Lapkové

Lapkové https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290838/bmid_lapkove-EBI-290838.jpg 4 65 27

Cosgrove a Hanson v močálu pátrají po mýtickém ostrově plném marihuany, jednoruký Lindquist hledá s detektorem kovů poklad piráta Jeana Lafitta, mladý Wes Trench sní o tom, že si jednou postaví svou vlastní krevetářskou loď, zástupce ropné společnosti Grimes se snaží podfouknout co nejvíc svých krajanů včetně vlastní matky a zlotřilé padouchy bratry Toupovy zajímá jediné – kdo jim vyfoukl jejich zelenou úrodu… Lůzři, snílkové a darebáci, kterými Tom Cooper svůj groteskní noir z lousianských mokřadů zalidnil, mají jedno společné – všichni se ženou za nějakým snem. A to navzdory ropné havárii v Mexickém zálivu i stále patrným pozůstatkům řádění hurikánu Katrina.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Marauders , 2015

Dominka09
16.06.2021 3 z 5

Takový dobře napsaný příběh, který je ve finále o ničem.
Kniha se mi dobře četla, výborně popsané prostředí, postavy i situace, ale je dost možné, že za pár let zapomenu, že jsem knihu četla a o čem vlastně byla.

stagno
02.03.2021 5 z 5

Román z kategorie"nenápadný,ale výborný".Mistrovsky zachycená atmosféra
rybářského městečka na mokřadlovém jihu/jižanské/ Louisiany,několik postav,
které si čtenář-i přes jejich zjevnou nedokonalost-rychle zamiluje a jejichž příběhy
se postupně přibližují a proplétají.Obraz života,který je po generace víceméně
stejný,moderní dobou jen málo změněný,který se dokázal vyrovnat i s ničivým
hurikánem Katrina,ale pro který může znamenat definitivní konec přibližující se
ropná skvrna.
Knihu jsem přečetl prakticky na jeden zátah a za poctivou porci čtenářské radosti
musím dát plný počet /i když rozumím i některým dílčím výhradám v předchozích
komentářích/.

MirekMM
27.08.2020 4 z 5

Perfektně vypointovaný a strhující příběh? Ani ne. Ale atmosféra Baratarie, bezútěšná i bez ekologické katastrofy, je vykreslená skvěle, stejně jako jednotlivé postavy.
Zasazení knihy vlastně trochu připomíná postapokalyptické sci-fi, s mrazivým podtónem toho, že tyhle mrtvé bažiny opravdu existují, i s lidmi, kteří se navzdory všemu snaží v nehostinném prostředí žít, každý z trochu jiného důvodu.

bertrand
26.03.2020 4 z 5

Groteskní? Nezdálo se mi. Ale chytlavé, velice, svou přirozeností a jednoduchostí. Hlavní hrdinové nejsou na první pohled sympatičtí, ale Cooper naštěstí umí prodat i druhý pohled a najít na každém něco, proč se zajímat, proč obracet další stránku. Přestože na první pohled trudní, navenek vyprávějící o lidském údělu zmaru a osamělosti, Lapkové možná vyprávějí o potřebě a existenci soudržnosti, která drží pavučinu lidstva pohromadě.
Nevím, jestli si Lapky přečtu ještě jednou, ale toto setkání stálo za to.
Potěšil mě konec, perla, která vystoupila ze vší předešlé bídy....

FaV
29.01.2020 5 z 5

Tahle kniha mě dostala díky atmosféře do které vás vtáhne - kontrast moderního světa a normálních lidí, kteří přežívají na ne úplně normálním místě .)

Pavlaj
09.11.2019 4 z 5

Výborná kniha, k předchozím komentářům asi už není co dodat. Skvěle popsané prostředí louisianských mokřin, zalidněných překvapivými figurkami od potomků Jeana Lafitta přes krachující zoufalé lovce krevet až po hippíky, kteří nemají v hlavně nic než hulení trávy. Bavila mě jedna každá stránka. Přesto jsem jednu hvězdu ubrala - mám pocit, že za chvilku mi knížka vyšumí z hlavy a zůstane jenom neurčitá atmosféra dusného pralesa.

Veronika33
02.09.2019 5 z 5

Túto knihu som už dlhšie odkladala, kúpila som ju v náhlom afekte v akcii a v podstate som o nej nič nevedela. Napriek tomu, že námet príbehu (lov kreviet,ropná havária,živeľná katastrofa...) ma nejako nelákal, musím napísať, že kniha ma neskutočne zaujala a prečítala som ju skoro na jeden nádych. Striedanie postáv v deji pridávalo na pútavosti, ale najmä spôsob ako ju autor napísal, ani chvíľu som sa nenudila. Fakt perfektná kniha, bola pre mňa veľkým prekvapením, odporúčam.

