Láskou ji nespoutáš

Láskou ji nespoutáš https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371901/bmid_laskou-ji-nespoutas-nYS-371901.jpg 4 508 133

Pro fanoušky knih Milk and Honey a The Sun and Her Flowers od Rupi Kaur. Love Her Wild je sbírkou veršů mladého autora, který si získal srdce půl milionu fanoušků na sociální síti Instagram. Časopis Teen Vogue ho označil za nejzajímavějšího básníka, kterému je třeba věnovat pozornost a magazín Galore za autora, jehož slova si lidé nejčastěji tetují na kůži. Své čtenáře okouzlil upřímností a autenticitou s jakou vystihuje ty nejdrobnější okamžiky. Jeho krátké a úsporné verše inspiruje láska, ženská duše, divoká příroda a svoboda, ve všech jejích podobách….... celý text

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Ikar (ČR)

Love Her Wild , 2017

SSTknihy
30.01.2024 4 z 5

"Kouzlo poezie spočívá v tom, že ji objevíme, když je nám jí třeba."
Co k tomu víc dodat. Jednoduché básně, často na hraně citátu, samostatné myšlenky nebo jen pocitu sestaveného do jedné věty. Nemusíte to číst od první do poslední stránky, můžete jen listovat, vracet se k již přečtenému, přemýšlet nad novým významem. První část nazvaná LÁSKA je asi neprocítěnější a nejpravdivější, ale věřím, že každý si tu najde to, co zasáhne jeho duši nejhlouběji. Ideální knížka na noční stolek.

Peace
27.12.2023 3 z 5

"Bála se výšek,
ale mnohem víc
se bála,
že nikdy nevzlétne."

Nebylo to špatné, ale čekala jsem mnohem víc..

vlkove
27.11.2023 5 z 5

Probudila ve mně mnoho slov a doplula se mnou k mnoha břehům. Krása.

AkiB
10.07.2023 4 z 5

Rupi Kaur miluju. Proto jsem se rozhodla přečíst si něco z díla tohoto autora, protože jí má být podobný. Podobný jí je, ale je rozdíl v tom, co oba dva autoři řeší. Zatímco Atticus hodně rozebírá lásku ke druhé osobě, Rupi naopak řeší lásku k sobě samé. A teď je otázkou, co čtenář ve svém životě řeší a co ho víc chytne za srdíčko. Protože nejsem šťastně zamilovaná, nedokážu úplně ocenit některé básně tohoto autora. Ale některé samozřejmě ano.

Někdo píše pro zábavu,
hráze jejich duše.
Některá slova
jsou bezpečnější
na papíře.

V těch, kteří prošli tmou,
navždy zůstává jiskřička.

Hledej, dokud nenajdeš něco,
kvůli čemu zapomeneš
jíst,
spát
a pít.
A pak to dělej,
dokud neumřeš žízní.

Byla jen další rozbitá panenka,
která snila o klukovi s lepidlem.

Starmoon
01.08.2022 1 z 5

Toto nie je poézia – a už vôbec nie kvalitná poézia, len taká znôška klišé, ktorej sa autor pokúsil dať formu rádoby voľného verša. Ak tomu niekto dokáže dať viac ako hviezdičku-dve, ba dokonca to ospevovať, tak zrejme len v dôsledku Dunning-Krugerovho efektu. Ľudia, prosím vás, ak sa vám niečo zdá dobré, to ešte neznamená, že je to dobré. Chce to viac literárnych príučiek a menej Instagramu.

Ronnie68
10.06.2022 4 z 5

Kniha je rozdělena na 3 časti (Láska, Ona, Divokost) .... Jsou to většinou krátké básně, které úžasně vyjadřují pocity jako třeba radost, štěstí, smutek a podobně.... Měla jsem ji přečtenou během tak půl hodiny ... Ale byl to krásně strávený čas...

ElInWonderland
14.02.2022 5 z 5

Prostě něco krásného a dotýkajícího se. Četla jsem anglický originál, protože jeho kniha Tma mezi hvězdami byla v češtině sice skvělá, ale v angličtině mi to přidává jiný rozměr.

Gweny
29.12.2021 5 z 5

"Kouzlo poezie spočívá v tom, že ji objevíme, když je nám jí třeba."

Některé více, jiné méně se mi dnešního večera zaryly pod kůži. Tuhle knihu můžu brát do rukou často a pokaždé souzním s jinou básní.

"Nepotřebuji nic než Tebe a pár západů slunce."

