Láska v temné ulici

Láska v temné ulici https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383445/mid_laska-v-temne-ulici-IVd-383445.jpg 4 37 6

Paříž, New York, Švýcarsko, zapadlý kout amerického venkova – to všechno jsou místa, která Irwin Shaw, jeden z nejlepších amerických prozaiků 20. století, mistrovsky zachytil ve své povídkové sbírce Láska v temné ulici. Věrně zobrazené prostředí však nebylo jeho jedinou doménou, vynikal především jako výborný vypravěč. Jako málokterý spisovatel dovedl spojit zvučný, mužný a někdy lehce ironický projev svých povídek s nevšedně jemným pochopením i těch nejniternějších pohnutek lidského chování. Shawův svět je v podstatě tragický, přestože on sám zdaleka není pesimista. V jeho civilních příbězích nejednou zazáří lidská něha, nesobeckost, obětavost a upřímný cit. Shaw obdivuje člověka a přes všechny výhrady věří v jeho morální sílu. Povídky dosahují po formální stránce vysoké úrovně, vynikají jak vtipnými dialogy, tak skvělou kresbou charakterů a Irwin Shaw v nich dokazuje, že je právem považován za mistra tohoto žánru.... celý text

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Prostor

Love on a Dark Street , 1964

FirstDaw8ID
27.12.2023 4 z 5

Do téhle knížky jsem šel hodně naslepo, od autora jsem předtím nic nečetl, zlákala mě výprodejová cena a zdejší vysoké hodnocení. Než ale zhodnotím dílo musím vyzdvihnout vydání od Prostoru, knížka není s pevným přebalem, ale přesto působí moc hezky, napomáhá tomu grafické zpracování a kvalitní papír s vyšší gramáží, než jsem u takových vydání zvyklý. Jednotlivé povídky jsem ohodnotil v částech díla, takže zde shrnu jen své dojmy. Moc se mi líbí použitý jazyk a barvité vyprávění, které neskutečně vtáhne do děje a člověku je líto, když se s postavami musí rozloučit a přejít na jinou povídku. A to i přesto, že některé povídky jsou "o ničem", myšleno nemají gradující děj s velkým finále, ale příjemně plynou, nahlížejí účinkujícím do duše a sledují jejich strasti, obavy a vzpomínky. Kvalita povídek je kolísavá, ale škála je následující: od dobrých po naprosto výborné. Sbírka mě asi donutí zapátrat po dalších dílech autora, protože tuhle četbu jsem si opravdu užil.

Pista
06.02.2023 5 z 5

Málokdy sem píšu komentáře, ale tentokrát musím. Vřele doporučuji všem milovníkům povídek. Asi právem se píše, že napsat skvělou povídku je těžší, než napsat mnohasetstránkovou knihu. V povídce je důležitá každá věta a to se v této sbírce Shawovi povedlo na jedničku.

GreenMagritte
10.01.2022 5 z 5

Od této knihy jsem nečekala vůbec nic, neznala jsem ani autora, ani jsem nevěděla o čem je. A nakonec se z toho vyklubal úžasný zážitek, kvůli kterému jsem objevila další knihy Irwina Shawa.

Povídky jsou vždy dobře vypointované, svým vlastním způsobem napínavé a mají krásný šarmantní jazyk. Kdyby tato kniha byla muž, pak by to byl postarší elegantní pán (vysloužilý diplomat) který vám nabídne rámě a u šálku kávy na pařížském bulváru vám bude vyprávět - ač Američan - vytříbené příběhy z celé Evropy...

Pawlisman
09.06.2021 4 z 5

Poměrně překvapení. Slušný jazyk a zajímavě vypointované povídky. Z cca 10 ks bych hodnotil asi 2-3 jako slabší, ostatní jako nadprůměrné a chytlavé. Každá má něco do sebe a vlastní šťávu. Určitě lepší standard v povídkách, do plného hodnocení mi chybí prostě nějaký ten wow efekt či větší dokonalost expozice, jazyka, formy i obsahu :)

Andrea2811
11.02.2020 5 z 5

Shaw opět nezklamal, tento autor mě baví čím dál tím více.

Isserley
17.09.2018 5 z 5

Co k tomu napsat? Deset brilantních kousků od mistra potěší každého, kdo má rád povídky. Nadchne i krásně zpracované vydání v edici Pozdní sběr nakladatelství Prostor.