Lakomec

Lakomec https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99054/mid_lakomec-OZ0-99054.png 4 4311 398

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Moliérův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Orbis

L'Avare , 1668

IvetaZ
20.04.2022 5 z 5

Skvělá a nadčasová komedie. Přečteno ušima během hodiny na procházce po okolí. Došlo mi, že příběh už dávno znám, ale přece mě to bavilo.

Ivka14
15.03.2022 4 z 5

Na maturitní četbu skvělé. Postavy jsou dobře vykreslené a člověk se v tom ději nijak neztratí.

Ze začátku jsem si myslela, že Valér a Mariana budou spolu víc a oni zjistili až na konci, že jsou příbuzní, byla jsem z toho trochu zmatená, proto dávám o hvězdičku míň. Ale jinak skvělá kniha a určitě doporučuji.

ondra295
05.03.2022 5 z 5

Je to klasika a postava Harpagona se stala takovým obecným popisem pro lakomce, takže toto dílo má opravdový přesah i do současnosti - a dost lidí, kteří ho nečetli, o tom ani neví.

Je to krátké dílo, jak už tomu u dramat a komedií většinou bývá, takže je to spíše taková jednohubka a postavy jsou skutečně šablonovité - ovšem právě ona šablonovitost a užití hyperboly na vlastnosti jednotlivých postav tomuto dílu umožňují, aby celospolečensky kritizovaly nešvary (nejenom) tehdejší společnosti. Moliére i po takřka 400 letech stále ukazuje, jak nadčasový byl.

_Brunetka_
25.02.2022 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,25*.

Tohle byla skvělá četba. Někomu se sice možná divadelní hry čtou obtížněji, ale mně tenhle styl podání textu nevadí. Příběh je poutavý a zajímavý, dokáže si čtenáře k sobě připoutat. Postavy jsou krásně vykreslené a vy nebudete mít problém s tím je charakterizovat. Děj obsahuje hodně vtipných až absurdních chvil, ale to se mi líbilo. Je tu také zakomponována spousta krásných myšlenek pomocí témat, která se tu rozebírají – lidská povaha, zaslepenost penězi a obecně posedlost hmotnými věcmi (což všichni víme, že není to, o čem život je). Kniha mi přijde stále velmi aktuální a má přesah do dnešní doby. Za mě tedy k maturitě ideální a nezávazného přečtení určitě taky nebudete litovat.

SknihouVrukách
25.02.2022 3 z 5

No, neviem úplne ako takéto kratučké dielo hodnotiť. Poviem to takto, nebolo to najhoršie (ehm,ehm Hamlet), ale zase kvôli hlavne tomu, že je to krátke tak som sa nevedela do toho vžiť. Postava Lakomca bola zaujímavá a páčilo sa mi, že mal všetky charakteristické črty lakomeho človeka. Ale môj najväčší problém s týmito krátkymi dielami je to, že mi to po väčšine príde absurdné. Inak lakomec sa čítal jednoduchšie ako Hamlet a celkovo si myslím, že jazyk bol prístupnejší.

Denisa525
15.02.2022 4 z 5

Nadčasová knížka se skvěle vykreslenou charakteristikou hlavní postavy a skvělým tématem, které vládne i dnešní společnosti - peníze. Jediný důvod proč nedávám plný počet hvězd je, že vztahy mezi postavami mi přišly občas složité, takže mi trvalo nějakou chvíli děj dobře pochopit. Ale pokud si, stejně jako já, plánujete vybrat Lakomce do vaší povinné maturitní četby, můžu ji doporučit.

andrejci
15.02.2022 4 z 5

Knížka nrbyla špatná, ale divaelní zpracování je prostě lepší. I když k maturitě to není špatné.

capricorn__
15.02.2022 5 z 5

Škoda, že tohle byla povinná četba už v sedmé třídě, takže mi trvalo dlouho, než jsem se zbavil mírného odporu, který ve mně "Lakomec" zanechal. Je to skvělá, nadčasová divadelní hra s velmi symbolickými postavami, o kterých se mluví v různých kontextech dodnes. Styl psaní je pro mě jediná obtíž, ale co čekat od 17. století? "Lakomce" doporučuju pro charakteristicky ironický humor a i za konec, ten se mi líbí z celé knihy asi nejvíc.

_Bára_
09.02.2022 3 z 5

Nemyslela jsem si, že by mě knížka nějak zaujala, ale nakonec se mi i dost zamlouvala. Rychlé a pohodové čtení.

Zuzanka45
30.01.2022 5 z 5

Další super kniha k maturitě, která se čte dobře a rychle.

mirektrubak
21.01.2022 4 z 5

Měl jsem Lakomce ze své dávné středoškolské četby zafixovaného jako násilně humornou a charakterově nevěrohodnou hru, u které jsem nechápal, jak ještě může někoho oslovovat. Takže, když jsem si minulý týden její rozhlasovou adaptaci na Vltavě pustil, určitě jsem nebyl ve stavu zvláštního očekávání. Ale byl jsem příjemně překvapen, k čemuž zřejmě přispělo právě i povedené zpracování – ten Trojan je fakt dobrej, to je prostě marný. :-)
Nejvíc mě pobavil dialog, ve kterém Harpagon zasněně mluví o voze a Valér o koze, tedy přesněji: když Harapagon básní o své truhlici a Valér o své milé – to bylo vtipné! A (před)poslední roztomilé scéně mnohých setkání chyběla snad už jen kakaová skvrna velikosti mexického dolaru. :-))

666Jitka
18.01.2022 5 z 5

Molière je můj oblíbený autor a mám ráda jeho satirické komedie kritizující francouzskou společnost 17.století. Lakomec patří k jeho nejslavnějším divadelním hrám, která si bere na mušku lakotu, licoměrnost, podlézavost, neupřímnost, sobectví a další nelichotivé vlastnosti člověka. Harpagon se stal právem synonymem pro chorobnou hamižnost. Ráda jsem si při 400.výročí narození autora toto dílo připomněla a určitě to nebylo naposledy.