Plocan
05.07.2019 3 z 5

Nebylo to špatné, kniha dokáže navodit jakousi tíživou a zatuchlou atmosféru, postavy jsou vykresleny se všemi svými negativními (a hlavně s němi) vlastnostmi a konečné protnutí několika dějových linek bylo zajímavé a osvěžující. Bohužel autor nedokázal v románu pracovat s takovým množstvím postav, které do hry nasadil, a tak má spousta z nich poměrně odbytý, nebo dokonce žádný konec. Navíc u charakterů postav klouže autor hodně po povrchu, nezachází do hloubky a ukazuje je především v tom špatném světle, takže není úplně snadné si k nějaké postavě (snad kromě Wese) najít cestu. Příběh také nebyl kdovíjak vzrušující, k nějaké té akci nakonec přece jen došlo, ale rozuzlení vás z židle nezvedne. Přesto se ale jedná o slušné čtení především díky působící atmosféře všudypřítomné špíny, potu, bláta, hlíny a lidských útrap.

trudoš
20.06.2019 4 z 5

Román z prostředí amerického Jihu, plný močálů, mokřad a vysokých teplot, s kulisami zachycenými natolik věrně, až se člověku při čtení potem rosí čelo. Negativem je však roztříštěná osnova, jako by se autor víc soustředil na propletenec dějových linií, než na zápletku samotnou. Krátké kapitoly a množství postav v tom pak dělají trochu maglajz, což za chybu považuji především kvůli tomu, že až v závěru se ukáže, nakolik jich jen pár mělo v příběhu skutečné opodstatnění. A i když se dočkáme nějakého toho napínavého momentu, celkově vyprávění schází spád, jenž by vývoji událostí udával rytmus.
Přesto musím říct, že jsem si ty pitoreskní lidské osudy užíval plnými doušky, stejně jako jednotlivé figury, z nichž žádná nevyniká bůhvíjak kladnými vlastnostmi. Většinou ochmelkové, násilníci a věční bručouni. V tomhle ohledu je to hodně lidské, ačkoli jako thriller nepříliš funkční. Zkrátka jaký život, takový noir, aneb Vítejte v kraji na konci světa. Až jsem z toho chytal návaly trudomyslnosti.

Ran
02.04.2019 4 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře a hodně se mi líbil i autorův styl vyprávění.

Terva
16.07.2018 4 z 5

Tobě je toho chlápka líto?
Seru na něj.
Vypadáš, že tě něco žere.
Seru na něj.

Když jsem četl komentáře pod knihou, nabyl jsem dojmu, že to bude Tarantinovská jízda se spoustou hlášek, komických situací se spoustou vtipů o rajčatech. Když jsem dočetl knihu, ptal jsem se, kdo se u tohodle mohl smát??? Je to o lidském neštěstí, umírají tam zvířata a někdy i lidé, žádná pořádná hláška alá Q.T. Dokonce ani černý humor to neobsahuje. Jediná komická scéna je otvírání dveří nohou, ale u toho mi bylo líto majitele těch dveří. Já se ani jednou nezasmál a vlastně, vědět, že kniha má tento katastrofický naftový scénář a jedná se jen o nešťastné obyvatele a jejich snahu přežít, tak tu knihu nikdy nečtu.

Malá ochutnávka:
Chtěl ze země sebrat papírový pytlík, ale zapomněl, že mu chybí ruka. Zamířil do kuchyně, vzal si z lednice pivo značky Abita a posadil se k přeplněnému jídelnímu stolu. Samé účty, všechny dávno po splatnosti. Hypotéka, kreditky, nafta, pojištění. A knihy navršené do čtyř nebo pětisvazkových komínků......

Dávám čtyři hvězdy, protože je to velmi dobře zpracovaný román. Mám však pocit, že snad krom ruky a dveří mi toho z této knihy v hlavě moc nezůstane. Tohle není kniha ke které bych se chtěl vrátit a asi zůstane zapomenuta někde v mé knihovně.

Citát: Je v tom cosi osvobozujícího, skoro až uklidňujícího, když si člověk konečně připustí, že je v hajzlu.

dia.riedl
25.05.2018 3 z 5

Za mě průměr :/
Postavy zajímavé, při čtení si mě kniha dokázala udržet, ale styl si mě úplně nezískal.
Vtipné hlášky, ale jednou přečteno a dost..
Obálka je jinak moc pěkná.

orinka3
05.03.2018 5 z 5

Čtenářský zážitek! Dokonalá atmosféra, stupňující se napětí. Román, velmi dobře obsazený, West i Lindquist se mi vryli do srdce. Skvělé kulisy močálů, temné pozadí ropné havárie i hurikánu Katrina. Lov krevet je něco, o čem jsem dosud neměla tušení. Výborná kniha.

ondrula
22.02.2018 5 z 5

Z mimoděčného nákupu v Levných knihách (19 korun) se vyloupla jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četl. Lousianské mokřady jsou totálním vidlákovem a autor Tom Cooper rozjel neskutečnou noire jízdu, jejíž představitelé se rekrutují z řad pomatenců, zločinců, dealerů, feťáků, vychcánků i zarputilých oldschoolových rybářů. Postava maniakálního jednorukého Lindquista s detektorem mi asi utkví v hlavě na hodně dlouho. O atmosféře a prostředí knihy mnohé napoví, když si do googlu zadáte slovo "bayou".

