Lakomec

Lakomec https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1958/bmid_lakomec-PMA-1958.png 4 4310 398

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Molièrův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

L'Avare , 1668

Lucyk01
18.04.2021 5 z 5

Lakomec je kniha, která mě zaujala a dokonce mě bavila. Kniha je poučná a dobře se čte. Ale kdo by nechtěl Moliérovu knihu číst, existuje film, na který se můžete podívat. V hlavní roli Louis de Funès, který ztvárnil roli Harpagona. I film stojí za zhlédnutí. Ale kniha je kniha. Lakomce doporučuji, protože se i u čtení zasmějete a vůbec netrpíte, že knihu musíte přečíst.Kdo nečetl ani neviděl, musí napravit. Je to klasika, kterou by měli všichni znát.

Amneris
23.03.2021 5 z 5

Opravdu nadčasové dílo, četlo se velmi dobře. Poslouchala jsem i audioknihu a viděla také televizní inscenaci s panem Filipovským v hlavní roli Harpagona. Opravdu skvělé :-)

asanita
04.03.2021 4 z 5

Kniha se mi četla dobře, chápu, že se Molière proslavil především mezi chudinou, protože v díle hrají sluhové důležitou roli. Hlavní postavy byly skvěle charakterizovány a téma hry je velmi nadčasové, jelikož lakomce kolem sebe vidíme dodnes.

Mooneylan
22.02.2021 5 z 5

Má oblíbená hra od Moliéra! I když jsem vždy tento kousek viděla jen jako televizní inscenaci (chvalořečte pana Preise!) nebo divadelní představení, vždy mi vykouzlil úsměv na tváři. Musela jsem ale přečíst originál! Tedy...přečíst.. Propadla jsem audioknihám, no! Snad se to počítá :) I když je konec jak vystřižený z kolumbijské telenovely (nebo jsou kolumbijské telenovely jak vystřižené z Moliéra...?), tak je to pořád velice líbivé dílo, které by nemělo minout nikoho, kdo zbožňuje komedii a trochu té klasiky.

tessiesulcova
09.02.2021 5 z 5

Kniha mne pobavila. Čekala jsem, že se mi líbit nebude a opak byl pravdou. K maturitě doporučuji!
Určitě zavítám i do divadla! Nemůžu se dočkat.

Tyn_a
04.02.2021 5 z 5

Naprosto dokonala, humorna, krasne napsana kniha! Myslenka super, kolikrat se i clovek zasmeje a vyber slov? Naprosto genialni. K Lakomci se rada vracim, je to uzasne dilo, ktere by si mel precist snad kazdy, i ten, kdo nema rad klasiky :))

Tánička11
31.01.2021

Strašně jsem se bavila, musím říct, i přestože byli tragédie přisuzovány vyšší vrstvě a komedie psány pro pracující lid baví mě komedie o trošku víc.

Totus
27.01.2021 5 z 5

Velice úsměvné a humorné dílo, které, si myslím, stojí za přečtení. Krásné ztvárnění a personifikace neřesti "lakomství" v podobě Harpagona, jehož předmětem zájmů není nic jiného než jen peníze a bohatství. Knížka má poměrně jasné poselství - chamtivost a honba za penězi v konečném důsledku ničí člověka a nejen jeho. Může být nakonec takový člověk doopravdy šťastný?

kikidok
21.01.2021 5 z 5

Tak tohle byla humorná, příjemná jednohubka. Kolikrát jsem se i v duchu zasmála. Lakomec má moc hezkou myšlenku, sice ne úplně hlubokou - nebo alespoň tak není podaná - ale mám z toho pocit, že to tak je schválně. Konec je velmi divadelní, proto ho knize odpouštím.

leník511
13.01.2021 4 z 5

(4,5*)
Knihu hodnotím co se týče povinné četby a neporovnávám ji s knížkami, které normálně čtu, ale musím říct, že Lakomec se mi hrozně moc líbil a byl krátký a podle mě i jednoduchý na popis děje, takže k maturitě moc doporučuji.

Stanas513
04.01.2021 4 z 5

Mám docela živou představivost, úplně jsem viděla scénu a herce na jevišti... Hru jsem četla hlavně do Výzvy, ale docela se mi to líbilo. Zase jsem zkusila něco jiného než thrillery.

SimonDobes
04.01.2021 4 z 5

Dielo ma milo prekvapilo - je krátke a výstižné. Úprimne, trochu ma ale sklamal urýchlený koniec.

rencovav
19.12.2020 4 z 5

Lakomce mám ráda. Je to jedna z těch her, které znám, ačkoliv jsem ji doposud neměla přečtenou ani jsem ji neviděla v divadle. Ale probírali jsme to ve škole a pouštěli si ukázku z inscenace s Donutilem coby Harpagonem. A nějak mi to zůstalo v paměti. Dokonce mi ani nevadí Deus ex macchina. :)

RADOST
17.12.2020 3 z 5

Opakované setkání s tímto dílem. Poprvé na střední škole, poté v divadle i v televizi, nyní ve stáří pro osvěžení. Potvrdilo se mi skvělé vyobrazení skrblictví a lakoty, propadnutí penězům na úkor všeho. V tom je toto klasické dílo opravdu mistrné. Bourání představ o nutné poslušnosti dětí je na svou dobu také přínosné. Závěr se mi opět nelíbil. Doporučuji všem přečíst či vyslechnout si Harpagona. Jeho ztvárnění je věčné, zábavné a zároveň i odpuzující. To ostatní současnou generaci již tak neosloví.

mliko8
03.12.2020

Musím říct, že jsem se toho vážně bála, knihu jsem musela číst jako povinnou četbu a jediná recenze, kterou jsem si vyslechla nebyla vůbec hezká :D. Já jsem byla ale nadšená a přečetla ji za jeden večer. Bylo to svižné, čtivě napsané, přiměřeně napínavé a ne úplně odhadnutelné. Prostě nádhera a určitě bych se ráda podívala i na divadelní zpracování!

baty
23.11.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Přečetla jsem ji jedním dechem. Je to klasika, kterou by si měl přečíst každý.

Keika
22.11.2020

Na úvod bych chtěla napsat, že jsem se sama rozhodla přečíst si mezi tou haldou knih i ty známé kousky, abych věděla o co se jedná. Tuto knížku bych ale nejraději nehodnotila vůbec. Buď jsem na ni moc mladá, nebo čtenářsky nevyzrálá. Možná bych si z toho vzala víc, kdybych zapátrala v historii a trochu víc se seznámila s Moliérem jako takovým, protože jinak mi obsah příjde jednoduchý a tak nějak bez chuti a bez zápachu. Možná to byl na svou dobu poklad, nebo mi něco uniklo...

Michalovič
15.11.2020 4 z 5

Pěkné nadčasové díla a důkaz toho, že peníze jsou dobrý sluha, ale špatný pán. Jen ten konec byl trochu zkrácený a zklamáním, Bůh lezl ze stroje dost neohrabaně.

Lessana
13.11.2020 4 z 5

Chronicky známe povinné čítanie zo stredných škôl. Určite nie je na škodu zoznámiť sa s dielom ako mládežník, ale na to, že peniaze a ich zháňanie nie sú zmyslom života, musí prísť každý sám...

Kája95
31.10.2020 4 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu na střední škole, nyní bych asi hodnotila jinak. A tedy jak se v knihovně uvolní,půjdu do ní znova

divadelní hry francouzská literatura rozhlasové zpracování

Molière (p)
francouzská, 1622 - 1673