VikyKleinik
16.01.2022 3 z 5

Lakomec Harpagon je zaručeně nejzábavnější postavou Molièrových her. Velmi zábavná ve své nízké hamižnosti a vyhroceném skrbličství. Ve většině Molièrových her mě postavy nechávaly chladným, čož samozřejmě snižuje požitek z díla. Nemluvě o tom, že autorovy hry bývají schématické. Ozvláštní je tedy jen práce s řečí a roztodivnost postav. Misantrop však stále vede.

alef
16.01.2022 5 z 5

Hamižnost a sebeláska,
Stojí proti dobrým důvodům!
Sobeckost a hrabivost,
Vzdoruje rozehraným oklikám!
Kdo se kam dobývá?
Kdo co hraje?
A kdo vyhraje?

Sobecký, hrabivý otec trápí své potomky a těm zas pro změnu chybí respekt k vlatním rodičům … Moliére odhaluje neřestI nejenom tehdejší společnosti, dokonale vystihuje to negativní v naší, lidské povaze … a jakoby navzdory tomu, že píše o tom negativním v nás, nebo možná právě proto, nás diváky … baví!

Moliérova hra je dokonalou fraškou zesměšňující pokrytectví … komické momenty – resp. smích je totiž tou hlavní, nedílnou a neodmyslitelnou součástí jeho pojetí divadla .
A tak po čertech vynalézavý a intrikánský, vyčítající, paranoidní, a hlavně neuvěřitelně lakomý pán Harpagon, jehož nejmilejší činností je přehrabování a počítání penízků, rozehraje hru plnou intrik a nástrah (hlavně pro mladou romantickou lásku jeho dětí), aby ukázal, jak lakota a chamtivost brání lásce a ničí mezilidské vztahy (které ostatně pro Harpagona vůbec nic neznamenají).

A my, diváci, tak budeme svědky výborné situační komedie … odhalující pravdu … o jedné nepěkné lidské vlastnosti – totiž, hamižnosti!

„HARPAGON. Bez věna!
VALER. Máte pravdu; to slovo zacpe ústa všemu a všem. Bez věna! Rád bych věděl, jak vzdorovati takovému důvodu?
HARPAGON (stranou, směrem k zahradě). Ó běda, zdá se mi, že slyším štěkot psa. Dobývá se snad někdo na mé peníze?“

ELISA. Jaké to žerty, Valere, že s ním takto mluvíte!
VALER. K čemu jej roztrpčovat, takto lépe k cíli dojdeme. Odporovati okázale jeho smýšlení, tím bychom si všecko pokazili; jsouť povahy, které nestrpí odporu, vzdorné povahy, jež každá pravda plaší, které stále narážejí o přímou cestu rozumu, a které lze jen oklikami dovésti, kam směřujeme. Pozor, tvařte se zatím, jako byste souhlasila s ním, a dojdete lépe k cíli a…“

Intriky a okliky je prostě potřeba rozehrát, a to na všech frontách … jinak by totiž mladá láska stojící proti lakomství a hrabivosti nejspíš nikdy nezvítězila :-)…

PS: nemůžu jinak než 5* ... mimochodem, milí maturanti, tohle je dobrá volba! ... krátké, lehké, příjemně komické! ... navíc, to důležité - lehce identifikovatelné, snadno odhalitelné ... řekněme, přímo do očí bijící! :-)

lucygreen
16.01.2022 4 z 5

Sice povinná četba, ale na to z jaké je doby, byla prostě svěží. Na konci bylo i pár pasáží, které mě rozesmály a to mám u knih vždy velice ráda :). Dokonce mě pár zvratů i velice překvapilo, až si člověk říká, že to není možné, jak se vše semlelo.

1871
04.01.2022 4 z 5

Člověk při čtení nesmí zapomínat na dobu a kontext psaní. Je to prostě divadelní hra doby, kdy mělo divadlo jen dvě polohy. Tragédii a komedii.

lucie.dc
16.12.2021 4 z 5

Klasika je to moc hezka. Uz by to ale chtelo asi "oprasit," slovum zanedlouho nebudeme asi rozumet. :D

Mne ta "starocestina" malinko zavazela, ale jen malinko.

Podobne s Goldonim, ktery se mi jevi o chlup lepsi.

Artemis886
28.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Tuhle knížku jsem četla jako povinnou četbu a líbila se mi. Bylo to zase úplně něco jiného než dnešní literatura. Harpagon je vykreslený jako dokonalý padouch i když si jeden myslí že horší být nemůže, na další stránce se ukáže jak jsme se pletli, avšak nutno dodat že takhle podobně to vypadalo ve francii, v 17. století kde se děj odehrává. Určitě tuhle knihu doporučuji

Miliarda
14.11.2021 5 z 5

Dlouho jsem se k této klasice odhodlával, nicméně velmi příjemně mě překvapila. Zábavné dialogy, zajímavé postavy, svižný děj a překvapivé vyvrcholení ukazují proč byl Moliére mistrem svého řemesla.

Krchnaida
12.11.2021

Hvězdami nehodnotím. Klasiky nejsou, jak vidím, pro mě. Přečteno skrz čtenářskou výzvu.