Lakomec

Lakomec https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1958/bmid_lakomec-PMA-1958.png 4 4311 398

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Molièrův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

L'Avare , 1668

lushi
19.06.2015

Četbu jsem odkládala od základní školy, ale díky maturitě jsem se ke knize naštěstí dostala. Skvěle čtivé a vtipné drama, které je i po těch letech stále aktuální.

Aingeal
05.06.2015 2 z 5

Do čtení Lakomce jsem se pouštěla zvědavá, vzhledem k věhlasu a oblíbenosti tohoto Moliérova díla. Bohužel, příběh nesplnil ani trochu má očekávání; vtipné mi to nepřišlo a zápletka mě až na příjemně překvapivé rozuzlení na konci poněkud nudila. Každopádně dvěma hvězdičkami oceňuji jazykovou bohatost textu ;).

Maverick
23.05.2015 5 z 5

Skvělé, vtipné a krátké drama! K maturitě opět ideální!

Pawlisman
12.05.2015 5 z 5

Skvělá divadelní hra, kterou prostě miluji ve všech různých provedeních.

petvet
03.05.2015 4 z 5

Další vhodná kniha do ,,seznamu knih k maturitě z ČJ" ;-) Doporučuji.

smetyl
22.04.2015 4 z 5

Povinná četba, ke které bych se nebýt maturity pravděpodobně ani nedostal. Tuhle větu lze slyšet od většiny čtenářů a platí to i o mě. Ačkoli jsem knihu nečetl z vlastní vůle, nakonec jsem se i bavil a společně s postavami sledoval konečný úděl Harpagonův. I když je to velmi stará hra, má co říci i dnešnímu divákovi. Lakota se nevyplácí a kdo by si pro peníze nechal vrtat koleno neumí žít.

kotasbk
21.04.2015 5 z 5

Musím se s vámi podělit o tuhle zajímavost. Při čtení Lakomce jsem objevil poněkud zvláštní pasáž. Posuďte sami. Ještě dodám, že moje příjmení je Kotas

HARPAGON: Thomas jako Kotas, co je mi po tom.

překlad Vladimír Mikeš

Dixinka
04.04.2015 5 z 5

Úžasný příběh. Pořád aktuální i pro tuto doby. Škoda jen, že je zahrnutá do povinné četby. Tím se jí přidělí zbytečně předsudek - nudná kniha.

Eryl
01.04.2015 5 z 5

Úžasná knížka! Musím se přiznat, že z počátku jsem se jí, jako povinné četbě, vyhýbala obloukem, ale stačilo pár řádků a byla jsem naprosto unešená. Člověk jen žasne nad vyvíjející se zápletkou a úsměv na rtech vás neopustí ještě dlouhou dobu po přečtení díla. Vřele doporučuji ;)

Muhibbis
31.03.2015 5 z 5

Dá sa vôbec hodnotiť svetová über klasika (nemyslím tým postmoderné hovadinky, hoci aj medzi nimi je veľa skvelých diel)? Nie: je to ako hodnotiť Shakespeara či Sofokla (aj keď Sofokles ako taký mi veľmi nevonia, keďže jeho drámy sú až príliš "podľa pravítka"). Predsa však, ak aj Moliére nebol úplne najlepší dramatik svojej doby, určite bol jedným z najoriginálnejších, tým, ktorý priviedol (spolu s veľkým Willom, ako inak) do "veľkého umenia" trochu humoru. Osobne si myslím, že Lakomec je jednou z tých hier, ktoré dokážu rozosmiať aj storočia a storočia po ich vzniku, nuž a absolútne nevadí, že je to povinné čítanie či vážna umelecká literatúra: vôbec tak totiž nepôsobí...

