Labyrint

Labyrint https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252/labyrint.jpg 4 304 58

Languedoc série

Inteligentní historicko-dobrodružný román, štědrý v historickém rámci i v intimních ožehavých detailech… Středověký hlavolam, který upoutá od první stránky do posledního zákrutu dění… Osm set let dělí od sebe hrdinky románu Labyrint, Alais a Alici, a přece se jejich osudy netušeně prolnuly. Obě jsou těsně spjaté s jeskyní Labyrintu, který symbolizuje pradávné hledání skutečného Grálu S Alais čtenář prožívá křižáckou výpravu ve 13. století, kterou vede křesťanský papež proti křesťanům v dnešní jižní Francii, tehdejší Okcitánii, jež byla domovem svobodných knížectví; a to za vydatné pomoci severofrancouzských baronů, jimž se pod rouškou víry nabízí příležitost se dosud nezávislých území zmocnit. Alice vstupuje do hry v 21. století – zdánlivě náhodou činí osudový objev; v očích novodobých dědičných nepřátel katarů, jak byli hanlivě nazýváni okcitánští „kacíři“, jí hrozí podobný osud jako Alais. Kate Mosse, autorka Labyrintu, se od dnes módních autorů historicko-dobrodružných žánrů odlišila tím, že prostudovala stohy odborné literatury, takže sama válka proti katarům je pro čtenáře nejen napínavým dobrodružstvím, ale i studnou informací.... celý text

Literatura světová , Romány , Duchovní literatura

Vydáno: , BB art

Labyrinth , 2005

tabaluga
16.02.2024 3 z 5

Ze začátku jsem měla problém se do knihy začíst, ale nakonec mne kniha nadchla. Nejvíc si mi líbila historická dějová linka, ale i přesto na druhý díl ještě nedozrál čas.

jan7113
12.01.2023 3 z 5

Teda, byl to boj. Zvláště první půlka knihy je přímo úmorná. Příběh je zajímavý (přesněji řečeno oba příběhy). Mohla by to být parádní kniha, kdyby... ...kdyby se to netáhlo jako smrad. Popisy všeho, co kde v místnosti leží a visí, detailní popisy oblečení, vykreslení krajiny a oblohy... to všechno sice pomáhá vytvořit si představu, nasát atmosféru, možná se přímo do situace vžít, ale na druhou stranu je to ubíjející. U čtení mě udrželo asi jen umístění děje - můj oblíbený Carcassonne a další místa, která se mi v minulosti podařilo navštívit (Narbonne, katarské hrady Peyrepertuse, Quéribus, Aguilar... )
Druhá polovina knihy je už o něco čtivější, ke konci se oba příběhy i trochu zdramatizují, čímž je čtenář nucen číst dál, ale celkový dojem to zachrání jen zčásti.
Druhý díl této trilogie má sice vyšší hodnocení, ale jestli do něj půjdu, to teď opravdu slíbit nedokážu.

hanzmb
08.07.2021 3 z 5

To jsem se zase jednou nachytal. Téma Languedocu mě už dlouho lákalo. Bohužel místo historického románu to spíš vidím na guláš. A to ještě autorka dokázal zkazit i ty původně slušné vstupní suroviny.

Jara.v
09.03.2021 3 z 5

Velice silná kniha, která předznamenávala kvalitní čtení, ale hodně pasáží bylo tak zdlouhavých, že mě kniha začala chvílemi nudit. Nakonec jsem ale dočetla a nelituji.

david5746
20.02.2021 3 z 5

Zjišťuji, že jsem málem napsal skoro stejný komentář jako kolegyně Rita55. Tak její komentář podepisuji a zkusím to jinak... Na knihu jsem se docela těšil, podle popisu měla obsahovat všechny správné ingredience, aby se mi líbila. Ale ingredience jako časové roviny a hledání grálu zjevně nejsou zárukou čtivosti. Prostě se mi kniha nečetla dobře. Když už jsem se začetl do jedné časové roviny a konečně se tam něco začalo dít (často ani to ne), tak bum a přichází přepnutí do té druhé časové roviny a všechno začíná zase od začátku. Jednou za čas to nějaký spád chytlo, ale vždy jen na chvilku a pak se to celé zase rozmělnilo kamsi do ztracena. No a konec, hmm, dal se rámcově tipnout už podle anotace knihy.

Nadprůměr ano, ale hodně těsný. Na seriálovou minisérii se ale chystám, třeba to bude mít jiný spád.
EDIT: Tak fakt, ne, na to nekoukejte, to je ještě horší.

ladaol
30.09.2020 5 z 5

Trochu rozvláčnější začátek, ale konec jsem doslova zhltla. Pěkné čtení, doporučuji.