Horselen
05.12.2021 4 z 5

Jedná se o knihu, kterou můžete přečíst klidně za hodinu, ale zároveň to bude jeden z vašich hlavních pokladů v knihovně.
Svým zpracováním a mnoha moudrými slovy vybízí k nejednomu přečtení. K poezii se nicméně musíte propracovat v té správné náladě.

Krub
22.07.2021 4 z 5

"I ten nejodvážnější vlk loví se sklopenou hlavou."

Knížka mě velmi mile překvapila, nečekal jsem moc, spíše naopak: "Atticus, básník z instagramu", mi nepřišlo jako lákavá vizitka. Kniha je ale mnohem lepší, než jsem si myslel, že bude.

Kdyby mi někdo řekl, že úvodní citát je od Emersona nebo z nějaké básně z období romantismu, vůbec by mě nenapadlo, že jde ve skutečnosti o Attica. Se spoustou dalších básní se to má podobně. Ne tedy, že by odovídaly romantismu formou. Básně jsou velice stručné a neplýtvají slovy ani verši. Kvalitou jsou však podle mě srovnatelné se staršími sbírkami a s díly mnohých klasiků.

Občas kniha sklouzává do určité frázovitosti nebo kýče, ale to není vzhledem k tématu neobvyklé a básně, které mi přijdou velmi dobré, řekněme "ryzí", jasně převládají nad těmi méně povedenými. Je to instagramová poezie, ale vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby její autor trávil večery čtením Kerouaca, Shakespeara a Shellyho... a posloucháním hudby se svou láskou u skleňky rumu, jistě :D. Dohromady to ale vytváří velmi zajímavou kombinaci, která do té ploché nenápaditosti spadá jen málokdy, naopak většina básní je velmi originální a působivá.

Za poměrně nešťastný ovšem považuji překlad. Atticova kniha se v originálu jmenuje: "Love her wild", což odpovídá třem hlavním částem knihy nazaným: Love - láska, milovat, Her - ona, jí a Wild - divoký, divoce. Přijde mi poměrně nešťastné nadepsat knížku Láskou ji nespoutáš, protože to dost narušuje právě tuto strukturu. Miluj ji divoce anebo Miluj ji divokou zní sice trochu kostrbatě, ale přesto myslím, že by šlo o lepší volbu. On ten překlad poezie je přeci skoro vždy dost zrádný...

Celkově se mi ale kniha velmi líbila, fotku s ní si na instagram nedám, ale do knihovny ji zařadím moc rád. Klidně vedle Skácela či Ferlinghetiho.

knihovníček0707
20.07.2021 5 z 5

Láska na první přečtení ️

Jaruš7
18.06.2021 5 z 5

Název zaujme a autor učaruje.

Čistota projevu okouzlí.

Citace :
"Nechtěj po ní, aby ti byla skálou,
o niž se můžeš opřít.
Spíš ji vyrob křídla
a ukaž, kde je nebe.
Pak naučí létat sebe i tebe.

Měla divoké srdce,
já je však nechtěl zkrotit,
chtěl jsem

vyřeší víc problémů
než všechny
terapie
a léky. "

Krásná oduševnělost ryzího charakteru.
Potěšení, co se jen tak nevidí.

Luluhappy
17.05.2021 5 z 5

Skvělé, nadčasové, romantické... Zamilovala jsem se :) ne, opravdu. Taková poezie pro každého.

evelýny
08.05.2021 5 z 5

Myšlenky, pocity, hozené na papír.
Rezonující, někdy v dur, někdy v moll.
Proměnlivé dle nálady, ke klasice daleko.
Relativní, přesto dokonalé...

A co ta světluška,
tak rád bych ji měl v dlani?
Stařec se pousmál,
pak promluvil:
Miluj ji tak,
ať může letět dál.
A co ta stará lípa? Tak rád jí objímám.
Miluj ji tak, abys ji nechal žít.
Co pěnkava? Tak rád mám její zpěv.
Miluj ji tak, abys jí nepřipravil klec.
A vlčice, co věčně vyje na měsíc?
Miluj ji divokou, nechtěj ji ochočit.
A klisna, která ráda cválá za bouří?
Miluj ji bez uzdy, tak to bude líp.
Pověz, co ta, kterou mám nejvíc rád?
Stařec se znovu pousmál.
Vždyť víš,
miluj tu volnost v ní,
miluj ji s vášní tak, abys ji nespoutal,
a láskou se ti odmění.

