Lakomec

Lakomec https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1958/bmid_lakomec-PMA-1958.png 4 4311 398

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Molièrův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

L'Avare , 1668

Bakana
23.03.2023 5 z 5

Co říct? Prostě skvělá klasika!
Od Moliéra znám jen Lakomce, musím si přečíst i jeho další dílka.

Fortuna7
19.03.2023 5 z 5

Wow, já jsem neskutečně překvapená, jak mě tohle drama bavilo. Od čtení jsem se nemohla odtrhnout, postavy mě bavily a zápletka na konci byla skvělá, i když možná trochu uspěchaná. Jinak ale můžu opravdu doporučit :-).

dufkys
15.03.2023 4 z 5

Drama, které se čte víceméně samo. Klasika, kterou určitě stojí za to aspoň jednou za život precist. Jediné, co bych vytkla a kvůli čemu nedávám 5*, je na můj vkus příliš uspěchaný závěr.

Lenka2533
23.02.2023 5 z 5

Stále aktuální dílo. K maturitě úplně ideální, je to jednoduché na pochopení, srozumitelné a čte se velmi rychle.

Vendula39
16.02.2023 5 z 5

Čtení tohoto dramatu jsem z nějakého neznámého důvodu notnou dobu odkládala. Byla jsem příjemně překvapená srozumitelností díla ale i běžnému chování postav. Peníze nejsou na světě všechno a je lepší je nemít. Přece na světě nadělá tolik neplechy, ale mimo jiné i změnu osobností, charakterů. Harpagon nemiluje dá se říci nic kromě nich, ale i přesto se chce oženit, jak komické.

Josefie
12.02.2023

No to byl děs. Nudný a nevtipný. Jediný plus je, že je to krátký. Lakomce řadím mezi ty méně záživné knihy z maturitní četby.

Ella161
08.02.2023 4 z 5

Tohle nebylo vůbec špatně čtení, vlastně jsem se i docela nasmála. Všem maturantům doporučuji, nebudete se u toho nudit.

_Knihomolka_
05.02.2023 4 z 5

Přestože je Lakomec drama ze 17. století, dokáže člověka dostat v každé době. Nechybí mu totiž ten správný důvtip, hlavní hrdina, kterého si, i přes jeho zkažený charakter, dozajista oblíbíte, vyšperkované dialogy a na závěr ani pointa. Díky tomu patří mezi mé oblíbené klasiky a jasnou volbu k maturitě.

bobík123
04.02.2023 4 z 5

Na to že to je kniha z povinné četby, mě mile překvapila. Děj se dokázal v klidu přečíst a vše dávalo smysl...doporučuji

Vědmed
04.02.2023 4 z 5

Vše, co držíš moc pevně, bude vystaveno zkoušce pádu. Ta ověří, zda jsi držel láskou, nebo sobectvím.

sabina5156
26.12.2022 4 z 5

Dílo, které oprávněně patří do povinné četby. Kniha je postavená na lidských nejnižších pudech a nejhorších vlastnostech, které lidská bytost má. Proto ani není nutné cítit u příběhu nějaké hluboké pocity, jelikož jsou zcela primitivní a jednoduché a s trochou sebereflexe jim lze úspěšně vzorovat. V tomto díle se můžeme nechat unášet postupnou gradací a chováním jednotlivých postav aniž by to způsobovalo obavy z vývoje příběhu.

Kabuky
28.11.2022 5 z 5

Nádhera. Klasika.

Petr874
25.10.2022 3 z 5

A pak, že peníze jsou vše. Pro některé ano, ale je to tak?

Čtivá, úsměvná a krátká maturitní četba u které stojí si ji přečíst, ale i jen podívat na zfilmovanou podobu.

kacenka0239
23.09.2022 5 z 5

K maturitě z češtiny je to super volba. Krátké, čtivé a navíc dost sranda

Hakate
04.09.2022 3 z 5

Sekce povinná četla, kniha mě dvakrát nenadchla. Humorné, oddechové, ale spíše průměrným dílem.

Knihy_nad_zlato
29.08.2022 4 z 5

Opět kniha do povinné četby, takže ne tak docela moje volba. Ale bylo to fajn. Rychlý, jak už drama bývá, ale zároveň přehledný, v postavách jsem neměla žádný problém se orientovat.
Děj byl zajímavý, i když celkem předvídatelný. Jediný, co mě docela dost naštvalo je, že u konce si vymyslí jeden plán s dohazovačkou, ale jakmile ta odejde ze scény, tak se na všechno zapomene. To bylo fakt divný.
Rada bych řekla i něco o postavách nebo o prostředí, jenže nemám moc co. Tím, že se to skládá prakticky jen z přímé řeči, tak jim nevidíme do hlavy. A o prostředí se zrovna moc nezmiňují.
Každopádně se to četlo dobře, a dokonce to bylo i zajímavý, takže asi dobrý.

Danušenka
22.08.2022 5 z 5

Za mě, pro maturanty skvělý typ na knížku do seznamu. Upřímně jsem se zasmála a kniha mě bavila od začátku do konce.

Hypatia1010
09.08.2022 4 z 5

Tahle divadelní komedie je prostě nadčasová. Takoví Harpagoni jsou i v dnešní době součástí lidské společnosti. Jeho potomků by mi mohlo být docela líto, naštěstí však za pomoci Elizina vyvoleného Valéra, který se záměrně stal Harpagonovým sluhou a získal si jeho důvěru, nakonec vše dobře dopadlo a navíc se sešli dávno ztracení sourozenci i se svým otcem. Velmi povedené dílo, právem patří mezi stále hranou klasiku. Člověk se u hry zasměje a nemusí o ničem hluboce přemýšlet.

Petkona
08.07.2022 5 z 5

Velice povedená klasika. Moc dobře se to četlo, místy jsem se i doopravdy nahlas zasmála. Řekla bych, že to je ideální k maturitní četbě pro ty, kteří moc nečtou. Není to dějově náročné, ale i tak opravdu skvělá, rychle přečtená kniha.

JarosLondon
18.05.2022 5 z 5

Nadčasové

divadelní hry francouzská literatura rozhlasové zpracování

Molière (p)
francouzská, 1622 - 1673