Léky a drogy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nejrůznější chemické sloučeniny se záměrně užívají k dosažení určitých pozitivních účinků.
Některé z nich patří mezi léky, které slouží k léčení nemocí, jiné se označují jako drogy a bereme je kvůli tomu, že vyvolávají příjemné pocity.

https://www.databazeknih.cz/images_books/55_/55028/leky-a-drogy-55028.jpg 43
Žánr
Literatura naučná, Zdraví
Vydáno, Dokořán
Orig. název

Drugs: A very short introduction

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Léky a drogy

Jelitovna
17. ledna

Autor byl profesorem farmakologie na Oxfordu, působil rovněž jako ředitel neurovědných výzkumů v laboratořích farmaceutické firmy Merck.
Vysvětluje složité věci s lehkostí, při čtení jsem měla pocit, jako bych po stránkách jen klouzala. Začíná stručnou historií používaných substancí, dále vysvětlí, jak se v těle odbourávají, mechanismus účinku, vznik rezistence, výzkum a vývoj léků, jejich zkoušky, registraci a marketing, krátce se věnuje kardiovaskulárním chorobám, žaludečním vředům, bolestem, zánětům, psychickým onemocněním, parazitům, bakteriím, virům a na závěr zmíní výhledy do budoucna. Ovšem kniha vyšla před 20 lety a je v mnohém zastaralá.
Bakterie pan profesor nazval mikroskopickými živými bytostmi, což se mi líbí, užívání lehkých drog (marihuana, extáze) zase moderní kulturou, což se mi nelíbí. Uvádí, jak rychle se farmaceutickým firmám zvyšují zisky, a upozorňuje, že každý rok kvůli pohlcování méně úspěšných konkurentů dominuje na trhu čím dál méně čím dál větších firem.
Protože je mnohem jednodušší získat povolení na prodej rostlinného léku (dnes tedy potravinového doplňku), u něhož není třeba prokazovat účinnost, napadá mě, že nejen uživatelé marihuany se těší na její legalizaci, nýbrž i schopné firmy, které vědí, že problém není v droze, ale v potřebě, a ta byla, je a bude a to je záruka pravidelného zisku.

Doporučujeme

Velmi osobní kniha o zdraví
Velmi osobní kniha o zdraví
Jez a běhej
Jez a běhej
Doba jedová
Doba jedová
Labyrint pohybu
Labyrint pohybu

Autor knihy

Kniha Léky a drogy je v

Přečtených4x
Knihotéce1x
Chystám se číst3x
Chci si koupit2x