Operace Thümmel

Operace Thümmel https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453774/bmid_operace-thummel-iQn-453774.jpg 4 710 163

Legie série

Vesmír je kruté místo. Právo na život má pouze ten, kdo si jej uhájí v boji. Taková jsou pravidla tam venku. Lidé to zjistili v den, kdy na jejich planetu zaútočila invazní flotila neznámé civilizace. Krátká, ale tvrdá válka srazila lidstvo na kolena a udělala z něj otroky mimozemských dobyvatelů. Otroky, kteří si zaslouží život, jenom pokud budou svým majitelům věrní a užiteční. Ale dokud stojí poslední voják odporu, je tady vždycky naděje. Minimálně na pořádnou pomstu. A možná i něco víc. Vítejte v sérii Legie – novém světě Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové, space opeře temné, akční i zábavné, jak jen to chladný vesmír dovolí.... celý text

jurass1976
02.04.2022 3 z 5

Párkrát jsem se ztratil v popisu míst a situaci, ale jinak celkem dobře napsáno.

DaNDee
29.03.2022 3 z 5

Rozepsané to bylo mistrovsky! Napínavý thriller, kde jste ponořeni do boje o holý život spolu s hlavní postavou a z plna hrdla pohrdáte nelidskými mimozemšťany - to vše bylo dobré - i následné akční scény. ALE. Je tam jedno velké ale. Od poloviny knihy se zvlášť postavy a dialogy stávají monotónní, jaksi nezajímavé, ubyde čtivosti a pohlcení vesmírem. Možná je to proto, že se vesmír z ničeho nic příliš rychle roztáhne a člověk se v něm ztrácí. Jedině děj zůstává promyšlený a jedinečný, avšak bude to stačit na celou sérii? V tom tkví moje pochyby..
Přesto od této série čekám dále našlapanou vesmírnou odysseu : )

PS: Tak mě napadlo, zda-li se Kotleta nenechal inspirovat Mass Effectem, hrou na komp? Moravec je totiž takovej českej Shepard Mass Effectu s fejsem týpka z Doomu. Ale jelikož je to stará puška, tak předpokládám, že ne.

Deimos
22.03.2022 5 z 5

Trochu jsem měl respekt, přiznám se, před vstupem do nového světa, do nových pravidel, do nových postav. Bál jsem se, že mě to možná nebude bavit tak jako přechozí hrdinové a knihy. Pravdou je, že je to super (čtení), ale vlastně i vše okolo. Postavy, prostředí, nápady, detaily. Tuším (a snad to nebude spoiler), že se nám tu tvoří zajímavá a zábavná posádka, která se ve vesmírné lodi a nejen na ní (v ní) bude snažit emzákům všeho druhu nakopat prdel. Těším se na další díly, na to jaký v tom bude rozdíl od Kristýny Sněgoňové a také na spoustu báječných příběhových překvapení. (86%)

PS: Měl jsem možnost oba autory poznat na letošním prvním ročníku Bozaconu v Boskovicích a musím se podělit o své dojmy: tak zajímavou a zábavnou dvojici jsem ještě nepotkal. Byl to zážitek, byla to sranda a zábava. Jsou přirození, přátelští, na nic si nehrají. Jestli je radost podpořit nějaké autory, tak právě tito dva si to zaslouží.

Michaeles
05.03.2022 5 z 5

Pecka!

