Láska Anny Frankové

Po četných knižních vydáních i filmovém zpracování se asi nenajde nikdo, kdo by neznal příběh Anny Frankové - židovské dívky, která se během okupace Holandska schovávala s rodiči v úkrytu v zadním traktu amsterodamského domu. Na miniaturním prostranství se tísnily dvě židovské rodiny, které měly před válkou jen málo společného, a v trýznivých podmínkách se jim podařilo přežít více než dva roky, než byl jejich úkryt vyzrazen a jeho obyvatelé skončili v koncentračním táboře. Čtrnáctiletá Anne prožila v zadním traktu i své první milostné vzplanutí a čtenáři jejího Deníku mohli vnímat plachého a nemotorného Petra van Pelse dlouho jen dívčinýma očima. Sharon Dogarová se na základě dobových dokumentů pokusila zpracovat celý příběh z opačného hlediska - očima Anniny lásky. Jak Peter vnímal život v úkrytu, každodenní útrapy i rostoucí zájem mladinké Anny? Čím začalo to dojemně nevinné tápání na poli vzájemné nevraživosti, která se postupně měnila v oboustrannou přitažlivost? Petrovo vyprávění zachycuje první neobratné doteky a polibky, odehrávající se pod napjatým dozorem dospělých obyvatel úkrytu, marné pokusy o pubertální vzdor i překotné dospívání obou zamilovaných, jejichž sbližování přerval vpád nacistické policie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/96214/laska-anny-frankove-96214.jpg 4.151
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno, Víkend

Annexed, 2010

Kniha Láska Anny Frankové

Zoja706

Tohle byla tak moc zvláštní kniha ale moc se mi líbila. Anne by si o svou lásku zpočátku neopřela ani kolo ale potom ho milovala celým svým srdcem jako kdyby tušila jak málo společného času jim bude vyměřeno..... moc dojemná knížka,jedna z těch nazapomenutelných stejně jako byl nezapomenutelný deník slečny Anne.

Marekh
17.04.2018

Kniha se mi líbila. Dalo by se říci, že tato kniha je volným pokračováním knihy Deník Anny Frankové, kterou jsem četl a viděl jsem i film.

Tato kniha je vyprávěna z pohledu Petra van Pelse. Má 2 části: V zadním traktu a Tábory. Jak jsem se dočetl, autorka váhala s vydáním knihy, odkládala ji do šuplíku, ale nakonec se rozhodla, že knihu vydá. Možná důvodem, proč váhala s vydáním knihy, bylo, že si nebyla jistá, jak čtenáři knihu přijmou. Přece jen Deník Anny Frankové je jedinečná kniha. Myslím si, že tato kniha se jí povedla, přestože Lotte (Petrova) přítelkyně je vymyšlená postava. Autorka měla nastudovanou knihu Deník Anny Frankové, přesto jak sama uvedla v poznámce pod čarou, některé události zařadila do knihy dříve než se udály v původním Deníku Anny Frankové.

Kniha je psaná formou deníku, mezi jednotlivými zápisky jsou vkládány útržky z koncentračního tábora, kde popisuje svoje pocity Petr van Pelse.

Líbily se mi různé myšlenky o životě, které společně probírali Petr a Anna. I v těchto zlých časech si občas dělali legraci, smáli se, škádlili se, líbali se..

Myslím si, že tato kniha je fajn doplněk pro ty, kteří četli knihu Deník Anny Frankové. Při čtení knihy jsem si opětovně připomněl knihu Deník Anny Frankové. Na rozdíl od Deníku Anny Frankové se dočteme v této knize také o událostech v koncentračním táboře, ve kterém pobýval Petr. V závěru knihy se dozvíme, jak dopadli jednotliví členové jeho rodiny včetně Anniny rodiny.

Musím pochválit i ilustrace, které se vyskytují v knize.

Citáty, které mne oslovily:

Možná jsou otázky, na které se nedá odpovědět. Možná že někdy jsou místo odpovědí jen pocity a další otázky.

Láska, co je láska? Nemyslím, že se dá vyjádřit slovy. Láska je někoho chápat, starat se o něj, dělit se s ním o jeho radosti a smutky. A nakonec to znamená fyzickou lásku. O něco se rozdělíte, něčeho se vzdáte a na oplátku něco získáte, ať už jste manželé, nebo ne, ať už budete, nebo nebudete mít děťátko. Na ztrátě panenství nezáleží, pokud víte, že dokud budete žít, máte vedle sebe někoho, kdo mám rozumí a o koho se nemusíte s nikým dělit.

Jí chci, aby byl každý tím, kým se cítí být. Jen na tom záleží. Všichni jsme lidi, a můžeme být kýmkoli, Anno. Jen ne nacisty. To je všechno.

Renatecka
01.03.2018

Tak tahle knížka si mě nezískala ani trochu. 1. část nudná, vadilo mi, že je příběh domýšlený. Přijde mi, že autor si chtěl spíše přivydělat na fenoménu Anne Franková a její lásce k Peterovi, tak si k tomu jen vymyslel omáčku. Prostředek knížky jsem přeskočila a 2. část, která byla sice o něco zajímavější, jsem co nejrychleji proletěla.

Danago
10.12.2017

Po Deníku Anne Frankové jsem se hned vrhla na tuto knihu. Kniha je z části smyšlená a z části se opírá o informace z Deníku. V této knize se o životě v zadním traktu píše z pohledu Petra van Pelse. Podle mě tato knížka vše doplňuje z jiného úhlu pohledu. Byla to hrozná doba. Přesto lidé chtěli žít a prožívat i lásku. A největší tragédie mi připadne smrt těsně před osvobozením.

martinami
02.11.2017

Nikdy jsem nezkoušela číst knihu na toto téma.. Je první, ale natolik silnou, že mám těžký pocit na hrudi. Buďme rádi za to, v jaké době žijeme. Važme si, co máme. I když je část smyšlená, mě knížka naprosto dostala.

Carol96
17.09.2017

Příběh Anny Frankové a její deník zná asi každý. Toto je kniha, která na život v zadním traktu pohlíží z pohledu Petra van Pelse.
Když jsem knihu četla, vůbec mě ničím nezaujala a do čtení jsem se musela nutit. (Možná, kdybych nečetla Annin deník, kniha by mě zaujala více.)
V tomto případě knihu nedoporučuji!
Hodnocení: 53%

whiolet
20.04.2017

Vůbec mi nevadí, že kniha je z části smyšlená. Byl to silný příběh, který si zaslouží pozornost. Je velká škoda, že lidé zapomínají tak rychle. Tyhle hrůzy se děly ani ne před 70 lety!

monushka
18.01.2017

Ackoliv mam tuto knihu ve sve knihovne delsi dobu, dostala jsem se k ni diky ctenarske vyzve zde na Databazi. Velmi smutny pribeh prvni lasky, ktera nebyla Zidum behem druhe svetove valky povolena.