Operace Thümmel

Operace Thümmel https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453774/bmid_operace-thummel-iQn-453774.jpg 4 711 163

Legie série

Vesmír je kruté místo. Právo na život má pouze ten, kdo si jej uhájí v boji. Taková jsou pravidla tam venku. Lidé to zjistili v den, kdy na jejich planetu zaútočila invazní flotila neznámé civilizace. Krátká, ale tvrdá válka srazila lidstvo na kolena a udělala z něj otroky mimozemských dobyvatelů. Otroky, kteří si zaslouží život, jenom pokud budou svým majitelům věrní a užiteční. Ale dokud stojí poslední voják odporu, je tady vždycky naděje. Minimálně na pořádnou pomstu. A možná i něco víc. Vítejte v sérii Legie – novém světě Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové, space opeře temné, akční i zábavné, jak jen to chladný vesmír dovolí.... celý text

FiFoj
29.09.2022 4 z 5

Po kratší pauze jsem se ke Kotletovi vrátil a dostal jsem přesně to, co jsem si přál a očekával. Nebudu zde vypisovat, co dělá Kotletu Kotletou, pouze zmíním, že na mě tato série zatím působí (má vibe, jak říkají dnešní mladí) spíše jako výborné Bratrstvo krve, než jako autorova novější tvorba.

Myslím, že je to rozehrané dobře a jsem moc zvědav, co přinesou další díly. Od absolutního hodnocení mě zrazují pouze některé hlášky, které občas působí nuceně (jsou cringe, jak by opět řekla omladina) a několikrát jsem se ztratil v popisu akčnějších pasáží. V obou bodech jde však o jednotky případů, spíše si chci nechat trochu manévrovacího prostoru pro další díly.

abssint
20.09.2022 5 z 5

Podle Rouxova dělení jsem se stala členem skupiny jedna. Ke Kotletovi mě přivedla moje 70-ti letá maminka. Díky, stojí to za to!

Hakate
18.09.2022 4 z 5

Tak i já jsem se konečně chytla do spárů Legie.
Roux zmínil, že se lidé dělí na dvě skupiny, buď mají Kotletu rádi nebo ne.

Já jsem pro zatím ve středu na neutrální sféře a nestraním žádné skupině.
Zatím mám za sebou sérii Underground, abych poznala autorův podpis a styl psaní, která byla celkem fajn na oddech.
I 1. dil Legie je celkem dobrá oddechovka. Humorné, vtipné, temné, akční, nápadité scifi. Space opera o boji, mimozemské civilizaci, útlaku a otroctví.

Výsledkem je poměrně podařená odpočinková kravina, ke které je nutno tak přistupovat. V tomto případě, předpokládám, že to bylo cílem a tak mohu říci, že byla mise splněna.

Pokud bylo autorovo poslání opačné, tedy měl vzniknout duchaplný koncept kvalitního scifi, nesetkalo by se to u mě s úspěchem a pak by mise splněna nebyla.

Mohu doporučit jako odpočinkové čtení, pokud máte rádi český styl humoru a nevadí Vám přemíra vulgarit.

Roux
26.08.2022 4 z 5

Jedním slovem Kotletovina - a Kotletu prostě máte rádi nebo ne. Já patřím k té první skupině. Baví mě, že u knih na kterých dělá nebo spolupracuje nemusím přemýšlet. Baví mě, že je to prostě taková s prominutím chujovina. A hlavně mě baví to, co dokáže vymyslet. Musíte mít určitý talent, aby jste to dokázali podat tak jako on. Můžete mít stejně bizarní nápad, ale určitě to nezvládnete napsat, tak dobře.

Fifineek
21.08.2022 5 z 5

„Jen nejsilnější mají právo na existenci.“

Na naši planetu zaútočí mimozemšťané, což rozpoutá krátkou ale krutou válku. Díky naší odvaze a odhodlání se mimozemšťané rozhodli, že naši planetu nevyhladí ale začlení do Společenství a zotročí.
Jedním z otroků, který byl převezen na malou těžební planetku na druhé straně vesmíru je kapitán František Moravec, analytik pro Bezpečnostní informační službu. Na této planetce se stane kápem a zároveň pracuje na přísně tajné operaci Thümmel, o které ví jen pár jedinců. Jeho úkolem je planetku opustit, kontaktovat Společenství a probrat s nimi možnosti zrušení našeho otroctví.

