Ledový drak

Ledový drak https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76660/bmid_ledovy-drak-r7B-76660.jpeg 4 493 116

Stvoření opředené tisícerými legendami a vzbuzující strach. Ledový drak. Když se prohnal oblohou vysoko nad hlavami lidí, kteří jej nikdy nedokázali zkrotit, zůstala po něm jen třeskutým mrazem sálající zima a na kost zmrzlá země. Jednou v zimě, za nejstrašnějšího mrazu, jaký kdo pamatoval, se narodila Adara. Děvčátko, které se Ledového draka nebálo. Když jí byly čtyři roky, poprvé se ho dotkla, a v pěti letech se poprvé proletěla na jeho širokém, chladivém hřbetě. Později, když jí bylo sedm, jednoho klidného letního dne přiletěli ze severu ohniví draci a napadli poklidnou farmu, která byla Adařiným domovem. A jedině zimní dítě a ledový drak se jim dokázali postavit. Ledový drak je netrpělivě očekávanou první dětskou knihou George R. R. Martina. Je nezapomenutelným příběhem o odvaze, lásce a oběti.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Triton

The Ice Dragon , 1980

Luccinda
30.12.2020 5 z 5

Na Ledového draka jsem měla zálusk už delší dobu, říkala jsem si, že když už mi trvá tak dlouho dostat se k Písni ledu a ohně, tak by mi tahle kraťoučká knížečka mohla aspoň trošku přiblížit styl psaní George R. R. Martina a třeba mě i navnadit na jeho další (a delší) knihy. Takže když jsem na Ledového draka náhodou narazila u nás v knihovně, neváhala jsem ani vteřinu a odnesla si ho domů, kde jsem ho přelouskala za jedno odpoledne. Co odpoledne, za necelou hodinu. Na knížce jde ale krásně poznat, že pochází z pera zkušeného spisovatele. Autorovi se i na tak malém počtu stran totiž podařilo vytvořit nádherný zimní příběh, který si jistojistě zamilují děti i dospělí.

Ledový drak se nedá označit jinak než jako pohádka. Jsem si jistá, že kdybych knížku četla jindy než v zimě, ani zdaleka by mě tolik neokouzlila. Příběh je sice krásně napsaný, ale pořád velmi jednoduchý a stručný, a kdyby nebylo té kouzelné zimní atmosféry a nádherných ilustrací, asi bych Ledového draka považovala za obyčejnou pohádku pro děti. Naštěstí jsem jí ale četla před Vánoci, navíc v té správné náladě, takže jsem si její čtení opravdu užila, ačkoliv jsem s ní nestrávila příliš mnoho času.

MarieKnihomolka
26.08.2020 5 z 5

Krásná pohádková jednohubka na odpoledne :)

Flerenc
18.08.2020 5 z 5

Heslo "příjemná pohádková jednohubka" vystihne vše, co je četbou třeba vědět. Slza sladká i slaná, tak jak to mám od Martina v oblibě. I když v jiném kabátu.

Razič
06.05.2020

Pěkné ilustrace..

Korsika
15.04.2020 2 z 5

Naposloucháno jako audiokniha, ale bohužel se ke mě dostala verze čtená mužem, nevím kým. Později jsem koukala, že to čte i Marie Štípková a z ukázky mi to přišlo pohádkovější a živější. Bohužel verze kterou jsem slyšela já je přímo děsivá - a to nemluvím o ději, i když ten je taky pěkně depresivní.

Když odhlédnu od formy a zaměřím se na obsah, tak Adara mi vyloženě vadila, celou svou zimní bytostí mi ta holčička svým chováním lezla na nervy, a když na konci jenom obešla to jezírko a nereagovala, prostě nic ... tak to jsem jí opravdu nahlas nadávala. Plusem příběhu by mohlo být, že je krátký ... na druhou stranu mě dráždí, že to působí jenom jako nástup velkého příběhu, který se ale nekoná.

Stále se rozhoduji mezi ** a *** ... zatím dávám ** a časem ze zvědavosti vyhledám knižní podobu :)

Daisuke
16.01.2020 4 z 5

Hezká, poetická pohádka s andersenovskou atmosférou, kterou umocňují ilustrace Luise Roya. Asi mu muselo trochu chybět kreslení nahotinek, ale zase se mohl vyřádit na dracích... Jen je ta knížka trochu krátká.

hellena1523
30.12.2019 4 z 5

Smutné, ale nádherné!

jana1976
15.10.2019 4 z 5

Nevím pro koho je kniha určená. Pro děti moc drsná a pro dospělé: pohádka. Připadá mi jako náčrt pro něco velkého, úžasného…. Má krásný děj, velký potenciál. Opravdu se mi líbila jen škoda, že není víc propracovaná jak jsem zvyklá u Martina, ale to je asi tím, že ji psal pro děti.

Usire
12.09.2019 5 z 5

Trošku smutné vyprávění o dracích. ze závěru knihy mi bylo smutno, ale život jde dál a my se musíme prostě přizpůsobit.

tonysojka
21.08.2019 3 z 5

Asi jsem už starý na pohádky. Ilustrace mi připadaly lepší než příběh. Závěr docela drsný.

knihovníček0707
17.07.2019 5 z 5

Krásná pohádka

KrvMys
29.05.2019 5 z 5

Ledový drak je pohádka s hořkosladkým koncem, avšak život také nemá sladké konce. A to nám právě Martin ve většině svých děl sděluje. Svět není jen černý a bílý, co je černé může být bílé a i bílé může uvnitř skrývat temnotu. Na to bychom neměli zapomínat.
Přesto se mi kniha velmi líbila a mrzí mě, že jsem neměla možnost si ji přečíst v dětství. Možná bych prožívala tento jednoduchý příběh o Adaře a drakovi o dost víc. Ale to tak prostě je, málokdy se dospělí dokážou vžít do dětských srdcí, tak aby pochopili. Přesto má tato kniha své čestné místo v mé knihovně a už se velmi těším, až ji budu moct předat dál svým dětem.

Stojí za to si sehnat vydání od Triton, ilustrace krásně doplňují a oživují děj.

Sarajana
13.05.2019 4 z 5

pěkný oddechový příběh

Ronnie68
28.03.2019 5 z 5

krásný pohádkový příběh, který se četl úplně jedním dechem ...

Margie94
08.03.2019 4 z 5

příjemná pohádková oddychovka, která mi na jeden den zkrátila cestování v mhd :)

Mosula
26.01.2019 3 z 5

Knížka psaná pro dětského čtenáře, která je ale pro děti příliš temná a smutná. Royovy ilustrace jsou ale nádherné a pohádka stojí za přečtení (prolistování) hlavně kvůli nim.

3nitka
30.12.2018 5 z 5

Priveľmi smutné.

ziriant
28.10.2018 3 z 5

Nedotažené, ale příjemné čtení.

Atlantis
21.10.2018 4 z 5

Ledový drak je menší příběh, který ale v sobě skýtá značný potenciál. Není úplně pro děti, na to je příliš drsný a navíc je vidět, že Martin prostě neumí psát v malém měřítku, ale i tak si těch několik málo stran užijete.

Naias
15.09.2018