Laskavé bohyně

Laskavé bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1318/bmid_laskave-bohyne-Sbk-1318.jpg 4 485 113

Může být tisíc stran téměř jednolitého textu plného suchých historických fakt strhujícím čtením? Ano – francouzsky psaný román Američana Jonathana Littella Les Bienveillantes, který čerpal inspiraci z filmu Clauda Lanzmanna Šoa, je důkazem. Vyprávění přesvědčeného nacisty a důstojníka SS Maximiliena Aueho, syna Němce a Francouzky, nás provede několika různými dějišti druhé světové války, na frontu, do okupovaných oblastí i do zázemí. Text je koncipován jako Aueho fiktivní memoáry sepsané dlouho po válce; Aue se v nich neobhajuje (k otázkám svědomí se staví spíše s vlažným cynismem), nýbrž se snaží po svém vysvětlit, jak a proč funguje jedno malé kolečko v příšerné smrtící mašinérii. Coby administrativní síla se podílí na likvidaci židovského obyvatelstva a nežádoucích živlů na Ukrajině a Kavkaze; zažije holocaust od takříkajíc amatérských začátků až po „průmyslové“ období plynových komor, jeho vzpomínky nás zavedou i do válečného Berlína a do hřbitovního inferna obklíčeného Stalingradu. Text, záměrně oproštěný od veškeré poetičnosti, je sice psán stejně suchopárným stylem, jakým Aue sepisuje svá hlášení pro Himmlera, ale zároveň z něj dýchá dojem neutuchajícího hnusu, román se valí jako temná řeka, pod jejíž zdánlivě nevzrušenou hladinou víří páchnoucí freudovské bahno, je až přehnaně dokumentárně přesný a nabitý fakty, ale jeho atmosféra je spíše hororová. Aue sám sebe prezentuje jako útlocitného intelektuála, který se minul povoláním (chtěl psát knihy, skončil jako právník), z jeho osobního příběhu, který se prolíná s nesmírně sugestivním líčením historických událostí, na nás nicméně hledí člověk sexuálně i morálně vyšinutý – nenápadný, seriózně působící psychopat, který koná zlo téměř se slzami v očích, jen a pouze s vědomím historické nevyhnutelnosti. Za svůj monumentální exkurz do duše malé ryby mezi válečnými zločinci (nebo jen obyčejného člověka ve vleku doby?) získal Jonathan Littell v říjnu 2006 Velkou cenu Francouzské akademie, v listopadu téhož roku pak prestižní Goncourtovu cenu.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Odeon

Les Bienveillantes , 2006

Maggot.87
05.03.2021 3 z 5

Velmi náročná kniha a po mém soudu také velmi zbytečná.

Pokud ji budu hodnotit jako román - pak je absolutně nečtivá a zdlouhavá, pokud jako odbornou publikaci - pak je neúplná.

Chtěl jsem dát dvě hvězdičky, ale nečekaný kousanec pobavil, jednu tedy přidávám.

Jde to lépe, mnohem lépe. V této souvislosti doporučuji:

Gural
07.02.2021 5 z 5

Zlo v čisté, krystalické podobě. Temnota, ve které se derou na povrch ty nejhorší lidské vlastnosti. Vše o této knize již bylo přede mnou popsáno v jiných komentářích. Monumentální dílo, které autor psal mnoho let, není určitě pro každého. Mnoho lidí bude touto knihou znechucených a většina by ji nikdy ani nečetla. Není se čemu divit. Kombinace systematického vyvražďování Židů na Ukrajině s detailními popisy incestního vztahu s vlastní sestrou okořeněné homosexuálními zážitky hlavního hrdiny to zkousne málokdo. Přesto musím uznat, že se jednalo o jednu z nejlepších knih, kterou jsem o operaci Barbarossa četl. Všechny historické detaily jsou ověřené z několika pramenů, na tom si autor zakládal. Popis Berlína v posledních dnech války je taktéž neskutečný, dokonalý obraz apokalypsy. Samotný závěr, ač zde často haněn a nepochopen, je důvod, proč dávám knize 5 hvězd - mě naprosto fascinoval a musel jsem si ho přečíst víckrát, abych se přesvědčil, že mě opravdu nešálí zrak. Je to už pár let, co jsem tuto knihu četl a stále se odhodlávám ji přečíst znovu. Myslím, že by si ji měl přečíst každý, kdo se o témata holocaustu a 2. světové války zajímá.

