Láska v prachu hvězd

Láska v prachu hvězd https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320466/bmid_laska-v-prachu-hvezd-SjG-320466.jpg 4 263 69

Henry Page ještě nikdy nebyl zamilovaný. Je beznadějným romantikem, který stále čeká, že se jeho první velká láska objeví na scéně ve zpomaleném pohybu, srdce vynechá úder, vše bude podkreslovat instrumentální hudba. Proto když se z ničeho nic objeví ve škole Grace Townová, neupravená holka chodící o holi a v klučičím oblečení, Henry jen stěží může tušit, že se má jeho život obrátit naruby. Grace, polámaná dívka s tajemnou minulostí, zbortí Henryho dosavadní představy o lásce a ukáže mu, že mezilidské vztahy jsou složité, krásné i pomíjivé stejně jako výbuchy hvězd ve vzdálených galaxiích.... celý text

Literatura světová , Dívčí romány

Vydáno: , Yoli (ČR)

Our Chemical Hearts , 2016

Knihochod
Knihochod
07.01.2023

Henry Page je úplne obyčajný stredoškolák v maturitnom ročníku, snažiaci sa preliezť bez problémov cez všetky predmety a dostať sa na dobrú vysokú školu. Takže sa dá povedať, že si tak bez vzrušenia pláva životom, ako každý obyčajný stredoškolák. Ale to sa zmení v momente, keď do jeho života (a jeho školy) vstúpi záhadná Grace Townová - nedbalo pôsobiace dievča, ktoré sa oblieka do chlapčenského oblečenia a jej stálou spoločníčkou je palica, ktorou pomáha svojej krívajúcej nohe. A ako to už býva, tento obyčajný stredoškolák sa do neobyčajného dievčaťa zamiluje. A to aj napriek tomu, že o nej nevie úplne všetko.

Konečne som narazila na peknú oddychovú knižku, ktorá nebola obsahovo nijak náročná! (Logicky, keď je oddychová).

Obsahuje takú tú klasickú zápletku, ktorú možno nájsť v takmer každej YA knihe, akurát tu je teda pretransformovaná a prispôsobená práve pre postavu Grace, ktorá to vo svojom živote nemá práve ľahké. A to sa mi na knihe páčilo, že to konečne nebolo len o populárnom chlapcovi a nepopulárnom "nerďom" dievčati, ktorí nakoniec skončia spolu a bude z toho obrovská láska a bla-bla-bla.

Moje kladné pocity z knihy tiež umocňuje fakt, že dej bol dopĺňaný o útržky SMS/Messenger rozhovorov, ktoré ja osobne mám v knihách veľmi rada, keďže to celkový text pekne osvieži a obzvláštni.

Nechcem veľmi spojlerovať a preto tú moju mini recenziu ukončím práve tu. A na záver iba dodám, že odporúčam a dávam tejto knihe 11 leňochodov z desiatich (akože nová stupnica hodnotenia - aké originálne).

Erika017
Erika017
23.08.2022 3 z 5

Taková průměrná knížka, nic moc jsem nečekala a nic extra jsem nedostala. Nicméně jako oddechovka ideální. Poměrně nenáročný, ale zajímavý příběh, který, dle mého, skončil opravdu zajímavě. Kromě toho je příběh vyprávěn z pohledu kluka, což je zejména u dívčích románů opravdu netradiční. 3,5*/5*

ivca84
ivca84
01.08.2021 4 z 5

zajimava oddechovka

Barun
Barun
20.05.2021 4 z 5

K téhle knize jsem se dostala před lety a jako hlavní faktor proč jsem si jí pořídila, tak byla obálka, co si budeme, je opravdu krásná. Ke čtení jsem se dostala až teď. Možná kdybych si jí přečetla tehdy, ocenila bych jí více.
Do knihy jsem šla tedy s ne příliš velkým očekáváním. Sáhla jsem po ní, abych nemusela tolik přemýšlet, že si u ní trochu odpočinu. Ano, vesměs to tak bylo. Byla to celkem oddechová četba, s trochou té dospívající naivity.
Ale chtěla bych zmínit, že bych to neoznačila za klasickou knihu pro mladé. Myslím si, že by mohla zaujmout i starší čtenáře (mně je třeba 26 :D), protože se kniha zabývá i vážným tématem a může vyvolat i trochu depresivní dojem. Taky se mi líbily v knize odkazy na filmy a různé hlášky, někomu to přijde po chvíli až moc, já jsem si tedy zvykla po čase.
Co se týče hlavních postav Henryho a Grace… Henry byl na můj vkus opravdu dost naivní, ale budiž mu odpuštěno vzhledem k věku. Grace byla ten typ dívky, která by mohla mít každého na koho si ukáže, ale zároveň nikoho, protože byla tak moc zaslepená minulostí, bolavou minulostí. Chvílemi byla až sobecká vůči okolí, a hlavně Henrymu. Za mě kdyby mu to řekla hned, udělala by líp a nikdo by se nemusel tak trápit.
Mám z této knihy trochu smíšené pocity, ale ve výsledku se mi líbila a byla dost čtivá, což je další plus pro ni.