8634
15.02.2022 5 z 5

Nenáročné čtení, které poskytnu člověku chvíle pohody ve světě plném emzáků, konzervami s masovým separátem a špetku té lidské naděje :-)

OldaB
06.02.2022 5 z 5

Klasická "kotletovina", která sviští k cíli na vlně hlášek a akčních eskapád. Postavy dobře zvolené, tohle vypadá na hodně zajímavou jízdu.

chomic_pisek
24.01.2022 4 z 5

Výlety do vesmíru mě nikdy moc nelákaly a nebavily, ať už to bylo na papíře nebo obrazovce (Firefly, Strážci galaxie a Star Wars budiž čestnými tiše tolerovanými výjimkami). Od Legie jsem neočekával, že můj intergalaktický názor nějak změní, prostě jsem chtěl ozkusit, jaký to bude. Od Kotlety to přece nemůže bejt vyloženě špatný. Nebylo. Naopak, můj seznam vesmírných vyjímek potvrzujících pravidlo se rozšířil o další universum a hned po poslechu (v podání vynikajícího Martina Stránského) jsem se rozhlížel po dalších dílech. Určitě doporučuju zkusit všem, kdo jsou radši odkázáni na zemskou gravitaci, než umělou na kapitánském můstku (což je můj případ) i těm, kterým Kotleta zatím úplně nesedl (což můj případ není :-) ).

vlkodlaq
20.01.2022 4 z 5

Tak, náš rozmilý flák masa se vydal do vesmíru! A protože se tam sám zřejmě bál, na pomoc si vzal kámošku Kristýnu a snad i díky tomu to vůbec není blbé! Ano, rozjezd byl trošku drncavý, ale to rozjezdy bývají často, hlavně, že se to rozjelo. Tradičně Kotletovsky přímočará dějová linie, žádné odbočky ani zatáčky, přímo k cíli. Díky tomu je četba velice nenáročná, velmi spádná a velmi, velmi čtivá.
Pravda, ne zcela mi sedly vulgarity, kterých bylo více, než bylo nutné, na druhou stranu s notnou dávkou empatie, dostat se do takových sraček jako v příběhu, taky bych nadával jak Karvinský haviř.
Právě jsem v KD zakoupil další díl a s chutí se do něj pouštím.

tomas0851
20.01.2022 5 z 5

Pecka.
Je pravda, že po pár větách a prvním sprostém slově, jsem přemýšlel, co to mám v rukou.
Ale zvědavost byla silnější a za chvíli jsem byl na konci knížky.
Čte se velmi dobře. Příběh má spád.
I když si autor stvořil vlastní svět, zůstává pořád čtenářsky přívětivý.
Jsem zvědav, zda pojede série v nastaveném tempu.

Krukron
20.01.2022 5 z 5

Parádní oddechovka.

JSmerda
19.01.2022 5 z 5

Kotleta dospívá (?) a tak trochu ubírá na svých osvědčených ingrediencích: sex, násilí a vulgarismy. Rozhodně však nechybí silná dějová linka plná zvratů a vtipných hlášek. Mě tento "nový" mix nevadí, ale věřím, že některé jeho skalní fanoušky to musí mrzet. Život však jde dál a je potřeba se posunout.
Kniha je vynikající oddechovka. Za mě spokojenost.

Belanna
14.01.2022 4 z 5

Podmanivý a napínavý děj vesmírné sci-fi, Dobrodružství plné akce a vtipů. Perfektní na odreagování. Tenhle styl pana Kotlety se mi fakt líbí.

Klilad
09.01.2022 3 z 5

Je mi jasné, že doby Hustého nářezu, Lovců, Spadu jedničky už jsou prostě pryč. Kotleta se hodně rychle vyčerpal a z jakékoliv knihy z poslední doby je vidět recyklace nápadů.
Přesto, na sérii Legie jsem se docela těšil.
Nadšení trochu kazilo to, že Kotleta spolupracuje s autorkou zrůdnosti jménem Krev pro rusalku, ale budiž, naděje byly velké.
Hned na začátek musím pochválit atmosféru. Vesmírný koncentrák, plánovaná vzpoura, útěk... to prostě mělo své grády. Jenže, pak už to vyvanulo. Celý příběh vyzněl do ztracena. Po přečtení jsem se už tolik netěšil na další díl, prostě jen Kotletovka, která prošla jedním uchem tam, druhým ven.

