Lékař od Stalingradu

Lékař od Stalingradu https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33376/bmid_lekar-od-stalingradu-Eb1-33376.png 5 55 16

Román o osudech lékařů - německých válečných zajatců v Sovětském svazu v druhé polovině 40. let 20. století. Román se soustřeďuje na podmínky života a práce skupiny německých lékařů, kteří jako váleční zajatci od Stalingradu přežívají v sovětských zajateckých táborech v Povolží. Za katastrofálního nedostatku všech lékařských potřeb a přísného dozoru ruských lékařů se snaží ulehčit těžké podmínky německých zajatců. Postupem času si svým etickým přístupem, zodpovědností, profesionální dovedností získají úctu sovětských lékařů, ale i lásku mnohých ruských zdravotnic, pro které se pak jejich odchod na počátku 50.let stává mnohdy životní katastrofou.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , BB art

Der Arzt von Stalingrad , 1992

Lothar.777
27.04.2021 4 z 5

Není to klasická válka, spíš trochu na způsob Bílého pekla, němečtí zajatci v ruském lágru. Moc pěkná knížka, u který jsem se chvilkama i celkem zasmál. To srovnání Ruska a Německa, ať už z pohledu lékaře, nebo z pohledu kuchaře a civilisty je prostě něco úžasnýho. Doporučuju jako relax .

gad
22.05.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem četl již před léty, ale dobře si vzpomínám, že mne velmi zaujala. Příběh německých lékařů v sovětském zajetí je jakýmsi pohledem z druhé strany, tedy z té méně populární, ze strany poražených. Přes všechnu nevraživost vůči německým usurpátorům vznikají v táboře vztahy mezi německými lékaři a sovětskými sestrami. Němci si také díky své profesionalitě v oboru vydobývají určitou úctu. Knihu každopádně doporučuji.

ivakola
01.03.2019 5 z 5

Kniha mě opravdu bavila. I já jsem si uvědomila, že v té ruské mašinérii byli a určitě i jsou lidé, kteří si dovedou vážit lidského života. Ale zase na druhé straně, to Němci rozpoutali to peklo v Evropě a nejenom v ní. Po celý čas čtení mi byla děsná zima, to popisování prostředí, počasí a podmínek v lágru a kolem něj mě děsí i teď.

gleti
10.12.2018 5 z 5

Kniha, která dokazuje, že s lidstvem to není tak zlé.
My narození po válce nemůžeme soudit hrdiny knihy za jejich chyby a omyly, protože jsme nikdy nekráčeli v jejich botách a nezažili, co oni. O to více musíme obdivovat hrdinství projevené v době, kdy všichni Evropané trpěli posttraumatickou poruchou.

Len2očka
03.02.2018 5 z 5

Knížku jsem přečetla a doporučila dalším čtyřem lidem.Na výsledku jsme se všichni bez výjimky shodli - max.hodnocení.

anko57
15.10.2017 5 z 5

K téhle knize jsem se dostala na dovolené, žádnou jinou jsem tam nesehnala. Začala jsem číst s velkým despektem. Kupodivu mě příběh pohltil, je to kniha plná lidskosti a citu, zároveň však i krutosti.. Je psaná z pohledu německého lékaře v zajateckém táboře. Kniha vás chytne a nepustí, musíte vědět, jak to skončí. Doporučuji.

nycol
06.07.2017 5 z 5

Dlouho jsem tuhle knihu měla v knihovně a přehlížela jí. Nakonec, když jsem jí otevřela, četla jsem celou noc, abych jí dočetla. Silný a strhující příběh, navíc brilantně napsaný.

veruskaveve
12.06.2017

Úžasná kniha, ani jsem tomu nechtěla věřit. Silný příběh.

Milos74
02.02.2017 4 z 5

Válečné knihy, a myslím především knihy pojednávající o dvou největších konfliktech dvacátého století, jsou mým šálkem kávy. Chladným mne nechávají knihy řešící strategické pohyby vojsk nebo velké bitvy, o to víc mě táhnou příběhy jednotlivců na okraji dění světové války. Tenhle román to zcela splňuje.

pif69
28.12.2016 5 z 5

Ke knize jsem se dostal před lety , úplně náhodou v nějaké čekárně . Od té doby jsem ji četl několikrát . Fascinující příběh německého lékaře v sovětském zajateckém táboře . Velmi poutavé jsou i příběhy tzv.vedlejších postav(milostná vzplanutí , přátelství navzdory jiné straně barikády atd.) Pohled na poválečný osud poražených, tak jak jsme ho nikdy neznali . Lze pouze doporučit .

Kulhavá
14.09.2016 5 z 5

Skvělá kniha, od první stránky mne chytla a nepustila. Rozhodně doporučuji.

Ali1960
05.11.2015 5 z 5

Na tuto knížku určitě brzo nezapomenu. Znovu mi potvrdila, že nemohu soudit člověka podle toho, jestli zrovna stojí na té ,,správné straně". Překvapí mě RESPEKT a OBDIV nadřízených (vítězných) ruských důstojníků k podrobeným (prohraným) německým lékařům - válečným zajatcům...Nedivím se LÁSCE mezi vítězi a nepřáteli...Obdivuji VÍRU A NADĚJI tak dlouho vězněných...Žasnu nad tím JAK TO VŠECHNO VYDRŽELI...

Nedaří se mi najít - cituji kruppe: ,,méně rušivých momentů sexuálních výstřelků ruského osazenstva"

Zrzavá_Tereza
23.04.2015 5 z 5

Skvělá knížka, doslova jsem ji hltala. Sice příšerné podmínky a tísnivá atmosféra zajateckých táborů, ale i přesto velice čtivé a zajímavé.

kruppe
19.01.2015 5 z 5

Výborná kniha. Skvělé popisy lékařských zákroků v nuzných podmínkách. Jen by mohlo být méně rušivých momentů v podobě sexuálních výstřelků ruského osazenstva. Ale tato kniha byla vy-ni-ka-jí-cí.

Targa Dall
11.11.2013 5 z 5

Dobrá kniha. Na můj vkus jsou popisy obsáhlejší, než je nutné, ale doporučuji. Mám teď docela živý obrázek, jak to tam asi tak mohlo vypadat..

evajs.evajsek
07.07.2012 5 z 5

Příběh lékaře-zajatce mě pohltil, přečetla jsem na jeden zátah, Skvěle napsáno.

druhá světová válka (1939–1945) lékařské prostředí zajetí

Heinz Günter Konsalik