Páájí
30.03.2015 4 z 5

Bomba! Jako k povinné četbě jsem k tomu z prvu měla dost předsudky, mile mě ale překvapila

kowalenska.m
19.03.2015 5 z 5

Skvělá fraška! Vážně jsem se bavila :) prvně jsem k tomuto dilku přistupovala zaujatě. Znala jsem ze školy postavy, zápletku a celkově obsah a myslela si: další dilo, co se píše, že je vtipné a není. Ale nikdo vám nedokáže popsat, jak zrovna na vás bude působit ta či ona kniha. Mě teda Harpagon bavil, jak byl paranoidní a skvěle ukecaný. I konec byl fajn. :D a doufám, že uvidím někdy i v divadle :)

Veeris
13.03.2015 2 z 5

no, každopádně lepší jak shakespeare

EvzenTomecek
08.03.2015 4 z 5

Drama, které je přečteno za pár chvil. Líbila se mi propracovaná zápletka, popis pana Harpagona, spory postav atd. Na to, jak je kniha krátká se mi ovšem zdá závěr knihy, kdy v sobě 3 lidé opět nalézají ztracené sourozence, otce a děti, trochu přemrštěný a nereálný. Na druhou stranu se čtenář nenudí. Ideální kniha do povinné četby.

SelenaDemi428
08.03.2015 5 z 5

I když povinnou četbu moc nemusím, tohle jsem měla přečtené hned a číst mě t celkem i bavilo :).

MarieAnnaSarah
07.03.2015 4 z 5

Lakomec má vše, co má správná fraška mít - romantický několikaúhelník s překvapivým rozuzlením zakončeným mnohonásobný happy-endem, potrestání zlosyna a přivedení ho, alespoň trochu na dobrou cestu a v neposlední řadě vtipného, ironického sluhu, co vše krásně zamotá. Skvostné dílo a jistě ne poslední, které jsem od Moliéra četla :)

Daniel.95
05.03.2015 5 z 5

Velmi vtipné, zábavné, čtivé prostě skvělá komedie!

majule9283
25.02.2015 4 z 5

Moc si nepotrpím na divadelní hry, vadí mi přeskakování osob a sledování toho abych byla v obraze ,sice se po chvilce chytnu a zvyknu si na to, ale není to nic pro mě. A právě proto mě tahle knížka mile překvapila mám to v povinné četbě a nanejvýš doporučuji je humorná,čte se poměrně na tu dobře a svižně ..knížku jsem měla lusknutím prstů přečtenou. :)

bookemma
02.02.2015 4 z 5

Opravdu brilantní komedie plná myšlenek, které platí i v dnešní době. Krátké, svižné a především velmi pravdivé.

KatChiss
26.01.2015 5 z 5

Povinná četba. Každý si řekne, to je opruz, opíši to z netu. Na základní škole mě povinná četba nebavila, ale nebyla jsem zastáncem opisování informací z internetu.
Jsem ráda, že nám tuto knihu paní učitelka zadala. Protože sama od sebe bych si ji nikdy nepřečetla. Docela mě mrzelo, že nám předem řekla, jak to skončí.

Kniha nebyla v knihovnách k sehnání, proto jsem si ji stáhla v pdf. Asi za dva dny jsem ji měla přečtenou. Dílo mě velice překvapilo. Nikdy mě nebavilo číst divadelní hry. Špatně se mi to čte. Všude samá jména postav, co mají dělat, kam se mají postavit a příběh skoro žádný. Ale tady to bylo jiné. Četlo se mi to velice dobře, příběh byl chytlavý a velice zajímavý.

Moliér byl spisovatel nízké literatury, často psal satirická díla a tohle bylo jedním z nich. Vysmíval se lidem, kteří toužili jen po penězích. Hlavní postavou byl chamtivý Harpagon, kterému záleželo více na penězích, než na vlastních dětech.

Při čtení jsem se i docela zasmála, protože mi přišlo až ubohé, jak se Harpagon choval.

divadelní hry francouzská literatura rozhlasové zpracování

Molière (p)
francouzská, 1622 - 1673