Léčba Schopenhauerem

Léčba Schopenhauerem https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51605/bmid_lecba-schopenhauerem-51605.jpg 5 232 37

V době, kdy konfrontace s tématem smrti přiměje významného psychiatra Hertzfelda zamýšlet se nad smyslem svého životního povolání, naváže znovu kontakt s Philipem, atraktivním a arogantním člověkem závislým na sexu, kterého léčil před patnácti lety. Filozof Philip nyní studuje, aby se stal sám terapeutem. Hertzfeld mu má poskytnout supervizní hodiny potřebné k dosažení titulu – ovšem pouze za předpokladu, že se Philip nejprve zúčastní Hertzfeldovy skupinové terapie, během níž by pracoval na svých vztazích. Shodou okolností se však ukáže, že Pam, další členka terapeutické skupiny, je jednou z Philipových obětí před mnoha lety - a dodnes je touto zkušeností traumatizovaná. Konfrontace s touto situací z minulosti přivede členy terapeutické skupiny k nečekané účasti a k nebývalým změnám v jejich životě…Yalom zde rozehrává skutečný příběh ze života filozofa Artura Schopenhauera (který je Philipovým osobním guru, alter ego a inspirací) do podoby čtivého románu, spojujícího pohled do prostředí skupinové terapie s vlivem Schopenhauerových myšlenek na současnou filozofii. Knihu uvítají čtenáři se zájmem o populární psychologii a psychoterapii i odborníci pomáhajících profesí a jejich klienti.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Portál

The Schopenhauer Cure , 2005

BellC
16.11.2016 3 z 5

Knihu jsem četla coby povinnou četbu ve škole a musím uznat, že se u mě zřejmě minula účinkem. Tipuju, že například v Americe mohla mít obrovský úspěch, na mě byly ale postavy naprosto ploché, byly mi jedno, nevěřila jsem jim nic. Osobně by mě zajímalo, jak moc se příběh zakládal na pravdě, ale ani k jedné postavě jsem si neutvořila vztah, prokládání životem Schopenhauera mi též nepřineslo téměř nic navíc. Možná jsem na to moc plochá, měla bych se do knihy lépe vžít... ale bohužel se tak nestalo. Chválím příjemný překlad.

Miro.slav
12.09.2016 5 z 5

Geniálna kniha s extrémne vysokou čitateľnou výbušnou zmesou. Nálož trinitrotoulénu je namiešaná z rôznych ingrediencií. Je možné spojenie filozofie a psychoterapie? Áno, dokonale. Schopenhauer a súčasnosť? Viac než prirodzené prepojenie. Mizantropia a osvietenie? Kráčajú vedno spolu. Román a literatúra faktu? Nech sa páči. Kniha je odzbrojujúco vyzbrojená všetkým, čo čitateľ venujúci sa psychoterapii a filozofii môže od takejto knihy požadovať. Prelínanie súčasnosti s kapitolami venujúcimi sa životu filozofovi aristokracie ducha sú viac nezabudnuteľné a postupná premena hlavných postáv dodáva knihe na aktuálnosti. Knihu vrelo odporúčam.

Sási
13.07.2016 5 z 5

Yalom je jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů. Kombinace filosofie a psychologie či psychoterapie je v jeho dílech podána excelentně. Nebudu nic prozrazovat o ději a vývoji postav. Každopádně ať už jste studentem či milovníkem filosofie nebo Vás zajímají techniky a postupy psychoterapie, pak si z knihy určitě něco odnesete. To vše je navíc zabaleno do velice čtivého románu, ze kterého sálá lidskost i nelidskost.

douchová
15.03.2016 5 z 5

Pro mě nejlepší Yalomova kniha.

