Legenda jménem Tyrannosaurus rex

Legenda jménem Tyrannosaurus rex https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408030/bmid_legenda-jmenem-tyrannosaurus-rex-Gsj-408030.jpg 5 7 3

Na světě dnes už snad není nikdo, kdo by o tomto legendárním zabijákovi z pravěkých dob neslyšel. Tyrannosaurus rex byl jedním z největších dravých tvorů, kteří kdy kráčeli po zemském povrchu, a i nepředstavitelných 66 milionů let po svém vyhynutí pevně ovládá svět naší představivosti. Původní česká kniha dlouholetého popularizátora vědy o pravěku Vladimíra Sochy doplněná množstvím nádherných a vědecky přesných ilustrací zkušeného výtvarníka Vladimíra Rimbaly je v mnoha ohledech zcela unikátní. Jako jediná nejen v českém prostředí, ale nejspíš i celosvětově, zobrazuje a popisuje všechny dosud objevené zástupce nadčeledi Tyrannosauroidea, a poskytuje tak jejich ucelenou a informačně nabitou galerii. V poměrně rozsáhlém, ale zcela přehledném a běžnému čtenáři přístupném textu seznamuje se všemi podstatnými aspekty života nejslavnějšího z dinosaurů. Činí to čtivě, ale zároveň velmi přesně a vychází přitom pouze z ověřených vědeckých údajů, publikovaných především v posledních letech. Výsledky nejnovějších výzkumů kombinované s nejmodernější paleo-rekonstrukcí dohromady tvoří dílo, které překonává prakticky všechny dosud publikované práce s tematikou nejslavnějšího dinosaura, a to zdaleka nejen ve středoevropském kontextu. Zajímáte-li se byť jen okrajově o přírodu, pravěk, dinosaury, paleontologii, vývoj života na Zemi nebo o moderní výzkum obecně, pak je tato publikace doslova nezbytnou součástí vaší knihovničky.... celý text

tetanurae
04.01.2023 5 z 5

Vladimír Socha je známý popularizátor paleontologie, který milovníkům prehistorie nabídl již mnoho titulů.

Rex. T. rex. Kdopak by jej neznal. Král ještěrů, kterého vykopalo tehdejší eso kopáčů Barnum Brown, a Henry F. Osborn z něj díky svému popisu udělal budoucí hvězdu. Když kostra sestaveného ještěra (byť v chybné vzpřímené pozici) přišla do kontaktu s návštěvníky, u nikoho nezůstaly emoce chladné. A tak je tomu již od roku 1915, kdy veřejnost poprvé spatřila největšího (nejmohutnějšího) theropoda, jaký kdy žil.

Vladimír Socha obsáhlé téma zpracoval velice komplexně a poskytl náhled na nejkurióznějšího tvora v historii planety, jako to z českých spisovatelů neukázal ještě nikdo.
Já sám se paleontologii věnuju od svých čtyř let (v šesti jsem pak dostal první fosilii -ammonita- a už to jelo), takže mám k téhle problematice velice blízko. Velice chválím, že krom údajů o samotném rodu Tyrannosaurus zde nalezneme také podstatné informace o celé čeledi tyrannosauridů, jakož i širší skupině tyrannosauroidea, seznámíme se s rexovými příbuznými a mnoho dalšího. Nehledě na to, že kniha obsahuje množství úchvatných ilustrací od Vladimira Rimbaly , který mi mimo jiné ilustroval také dvě knihy.
Nejen pro ty, které uchvátil Jurský park (tehdy plný omylů), naprostá povinnost do sbírky.
Celkové hodnocení 90% -hluback-

TheRaven
10.11.2019 4 z 5

Že kniha nemá v českých dinosauřích vodách obdoby, je naprosto bez debat. Jedná se o velmi kvalitní monografii, která T. rexe představí opravdu do detailu a v nejširších ekologických a evolučních souvislostech. Na druhou stranu si nejsem úplně jistý, nakolik svazek zaujme čtenáře s ryze laickým zájmem o dinosaury (ač se tak prezentuje), protože pro ně to nejspíš bude dílo poněkud suché a ne zcela snadno stravitelné. PS: Rimbalovy ilustrace tradičně vynikající.

Astronom82
16.05.2019 5 z 5

Musím velmi pochválit autora i ilustrátora - skvělá kniha, obsahující množství fascinujících informací, které v českém prostředí absolutně nemáte šanci jinde sehnat (leda na webové stránce autora V. Sochy, ale v knize je to přehlednější a ucelené). Rozhodně doporučuji všem zájemcům nejen o dinosaury!