Šprti & frajeři

Šprti & frajeři https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469601/bmid_sprti-a-frajeri-CYX-469601.jpg 4 467 89

Legie série

Porazit Společenství, osvobodit zotročené lidstvo, získat zpátky Zemi – to jsou sice záslužné cíle, ale jen odhodlání nestačí a prostředky k jejich dosažení posádce lodi Kraksna chybí. Zakázka pro vesmírnou mafii se proto nedá odmítnout. Naštěstí nevypadá složitě – dostat se na místo poslední bitvy dvou vyhynulých druhů a něco speciálního odtamtud odnést. Vesmírný hřbitov plný mrtvol a zničených lodí ve vzdáleném koutu sektoru nevypadá jako nic, s čím by si kapitán Bouchač, ehm, tedy Moravec nedokázal poradit. Aspoň do okamžiku, než se objeví staří nepřátelé a jejich vinou si posádka Kraksny začne dělat nové. Závod s časem začíná a poslední svobodní lidé ve vesmíru nejsou jediní, kdo v něm hraje svůj part o přežití.... celý text

chomic_pisek
05.02.2022 3 z 5

Jak se kolotoč Legie v Amandě roztočil naplno, tady mi to přišlo jenom jako setrvačný dojezd z předchozího dílu. Určitě mě to bavilo, ale středem zábavy byly dialogy a pošťuchování v rámci posádky, zatímco děj jsem vnímal jenom tak na pozadí a tak nějak jsem neměl o hrdiny, ani to, že papachu huntovi nakonec nepřinesou, strach. Jsem rád, že to všichni bez úhony přežili, nerad bych o někoho z nich přišel, ale vůbec mě to nenutilo se aspoň chvíli strachovat, abych si na konci ulevil, že to všechno zase zvládli.

JSmerda
27.01.2022 2 z 5

Šprti a frajeři nejsou zase až tak o poznání horší než předchozí díl Amanda. Možná, že to je však ten kámen úrazu. Kniha se sice čte celkem dobře, ale nepřináší nic jiného než Amanda - jen se děj přenesl z pouštní planety na kosmický hřbitov lodí. Stejné vyjeté koleje, stejné dějové a vztahové schéma, stejně množství neuvěřitelných náhod a žádný nový nápad. Ztratila se kotletovská nadsázka a šmrc a jedeme v sněgoňovské romantické pohádce. U Kotlety jste se alespoň báli, zda hlavní hrdinové přežijí tuto knihu, ale u Sněgoňové o ně nemusíte mít vůbec žádný strach. Obrovskou kosmickou lodí se bez problémů probloudí, kam potřebují; holýma rukama zmasakrují, koho bude potřeba; laserové paprsky kolem nic sviští, ale nikdo je není schopen zasáhnout a když jsou v nouzi pomohou jim hodní mimozemšťané atd. Jediné co se mi skutečně líbilo byly vtipné komentáře a hlášky. Doufám, že se série zase na chvíli ujme Kotleta, jinak už asi není o co stát.

renefer
10.01.2022 4 z 5

Tak tento díl mi přišel o trochu slabší než ostatní. Výprava na smeťák, kde rozrostlá posádka Kraksny hledá kultovní předmět slepičí civilizace. Trochu jsem se podivovala nad stupiditou Moravce, který se snaží zachránit lidstvo tím, že pomáhá podrazáckýmu hajzlíkovi. Taky je za to náležitě odměněn. Takže moji nejsympatičtější postavou zůstává Aga a profesorka Danka, které neriskují svůj život, protože ucítí kafe nebo jim zakručí v břiše a o mužské části posádky si myslí své.

Klilad
09.01.2022 1 z 5

V podstatě smrt téhle série.
Nudný a s prominutím debilní děj - hledání klobouku mimozemšťana? To jako vážně?
Upřímně, být to příběh někde na blogu zdarma od patnáctiletýho kluka, tak řeknu že má talent, ale tohle? Tohle je prostě katastrofa. Nezasmál jsem se ani jednou.
Legie u mě tímhle katastrofálním dílem skončila. Jsou lepší autoři a mnohem lepší space opery (Pitzmos, Kotouč).
Asi nejlepší reakci na tuhle sérii měl můj kocour, prostě šel a celou sérii zkusil vyházet z poličky a odnést na kočičí záchod. :D
Jedna hvězda za obálku.

jan7940
20.12.2021 5 z 5

Velice svižná a povedená kniha, u níž nesouhlasím s názorem některých, že se jedná o slabší díl, právě naopak. Oceňuji i vtipné hlášky, které Kristýna umí.