V poslední době jsem neměl štěstí na výběr knih a proto jsem se rozhodl sáhnout po něčem z Fantastické Epochy. Výběru vůbec nelituju, protože jsem se do knihy začetl okamžitě a přečetl ji téměř na jeden zátah.
Nový svět – nebo spíše vesmír – jsem si ihned oblíbil včetně jeho fungování, pravidel, druhů a všeho kolem. Postavy mi také hned sedly a dokázal jsem se mezi nimi bez problému orientovat.
Při čem jsem se v knize občas ztrácel byly různé rasy postav - v prvním díle se setkáme s více než deseti různými druhy a každý je naprosto odlišný a má jiný počet končetin a stavbu těla.
V knize byla zmínka i o podobné operaci, která by měla probíhat na opačné straně vesmíru – operace Valkýra, jsem zvědavý, jestli bude nějak více rozebrána v dalších dílech. Na závěr bych chtěl jen sdělit, že mojí oblíbenkyní je přerostlá ještěrka Aga! Běžím si koupit další díly!

Chajda69
17.08.2022 4 z 5

Mám rozporuplné pocity. Od Kotlety jsem četl jen sérii Spad, takže laťku v tomto žánru mám postavenou hodně, ale opravdu hodně vysoko. Téma této série je obdobné (post apo), ale přesto výrazně jiné. Ze začátku mě kniha bavila moc a nemohl jsem přestat číst. Uznávám, že jsem se ve všech různých mimozemských rasách moc neorientoval, ale neshledal jsem, že by to pro pochopení děje bylo nějakou zásadní nevýhodou. Po odletu z těžebního asteroidu mi ale děj přišel takový... od ničeho k ničemu bez pořádného vysvětlení, a moc mě to nebavilo. Ke konci už se to zase zlepšilo a tak nesjpíš ještě dám šanci pokračování.

Vtipy, narážky a hlášky (u Kotlety asi klasicky) za 5.

Zbytek za 3.

Průměr 4.

Denny456
24.07.2022 4 z 5

Kotleta a nové universum. Za mě fakt dobrý. Autor se s tím nepáře a vrhne vás tvrdě do akce a v podstatě vás v ní drží po celou dobu knihy. Moc hodných postav zde nehledejte. Jako v životě.

Johny_H.
20.07.2022 5 z 5

I přes zdejší vysoké hodnocení jsem se poněkud bál. Vzhledem k ne příliš dobrým zkušenostem s předchozí sérií Underground, ale toto je opravdu parádní jízda hodně krve akce a srandy, která má i propracovaný svět tak jak jsem si to u autora oblíbil například v sérii Spad či Perunova krev

zbuy
17.07.2022 4 z 5

Solidní kotletovsky nářez, přiměřená porce akce, napětí i vtipů na úvodní díl série.

Pampalini
05.07.2022 3 z 5

Taky jsem se rozhodl vstoupit do universa Legie a moje touha po zábavě byla naplněna. Příběh se se hrne rychlostí TGV, že občas jsem se ztrácel ve které stanici jsme. Pan Kotleta srší vtipem, více takovým hospodským, ale nevadí, občas používám obdobný slovník. Jeho psaní postrádá hloubku, jedná se o jakési supersoft sci-fi. Nic nevysvětluje, z každé situace je k dispozici pohodlný únik, scény jdou jak v akčním filmu. Brilantní plážové čtení - stačí číst jedním okem, polovinou mozku... druhé oko a druhou polovinou mozku lze věnovat jiným objektům pozornosti.

ArkAngel
29.06.2022 2 z 5

Kotleta je ten typ spisovatele, jehož autorský si buď zamilujete nebo vám bude lézt na nervy. Jeho přirovnání jsou opravdu specifická a ne všem se tak trefí do vkusu. Stejné je to s nadávkami. Mě osobně to tedy nesedlo, ale na druhou stranu mě potěšilo, že duo Kotleta a Sněgoňová (tohle je spíše zásluha Kristýny) využili obyvatel Frýdku-Místku jako důležitých postav příběhu. Dílko chvílemi působí, jako by pejsek a kočička dělali dort, ale to k brakovému žánru už asi i patří. Jestli vás kniha bavila, jsem za to rád, ale jak jsem trávil poslední měsíce u klasiky a nadával jsem na stále se zhoršující mainstreamovou produkci Hollywoodu, můj vkus se posunul jinam. V rámci žánru a ještě v našich končinách určitě nadprůměr, ale tohohle Atreida to bohužel nezaujalo.

Covenant
28.06.2022 4 z 5

Poté, co jsem si zkritizoval Hustej nářez, jsem na Kotletu zanevřel. Po povídkách Válkotvůrců, jsem opět zbystřil a na Františka Leoše Kyšu Kotletu, jsem se více zaměřil. Zrovna byl v Pevnosti (to je takovej časopis pro nás nerdy, kdyby někdo nevěděl), byl článek o Legii. Protože mám rád drcení invazivních emzáků a k tomu když hlavní hrdina pochází z našich lužin a hájů, šel jsem do toho. První překvapení bylo, že se tentokrát Kotleta držel a nesnažil se nacpat přirovnání ke všemu, co potkal. Postavy si člověk taky hned oblíbí ( trochu se mi do toho cpali v hlavě Strážci galaxie) a co se týká děje, tak na rozjezd dobrý. Sice nic originálního, ani složitýho, ale zabaví to. Odpouštím tomu i tu akci ke konci, která by logicky proběhla zcela jinak. Vypnout mozek a těšit se na další díl. / ,, Jiná lednička mi nabídla jakýsi mixér různobarevných nápojů. Ten růžový chutnal jako kafe, zelený jako Starobrno. Po vyprsknutí na podlahu, zmizel z nabídky."

