Láska, zvedavosť, Prozac a pochybnosti

Láska, zvedavosť, Prozac a pochybnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27287/laska-zvedavost-prozac-a-pochybnosti-27287.jpg 4 27 7

Román Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti zachycuje počátek dospělosti tří povahově odlišných sester, prožívajících po Frankově smrti frenetickou dobu „odzátkování“. Román, přinášející ryze ženský, velmi současný pohled na život, vyjádřený autentickým jazykem, se stal ve Španělsku bestsellerem.

Literatura světová , Romány

Vydáno: ?

Amor, curiosidad, prozac y dudas

tatereza
23.06.2021 4 z 5

Dobrá kniha o životě tří sester, kdy každá řeší svý problémy. nejvíc mě bavila nejmladší, to by pro mě vystačilo na celou knihu - mladá divoká alnertnativní španělka, co dělá v baru, expirimentuje s drogama i chlapama. ale takovym hezkym, sympatickym způsobem, aspoň jsem si udělala trošičku představu o týhle scéně ve Špáňu. Druhý dvě ségry jsou klasický příběhy, to funguje všude stejně, napříč národama a vlastně i dobou. Ale taky dobrý.

josefina_silena
12.12.2019 4 z 5

Kniha byla velmi čtivá, ačkoliv se zabývala velmi složitými problémy. Autorka se nebála otevřít mnoho témat, která byla ještě nedávno tabu. V příběhu se střídají tři vypravěčky - sestry, které popisují svůj dosavadní život, často se vrací do minulosti a odkrývají svá tajemství. Kniha toho obsahuje tolik, že si tam každý najde své a pokud si člověk přečte knihu víckrát, nepochybně pokaždé objeví nějakou novou myšlenku, která mu tom určitém období sedne. V některých částech jsem si říkala, že se asi nejedná o úplně kvalitní překlad, ale neumím španělsky a ani nepřekládám literaturu, takže je to jen taková moje domněnka, možná to bylo jen autorčiným osobitým stylem. Doporučila bych přečíst všem ženám, ale vlastně i mužům by kniha mohla zprostředkovat zajímavý pohled na to, co ženy mohou prožívat a jak se s tím vyrovnávají.

BaruLu
08.12.2019 4 z 5

I přesto, že některé kapitoly pro mne představovaly hluchá místa, byla jsem z knihy příjemně překvapená.

Tři sestry: každá jiná (zde je silná sterotypizace - jedna je mladá a divoká, další pak lesbická a osamocená workoholička a další nešťastná domácí puťka) ale se stejným hybatelem jejich životních příběhů. Hlavní děj je v knize vyprávěn retrospektivou hrdinek, ale rozhodně jí to neubírá ve čtivosti.

Kniha krásně ukazuje nakolik náš život ovlivňuje naše minulost a jak můžeme díky tomu být slepí k životu a prožitkům druhých i přesto, že jsme všichni v jádrů týmž člověkem.

Líbila se mi i forma, kterou je kniha napsaná - obsahově bez servítek a přitom bylo zřejmé, že autorka umí psát a používá často krásné obraty.

Myšlenky, které mne zaujaly:

Existují 4 věci, které přišly s věkem a bez kterých bych se klidně obešla: láska, zvědavost, pihy a pochybnosti.
Když jsem chodila do školy strašně mi vadilo že Bůh je muž. Jakmile mi vysvětlili že Bůh je muž začala jsem se cítit bezvýznamně protože jsem se volky nevolky stala bytostí druhé kategorie.

(Love WIll Tear Us Apart od Joy Division). Láska nás rozdělí. Ale já nepotřebovala slyšet tu drtivou a tvrdou píseň příliš krásnou a příliš skutečnou, to naprosté popření naděje, černobílý portrét rozkoše a utrpení to definitivní potvrzení bezmocnosti tváří tvář světu bez odpovědí co mi prostupovala masem se stejnou aseptickou jistotou jako řez chirurgickým skalpelem abych věděla to, co vím odjakživa: láska ničí. Hluboce. Trvale. Bolestivě.

annettka1098
19.11.2019 2 z 5

Příběh je to rozhodně zajímavý. Tři sestry si myslí, jak je každá jiná, jak každá měla svůj začátek lepší než ta druhá. Nicméně se postupně dozvídáme, že začátek neměla lehký ani jedna ze sester. Bohužel mi úplně nesedlo zpracování. Přesto, že jazyk nebyl těžký, nedokázala jsem knihu číst delší čas v kuse. Příběh není ucelený, neustále se přeskakuje ve vypravěčkách i v čase, navíc bez jakéhokoliv předem stanoveného klíče. Někdy mi půl kapitoly trvalo, než jsem si utřídila, o které ze sester právě čtu. Některé kapitoly mne vysloveně pobuřovaly (a myslím, že to byl autorčin záměr), jiné mi naopak nedaly naprosto nic. Mám z knihy smíšené pocity, proto 50%.

bejan
28.09.2015 5 z 5

Skvělá věc. Sonda do lásek, tužeb a životů tří sester, všech ovlivněných rodiči, rodinou a rodinnými vztahy. Otevřené, autentické, čtivé, španělské.

Wendysek
28.04.2013 5 z 5

Kniha, ve které se odráží kultura 90. let, která je napsaná v ich-formě třemi sestrami-vypravěčkami.

holubTN
30.11.-0001

V skratke na úvod - tri sestry - najmladšia Cristina - žije vo veľomeste vo víre večierkov, sexu a drog, prostredná Rosa - kariéristka, je opustená, papá Prozac a najstaršia Ana nezvláda domácnosť a tak antidepresíva zapíja alkoholom... Je to ženský román, ale so sviežim jazykom, je sondou do mnohých odtienkov ženskej duše