SirChico
11.12.2021 3 z 5

Šprti a frajeří, středoškolský muzikál, kde frajeří jsou dvoumetrové slizké potvory a šprti jsou parazitické svině.

Třetí díl Legie si udržuje docela vysokou kvalitu. Příběh je zajímavý a postavy žijí svým životem v tomhle se mi zdá Sněgonová lepší – postavy se (v rámci pulpové akční vražďárny) chovají docela přirozeně. Ale, akční části jsou docela nepřehledné a chybí jím Kotletovské hektolitry krve. Nicméně, jako celek to je pěkné tříhvězdičkové odpočinkové čtení a docela se mi libí kam se oba autoři vydali.

Jedinou výtku mám ke zmrdovy Lyodovi, někteří lidé si nezaslouží druhé, třetí ani čtvrté šance. Kapitán Moravec pořád básní o záchraně všech lidí, ale vůbec neřeší že pokaždé když pomáhá Lyodovi tak u toho ohrožuje zbytek svojí posádky. A celá ta linka, že Lyod to dělá jenom aby přežil taky není dost věrohodná.

NemmamSlov
22.10.2021 5 z 5

" I když jsem se snažili před profesorkou a Amandou vyšvihnout, z hovna bič neupletete. A když upletete, tak nezapráskáte."

Chcem ďaľší diel. Nech sú tu konečne Vianoce. Šprti a frajeri nesklamali a príbeh sa nám vracia do vesmíru, čo je pre mňa velké plus. Partia vesmírnych bláznov opäť nesklamala a chrlila hlášku za hláškov. Sněgoňová nastavila vysoko latku a Kotleta bude mať určite čo robiť, aby príbeh udržal v dobrej kvalite, no s autormi som sa osobne stretol a trošku zaspoilerovali, čo bude ďalej, ale nebudem prezrádzať, ale som fak zvedavý ako tie nápady zakomponujú do príbehu.

Racek213
11.10.2021 5 z 5

No, asi pět hvězdiček je moc, ale víte, mě zrovna přišla do mého nepříliš dobrého duševního rozložení, no, znáte to, že. A já to přečetl, spokojen byl, náladu zlepšil a začalo se opět dařit... No jo, i knihy považováné obecně za brak dovedou udělat dobrou práci... nemyslíte?

markinho962
07.10.2021 5 z 5

Tato polovička dua píše snad lépe než pan Kyša, a strašně doufám, že 4.dil nepokazí(všichni jsme zvědavý na mezidruhovou erotiku) , ať se máme co těšit na 5. a 6. díl psaný souběžně

biki
27.09.2021 5 z 5

Nemůžu si pomoct, ale tento díl se mi zatím líbil nejvíc - smršť akcí z obou předchozích dílů je zde nahrazena tísnivou, klaustrofobicky hororovou atmosférou prastaré kosmické lodi s pozoruhodnou "posádkou". Takže na naše hrdiny čeká řada nepříjemných překvapení, která se jako obvykle v jejich případě neobejdou bez celé řady průs...ů, ale také třeba zjištění, že s těmi šprty a frajery to není zdaleka tak jednoduché. Ani v tomto případě v knize nechybí obvyklý humor, snad jen o trochu uhlazenější. Ovšem při popisu Gerasimova rituálu proti uřknutí mi tekly slzy smíchu, a co mě dostalo - "jestli se nebudeš chovat slušně, dostaneš flákanec". Jo, je to asi trochu laciné, ale v kontextu doby ... A samozřejmě neocenitelné ilustrace paní profesorky na konci knihy jako špičkový bonus. Na rozdíl od některých komentářů, které knize vyčítají, že se příběh nijak neposunul, mám opačný názor - domnívám se, že Vodičkovy nálezy a Gerasimův úlovek pak v dalších dílech postaví Kraksnu a její posádku do úplně jiné pozice. A není vyloučeno, že Skořápka také ještě neřekla poslední slovo - co vy na to, autoři?

