi Leni

Říkali mi Leni https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139838/rikali-mi-leni-139838.jpg 4 1350 259

Leni série

V poutavém a dobře vykresleném příběhu se zde před námi rozvíjí osudy malé holčičky, která byla tak jako mnoho dalších dětí za druhé světové války odebrána českým rodičům a zavlečena do Německa na "převychování."

cukrovka
12.03.2016 5 z 5

Tak jsem se vrátila zpět do dětství a kniha mě opět dojala. I když byla psána z pohledu 11ti letého děvčete, byla kniha plná emocí. V dětství jsem vnímala hlavně trápení děvčete, nyní jsem se spíš zamyslela nad celou hrůzou války - kolik životů zničila, ovlivnila.

Danielka_1999
26.02.2016 5 z 5

Dnes dočteno už asi potřetí. Tato kniha vás buď strašně chytne za srdce nebo se vám vůbec nebude líbit. Mě chytla opravdu za srdce, brečela jsem už asi od půlky, ikdyž jsem věděla, jak dopadne. Poslední věta mě dokáže rozbrečet úplně vždycky. Knížka je sice z pohledu malé holky, ale čte se to krásně. Patří mezi knihy, ke kterým se budu (i přes téma) vždycky ráda vracet :)

Kachorra
21.02.2016 5 z 5

U téhle knížky si pamatuji, že jsem ji měla povinně přečíst na základní škole, což jsem také udělala, přestože tehdy jsem téměř vůbec nečetla. Když jsem si ji ale přečetla znovu, bylo to, jako bych kdysi četla jen stručný obsah o knížce. Jinak myslím, že se nedá hodnotit jinak, než pěti hvězdičkami.

trais
06.02.2016 3 z 5

Přečteno.Knížka nebyla špatná. Měla zajímavý a neobvyklý příběh, který v této době ztěží zahlédneme. Ovšem musím přiznat že kniha je podle mě určena mladším divákům a proto mě tolik neoslovila. Ke konci jsem se musela přemáhat abych knihu dočetla proto ty 3 hvězdičky, Jinak pokud vás zajímá poválečné období určitě si knížku přečtěte, ale připravte se na to že je to opravdu vyprávění 10 holky.

Makaja
17.01.2016 5 z 5

Přečetla jsem v rámci výzvy, jako knihu přeloženou do angličtiny, mohla bych i jako knihu přečtenou za jeden den, konkrétně mi to trvalo 2 hodiny. Ačkoli je to kniha pro děti, líbila se mi, jako dítě mě bohužel minula a myslím, že je to škoda. I dospělému má kniha co dát, ale dětem bych řekla víc, přece jen je to psáno očima jedenáctileté dívenky, je patřičně naivní a jednoduchá. Přesto je ten příběh silný a klidně si ho mohou přečíst všechny generace. Osobně ho dceři dám přečíst počítám tak za tři, čtyři roky, teď má devět a je ještě hodně dětská, nejraději čte pohádky.

EllieK.
13.01.2016 4 z 5

Poutavé vyprávění malé dívenky mě nadchlo. V některých pasážích jsem tajila napětím dech. Smutný příběh s patřičně šťastným koncem.:-)

MichelleS
19.12.2015 5 z 5

V dětství jsem ji četla několikrát jako povinnou četbu. Už tehdy se mi líbila, ale zároveň mě děsila, hlavně tu fotografii jsem měla pořád před očima. Teď jsem si vzpomínky oživila, pořád má tento příběh co říct i dospělému čtenáři.

Ječmínek
09.11.2015 4 z 5

Zrovna jsem neměl co číst a tak jsem ze zoufalství hledal ve své stokrát prohledané knihovně něco, co jsem ještě nečetl. A vytáhl jsem knihu, o které jsem si léta myslel, že je pro malé holčičky. Nevím, proč jsem ji začal číst. A teď vám musím říct, že mě chytla za srdce. Neměla by být v kategorii pro děti a mládež, měli by si ji přečíst všichni, i drsní chlapi. Tak milou knižku jsem už dávno nečetl. Autorka ji psala těsně po válce a na knize je to znát - trošku je naivní, trošku až moc vlastenecká (Německo peklo, Československo ráj). Někdo se tady pozastavoval nad tím, že má Leni hnědé oči a vlasy. Pro autorku by bylo určitě jednodušší napsat, že má Leni modré oči a světlé vlasy. Jenže to by se zase tolik Leni neodlišovala od německých dětí, což chtěla asi autorka zdůraznit. Plný počet hvězdiček dát nemůžu, ale měl jsem chuť to udělat. Krásná kniha.

