Lékárníkových holka

Lékárníkových holka https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25539/lekarnikovych-holka-25539.jpg 4 76 19

Částečně autobiografický román pojednávající o slečně, kterou více než vaření, vyšívání a těšení se na vdavky více zajímá chemie, anatomie a celkově věda. Právě tyto touhy se stávají častým semenem problémů. V roce 1996 byl natočen stejnojmenný seriál.

vlkcz
27.04.2023 4 z 5

Na to, že je Minervistka psána před 40 lety jako dívčí čtení, jde pořád o hodně dobrou literaturu. Samozřejmě, doba je jiná, změnily se vypravěčské postupy, také témata procházejí trochu změnou, ale Hermína Franková ukázala, že i feministické téma, možná až genderové otázky, je možné podat lehce až vtipně, aniž by to ubralo na opravdovosti výpovědi.
Za mě hodně příjemné čtení, kterému k absolutoriu chybí jen málo. I když v rámci žánru by 5* bylo jasných.

Marivetka2101
21.08.2022 4 z 5

Film pro pamětníky na papíře. Maloměsto, dobová morálka, jurodivá tetička a neformálně smýšlející hlavní hrdinka. Přečteno jedním dechem. Zajímavé postřehy a nenápadné kormidlování k pochopení toho, co je jinak, než se tváří.

Kory98
14.07.2022 4 z 5

Nevím proč, ale tentokrát mě čtení moc nechytlo. Mám ráda staré příběhy i psané staršími podobami českého jazyka, ale tady mě tolik neoslovil. Přitom seriál se mi líbil velice a většinou tomu bývá naopak, že filmová zpracování zdaleka nedosahují velikosti knihy. Třeba někdy po dalším přečtení změním názor. Ale i tak se vyplatí knihu si přečíst, protože téma je to zajímavé.

Hvezdalim
24.01.2021 5 z 5

Zábavná dobrodružná kniha o holce, která chce studovat chemii v 19. století. Hodně vtipných zápletek a celkově hodně vtipně psané. Je podle ní i seriál. Doporučuju!

Tygříček
14.01.2021 2 z 5

Čekala jsem dobrodružnou, vtipnou knihu. Bohužel jsem se dočkala jen nudného, přesládlého románku. Konec knížky už byl zábavnější, ale jinak prakticky celá kniha byla o lásce a romantice, zatímco mnozstvi dobrodružstvi v knize by se vešlo za nehet. Celkově me kniha vůbec nenadchla a znova bych si ji uz nečetla.

R.E.M.
13.12.2020 5 z 5

Bez váhání pět hvězdiček. Od první strany po poslední Slova na závěr.

Chytré, vtipné, až rozverné vyprávění se sympatickými postavami - Emílií, Violou a drogistou Vokurkou. Pěkné čtení.

misatrix
01.10.2020 5 z 5

Milá, ctiva kniha, která vás od prvního odstavce vtahne do děje. Je pekne si touto formou připomenout, ze své dnešní možnosti vděčíme ženám, které se navzdory konvencím rozhodly bojovat za víc.

Merlinit
03.09.2020 4 z 5

Zábavné, uvěřitelné, mile starosvětské... Moc prima knížka!

tittanie
24.07.2020

Kniha se mi četla velice dobře. Zajímavé téma a zajímavá doba. Nejvíce se mi líbila postava tetičky a samozřejmě Emilíe.

Merryashka
03.04.2020

Mám ráda seriálové zpracování. Kniha příběh vypravuje trochu jinak a proto se vyplatí si ji přečíst.

Amneris
07.12.2019 5 z 5

Kniha se četla velmi dobře, libilo se mi i seriálové zpracování. Všeobecně mám období počátku české emancipace velmi ráda.

čika
22.08.2019 4 z 5

Osviežujúce, vtipné a prekvapivo stále aktuálne. Hoci už dávno nie určené mojej vekovej skupine,pre túto edíciu mám slabosť a konkrétne tento titul príjemne prekvapil.

Sablu
23.12.2018 5 z 5

Knihu jsem si dlouho chtěla přečíst, neb se mi líbilo seriálové zpracování a byla jsem zvědavá na knížku. Je to milé vyprávění o těžkém životu dívky, která touží po vzdělání a cesta k němu je trnitá. Kniha se mi moc líbila.

SSTknihy
14.08.2018 4 z 5

Zaplať bůh, že už nežijeme v době, kdy vzdělání pro dívky bylo tabu a jediné, co se od nich očekávalo, bylo být poslušná a dobře se vdát. Emilii jsem prostě milovala za všechno to její odhodlání, bláznivé nápady a odvahu experimentovat. Skoro bych uvěřila tomu, že se z ní stala přední česká vědkyně a příběh je skrz naskrz pravdivý.

los
14.06.2018 1 z 5

tuto knihu jsem předčítal, z tématu - prolomení starých pořádků a prosazení rovnoprávného vzdělávání žen - se dá vytěžit opravdu hodně, proto jsem se těšil na dobrý příběh, bohužel jsem byl zklamán skutečně jen dívčím románkem, číst to bylo utrpení

Kerberos
08.07.2017 4 z 5

Četla jsem v době kdy už jsem nebyla zrovna dorostenka a přesto se mi líbila.

kika 13
14.01.2013 3 z 5

Já tu knížku také dostala pod stromeček a můžu doporučit k přečtení.

RonnieElaine
08.09.2012 4 z 5

K přečtení mě navedl seriál České televize. Bylo to trochu něco jiného než jsem čekala, ale i tak pěkné.

Dandulka
10.06.2012 5 z 5

Četla jsem ji jako holka a moc se mi líbila. Dostala jsem ji kdysi pod stromeček.