michal3736
16.09.2021 4 z 5

Legie, je skvělá...přesto tento díl trošku slabší, nic to nemění na čtivosti a zábavě...jsem zvědavý kam se to bude vyvíjet dál ... :)

Merlin_CZ
16.09.2021 5 z 5

Posádka Kraksny, pardon "Vzdorující" se utěšeně rozrostla a dělá ve vesmíru další průsery :D
Prostě jednoduché Kulhánko/Kotleto/Sněgoňo čtení, které je vtipné, dobře se čte, pobaví a nesmí se v tom hledat žádné složitosti a úvahy o nesmrtelnosti Garka ... teda chrousta :)
Rozhodně doporučuji, pokud máte rádi SciFi ve kterém je tuna emzáků (většinou mrtvých) utrhané končetiny, povlávající střeva a taková ta podobná klasika :)

tygřík2
11.09.2021 5 z 5

Legie se povedla, i když Vodička není zrovna módní návrhář:-)))

Terva
09.09.2021 5 z 5

„Být tebou,
dám si pozor,
aby se ti
na společné večeři
něco neprokousalo z břicha“.

No, tak tohle bylo rozhodně velké překvapení. Po prvních dvou knihách, respektive již po té první, jsem pojal trochu negativní postoj k této sérii. Třetí příběh však můj názor změnil. Paní Kristýna Sněgoňová se k tomu postavila po svém a vytvořila čisté dobrodružné sci-fi sem tam říznuté hororovou atmosférou. Ano, je to laciný béčkový dobrodružství, ale v modernějším pohledu. Naštěstí se paní spisovatelka rozhodla odlehčit příběh od zbytečných sprostých slov a nepřehánět to se sexuálníma scénkama.

Malá ochutnávka:
Posádka Kraksny, které jsem velel, nebo se o to spíš pokoušel, se skládala z ruského poručíka, jehož silnou stránkou nebyla disciplína, kuchaře, jenž se nikdy nenaučil vařit, geniálního technika, co ještě nedávno umíral na chepitovou rakovinu, a chany, která mi po záchraně života přísahala sloužit, dokud nebude moct ona zachránit mně. Potom měla v plánu mě zabít.....

Vlastně hned od první stránky mě to prostě bavilo. Netuším, čím mě Operace Thümmel odrazovala a proč jsem to od začátku spíš negoval. Ale teď jsem získal nový pohled, dostal jsem čisté, nepřehnané dobrodružství a vlastně se strašně těším na další knihu. Dalším plusem jsou kresby mimozemšťanů na konci tohoto příběhu. Konečně mám představu jak vypadá sexy Aga a jak třeba slepičí Hunt. Za tohle dostane paní spisovatelka deset Hetešovo žlutých motýlků.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Citát: Můžeme to udělat jako pavouci. Kdo je proti, vymočí se támhle do rohu.

markyticka
05.09.2021 3 z 5

Četla jsem min. 2 týdny, neb první větší půlku jsem se musela nutit přelouskat. Předchozí dva díly byly mnohem lepší, tento mne lehce zklamal. Těším se, co bude s Kraksnou a jeho posádkou dál, snad to zase bude jízda.

kuruteku
30.08.2021 4 z 5

Rozhodně překonat první půlku a číst až do konce. Do úplného konce, neb je zaděláno na další. Nic není tak, jak vypadá, ani šprti, ani frajeři, první jsou grázlové, druzí zabijáci. Ale hrdinové bez bázně a hany, spolu s posilami, se dostanou zase ze všech trablů, včetně - NEČÍST dopředu - Loyda! A nákresy - to už je bonus navíc.

slawa.cap
25.08.2021 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu a opět stejná pecka jako předchozí díly. Už na konci druhého dílu bylo jasné, že tohle třetím dílem neskončí a podle vývoje to vypadá, že se dočkáme pořádně dlouhé ságy.
Atmosférou mi šprti připomínali trochu Vetřelce, trochu Věc a trochu Half-life, ale pořád stejná akční komediální jízda.
Kápo a Gerasim mi připomínají ty dva blbečky ze série filmů "Bláznivá mise". Fakt ostří a šikovní hoši, ale na co chytnou to domrví.
Jeden z parametrů zápletky je snad největší "náhoda" v dějinách vesmíru a navíc naprosto přesně načasovaná, což je přece jen trochu absurdní. Navíc ve sérii často padají hlášky z "Červeného trpaslíka", jsou sice dobré a navíc také z hlubokého vesmíru, ale někdy mi přijdou trochu nucené.
Taky se mi zdá, že knihy se rapidně zkracují, i když rozdíl v počtu stran je jen minimální.
A tak nějak mi celou dobu vrtá hlavou: Co na to Fanánek?