Plútarchos
11.01.2016 4 z 5

Kniha mi dala nahlédnout do života a filozofie Arthura Schopenhauera (i dalších filozofů) a není to povzbudivý pohled! Irwin Yalom zde opět přitažlivou a populární formou přibližuje čtenáři některé základní myšlenky a životopisné informace filozofa Arthura Schopenhauera i filozofů z nichž čerpal.
Na pozadí příběhu psychoterapeuta Julia Hertzfelda, jeho bývalého pacienta Philipa Slateho a dalších členů terapeutické skupiny nám Yalom přibližuje Schopenhauerův filozofický pohled na smrt a lidské utrpení. Opět je zde velmi často citován Nietzche a jeho "Tak pravil Zarathustra" i další filozofové (Kant, Budha, Kierkegaard, Platon). Schopenhauer ústy Philipovými popisuje lidskou existenci, skutečnost a svět jako plesnivějící povlak pokrývající studenou tvrdou kůru jedné z bezpočtu světélkujících hvězd v nekonečném prostoru - jak romantické!
Doporučuji čtenáčům, kteří dávají přednost filozoii a psychologii před napínavým nebo dojemným čtením. Myšlenek je v knize přehršle a já si určitě zkusím přečíst něco přímo od Shopenhauera...

"Z pohledu mládí je život nekonečně dlouhá budoucnost; z pohledu stáří připomíná velmi krátkou minulost."
"Není růže bez trní. Je ale mnoho trní bez růží."
"Jediný způsob, jak získat převahu při jednání s lidmi, je dát jim najevo, že jste na nich nezávislí."
"Je lepší nechat lidi být takové, jací jsou, než je mít za něco, čím nejsou."
"Veselost a bezstarostnost našeho mládí částečně vyplývá z toho, že stoupáme po svahu života a nevidíme smrt, jež leží na úpatí druhé strany kopce."
"Láska je v tom, kdo miluje, nikoli v tom, kdo je milován."

(https://cs.wikipedia.org/wiki/Arthur_Schopenhauer)

nef
27.01.2015 5 z 5

Úžasná kniha, rozhodně doporučuji k přečtení. Byly i slzy, musím se jako chlap přiznat.;-)
Myslel jsem, že kniha "Když Nietzsche plakal" bude nepřekonatelná, ale Léčbu Schopenhauerem stavím ještě o stupínek nad ní.
Pokud se chcete podívat do terapeutické skupiny, zajímavá vás alespoň drobet filosofie
a psychoterapie, tak neváhejte ani chvilku a pusťte se do čtení.
Kniha je nabitá životem i smrtí, moudry a citáty, a ještě se dovíte
o Schopenhauerově životě, velmi čtivou formou samozřejmě.;)

Z knihy:
Mladík poznamenal: "No tedy, já myslel, že vy, velký mudrc, víte všechno!" Schopenhauer odpověděl: "Ne, poznání má hranice, jen hloupost je bez hranic!"
No není to krásné?!:-) A to je tak jedna setina z toho nejlepšího, co je v knize k přečtení.:-)

m.gena
11.12.2014 5 z 5

Prostě mě se líbí styl, kterým Yalom píše. a jak převede informace o filozofech a jejich myšlenkách a životě do velice čtivého příběhu.

zipporah
29.07.2014 5 z 5

Keby nespadala do kategórie beletria, nemohla by som napísať, že sa očividne stáva mojou treťou najobľúbenejšou knihou v živote. Nechcem si byť tým až taká istá, lebo len nedávno som po desiatich rokoch zhodnotila Ecove kyvadlo za druhé najlepšie napísané dielo v beletrii. Táto kniha je pre mňa posvätnou, moderný Hamlet, medziľudské vzťahy písané bez drámy, skutočne má človek pocit, že sedí tam. Všetky tie osoby akoby vykukovali z knihy, keď prechádzam okolo nej. Júlus, Pam, Rebeka, Stuart, Gil, Tony, Bonnie a samozrejme.. Philip. Perfektné, dokonalé a človek po niečom takom túži. Bolo mi Philipa ľúto a záver ma skutočne dojal. Možno je tam ten typický americký optimizmus, ale človek ho potrebuje! Vynikajúce dielo a od Yaloma sa chystám prečítať ďalšiu, Nietzschie už čaká, ale o tom filozofovi neviem skoro nič, narozdiel od Schopenhauera. Kvitujem pekný životopis v knihe, dozvedela som sa ešte viac vecí o ňom a pochopila som aj Schopenhauera viac ako človeka, než jeho veľký opus, ktorý pre mňa znamená veľmi veľa. Výborný a očistný pokračovateľ génia Immanuela Kanta.