Finn69
04.02.2021 5 z 5

Tak tohle byla s přehledem ta nejlepší, nejhorší, nejsilnější, nejodpornější, nejzajímavější, nejpoutavější, nejděsivější a nejpornografičtější kniha o holocaustu a druhé světové válce, která se mi kdy dostala do rukou. Vážně pochybuju o tom, že bych letos objevil ještě něco, co by přebilo můj dojem z téhle odyssey SS-Obersturmbannführera Maxe Aueho.
Většina knih o holocaustu k tomuhle tématu přistupuje spíš dokumentárně, jako by si autoři chtěli držet nějaký distanc, což je asi pochopitelné. Ovšem Jonathan Littell na to jde jinak, jeho hrdina celý děj vypráví v "ich" formě a je přitom přímo uprostřed toho všeho. Dostanete pohled na holocaust takříkajíc z "úřednického" pohledu, z pohledu statistik a produktivity práce, a garantuju vám, že z toho budete mít noční můry, tak jako Herr Doktor Aue. A ten apokalyptický závěr mě totálně dostal, ještě teď to mám v hlavě a hned tak se toho myslím nezbavím.

marvarid
30.12.2020 5 z 5

Vyprávění se valí mohutným proudem jako špinavá široká řeka, bez odpočinku. Antihrdina-vypravěč příslušník SS dr. Aue je inteligentní a všímavý. Hned v úvodu knihy shrne všechny podstatné otázky týkající se viny kolektivní i individuální. A pak se pustí do vyprávění toho, co zažil - na východní frontě na Ukrajině a u Stalingradu, v koncentračních táborech, v bombardovaném Berlíně. A vypráví puntíčkářsky přesně, včetně všech naturalistických detailů, až mi bylo občas nevolno.
Sám se během válečného běsnění, jehož je svědkem i spolupachatelem, citově nijak zvlášť neangažuje. Nepohoršuje se příliš nad tím co se děje, příšerné scény po něm kloužou, aniž by se ho podstatněji dotkly. Se zájmem studuje své pocity (některé jsou pravda občas nepříjemné), ale o všech těch mrtvých lidech příliš nepřemýšlí. Z jeho pohledu se jedná o problémy spíše organizační, logistické.
Jen místy, když už je všeho opravdu moc i na něj, se racionalita vytratí a vyprávění sklouzne přes groteskní absurdní scény až do psychózy. Ty pasáže na pomezí reality a absurdna mi bavily asi nejvíc.
Kritiky románu zmiňují perverzní incestní sexuální scény, ale ve srovnání s popisem válečného běsnění vyzní takový incest vlastně nepodstatně. Navíc mi po nedávném přelouskání Nabokovova opus magnum zas tak moc nešokoval (odnáším si, že femme fatale, které nejde odolat i přestože je to vlastní sestra, musí mít černé husté vlasy a bílou pleť.. Ať už se jmenuje Una nebo Ada).

petrarka72
04.12.2020 5 z 5

Všechno řekl Sobolosh - díky za precizní formulace. Dodávám pouze: 1. racionalizace holocaustu a jeho líčení přes praktické problémy typu produktivita práce, zásobování, doprava, personální zajištění je úhel pohledu, s nímž jsem se dosud nesetkala - a emocionálně je velmi vyčerpávající vůbec na něj přistoupit; 2. podoba s Vojnou a mírem je očividná, ať si ji autor popírá, jak chce; 3. inspirace antikou, od Aischylovy Orestey (vražda - incest - Erínye) přes Sofokla (Elektra) po Euripida (Bakchantky), plus motivy převzaté z římských komedií (hlavně ono zakousnutí se do nosu toho, jehož jméno se nesmí vyslovit), mě neskutečně bavily - autor je literární maniak, což je patrné i z dalších odkazů i dějů (číst si na útěku před Rusy Flauberta - hezké); 4. průvodce po hrůzách druhé světové a zároveň jejích zásadních krajinách (Ukrajina, Stalingrad, Polsko, lágry od Sobiboru přes Oranienburg po Auschwitz, Berlín, Pomořansko...) je puntičkářsky přesný; 5. grotesknost posledních dvou částí, pornografického pobytu Maxe v zámečku a berlínské apokalypsy, je dechberoucí, člověku se chce zvracet a zároveň nemůže přestat číst - přesný pendant realistického (?) líčení překlopení lokálních pogromů do holocaustu, praxe v KL i jejich likvidace... Vůbec to prolínání nočních můr se skutečností, jež si s nimi nezadá, je fascinující a čtenářsky velmi účinné (vzpomněla jsem si na dojem že závěru Weissová Domu o tisíci patrech)... Stejně jako pojmenování podstatných otázek na prvních necelých dvaceti stranách - a jejich zodpovídání na dalších osmi stech... Stejně jako postupné odkrývání filozofického zázemí šoa - a srovnání nacismu s bolševismem... Nebo míra tajemství, jež navzdory zdánlivé doslovnosti zůstává... Dočetla jsem před chvílí a jen chrlím, co mě napadá. Vychladnutí nutné, ale obávám se, že zasažení a otazníky zůstanou.