Madla81
23.08.2021 4 z 5

Kristýně Sněgoňové se podařilo napsat krásný žánrový horror. První polovina byla lehounce odpočinkovější, což bylo jednak dáno tím, že se jedná o sérii, kdy se však jednotlivé díly dají číst jako samostatné knihy, takže je logické, že na začátku dalšího příběhu musí být určité shnrutí předchozího děje. A za druhé: v příběhu bojují o přežití v nehostinném vesmíru lidé a ne roboti, a proto je jasné, že nemohou jít hned z akce do akce. Hlavních rolí ve trojce se svěle zhostil Lord Mrdák a Kapitán Bouchač, kteří na ostře sledované vesmírné skládce hledají v lodi plné emzáckých mrtvol ... klobouk. Pro slepici. Vesmírnou slepici. Od tohoto okamžiku se rozehrává temná a děsivá hra o přežití. Autorce se úžasným způsobem podařilo zachytit tísnivou atmosféru plnou strachu a bezmoci při putování neznámou vesmírnou lodí zaplavenou mrtvolami a děsivými monstry. Velmi příjemně napsané pokračování dává vědět, že se můžeme těšit na další a další překvapivé díly, protože autorka se umí v ranku sci-fi pohybovat s grácií a elegancí a dokáže čtenáři nabídnout i hezky ponuré horrorové počtení. A já už se nemohu dočkat čtverky a vůbec dalších dílů, protože netuším, kam nás povedou. A proto je to taková zábava :-) A pověstnou třešničkou na dortu jsou úžasné ilustrace z deníku profesorky Danky Krasinski.
PS: Doufám, že si tohoto kousku všimnou zahraniční filamři, prootže dámy a pánové, kam se hrabe Vetřelec!

robin9739
14.08.2021 4 z 5

Opět nám byla naservírovaná emzacká řežba pod taktovkou Kristýny Sněgoňové. Celá kniha se odehrává v pár dnech, takže nečekejte žádný extra příběh ani žádné filozofování nad osudem lidstva. Zde je všechno pevně dané a jasné. Takže se jde hned na věc. Zajímavá zápletka a hlavně velmi originální místo samotné akce. Je to trochu mix Mass Effect/Vetřelce a Andromedy, hlavně je to zábavné. Hlášky zde lítají tak jako různá překvapení, které zde číhají snad za každým rohem. Kniha je psána akčně, svižně ... čte se to samo. Není to sice díl, který nám rozvádí nějak dál příběh, je to taková akční vsuvka. Ale to u série, která má mít velké množství dílů nijak nevadí. Za mě to je zajímavé rozšíření univerza, poznali jsme další druhy mimozemšťanů a něco nového z galaktické historie. Navíc se jako čtenáři více vžijeme do pocitu hlavních postav a ještě více se přesvědčíme v tom, že šílenější skupinu charakteru už nikde neuvidíme. Za mě zábavná jednohubka.

Peprmintka
12.08.2021 3 z 5

Slabší než předchozí dvě knihy. Prvních 160 stran se vůbec nic nedělo. Chvíli parta nabírala síly po předchozí akci, což se mi vlastně líbilo, že to nebylo hned hrr z akce do akce, ale taky popsaný nějaký klidovější režim, jak se musí vzpamatovat. Pak mělo asi následovat něco jako tíživá, ponurá a strašidelná atmosféra. No za mě to byla akorát nuda a popis přemístění z A do B. Závěrečných 160 stran bylo lepších a akčnějších, ale chvílemi jsem se v popisu ztrácela v tom, co se kde děje a kdo co dělá. Posun děje tam lehce je, vývoj charakterů žádný. Naopak mi přijde, že jak byli v předchozích dílech popsáni Moravec s Gerasimem, tak teď je to odválo někam jinam, hlavně u G. jsem měla pocit, že je z něj dělaný akorát šašek a blbec neschopný fungovat samostatně. A číst jenom tento díl, tak vůbec nechápu, proč někdo jde s M. a poslouchá jeho pokyny.