Pokud byste chtěli oddechovější čtení, kde se vyskytuje i trochu vážnější téma, knihu bych vyzkoušela. :)
_____________________________________________________________________________
Hodnocení knihy: 3,5/5

Sammy.Boy
Sammy.Boy
11.03.2021 4 z 5

Sympatická romanťárna z prostředí střední školy. Vtipné, roztomile pitomé, v lecčems i trochu otravné, ale především srdcebolné a zatraceně dobře napsané. První taková skrytá LÁSKA V PRACHU HVĚZD je vždycky nezapomenutelná!

badliar_id
badliar_id
11.03.2021 2 z 5

Tohle byl pro mě fakt děs. Na knížku jsem se těšila a dokonce mě začátek bavil, ale potom to šlo dolu a dolu. Největší problém jsem měla s Grace a Henrym. Vadil mi jejich "vztah" a chování. Grace byla místy opravdu nepříjemná a Henry byl hrozně sobecký.
Celkově by knížka nebyla špatná, ale ty postavy prostě NE..
Já chápu co tím autorka chtěla říci, ale ty postavy byly fakt hrozný a vůbec mi nesedly.
Za mě ne, ale každému se líbí něco jiného.. :)

Aprilek
Aprilek
16.11.2020 4 z 5

Zajímavé, ale ne nejlepší.

Nikychlupova
Nikychlupova
23.09.2020 5 z 5

Nemohla jsem přestat číst. Jedna část me jsi přála jiný konec, ale druhou části vím, že to tak zapadá. Krásná kniha, doporučuji.