Dál již čtěte sami.
Pro inspiraci, pro zklidnění...

P.S.: Pro svobodu...

nefernefer
30.04.2021 4 z 5

„Kouzlo poezie
spočívá v tom, že ji objevíme, když je nám jí třeba.“

Je diskutabilní, jestli je tohle skutečně poezie. Nevím. To, že je jedna věta rozkouskovaná na několik řádků, nestačí. Zkrátka já to jako poezii nevnímám. Ale to vůbec nic nemění na tom, že je to moc krásné. Krásné myšlenky citlivě zabalené do těch správných slov. Kratičké věty, které často naprosto přesně vyjadřují to, co cítí spousta lidí, jen to neumějí pojmenovat.

„Byla jen další rozbitá panenka,
která snila o klukovi s lepidlem.“

Působilo to na mě spíš jako sbírka citátů o lásce doplněných moc krásnými černobílými fotografiemi. Nebo by to mohlo být i naopak. Sbírka černobílých fotografií doplněných moc krásnými citáty o lásce. Ale vlastně, kdo jsem já, abych soudila, co je poezie a co není? Je to nádherné. Víc netřeba.

„Trpělivě tloukla křídly
o jeho nebe,
a když odešel,
vzlétla
a byla zase sama sebou.“

TessDragon
29.03.2021 5 z 5

Nádherná obálka, poutavý název, krásné fotografie a nezapomenutelné básně? ANO ! VŠE V 1.Láska na první pohled v knihkupectví. (♥ω♥*)

Kniha se rozděluje do 3 částí: LÁSKA, ONA a DIVOKOST.

Co mě nejvíc zaujalo :

„V celém rozjitřeném světě
není zoufalejšího tvora
než lidská bytost,
které hrozí, že přijde o lásku.“

„Trpělivě tloukla křídly

vždyť stále je naděje,
že teprve přijde
nejkrásnější polibek,
nejveselejší chvíle
a nejlepší den tvého života.“

VŘELE DOPORUČUJI všem kdo má rád melancholii, snění, a lásku, lásku především. :)

Knihomolka97
01.03.2021 5 z 5

Láskou ji nespoutáš jsem si chtěla přečíst kvůli své osobní výzvě. Poezii totiž vůbec nečtu, když nepočítám ty knížky, které jsem musela přečíst k maturitě.
Hodnocení možná bude trošku kostrbaté, nicméně pro mě kniha byla úžasná! Určitě i proto, že tématem byla láska. Vím, že číst třeba o krajinách, by mě nebavilo. :D
Básně byly krátké, takže jsem měla přečteno poměrně rychle, i když jsem si čtení co nejvíc vychutnávala. A i já, která do knih nikdy nepíše a nelepíkuje, jsem pár lepíků použila. Některé básně mě chytly za srdce, opravdu krásné. ❤
A taky se mi moc, moc líbí celkové grafické zpracování knihy.

hermína14
26.02.2021 4 z 5

Jednoho (jednu) od prvního verše pronásleduje pocit - to znám, to bych chtěl, to je jasné, proč jsem to nevyslovil dřív? V tom je ta blízkost, libozvučnost a dotek.
"Obávám se, že v naší generaci je něco špatně: příliš mnoho smutných očí ve šťastných tvářích."

chaera
24.02.2021 5 z 5

(čteno v originále) Tato sbírka se mi líbila o hodně víc, než Milk and Honey od Rupi Kaur, kterou zmiňuje anotace. S básněmi od Atticuse se dokáži více ztotožnit a navíc z jeho veršů sálá tolik pocitů, že mi z toho srdce plesá. Určitě po této knize ještě někdy sáhnu, moc se mi líbila. 5/5

1Booklover
23.02.2021 2 z 5

Toto byla pro mě první kniha od tohoto autora. Ovšem musím říct, že to pro mě nebyla top knížka poezie. Některé básně se mnou sice rezonovaly tak moc, že jsem si jen řekla wow, ale bylo jich méně než těch, ve kterých jsem žádný "význam" nebo něco co by mě chytlo za srdce nenašla.
Kniha je rozdělena do tří částí = láska, ona, divokost.

Moderní poezii mám moc ráda, ale z nějakého důvodu mě tyto básně nechytly tak za srdce, abych mohla dát plný počet hvězdiček.

láska poezie

Atticus (p)
kanadská
2018  81%Láskou ji nespoutáš
2019  78%Tma mezi hvězdami
2020  81%Pravda o zázracích

Kniha Láskou ji nespoutáš je v