Láska v Provence

Starobylá městečka, vinice, vůně bylin, slunce a vítr. Působivý román o lásce a pečlivě střežených tajemstvích vás vtáhne do spleti osudů obyvatel dvou vesniček v malebné Provence. V ovzduší zdánlivého venkovského klidu se během sedmi dekád odehrává mozaika příběhů, v nichž figuruje láska ve všech podobách, láska dospívajícího mladíka a vdané starší ženy, láska v předem domluveném sňatku arabské dívky, manželské odchody a návraty, láska ke krajině, která vás i z velké dálky přiměje vrátit se zpět....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/343346/laska-v-provence-1Vq-343346.jpg 410

Amour Provence (2016)

Vydáno:, Argo

bookcase

Krásné popisy Provence, atmosféra neskutečně živá, líbilo se mi propojení příběhů hrdiny, kteří se objevují v dalších povídkách, třeba už jako vedlejší postavy, starší a ošlehané životem. Za srdce mě chytil příběh Rašídy.

soukroma

Mne kniha příjemně překvapila - nejen prostředím na dohled od Mont Ventoux, vinic a starobylých vesniček, ale i svébytnými lidmi. Americká autorka (v oblasti žije přes deset let) zvolila nezvyklý formát, kdy každá kapitola je do jisté míry samostatná, s různými hlavními hrdiny, ale přesto navazuje vždy o nějaký ten rok později na předchozí a doplňuje chybějící dílky do celkové skládačky osudů hrstky místních rodin v rámci zhruba trvání jedné generace. Takto nám překládá různorodé životy, od školních let, přes mladické nerozvážnosti a lásky, po manželství až stáří (i nevyhnutelné smrti) až k další generaci. Dozvíme se i místní příběh z války, odhalí se některá zásadní tajemství minulosti.
Život v tamních končinách jevící se turistům jako idylický je popsán takový, jaký opravdu je, bez příkras, patosu, odpovídající i vývoji světa za humny. Ostatně i lidé jsou tam stejní, spíš tvrdší než jinde, klepy se šíří rychle, stejně jako rychle vyklíčí nenávist či zášť a přetrvá generace, postavení žen se jen pozvolna mění, stejně jako složení obyvatel (postupně se tam usazují Arabové).
Přes některá traumata a mírně pesimistické konce některých osudů to bylo příjemné počtení, až na ten děsivý mistrál.
(Bonus: objasnil se mi mimochodem původ ruského slova pro prázdniny...- viz citáty).
Pozn.: nevím, proč se stále v komentářích opakuje, že se jedná o povídky, když to není pravda. Rovněž to není žádné idylické čtení - ani jeden příběh není prostý traumat, menších, spíš však větších, a navrch ten nesnesitelný mistrál - žádná idyla.

hanka0308
06.10.2017

Krásná kniha složená z několika povídek o osudech lidí, žíjících v jednom provencálském městečku, které se postupně jemně prolínají. První příběh sice vypadal na červenou knihovnu, ale nakonec mě čekalo překvapení v podobě čtivé a zajímavé knihy.

intelektuálka
26.09.2017

Tato povídková kniha nám ukáže životy obyvatel jedné malé vesničky v Provence. Vidíme před sebou dlouhé řady vinic, lány levandule, cítíme vůni středomořského koření a večer můžem se sklenicí vína poslouchat ticho...
Idylické čtení, doporučím.

lesaka
21.08.2017

Krásná kniha popisující osudy obyvatel vinařských vesniček v Provence od okupace nacisty po současnost. Působila na mě opravdově, mám ráda knihy situované do Provence, ale některé mi přijdou až kýčovité, tato není. Dílčí příběhy v každé kapitole se při čtení knihy navzájem propojují a s postavami se potkáváme znovu. Příjemné čtení.