Lakomec

Lakomec https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1958/bmid_lakomec-PMA-1958.png 4 4309 397

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Molièrův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.... celý text

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Artur

L'Avare , 1668

Any26
28.10.2021 5 z 5

Láska a rodina jde stranou, jenom ty penííízky!!! Klasika, která se bude hrát pořád️️️️

Harpagonův monolog mluví za všechno: (ono už i jméno Harpagon :P )
"... Ach, peníze, penízky, vy moji zlatí drahouškové! Vzali mi vás! Jste pryč, a pryč je má opora, má útěcha, má radost! Pro mne je všemu konec! Nemám už, co bych na tomto světě pohledával! Bez vás nemohu žít! To je hotová věc, prostě nemohu! Umírám, jsem nebožtík, jsem pod drnem. Copak se nenajde někdo, kdo by mě vzkřísil? Kdo by mi vrátil mé drahé peníze nebo aspoň mi řekl, kdo mi je vzal?..."

P. S. Když večer sedíte a posloucháte rádio a nějakou náhodou tam uslyšíte "Molièrova" Lakomce :) https://www.youtube.com/watch?v=6kNj7Tda6Gs

Bmisarova
27.10.2021 5 z 5

Není větší klasiky než Moliérův Lakomec. Miluje tenhle příběh a upřímně, asi každý z nás někdy potkal takového harpagona.

Lucynell
16.10.2021 4 z 5

Knížku jsem četla v rámci povinné četby k maturitě a musím říct, že mě chytla. Motiv lakomce, který nehledí na štěstí ostatních, ani když jde o jeho děti, nakonec vše dopadne dobře a možná až zbytečně pohádkově.

ArkAngel
08.10.2021 4 z 5

Ať už čtete jakýkoliv příběh s lichvářem v hlavní roli, vždycky u nich najdete jeden společný rys - chamtivost. Lakomec k ní staví do opozice lásku, kdy se otec i syn uchází o tutéž dívku, otec chce dát svou dceru staršímu muži a ona miluje správce. Závěr díla mne však trochu zklamal, protože mi dost připomněl klasické španělské telenovely, v nichž je pomalu spřízněný každý s každým a mrtví se vrací nečekaně k životu.

Terka1975
30.09.2021 5 z 5

Chamtivost vyhnaná do extrémů, tato klasika je věčná, Molière ve své době s touto divadelní hrou příliš úspěšný nebyl, ale kolik je dnes takových Harpagonů, když se člověk podívá kolem sebe. Musela jsem doplnil své čtenářské znalosti.

Kika28
09.09.2021

Knížku jsem četla už podruhé a je skvělá. Člověk si řekne povinná četba to bude otrava, ale ne ta knížka je skvělá. Dobře se čte a máte ji přečtenou za chvilku. Postavy jsou skvělé a děj je zajímavý. Knížku jako povinnou četbu můžu rozhodně doporučit.
Hodnocení- 4,5*/5*

Aranel15
19.08.2021 5 z 5

Taková milá vzpomínka na základní školu a klasiku v četbě. Kniha je sice již pár staletí na světě, ale její příběh zní stále aktuálně.

UMIKO
05.07.2021 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Ačkoliv byla kniha napsaná před přibližně 3,5 stoletím, touha po penězích byla, je a bude stále aktuálním tématem. Proto je toto humorné dílo hodně nadčasové a určitě stojí za přečtení.

SydBarrett
10.06.2021 odpad!

(Čteno jako povinná četba)
Jediné štěstí, že to bylo tak krátké a poslech audioknihy zabral něco kolem hodiny a půl, jinak bych to asi opravdu vzdal a spoléhal u testu na přepis děje z internetu. Nebylo to ani vtipné, ani zajímavé a postavy byly - nečekaně - ploché a bezcharakterní.

Hermiona419
23.05.2021 5 z 5

Srdcovka, jedna z mých oblíbených divadelních her!!!! Prostě poklad světové literatury :-))))

Lena79
22.05.2021 5 z 5

Klidně si dovolím tvrdit, že se jedná o nadčasovou divadelní hru. Při čtení se mi několikrát vybavil hlas Františka Filipovského, který se této role zhostil.

patrik0816
20.05.2021 4 z 5

Jednu hvězdičku ubírám za ten konec jako z telenovely. Mnoho dalšího k tomu není třeba psát, protože tohle měl v povinné četbě na střední skoro každý. Myslím, že i na tehdejší poměry tohle bylo příběhově docela levné. Ale jinak perfektní. Poučné i vtipné.

