Pod Jižním křížem

Pod Jižním křížem https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112686/pod-jiznim-krizem-112686.jpg 5 51 20

Láska si ťa nájde série

Dobrodružství, romantika, nádherná a dosud nedotčená příroda, naděje, odhodlání a všudy přítomná láska tvoří základní kameny příběhu, který se odehrává na počátku minulého století, v době osidlování Austrálie. Odhodlané osadníky z Anglie, kteří chtějí začít nový život, lákají nejen rozlehlé pastviny a tisícová stáda ovcí, ale i naděje na nový život, který tu na ně možná čeká. Patří k nim mladá dívka Hallie, která odvážně opustí nehostinný Newcastle,kde vyrůstala v hornické kolonii, a vydá se na nebezpečnou a dlouhou plavbu přes oceán, do neznámé země, kde ji očekává muž, kterého od dětství neviděla.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Moon Below , 1990

evask
22.10.2023 5 z 5

Sice červená knihovna, ale dobře vymyšlená. Hlavní hrdinka se dostává do svízelných situací, takže trnete, jak tohle dopadne.

Evaho73
16.10.2023 5 z 5

Vždy som mala rada dobrodružné historické príbehy ústrednou témou ktorých bolo osídlovanie nejakej divokej a nespútanej krajiny. Z toho vyplýva, že táto kniha bola pre mňa v každom smere fascinujúca. Musím autorku iba pochváliť, ako sa jej dômyselne podarilo spojiť fikciu s históriou a užívala som si príbeh, ktorý bol obsahovo vyvážený. Nebola tam prehnaná romantika a kochala som sa opismi jednak krásnej prírody ako aj drsného života novo usadlíkov, či už tých slobodných alebo z radov trestaneckých vysťahovalcov. Samozrejme romantická zápletka ulahodila mojej dušičke a príbehu neuškodila ani určitá dávka feminizmu.
Kniha "Pod Jižním křížem" je jedna z tých, ku ktorým sa budem chcieť ešte vrátiť.

alekis
12.10.2023 5 z 5

Byla jsem svedená...
Svedená komentářem od hankapimi a dalšími níže, takže předešlá rozečtená kniha zůstala na chvíli opuštěná...
A já jsem skočila rovnýma nohama do Austrálie počátku 19. století.

Všichni víme, že láska je nezpochybnitelnou součástí lidského života. Tato kniha je samozřejmě také plná lásek. Je v ní toho ale mnohem víc! Dějů nejen radostných, ale i hrozných a tragických. To je potřeba si přečíst, stojí to opravdu za to.

Pro mě bylo nadstavbou, jak autorka zajímavě a snad i zasvěceně - bylo určitě záhodno si ty věci nastudovat - přiblížila počátky osídlování kontinentu, a to z velké části deportovanými trestanci, z nichž mnozí byli odsouzeni za krádež bochníku chleba a podobné přestupky. Také rozvoj prvních měst a osad, v knize je krátce zmíněno i zřízení, obchodování, kontakty s mateřskou Anglií, lodní doprava...
A rovněž popisy přírody a prostředí, to nemá chybu! Hlavní hrdinka Hallie často porovnává rozlehlé prostory a čistý vzduch Nového Jižního Walesu s hornickým Newcastlem, kde se narodila a vyrostla, jehož úzké ulice a malé domky byly stále pokryté uhelným prachem...
Je to dobře napsaný a hodně zajímavý román. Čtenářky, a možná i čtenáři, které baví dramatické příběhy, si ho mohou s potěšením přečíst.
Doporučuji :-).

hankapimi
09.10.2023 5 z 5

Čekala jsem oddechovou slaďárnu jako u Létající lékařky, ale byla jsem příjemně překvapená. Pod Jižním křížem je spletitější příběh o životě Hallie, která se chce vymanit z bezútěšné hornické kolonie v Newcastlu. Přijme nabídku dětského kamaráda Chada, aby za ním připlula lodí do Austrálie a vzala si ho za muže. Dramatickou cestu lodí s trestanci na palubě a seznamování s novým domovem B.Bickmore vykreslila tak přesvědčivě, jako bych plula s nimi. Anglie v té době trestala neobyčejně krutě, za krádež bochníku chleba z hladu i sedm let, věznice byly plné a tak vězně deportovala do Austrálie, čímž přispívala k osídlování této země. Hallie si zamilovala nádhernou zemi s jasným nebem, svěží zelení, hejny ptáků a čistým vzduchem. A v průběhu dalších let také dokázala porodit děti, rozmnožit manželův majetek pozemků, pastvin, ovcí a koní, přežít sucha i povodně. Neskutečně dobře jsem si početla, tento příběh mi kápl do noty, smekám před autorkou pomyslný klobouk a netradičně plný počet. Doporučuji k přečtení, kdo má rád hrstku dobrodrůža, trošku historie, špetku romantiky, bude se vám to líbit !

hankapimi
09.10.2023 5 z 5

Ivetaa
26.06.2023 5 z 5

Krásný příběh - ideální čtení na dovolenou.