Yogi
Yogi
05.09.2020 3 z 5

Od týhle knihy jsem nic neočekávala. Vážně nic. To, že se mi dostala pod ruku, byla spíš jen náhoda. A je to dobře, protože kdybych něco očekávala, asi by mě mrzelo ještě o něco víc, že jsem ve svý podstatě nic nedostala.
Původně jsem ji četla v angličtině a potom si půjčila i český překlad, když byl (po vydání filmu, kupodivu!) k mání v knihovně, abych do něj mohla nahlídnout - a můžu s čistým svědomím říct, že jestli si tuhle knížku chcete alespoň trochu užít, rozhodně si jí přečtěte v originálním znění. Vážně, dejte na mě. Nebudete litovat. (Nebo možná budete, ale určitě ne toho, že jste dali přednost angličtině před češtinou - a kdyby se vám to nakonec stejně nelíbilo, berte to tak, že jste se pocvičili, když nic jinýho, hohoho! :D)
Ale k věci - knížku jsem zahlídla v knihkupectví už asi rok zpátky, ale nezaujala mne natolik, abych si jí koupila nebo po ní jakkoliv pátrala dál. Připomněl mi jí až výše zmíněný film v hlavní roli s Austinem Abramsem (kterej mi mimochodem jako Henry sedne víc, než jak je "původní" Henry popsán v knize - tam může působit až trochu jako nevzhlednej emař, kdežto Abrams sedne na roli naivního, tupýho, děsně in-love středoškoláka, kterej hledá pravou lásku a nic než pravou lásku, jako... no, jako prdel na hrnec...) a s vynikající Lili Reinhart, pro kterou mám vyloženě zaláskovanou slabost, takže mi odpusťte to, co teď napíšu, ale svým způsobem za to nemůžu (vážně nemůžu!): PUSŤTE SI HO. Ten film si pusťte, protože z tohohle dílka dost elegantním způsobem vytáhnul to podstatný, moc hezky ho upravil a výsledná práce je až s podivem okouzlující - upřímně se mi to líbilo mnohem víc než třeba nedávný Všechny malé zázraky od Netflixu (přičemž mě Všechny malé zázraky jako kniha zaujala víc než Láska v prachu hvězd - jo, a mimochodem, ten překlad názvu je otřesnej).
Každopádně - stojí za to i knižní předloha? No, těžko říct.
Přečetla jsem to poměrně rychle, asi během dvou dnů, ale to je nejspíš tím, že je to ten typ knihy, u který můžete s klidem přeskočit pár řádků nebo vnímat určitý pasáže jen napůl - a nic se nestane, o nic nepřijdete. Postavy mi připadaly takový zvláštní, až moc přehnaně šílený, jako kdyby jim tam někdo permanentně podával LSD nebo jinou halucinogenní drogu. A neustálá potřeba nastrkat všude co nejvíc odkazů na filmy nebo filmový postavy nebo scény z filmů nebo citáty z filmů mi po chvilce přišla až směšně otravná. Jako já chápu, že tímhle způsobem chtěla nejspíš autorka ukázat, jak si Grace a Henry "sednou", ale nemuselo to bejt jako "pěst na oko" - já bych jim bejvala tu jejich chemii uvěřila i bez toho. Tohle mě totiž akorát znechutilo, protože... no nevím, už je to taky nějakej čas, kdy jsem byla považována za teenagera, ale já ani moje okolí se takhle nikdy nebavilo, a když jdu po ulici, rozhodně nepřemýšlím nad tím, že teď vypadám jako v tomhle prostřihu ve Star Wars a nebo že mám teď výraz Tyler z Klubu rváčů. Fakt jako ne.
Henry působil jako v pohodě hlavní hrdina, kterýho bych si mohla oblíbit, ale po několika stránkách pindání o tom, jak je Grace tohle a tamto a jak udělala tohle a tamto jsem měla chuť ho trochu proplesknout (což koneckonců chtěli udělat i jeho rodina a kamarádi, takže asi dobrý). Většinu knihy jsem se nudila a ty velký překvapení (minulost Grace a vysvětlení jejího podivnýho vzezření) ve finále nebyly vůbec velký překvapení, protože je velice rychle uhodnete - a navíc mi vadilo, že Henry skoro pořád popisuje Grace jako "heroinovou feťačku". (To jste si mohli odpustit, děkuju pěkně.)
Knížku by podle mého názoru udělalo mnohem zajímavější vyprávění Grace - třeba i přidaný k vyprávění Henryho. Takhle jsme kolem ní totiž většinu času chodili stejně jako Henry - po špičkách, jako duch, tak nějak vzdáleně, ne doopravdy - a mimo to "tajemství" jsme se o ní ve skutečnosti stejně nic nedozvěděli. Pokud se nám autorka snažila během knížky nenápadně namluvit, že Grace rozhodně rozhodně rozhodně NENÍ manic pixie dream girl, tak se to teda úspěšně nepovedlo, protože Grace rozhodně rozhodně rozhodně je typická manic pixie dream girl - figuruje tu jako schránka, oblak, ne reálná postava vytvořená jako katalyzátor pro Henryho ponaučení, přeměnu - a pak je vážně úplně jedno, jestli má květovaný šatičky a luční kvítí ve vlasech nebo jestli smrdí pižmem a šampón neviděla ani z vlaku.
Ale nechci jenom hanit - protože například scéna s Henrym a jeho sestrou na konci knihy je podle mě naprosto úžasná. A taky celý to (!!!) vyvrcholení není úplně padlý na hlavu, musím říct. Ukazuje nám, že nějací lidé pro nás nemají být osudovou láskou, ale spíš ukazatelem na cestách - mají nám dát lekci, mají nás provést důležitým momentem našeho života, poradit v určité životní etapě nebo pomoct s určitou situací, se kterou si nevíme rady. Protože nic se neděje náhodou. Všechno je věda - a ne magie, no ne?
"Jsi nevšedním shlukem atomů, Henry Pagi."
A to jsme nakonec všichni - nevšední shluk atomů.

Vidím to na tak 3,5 hvězdičky - s tím, že je to i přes to všechno, co jsem vypsala, pořád nadprůměrná a ne úplně hloupá young adult záležitost, ale v měřítku podobných novel (Všechny malé zázraky, Tíha vesmíru, apod.) je to přece jen o maličko slabší exemplář.

andulkas
andulkas
15.07.2020 5 z 5

Skvělá knih, která není napsána jako obyčejná love story. Mnozí lidé se mohou domnívat, že kniha neskončila až tak dobře, ale opak je pravdou a jejich osudy dopadly pro oba nakonec nejlépe jak mohly.

lenkaabooks
lenkaabooks
19.04.2020 4 z 5

Kdyby mi bylo sedmnáct, tak si pobrečím. Takhle beru příběh trochu s nadhledem, vnímám hluchá místa a klišé. Henry se zamiluje do dívky, kterou chce zachránit. Otázkou je zda ona to cítí stejně. Myslela jsem že beru do ruky klasickou love story, nicméně zklamaná nejsem. Jo a moc se mi líbí obálka.

