Laterna magica

Laterna magica https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80497/laterna-magica-80497.jpg 4 37 6

Vlastní Bergmanův životopis v němž se autor vrací až do roku 1918, roku svého narození, odkdy se snaží vylíčit co nejpřesvědčivěji svět svého dětství, mládí i dospělosti. Klíčovým motivem je v knize ale právě období dětství a autorův vztah k rodičům, zejména k otci, kde nachází kořeny svých pozdějších traumat, nespokojenosti, ale i tvůrčího hledání. samozřejmě, že se ve svém vyprávění autor dobere i chvil, kdy pracoval na svých filmech, ale tyto vzpomínky tvoří v knize překvapivě méně podstatnou část. Bergmanovo líčení vlastních životních osudů překvapí nejen svou otevřeností, ale i střídáním vážných a humorných momentů. V lecčems může tedy být klíčem k pochopení jeho filmového díla.... celý text

Fejetony, eseje Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Odeon

Laterna magica , 1987

a304
14.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Citace: "Vytvářím každý film, jako by byl můj poslední." Silná osobnost, naskakuje mi husí kůže vzrušením, jen připomenutím jeho tvorby, která se vrývá do hloubky, až na dřeň , k podstatě člověka a najednou mi je každičký život, kohokoliv z nás vzácný, neopakovatelný a velice významný.
Bergman vytahuje palčivé emoce na povrch a ví, že není dobrá, nic neřešící lhostejnost a rezignace. Aktuální problémy se nezametají pod koberec a neukrývají do skříní, to na dlouho nepomáhá. A nakonec za hříchy otce, zaplatí syn, generace, která to nezpůsobila.
Cokoliv od Bergmana mě nenechává chladnou, za mne stojí za přečtení a doporučuji.

puml
19.10.2020 5 z 5

Zpověď známého režiséra. Je to spíš o divadle, o samotné filmařině toho Bergman zas tolik neřekne, spíš se zamýšlí nad tím, co mu bylo inspirací a tím se různými časovými skoky dostává ke svému rodinnému životu. V závěru je několik vzpomínek na známé osobnosti jako Chaplina, Gretu Garbo nebo Lawrence Oliviera. Nejsilnější je pak samotný závěr, kde se Bergman v monologické retrospektivě vrací ke svému nelehkému vztahu s otcem a matkou; některé momenty mi připadaly jako z filmu Fanny a Alexandr.

MOu598
30.08.2017 5 z 5

Četla jsem v červnu 2011. Podle mých poznámek:
Životopis Bergmana v ich formě.
Zajímavě a čtivě psaný, ale ne chronologicky - i to je zajímavé a dává to knížce čtivost a něco naznačené je pak jasnější až později.
Drobnější části - o dětství jsou pak v jeho knize Nedělňátka. Nedělňátka jsou světlá, veselá. Tady je cítit, že B. pociťuje křivdu v dětství.
O divadle, filmu, dětství, dospělosti, nemoci - asi přepracování, o lidech kolem, o několika manželstvích a jejich konci, o souzení za daňové podvody.
Stále všude jméno Strindberg - vzor, inspirace.
Spousta údajů.
Čtivé, zajímavé. Podobným stylem by se měly psát životopisy.
Zajímavé je, že napsáno v r. 1986, kdy Bergmanovi bylo pouhých!? 68 let.

Liberius
21.12.2016 5 z 5

Nejlepší autobiografie, kterou jsem četl. Pravda moc jsem jich nečetl, ale je to opravdu velmi zajímavý zážitek.

kacimilek
01.05.2016 5 z 5

Jo, tak tohle můžu! Bergman byl neuvěřitelně divný a bizarní člověk, a tím spíš výjimečný. Už po přečtení Fanny a Alexandra jsem věděla, že tohle bude můj šálek čaje.

Sharlay
14.06.2013 5 z 5

Extrémně podmanivé a fascinující čtení.

životopisy, biografie filmování Švédsko Ingmar Bergman

Ingmar Bergman