Morgaine07
14.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha, přečteno za pár dni

terezamuf
05.05.2020 5 z 5

Pro mě již srdcová záležitost. Nejsem toho názoru, že dlouhé popisy a vložené cizí výrazy jsou příběhu ke škodě. Naopak, kdo umí číst mezi řádky, význam najde a pochopí. Dvojí časová linka je sice trošku náročnější a ta současná slabší oproti té středověké, ale žádné mínus v tom nevidím. Prostě zajímavá kniha o zajímavém úseku historie.

Kerberos
15.04.2020 3 z 5

Přiznám se,že jsem od knihy čekala víc.O katarech jsem četla už před lety Falconera,který to napsal mnohem lépe.Přesto si asi další díly přečtu.

adelinka
05.03.2020 3 z 5

Nehovorím, že úplne super, ale na prekvapenie sa mi čítala rýchlo. Celkom ma bavilo sledovať dve časové línie, ale celkovo bolo čítanie tak raz hore raz dolu....

jprst
05.11.2019 odpad!

Zase jsem jednou sáhl vedle, nudná kniha, kterou jsem dočetl jen silou vůle jen proto, že se snažím nenechávat knihy nedočtené. Připouštím, že chyba může být v tom, že nejsem správně nastaven na tento druh příběhů, ale za mě to byla prostě ztráta času.

evelýny
29.10.2019 1 z 5

Pro mě fantasmagorie a za to slovo se omlouvám. Výstižnější přirovnání jsem však nenašla.
Knihu jsem dočetla jenom proto, že to byl dárek.
Hodně dlouho jsem se vyhýbala odpovědi na otázku , zda se mi kniha líbila.

P.S: Promiň, ségra, tak teď už to víš...

Vercutka
17.07.2019 4 z 5

Pomalý, nudný rozjezd. Popis krajiny a toho, jak se zelená tráva, mě přímo iritoval. Ale pak se to rozjelo a příběh mě začal bavit. Konečné rozuzlení mě dostalo, s tím jsem vůbec nepočítala.

Banny_L
06.04.2019 5 z 5

Co dodat..doporučují 2 ze 2 sociálních pracovnic :)!
"Pas a pas se va lu'enh"

Rita55
20.03.2019 3 z 5

Někdy méně je více a myslím si, že to platí i v případě Labyrintu... Dva příběhy v jedné knize děj rozmělní, takže když už se konečně člověk začte do jednoho, tak najednou je vyhozen zase někam úplně jinam. Cizí výrazy mi nenavodily dobu ani atmosféru, jen mne rozčilovaly. Stejně tak mi bohužel vadila spousta nejasností a v podstatě nudných postav.

Nestorkea
08.02.2019 3 z 5

Příjemná oddechová pohádka. První 3/4 knihy se vleče, děj se topí ve spoustě omáčky. Místy se objevují nesrovnalosti (například hrdina vyjede na hnědém koni a za chvíli se vrací na šedém :-)). A zajímalo by mě, jak to vypadá, když kůň švihá hřívou... :-D Hlavní hrdinka i kniha celkově mi připomínala "Pomstu a rozbřesk". Oželela bych tu spoustu cizích výrazů. Celkově hodnotím jako průměr, na dovolenou k pročištění hlavy nenáročnou četbou se hodí..

Silencia
14.12.2018 3 z 5

Tohle je přesně ten typ knihy, který by se mi měl líbit. Tak jak to, že to pro mě bylo takové utrpení? Příběh je docela fajn a dočetla jsem to jenom proto, abych věděla, jak to dopadne. Cím přesně, co mi na knize vadilo. Zfilmované by to bylo určitě zajímavější a ne tak zdlouhavé. Ano, kniha je zbytečně zdlouhavá a objevují se tam nedůležité odstavce, popisy a lidi, kteří by tam vůbec nemusely být. Ale nejhorší asi bylo, když snad polovinu knihy ze mě autorka dělala blbce, když pořád o něčem mluvila a nikdy to nevysvětlila. Další knihy autorky už neplánuji.

Naraca
16.10.2018 1 z 5

Pro mě velký propadák, ani napotřetí se mi nepodařilo knihu dočíst. Samé klišé, slovník i příběh působí poněkud kýčovitě, bohužel.

Veronika33
30.08.2018 2 z 5

Tak toto mi fakt nesadlo. Príbeh bol veľmi popisný, zdĺhavý, kopec omáčky. Priveľa postáv v oboch časových líniách, čiže príbeh neodsýpal, asi do pol knihy som vďaka tomu nevedela, ktorá bije. Hlavné postavy neboli veľmi sympatické, proste nuda. Ku koncu to už malo väčší potenciál, ale zakončenie to zabilo. Asi chvíľu potrvá než skúsim autorkine ďalšie knihy.

Oliva2010
15.07.2018 3 z 5