Sobolosh
10.11.2020 3 z 5

"Toho, čeho jsem se dopustil já, byste se bývali dopustili taky... Možná jste měli víc štěstí než já, ale nejste lepší." Slova hlavního hrdiny důstojníka SS, který projde vyvražďováním na Ukrajině, Stalingradem, koncentrační lágry, transporty do nich a porážkou Německa, bombardováním a zmarem posledních dnů války v Berlíně. Nečekal jsem, že to bude snadná procházka. A nebyla. 850 stran prakticky jednolitého textu v dlouhých až nekonečných větách prakticky bez odstavců, do kterých je začleněna i přímá řeč, navíc však komplikovaná struktura říšské moci, řada německých složenin (ale ty hodnotím kladně, protože jsou výstižné), nezapamatovatelné zkratky, množství postav, nepřehledné vojenské a policejní hodnosti, výčty faktů, dlouhé pasáže zabíhající do podrobností (např. kavkazských národů a jejich jazyků), to vše a mnohé další cestu neusnadňuje. Stejně jako všichni musím ocenit přípravu autora a ovládnutí obrovského množství podkladové látky, to je až neuvěřitelné. Jako poznatek o válce z pohledu příslušníka SS jistě velmi poučná kniha - rozpoutaná mašinérie války a vyvražďování, řešení technických a logistických problémů hormadného zabíjení, i to, že to nefungovalo a ani nemohlo fungovat bez šumu, skřípání a zadrhávání. Cenné jsou úvahy o nacistickém Weltanschaung, úžasný je rozhovor se sovětským špionem a porovnání obou režimů. A našlo by se toho jistě víc k ocenění, namátkou např. setkání s tlupou zdivočelých militarizovaných dětských sirotků. Ale nemohl jsem se ztotožnit s větou, kterou jsem vepsal na začátek. Snažil jsem se dr. Aueho pochopit a zpočátku se mi to i dařilo, ale postupně se odhaluje jako do sebe zahleděná anetická zrůda. Nechci kazit budoucí zážitek ze čtení prozrazováním děje, ti kteří četli pochopí. Pochopil bych jeho anomálie i zločiny řekněme do 3/4 knihy, ale celá závěrečná část, zejména pobyt v Pomořanech a úplný konec, to mě zhnusilo. Stala se z něho zrůda v důsledku válečných hrůz nebo to v něm bylo? Tohle přeci už není obdoba Stanfordského experimentu či Pána much. Vytkl bych příliš vyhraněné a vykonstruované zápletky i přespříliš barvité a protahované líčení jak zvrácených osobních intimních prožitků, tak apokalyptických válečných hrůz hlavně v Berlíně (tím myslím to opakované narážení na oběšence a plovoucí mrtvoly). Knihu jsem si vytipoval na základě recenzí, vůbec nelituji, že jsem ji četl, určitě ve mě zůstane, ale doporučit ji bez znalosti osobnosti případného čtenáře nemohu. Moje hodnocení v průběhu čtení klesalo od pěti ke třem, u kterých zůstávám. Je to průměr, něco by bylo jasně na pět a něco jako odpad.

Abako
16.10.2020 2 z 5

Toto je nejspíš nejtěžší kniha, jakou jsem kdy četla. Téma je určitě zajímavé (mám přečtených spoustu knížek odehrávajících se za 2. světové války a tomu tématu se nevyhýbám), ale tohle bylo už moc - délka, natažení textu vyčerpávající statistikou nebo jazykovým rozborem, podrobnými rozhovory, které neměly vliv na děj, a navíc způsob zpracování, kdy text je minimálně rozdělený na odstavce, takže je to spíš z větší časti jednolitý text, který se špatně čte.
Jsem ráda, že jsem poznala něco nového, ale podruhé už to číst nebudu.