Kory98
18.05.2021 5 z 5

Krásná divadelní hra. Už jsem si vůbec nepamatovala zápletku, člověku se spíš vybaví jen scéna Harpagona a jeho milovaných penízků, ale zbytek ne. Pěkně se celý ten spletenec rozpletl :-) Ráda bych tento klenot někdy viděla v divadle. V paměti mi utkvěl "lakomec" Harpagon v podání pana Viktora Preisse nebo Josefa Laufera. Myslím, že pro všechny herce, kteří si tuto hlavní roli mohli zahrát to byla veliká čest a také veliká výzva. Vůbec nelituji, že jsem si e-knihu stáhla a přečetla, i když zde přece jen divadlo je divadlo.

vladislav6610
16.05.2021 5 z 5

Klasika, která patří k těm nejlepším. Navíc se mi vybaví různá zpracování a představitelé Harpagona: Louis de Funès, František Filipovský, Viktor Preiss, Bolek Polívka, ad.

Karolina90
10.05.2021 4 z 5

Musím si dávat pozor na to, která vydání si kupuji/půjčuji. Nový překlad z r.2008 prostě není to ono. Chybí mi archaismy a krásná stará čeština. Děj je sice stále stejný, v novém překladu není rozdíl ve významu, ale v té době by zkrátka nikdo neříkal výrazy jako "fakt" apod.

Magdalena5
10.05.2021 5 z 5

Již mnohokrát přečteno, vyposlechnuto v rozhlase, shlédnuto v různých televizních úpravách i přenosech divadelních představení a nikdy se neomrzí. je to holt klenot.

ydnac
06.05.2021 4 z 5

"Na takovou šanci se dvakrát nenarazí, zvlášť, když se uvolil vzít si jí bez věna..."
- Dcera by mohla protestovat jestli bude šťastná nebo nešťastná do konce života...
"Bez věna!"
- Je taky důležité, co cítí dcera, nerovnost věku a povah...
"Bez věna!"
- Ne že by taky nebylo otců, kterým víc než na penězích záleží na spokojenosti svých dcer.

Tak to byla třešnička na dortu mé 1. čtenářské výzvy :-) 2021

MadlenkaM
04.05.2021 5 z 5

...divím se, že jsem zde nenechala komentář již po přečtení. No nevadí, napravíme!

Báječná kniha u které se člověk neubrání slzám z neutuchajícího smíchu! Kdo nečetl, prohloupil, kdo váhá, ať neotálí a pustí se do čtení. :-)

Anannas
30.04.2021 4 z 5

Dobře povedená komedie. I přesto, že byla napsána před téměř 400 lety, některá témata jsou pořád aktuální. Stále mezi námi žijí lidé, kteří by pro peníze udělali cokoli a jen z těžkým srdcem se jich vzdávají. Chamtivost a lakomství ale nejsou jediná témata, která mě nadchla. Mám lepší povědomí o tom, jak se dříve vnímalo manželství. Že to byl mnohem jiný závazek, než jaký pro nás představuje v dnešní době...
Zkrátka řečeno, Lakomce by si měl přečíst každý. Je to nesmrtelná klasika

Lucyk01
18.04.2021 5 z 5

Lakomec je kniha, která mě zaujala a dokonce mě bavila. Kniha je poučná a dobře se čte. Ale kdo by nechtěl Moliérovu knihu číst, existuje film, na který se můžete podívat. V hlavní roli Louis de Funès, který ztvárnil roli Harpagona. I film stojí za zhlédnutí. Ale kniha je kniha. Lakomce doporučuji, protože se i u čtení zasmějete a vůbec netrpíte, že knihu musíte přečíst.Kdo nečetl ani neviděl, musí napravit. Je to klasika, kterou by měli všichni znát.

divadelní hry francouzská literatura rozhlasové zpracování

Molière (p)
francouzská, 1622 - 1673