JP
05.11.2017 4 z 5

Vydařená óda na zapadlý a nediskutovaný kout mokřad USA, ve které Cooper rozehrává až tarantinovskou hru s postavami. Hru, kterou ale v závěru mohl dotáhnout přeci jen lépe. Lovci krevet, fanatičtí hledači zlata, hledači amerického snu, hledači vlastní seberealizace, drobní kriminálníci, pěstitelé trávy, každý nesnažící se urvat si kořist, jak se může na první pohled zdát, ale spíš den za dnem to nějak vymyslet, aby byl i den další, nebo spíše naděje... protože život jde dál, jde dál rychle. A za likvidačních devatenáct kaček něco pro další ztracenou existenci, jakou jsem já.

v.kalabova
01.11.2017 4 z 5

Přiznávám, že mě kniha zaujala obálkou a cenou - já prostě miluju výprodeje. Ze začátku mi dělalo problém uvědomit si, kdo je kdo. Ale když se schylovalo ke konci nabralo to super spád a konec byl překvapivej, akční, vtipnej, zoufalej a dokonce dojemnej. Navíc hlášky, které špikovaly celou knihu, byly fakt vtipný. U některých jsem se slušně rozechtala... až tak, že se mě pes lekl a se staženým ocasem zalezl pod postel.

Knihomlok2015
11.10.2017 4 z 5

Slavnostně slibuju, že už nikdy nebudu podceňovat knížku, kterou jsem si koupila ve výprodeji za 19 korun, která má šíleně divný obal, a která láká čtenáře jedinou větou o ukradené ruce. (což byl mimochodem geniální tah - právě absurdita té věty nakonec rozhodla) Protože až na to, že jeden z těch příběhů zůstane navždy otevřený (což mi přišlo trochu líto) mi neskutečně sedla, a i když vypráví o chlapech, kterým bych se na ulici jinak vyhnula velkým obloukem, všichni ti blázni, tragédi a lůzři mi prostě a jednoduše přirostli k srdci. (samozřejmě kromě bratrů Toupových - no jednoho bratra)

LaCucaracha
06.10.2017 3 z 5

Byla chyba myslet si, že to bude trochu jako Spolčení hlupců, protože je to úplně jiné. Moc nadšená jsem knihou nebyla, nesnáším totiž atmosféru loserů, sociálních případů, bídy a zmaru. Na to mi stačí reálný život, nechci se v tom plácat ještě i v literatuře a filmu. Všechny postavy jsou nesympatické - ta nejlepší je jen neutrální, ostatní jsou až odporné. A taky mi vadila přílišná akcentace ekologické ropné katastrofy BP a hrůz hurikánu Katrina - ano, je to strašné, ale nemusí nám to autor tak tlačit do hlavy. Když od toho všeho odhlédnu, tak to byl docela zajímavý propletenec bizarních osudů bizarních postav. Hodně tomu samozřejmě pomáhá atraktivní prostředí louisianských močálů. Napsáno je to asi docela dobře, přesto zpočátku jsem měla problém se začíst a asi od půlky jsem to naopak brala rychločetbou, protože mě zajímala jedna linka a ostatní ji jen zdržovaly. Jestli vám nevadí neutěšené prostředí nevzdělaných lidí na společenském, morálním i materiálním dně, tak si to určitě přečtěte. Mimochodem - myslím, že by to velmi dobře fungovalo převedeno na filmové plátno, asi ještě líp než kniha.

nikl
21.09.2017 4 z 5

Moc pěkná kniha, čte se lehce. To ale neznamená, že zůstává na povrchu, naopak. Autor umí sáhnout do nitra postav a působivě vykresluje jejich vnitřní strachy, naděje a noční můry. Bála jsem se, že mě nebude bavit povídání odněkud ze zátoky na druhé straně světa, ale naštěstí to bylo úplně naopak. Navíc celkem překvapila - to, co se zpočátku zdálo jako srandovní čtení, nakonec přešlo v celkem smutný, ale zároveň pěkný závěr. Za mě palec nahoru :-)

immortal-party
29.08.2017 4 z 5

Knihu jsem přečetla na 4 dechy. Čte se doslova sama. Kniha, která musí bavit i čtenáře Autotuningu. Výborně stylizované postavy zasazené do výstižného prostředí. Propletenec životních osudů zachycený do rybářské sítě. Působivé a srandovní.