TonyStarkless
01.01.2022 5 z 5

Nevím, proč jsem si napřed přečetla recenze, než jsem se rozhodla napsat tu svou. Přiznávám se, že se bojím hajtu a hrozně uznávám názory Tervy. Takže mi odhodlání napsat svůj názor trvalo dost dlouho. Takže… Většinu mrzelo, že autor nedokázal rozepsat svět, ve kterém se František Moravec alias kapitán Bouchač, jako kapitán Bezpečnostní informační služby choval jako hlupák. Taky nedokážu rozepsat univerzum, a proto mě ten příběh tak bavil. Beru to tak, hlavně kvůli ich formě, kdy je autor dokonale v souznění se svou postavou. Mohl být bůhví jaký Bond 007, ale skončil v žebříčku trochu vejš, než ostatní. Což znamená jako separát. Zničehonix má před sebou několik matkychtivejch pocházející z různých planet. Na to ho nejspíš nikdo nepřipravil. Prostě dokáže rozeznat, jestli má někdo 4 ruce, nebo vocas. Jestli chčije rovně nebo se při tom musí postavit na hlavu. Je to vypravěč, který o vetřelcích ví docela hov… nic. Prostě byl vycvičen, připraven na nějaký odboj, ale realita je trochu jiná. Na tuhle vás nikdo nedokáže připravit. Máte tak málo času, abyste vymysleli plán. Většinou se akce rodí v momentě, kdy se prostě naskytne příležitost. Čtenář přece tohle nemůže hlavnímu hrdinovi vyčítat. To je blbost. Prostě jedná. Proto se dokážu absolutně vtáhnout do příběhu a procházet jím v podobě stalkera, kterého si nikdo nevšimnul. Úžasný Gerasim. Prostě je to Rusák. Kotletův Rusák. Mám ráda Kotletovic Rusáky. Jsou sví. Možná raději než Čecháčky :D Nejspíš se v osmém svazku ukáže, že celou dobu hrál falešnou hru a vytasí na svého nejlepšího přítele ten svůj kalašnikov AK-47 z 3d tiskárny. Protože i když tvrdil, že jeho děd seděl v tanku na Václaváku v 68´ tak on je jinej, pořád je to člověk, který má nějakou hrdost a bojuje za svou matičku vlast. Žeru Agu. Protože je to ještěrka a teoreticky je to jedinej „nedobrovolenej“ člen mise za záchranu Země, který je ženského pohlaví. A za druhý… miluji ještěrky. Protože jsou drsný a i přestože musí čelit blbejm kecům českým odbojářům a ruským dotazům jako: kde tesař nechal díru… drží tak nějak s tou bandou mužských přirození…
Příběh mě bavil také kvůli „ne sci-fi a vědátorskými“ definicemi. Vím, že autor má spoustu přátel mezi astrofyziky, dokonce i já musím snášet vědecké informace svého manžela. Proto jsem vděčna, že tenhle příběh nezatěžuje už tak vytížený mozek a hodí po mě kapitánský můstek hvězdné lodi USS Enterprise, který nemá ochranné štíty, a kapitán Bouchač prostě jen mačká tlačítka v barvách duhy.
„Jednička“ mě bavila také především kvůli „vtípkům“, kteří ostatní čtenáři neunesli a naznali, že jsou v tom „místě“ nevhodné. Ale já našla autora, který píše na vlně mé „potřeby“. Takové… Mé druhé já. Takže odepínání spony na skafandru jsem si fantasticky užila. I když jsem ženská, ten pocit v šestnácti při rozepínání podprsenky akorát bez erekce, jsem si dokázala představit. A co teprve letět uzbeckými státními aerolinkami na Sibiř. Kdy dostanete kaviár a vodku, abyste zapomněli, že vám ze letadla stříká benzín a v podlaze je díra… Prostě… asi stejný ročník :D
Rozjezd byl pro mě trošku těžký. Spousta ras, které jsem ze začátku nedávala. Ale nakonec jsem je shrnula na jednu hromadu, na které skončili vlastně všichni, kteří z „nás“ chtěli udělat separát do konzerv…
Kdyby někoho zajímalo, jestli se ze mě po přečtení prvního dílu, stal vegetarián…