Vidlička
05.10.2020 3 z 5

Po nějaké době po přečtení a rozležení zvyšuji svoje hodnocení ze dvou na tři. Myslím, že to co autor chtěl dílem sdělit, se mu povedlo nadmíru, přesto se mi 850 stran zdá pořád předimenzovaných, když si to vše přečteme už v anotaci... Předešlé komentáře jsou také naprosto vyčerpávající, takže howgh.

zofie3000
16.09.2020 3 z 5

Líbilo se mi, že se na druhou světovou válku, taky jednou pohlíží ze strany Německa a ne nutně jako zfanatizovaného davu. Ale táhlo se to jako žvejkačka na botě, autor evidentně neslyšel o odstavcích a v textu se vyskytuje mnoho zkratek, což čtivosti taky moc nepřidává. Za mě asi nejlepší část o Stalingradu a poslední třetina knížky.

Abroš
08.08.2020 5 z 5

Paf.Už první kapitola mě dostala.Válka z druhé strany(německé).Detailní popis fungování německé vražedné mašinérie na východě,zakončená ve zdevastovaném Berlíně.Viděno očima důstojníka SS,a je jen na čtenáři,aby posoudil nakolik ho duševně poznamenala válka a nakolik vlastní narození.Ani se mi nechce věřit,že je možné napsat takovou knihu.Spíš bych osobně věřil tomu,že autor ve Francii někoho potkal,a ten někdo mu vyprávěl(má spekulace).
Z knihy jsem nadšen,ne pro zvěrstva,ale pro ten opravdu detailní popis fungování jednotlivých složek aparátu SS,kde si spoustu jedinců honilo frčky a nespolupracovalo jako celek.V jiných knihách je tohle popsáno jen povrchně.

Mira7m
06.08.2020 5 z 5

Ultimátní kniha. Paralela zvrácenosti režimu se zvráceností hlavního protagonisty funguje perfektně. Po strhujícím příběhu, jakéhosi amalgámu všeho co se dělo během 2. sv. války (blitzkrieg, záp. fronta, vých. fronta, německé zázemí), trochu již tušený a přesto dokonalý konec.
Laskavé bohyně. Erínye. Doženou nakonec každého.

Mudry
21.07.2020 4 z 5

Pod tíhou knihy se mi doslova rozpadla její vazba. Válečné zrůdnosti jsem čekala, ale zvráceností hlavního hrdiny jsem byla trochu zaskočena. Pokud někdo označil Kosinského za jeho Nabarvené ptáče psychicky narušeným úchylem , pak musím konstatovat, že panu Littellovi v tomto ohledu nesahá ani po kotníky. Za nejlepší dílo o holokaustu bych Laskavé bohyně rozhodně neoznačila, nicméně hvězdičku proto neubírám a to ani za zbytečné množství stránek ( podle mého mohla být kniha poloviční, aniž by byl čtenář o cokoli ochuzen) a fekálií. Ubírám za několik nezodpovězených otazníků a za konec jen málo uvěřitelný.

Karsin
16.06.2020

Hutné, nabité reáliemi, strhující, ale než jsem dočetla, dala jsem si mezitím tři jiné knihy, protože 850 stran skoro bez odstavců a s přímou řečí vkládanou doprostřed řádků to vydá tak na 1200 stránek normálního textu. Ale vždycky jsem se ke knize vrátila a pak už ji dočetla bez odboček k jiným. Specifické je, že tu mají velký prostor skutečné postavy - Himmler, Eichman, Speer a problém konečného řešení a realita v koncentračních táborech je popsaná syrově a realisticky, není to žádná uslzená limonáda napsaná podle vygooglených zdrojů jako je "Hana" od Mornštajnové, ale je to poctivě vyrešeršované od těch, kdo si tím prošli.

Tozbee
13.05.2020 4 z 5

Nálož. V mnoha rovinách.
Občas na efekt šokující. Jindy skvěle provokativní. Hyperrealistické a neuvěřitelně vyfabulované současně. Ale hlavně originální. Nebýt závěru a fekálií, asi tu pátou hvězdu dám, takhle s klidný svědomím za 4. A pokud budu v budoucnu dostatečně masochistický, možná si to někdy střihnu ještě jednou.

„Nikdy nemůžete říct: Nebudu zabíjet. To nejde, přinejlepším můžete říct: Doufám, že nebudu zabíjet. Já v to doufal taky, já jsem taky chtěl vést dobrý a užitečný život, být člověkem mezi lidmi, být stejný jako ostatní, i já jsem chtěl přiložit svůj kamínek ke společnému dílu. Mé naděje se ale nenaplnily, má upřímnost byla využita pro vykonání díla, které, jak se ukázalo, bylo špatné a šílené, a já překročil hranice stínu a všechno to zlo mi vstoupilo do života, a nic z toho se už nikdy nedá napravit. Ani slova k ničemu nejsou, mizí jako voda v písku a ten písek mi plní ústa. Žiji, dělám, co se dá, tak je to s každým, jsem člověk jako každý jiný, jsem člověk jako vy. No tak, říkám vám přece, že jsem jako vy!“

ZuzaP
12.05.2020 5 z 5

Uf.
Jakou knížku vám doporučila češtinářka na gymplu?
A jakou knížku jste kdy měli rozečtenou nejdéle?