MarciBe
13.04.2021 5 z 5

Takhle si představuji ideální chytrý oddychový román pro ženy s dobře propracovanými postavami. Hallie přijímá nabídku k sňatku od Chada Morgana a odchází z bezútěšného života v Anglii do Austrálie. Chad i Hallie jsou silné osobnosti a čeká je dlouhá cesta - na ní se Hallie stává samostatnou emancipovanou ženou, Chad úspěšným obchodníkem a pak je tu ještě jeden důležitý muž Halliina života - doktor Tristan. Román z doby osidlování Austrálie, kdy se tato země oproti Anglii jevila jako země neomezených možností a dávala lidem bez rozdílu postavení alespoň naději na lepší život.

Dandy1
10.01.2021 4 z 5

Odvážná Hallie mi připomíná Scarlett Oharovou. Příběhu z osídlování Australského kontinentu nic nechybělo.

Rosana
27.11.2020 5 z 5

Skvělá knížka, přesně můj oblíbený styl.

harena
14.11.2018 5 z 5

Opravdu už jsem měla chuť na pěknou romantiku a jsem nadšená. Krásný, čtivý příběh z osídlování Austrálie. Láska, dobrodružství, krásná příroda a trocha historie, to vše je v tomto velice dobře napsaném románu pro ženy a já jsem si čtení opravdu užila. Pro chvíle příjemného odpočinku doporučuji.

fajvka
03.10.2017 5 z 5

Romantiika, láska, dobrodružství a kouzelná země Austrálie - to vše v knize najdete. Čte se velmi dobře.

Laime
17.07.2017 5 z 5

Krásná kniha, přečtena jedním dechem. Romantické osudy hrdinů neurazily a historické pozadí a souvislosti příběhů mne vyloženě nadchly. Mám chuť si přečíst něco dalšího o osídlování Austrálie.

putpuda
30.08.2015 5 z 5

Tato kniha patří k nejlepším, co jsem četla. Četla jsem ji už hodně dávno, ale často si zrovna na tuhle knížku vzpomenu, mám moc ráda "australské" knihy. Škoda jen, že na jinou knihu od této spisovatelky jsem nikde nenarazila.

sabca
01.10.2014 5 z 5

Krásná kniha z doby osidlování Austrálie. Vtáhla mě do děje hned od začátku, což se mi tak často nestává a nerada jsem jí odkládala. Příběh byl romanticky a často i velmi drsný. Kdyby byla možnost dala bych i o hvězdičku více. Doporučuji k přečtení.

niknikita
05.02.2014 5 z 5

Krásná romantika a skoro každá žena ji potřebuje zažít....aspoň v podobných příbězích.

zamiokula
15.03.2013 5 z 5

u této knihy jsem i někdy plakala,co všechno musely ženy tenkrát při osidlování vydržet!,hodně přemýšlela,a moc moc si užívala každé písmenko!kdyby to šlo, dala bych hvězdiček asi rovnou deset!je to neobyčejný příběh,neobyčejný zážitek,a patří k těm,na které nikdy nezapomenete a které musíte ,prostě musíte!mít ve své knihovně!

modranka
19.02.2013 5 z 5

Neobyčajný príbeh, ktorý sa vám navždy zapíše do srdca.

kika 13
20.01.2013 3 z 5

Pohodové čtení a romantický děj.

kachnič
09.11.2012

Hezká, milá kniha, kdo hledá romantický příběh a příjemné čtení před spaním, tady ho najde...

Boudika
12.09.2012 5 z 5

Knihu jsem četla již několikrát a mnohokrát doporučila kamarádkám,které knihu vracely nadšené :o)
... Je to strhující životní příběh z drsné neosidlené Austrálie,kam přijede mladá naivní dívka a během 20 let dospěje ve zralou ženu,které život připraví nejedno překvapení...
Opravdu mohu Všem doporučit je úžasná!!!