Carpinus-CZ
27.10.2015 5 z 5

Další z kultovních dojemných příběhů s dětským hrdinou. Takové knížky by dnešní děti potřebovaly číst jako sůl ...

Zuziiik
18.09.2015 4 z 5

Povinná četba, ale jediná, kterou si pamatuju

PetraBery
14.09.2015 5 z 5

Krásný, smutný, dojemný... Ta představa, že patříte někam jinam... Knihu jsem četla několikrát a pokaždé ve mě zanechala silný dojem. Určeno nejen pro děti, ale i dospělé... Rozhodně doporučuji, sama se k ní určitě vrátím.

Hann8
31.08.2015 5 z 5

Myslím, že kniha rozhodně není jen pro děti a mládež a podle mého by takto neměla být ani označována. Já když jsem na knihu narazila, přemýšlela jsem, jestli si ji mám přečíst, jestli mě vůbec bude kniha zařazena do dívčích románů bavit. Trochu mě to zmátlo... Nakonec jsem si ji přečetla a jsem za to moc ráda. Právě tím že je psaná vyprávěním dítěte, takže jakoby stylem "pro děti" má podle mě své velké kouzlo. Hlavně poslední úryvky mě neskutečně dojaly. Doporučuji lidem v každém věku. :)

BlaFre
11.08.2015 5 z 5

Napínavá kniha o malém děvčátku, které tuší, že patří někam jinam. Bravurně napsáno.

emíšek22
13.07.2015 5 z 5

Kniha je opravdu moc pěkná. Příběh malé holčičky vytržené z domova ve velmi nízkém věku, ale stále vzpomínající na domov. Zanechalo to ve mě zvláštní pocity. Četla jsem ji zatím 2x, ale rozhodně si ji časem hodlám znovu přečíst.

stetty
27.06.2015 5 z 5

Tato kniha se mi moc líbila a doporučila bych ji všem holkám i klukům. Ve škole jsme ji dostali za povinnou četbu. Nejdříve jsem si myslela že to nebude nic moc, ale potom jsem se do ni začetla a nikdy si ji určitě přečtu znovu.

amelie.m
25.06.2015 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla asi dvakrát, ještě jako dítě a zanechala ve mně hluboké stopy.. Je teskně krásná..

Luccy78
12.06.2015 5 z 5

Hodně dojemný příběh malé holčičky, kterou násilím odvedli od milující rodiny na převýchovu do Německa. Velmi silný příběh, který bych doporučila ke čtení i dnešním dětem a dospívajícím. Možná by se pak do domovů vrátila láska a úcta k rodičům za to, co pro nás dělají, že jsme mohli vyrůstat doma u těch, co nás měli a mají rádi, a vděku za tu spoustu lásky, kterou jsme byli jako malí obklopení.

Eli-Eli
28.05.2015 5 z 5

Ke knížce, kterou jsem v dětství měla tak ráda, jsem se vrátila po 30 letech... a stejně jako tehdy jsem ji i dnes přečetla jedním dechem a konec příběhu se neobešel bez slz. Osud českého děvčátka, nadaného, citlivého, s bujnou fantazií, vychovávaného od jejích 3 let v nacistické rodině téměř bez lásky zato plné přetvářky a lží, dojme malého i velkého čtenáře. Leni zapomněla svůj rodný jazyk, ale v jejích snech zůstala nesmazatelná stopa, která ji táhne "domů". Válka skončila a jedenáctiletá dívka se dává s nedětskou odvahou do boje za svou repatriaci.
Autorka vypráví příběh "dětským jazykem", navíc Leni často bez varování přechází z reality do fantazírování a představ o lepším světě - toto zvyšuje poutavost knihy. Všem doporučuji! Přečtete jednou a pak znovu a znovu...

Rade
31.03.2015 5 z 5

Četla jsem jako dítě a kniha na mě moc zapůsobila (hodnotím podle tehdejších pocitů při čtení). Pokračování v knize Štěstí přijde zítra mě již tenkrát velmi, velmi zklamalo.

tulipoš
21.03.2015

Knihu jsme se třídou četli v páté třídě, na každý týden jsme si měli přečíst jednu kapitolu a pak jsme z toho psali. Já sem to nemohla vydržet a knihu si přečetla celou najednou.