Ve druhé třetině knížky jsem sice občas přemýšlela proč že to vlastně vůbec čtu, ale i přes jistou krizi to za to stálo.
Pokud máte hlubší zájem o 2WW, tak doporučuju, je ovšem nutné mít kromě zájmu i dostatek vytrvalosti. A otrlosti, protože ne každý asi bez následků snese čtení o detailech vraždění Židů (nejen) přímo v masových hrobech, popisy - řekněme - vyprazdňování a sebeuspokojování hlavního hrdiny, incest či zakončení kapitoly ve stylu: ,,A takhle, se zadnicí ještě plnou spermatu, jsem se rozhodl vstoupit k Sicherheitsdienst."

Doporučuju i Littellův ,,přidružený produkt" - Suché a vlhké .

,,Od dětství mě pronásledovala vášeň pro absolutno a pro překračování hranic; teď mě tahle vášeň dohnala až k masovým hrobům na Ukrajině."

hnatlubo
22.04.2020 4 z 5

Fascinující a zároveň zvrácená kniha. K hlavnímu hrdinovi jsem střídavě cítil sympatie i odpor.

suchomel
12.04.2020

Knihu jsem dočetl. Hnusu je tam hodně a je dobře popsán, ale celkově je děj silně přitažený za vlasy. Hlavní hrdina prochází snad všemi nejhnusnějšími epizodami 2. sv. války za tak málo pravděpodobných náhod, že je podle mě moc i na beletrii. Považuji knihu za slátaninu, která je dobrá jen v tom hnusu.

VerStetinova
28.02.2020 5 z 5

Hned na začátku pěkná sprška. Maxmilien Aue vás postaví do latě - nepohoršuj se nade mnou, čtenáři, tvoje jediný štěstí je, že ses narodil jindy a jinde. Jakápak morálka!
Je to drsný, je to suchý, byla jsem jako rukojmí, musela jsem se k tomu příběhu pořád vracet. Brilantní!
Ale když se člověk ponoří do hnusu, tak není lehký přestat. Že, Maxmiliene?

druzickaster
03.07.2019 5 z 5

Za prozaickým názvém Laskavé bohyně je ukryta koncentrovaná hrůza a děs doby ne dlouho minulé. Doktor Aue, incestní bisexuál, v běžném životě nevýrázný a sečtělý inteligent, ovšem v SS pro svou houževnatost a pedantský přístup poměrně oceňovaný, stoupá po kariérním žebříčku, pomalu, ale jistě. Aue jako přeživší nudící se Francouzský podnikatel provede čtenáře válečným Polskem, Ukrajinou, Stalingradem, Maďarskem až do posledních dní Berlína. Nezaujatě popisuje likvidaci lidí, suše sděluje jejich počty, jako by se bavil o houskách na pultě. Čísla jsou obrovská a děsivá až nepředstavitelná.
Knihu nelze číst, na jeden zátah, musel jsem si dělat přestávky, ale nakonec jsem ji udolal. Nějak nevím, zda knihu doporučit, nebo ne. Platí ovšem to, že kdo knihu přečte, tomu v hlavě zůstane dlouho...

Bucifalek
19.05.2019 4 z 5

Často se tu opakuje v komentářích, že knihu někdo nedočetl. Nedivím se. Není to snadné čtení a to ať kvůli stylu psaní jako takového nebo samotnému obsahu. No, podle mého názoru je to strašná škoda. Myslím, že se nic nestane, když pár nezajímavých stránek přeskočíte. Nic se nestane, když budete občas zmatení, zhnusení a nebo unavení z nadmíry přebytečných informací. Kašlete na to a prostě pokračujte ve čtení svým vlastním tempem. Nikam nespěchejte a klidně si od knihy odpočiňte. Hlavně ji ale nenechávejte nedočtenou.
Protože tento surový a šokující příběh za to stojí. Stejně jako témata, o která se opírá.

druhá světová válka (1939–1945) nacismus války holokaust, holocaust

Jonathan Littell