onyx84
28.06.2022 4 z 5

První sci-fi asi po 15-ti letech a musím říct, že sem mile překvapen...surová akce hned od začátku,žádná hluchá místa...snad jen moc různých civilizací,planet atd...takže těžší na orientaci,ale ke konci dílu už pohoda...jdu na další....

Kopta
20.06.2022 3 z 5

Poprvé Kotleta. A není špatný. Mám jen rád více propečené. Jasně, vidím v tom tu myšlenku, je to založeno ovšem na klasickém klišé, které je hlavně okořeněno o ten humor a narážky. V příběhu jsem se i přesto dost ztrácel a spíše pochytával fragmenty a finální rozuzlení. Přečteno rychle a samo, ale celkový výsledek šel mimo mě. Další ze série asi nedám, ale minimálně vím, že Kotleta mi dává smysl.

Lmslaver
10.06.2022 4 z 5

František Kotleta nepíše jemnou, dívčí literaturu, to už vím dlouho a nepáře se s tím ani v rozjezdu téhle série, nazvané Legie. Okamžitě nám předhodí drsný osud lidstva, při setkání s mimozemskou civilizací, kde nebude platit sluníčkářský přístup a emzáci lidem pořádně nakopou zadek.
Bruntálský řezník si v Operaci Thümmel nedělá hlavu s přehnanou korektností, nesnaží se být vtipný za každou cenu a hlášky sype přiměřeně situaci, na své si pochopitelně přijdou i příznivci akce. Schvaluji i absenci sexuálních scén pro puberťáky a honimíry, ono vlastně v příběhu až na pár emzáckých samic, žádné ženské nejsou. Já se bavil slušně, čtyři hvězdy si knížka určitě zaslouží a brzo si dám další díl.

Metla
17.05.2022 4 z 5

I na stará, sportem zdevastovaná koulena, to na mě občas ještě přijde: chuť na prostoduchou, nekomplikovanou, zběsilou, akční řežbu, kde se imrvére za neustálého sprintu střílí, seká, bodá, bouchá, kope, nebo aspoň pěkně po česku fackuje. Zkrátka krvavá lázeň, odpočinek v rytmu braku, který by se ovšem neměl brát (a nebere) příliš vážně – bez štědré porce nadsázky hrozí nuda. Bruntálský řezník František Kotleta bývá sázkou na jistotu, když mě přepadne tahle potřeba zabavit se v pokleslém stylu. Tělní tekutiny stříkají, kosti praskají, sci-fi koření chutná, vtípky odlehčují atmosféru zmaru po drtivé emzácké invazi, nic převratného, přesto „Operace Thümmel“ uspokojila mé zvrhlé choutky.
Pšoukla bych knížce velmi mírný nadprůměr, leč jedna věc mě potěšila natolik, že přihodím protekční hvězdu: žádné porno! Ženské pohlaví se v příběhu (zatím) vyskytovalo pouze formou neatraktivních mimozemšťanek, chybí popisy bujných vnad, přirážení a tyhle otravné záležitosti, jupííí! Pochválit musím také povedenou audioverzi.
Divnou pachuť ve vnímání mi působil rusák v roli sidekicka. Ještě na začátku roku by to bylo naprosto v pohodě, v posledních třech měsících mi holt jakákoliv zmínka o příslušnících tohoto národa dost zhořkla. 70%

Jipe01
29.04.2022 3 z 5

Nápad je skvělej,ale Kotleta z takových nápadů dokázal ve starších knihách vyždímat mnohem víc. Příběh je dost uspěchanej čili slabší prožitek. Je to první kniha série tak snad to dopadne jak s první palčinkou. Uvidíme kam nás příběh zavede. Těším se na další.

JaniisB
27.04.2022 5 z 5

Už se těším na další díly

Marketplace
16.04.2022 5 z 5

První knížka z 12dílné série Legie. Dá se říct, že klasická Kotletovka, tentokrát ale z úplně jiného prostředí. Je to povedený rozjezd space opery. Už se těším na další díly a hlavně na to, jak se s legií popasuje Kristýna Sněgoňová.

Popculture
10.04.2022 3 z 5

Stejně, jako mnozí zde, ani já jsem nebyl nějak moc přesvědčen o kvalitě příběhu. Ale nakonec jsem to dočetl a pravděpodobně se pustím do dalšího. Podle komentářů je zde cítit, že se to zlepšuje.