renefer
01.01.2022 4 z 5

Na mě to bylo moc vesmírné. Moc různých ras a druhů mimozemských padouchů ( zajímavé, že až na pár jedinců to byli všichni pěkní hajzlíci), cestování mezi planetami, bitva o vesmírnou loď. Ale do toho přišlo i pár světlých momentů - Rus s chánovským přízvukem, výhružky Ještěrky a vůbec celý pohled na lidstvo jako podřadnou rasu, kterou jako jediný zachraňuje poručík Moravec. Takže Maso, nandejte si další separát a růžovou kostku a šup na další díl.

SirChico
11.12.2021 4 z 5

Operace Thümmel je další akční jízda od Kotlety. Jako obvykle se kniha čte skoro sama a děj běží dopředu jako dobře namazaný stroj. Moc se mi líbil celý vesmír Legie, který Kotleta se Sněgoňovou vytvořili. A hle, přestože je to jenom část série je to skoro první kniha od Kotlety s dobrým a jenom mírně uspěchaným koncem. Jako obvykle jediná výtka ke Kotletovinám je nedostatečné budování světa a atmosféry, přece jenom akce má přednost. Ale to je spíš výtka ke směru jakým se Kotleta rozhodl vydat, jako autoru mu nic nechybí – je to prostě paráda. Musím močit pro tuto knihu.

Tamten
01.10.2021 4 z 5

Starý dobrý Kotletův styl, sprostý, surový a nekorektní. Jen škoda, že nejlepší část knihy je začátek (jak akce, tak příběh) a v druhé půlce se tempo spíše vytrácí.

psychousek
21.09.2021

Když se něco posere, posere se to rychle. Česká rozvědka vymyslela plán, operaci Thümmel, a upíná k ní své naděje.

Přiznám se, že na způsob psaní jsem si musela zvykat. Místy je to jasný Kotleta, který všechno seřeže do hranatý krychle, naporcuje a sežere. A místy je tam cítit, ruka někoho dalšího, kdo na místo řežby přidá kytičky.

Objektivně řečeno to není vůbec špatný počin a jsem zvědavá na další díly.

Maud22
13.09.2021 5 z 5

Ocitáme se na těžařské základně na nějaké planetce daleko ve vesmíru a postupně jsem seznamováni s osudem Země, kterou obsadili mimozemšťané - enlilové. Hlavní hrdina je kapitán Bezpečnostní informační služby František Moravec alias kapitán Bouchač, jenž pronikl mezi nepřátele a předstírá loajalitu. Začátek knihy má dvě roviny - jsme v surové skutečnosti, kdy lidé slouží jako horníci nebo separát do konzerv, jíž se prolínají předchozí události, kdy byla Země porobena. Mimozemšťanů je ale více druhů víceméně podřízených enlilům. Odboj formují zbytky bezpečnostních služeb, které si dříve konkurovaly, a vytváří se ne úplně chtěná spojenectví, např. s Agou, velmi přerostlou ještěrkou, na jejíž dráp se dá nabodnout několik lidských těl naráz. I přes tuto skutečnost na ni Gerasim, nezvedený syn ruského generála, vilně myslí - zajímají ho technické detaily, však víte... :-) Každý z hrdinů má svůj cíl - kapitán Bouchač chce osvobodit lidi a zachránit Zemi, Aga chce vzácnou rudu chepit a Gerasim chce, no co asi... Jeho přezdívka tomu odpovídá. Celé je to slibným začátkem série, která má mít, jak informuje autor, 12 dílů.

dedliipf
05.09.2021 4 z 5

Můj první Kotleta. Bavilo mě to. Víc než pokus o další Kotlety. Cením blízkost apokalypsy, že je fakticky za rohem, nečekána, a rozlehlost vesmíru, množství postav a motivací. Dobrej rozjezd.