Olia
23.06.2014 4 z 5

Čtivá knížka, moc, ale Nietzsche se mi líbil stejně o chlup víc.. Schopenhauerův, potažmo Philipův postoj k životu mě děsně popuzoval.. ze začátku jsem se v duchu hodně vztekala.. Vývoj a proměny celé skupiny bylo moc zajímavé sledovat, hodně jsem přemýšlela o tom, zda bych zvládla takové sebeodhalování.. odkopat se a hlavně pak ustát ten drsný rozbor..fakt, nevim nevim :-))

Skunčice
27.08.2013

Jako beletrie to asi nebude top, ale pro někoho, kdo se zajímá o psychologii a filozofii báječné. Přečetla jsem v době nemoci jedním dechem za den. Bravurně propojená problematika a dynamika skupinové terapie s případy z běžného života a filozofické paralely života a díla Schopenhauera. U jiné Yalomovy knihy Lži na pohovce jsem se ke knize musela po nějaké době vracet, jak mě kniha ze začátku neoslnila. Rozhodně Léčbu doporučuji.

Firefox4
18.08.2013 5 z 5

Je v ní všechno, co mě zajímá - dobrý příběh, psychologie, poučení a vznikla z toho dobrá kniha. Pro mě skvělá.

odejana
08.08.2013 3 z 5

Jako literatura to není na pět hvězdiček, ale kombinace odborného náhledu psychoterapeuta a popisů dynamiky terapeutické skupiny a Schopenhauerovy filosofie vzniká zajímavá kniha. Některé posuny děje se mi zdály předvídatelné, což mi vadilo (například jsem tušila, že dění ve skupině změní Philipův názor na Schopenhauera). Jako velké plus beru vnořenou biografii Schopenhauera a analýzu jeho filosofie - mě osobně kniha dovedla k tomu, že jsem si pořídila všechny Schopenhauerovy knihy. Z Yalomovy knihy mi připadaly právě kapitoly o AS mnohem živější, zajímavější a podnětnější.

sevy
07.07.2013 5 z 5

Byla jsem přesvědčená, že vrcholem Yalomovy tvorby je - Když Nietzsche plakal -, spletla jsem se! Léčba Scho... je vynikající a hodnotím jí ještě o něco výš. Sledovat dynamiku skupinového sezení, proměny jednotlivých účastníků... Bylo mi skoro líto, že nejsem součástí této skupiny a jejího růstu. Doporučuji!

edysy
04.04.2013 4 z 5

V knížce mne nejvíce zaujala postava Philipa, kterého autor vykreslil tak dokonale, že kdykoli na skupinové terapii něco poznamenal o Schopenhauerovi, měla jsem pocit, že budu muset zasáhnout. Typ člověka, o kterém se říká, že je chytrý jak rádio. Strašně vám leze na nervy, ale přesto i po 15 letech, kdy jste ho neviděli, na sklonku života zvednete telefon, protože vás zajímá, co se s ním stalo. A příběh se tak rozehrává nanovo...

veronique
23.08.2012 4 z 5

Yalom popsal vývoj terapeutické skupiny tak živě a dynamicky, že jsem měla pocit, že jsem její součástí a pravidelně se účastním sezení.

Otto von Pluto
11.04.2012 5 z 5

Strhujícím způsobem napsaná kniha s perfektní myšlenkou a zajímavými charaktery. Tímhle si mě Yalom definitivně získal a jako bonus vzbudil můj zájem o skupinovou psycho-terapii. Děkuji.

danazeskolky
04.03.2012 5 z 5

Hmm, mám ráda knihy, o kterých musím přemýšlet a které mě inspirují udělat nějaké dlouho odkládané kroky... Ne, že bych přímo šla do nějaké terapeutické skupiny (i když musím přiznat, že by mě to asi hodně bavilo), ale začala jsem s partnerem otevřeněji komunikovat i o nepříjemných tématech - a asi ku prospěchu. Tím chci jen napsat, že mě kniha hodně oslovila, po dlouhé době jsem si zase dělala poznámky a odkazy na některé pasáže.