Ajda300
Ajda300
14.04.2020 4 z 5

Tak tohle bylo divný. A když myslím divný tak divný. Když Henry v půlce knihy zjistil její tajemství (které bylo tak nějak jasné už od začátku) řekla jsem si: fajn, a co teď? Když už to víme, tak co dalšího se v té druhého polovině stane? Odpovědí je nic. A když se teď nad knihou zamyslím, napadají mě dvě věci.
1. Henry se neměl s takovou holkou jako Grace vůbec zahazovat ( přestože mi byla sympatická )
2. Nedokážu přesně říct o čem kniha byla, protože asi polovina textu je jen mrhání místem.
I tak si ale myslím, že kniha stojí za přečtení (i když je divná). Neřekla bych, že je to úplně oddechová literatura, ale je to něco nad čím se zamyslíte a dlouho to ve vás zanechá zvláštní pocit.

PS: Já nevím co to mají lidi za vkus, ale ta obálka je ohavná. Kombinovat dva takhle odlišné vzory je naprosto nevkusné. Buď jen jeden z nich a do toho něco méně křiklavého nebo vůbec nic. Americký originál je mnohem hezčí.

Zelvicka03
Zelvicka03
06.02.2020 5 z 5

Jiné než jsem čekala, ale líbila se mi.

vera5841
vera5841
11.10.2019 4 z 5

Tak trošku jiná "Love story", než na jaké býváme zvyklý. Jen se mi celou dobu honilo hlavou "Někdo by ti měl, děvče, pomoct"

Talys
Talys
28.09.2019 2 z 5

Tři hvězdičky za tak trochu jiný konec a postavy, které nejsou jako vystřižené z Beverly Hills.

Cometka
Cometka
06.07.2019 5 z 5

Knížka se zdála mimo můj věkový limit, běžně nečtu knížky o sedmnáctileté mládeži a dle anotace a obalu jsem očekávala "lásku v prachu hvězd", ale... překvapení v podobě vtipné, čtivé a rozhodně přemýšlivé knížce jsem nečekala. Stojí za to, stojí za přečtení, stojí za přemýšlení a i když mi Grace lezla občas svou "depresí" na nervy, říkám si, že na to vlastně má právo po tom, čím vším si prošla. Krásná knížka!

Karola050716
Karola050716
31.05.2019 2 z 5

Rozhodně to není klasická YA romantika, spíš hodně pokřivená a depresivní záležitost. První třetina zábavná, ale pak už to jde z kopce a neustále se to opakuje, aby se to na konci trochu zase trochu zvedlo. Grace je na potlamu, Henrik občas taky, téma vážné, ale je to tak zvláštně povrchní a neurčité, že tomu šílenému smutku, který nutí Grace dělat to, co dělá, nějak nevěřím. Nic moc. Podobné téma ztráty někoho blízkého a vyrovnávání se s tím podle mě daleko líp zpracovává Nebe je všude.

Aghatte
Aghatte
29.05.2019 5 z 5

Vypadá to jako letní čtení, puberťácký románek... Chtěla jsem prolistovat a odložit. Ale nejde to. Místy si myslím, že čtu Johna Greena. Autorka má silný potenciál. Ještě neodliší klišé či pathos od mistrovství, ale některé pasáže jsou opravdu silné a zároveň křehké, mrazivé, že se přistihuji, že je i opatrně čtu, abych jim neublížila necitelným zacházením. Těžko se to popisuje. Je to jako ta kniha. Střídá se všední deník s životním příběhem - výborně napsaným. Není to dotažené, ale určitě přečtu každou stránku a něco si i vypíšu do svého zápisníčku, něco, co nechci zapomenout. Pokud paní napíše další knihu, určitě už teď se na ni těším.

Nikolaoss
Nikolaoss
04.05.2019 4 z 5

Zajímavý příběh. Jiný než ostatní, které jsem četla. Jinak bych ho vnímala v patnácti, jinak v pětadvaceti a jinak ho vidím teď. Už jen to mi přijde dobré, že se na něj můžu podívat optikou různých životních etap a říct si, že je vlastně lepší a pravdivější než hodně jiných.

sgjoli
sgjoli
08.04.2019 2 z 5

Tohle za mne fakt ne-e. :-( Má to hezkou obálku, ale tím bohužel u mne chvála končí. Nudné postavy, které mne k sobě vůbec nepřipoutaly. Příběh plytký, povrchní a vlastně o ničem. Nečekala jsem žádné veledílo, ale tohle byla fakt nuda. :-(
Nicméně připouštím, že si za to částečně mohu sama. Na školní romance jsem už moc stará a tohle mne prostě nebere.
Mé hodnocení tak prosím berte s rezervou...
2 hvězdy za obálku, nápad a jakousi snahu o příběh lásky...

pro dospívající mládež (young adult) romance

Krystal Sutherland
australská, 1990
2017  73%Láska v prachu hvězd
2018  74%Skoro úplný seznam těch nejhorších nočních můr
2023  76%Temné sestry

Kniha Láska v prachu hvězd je v