Lady Susan

Lady Susan https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21422/mid_lady-susan-9EH-21422.jpg 4 308 48

Novela v dopisech s názvem Lady Susan je jediným plně dokončeným dílem z pera Jane Austenové, které nebylo publikováno za jejího života. Podobně jako původní verze prvního publikovaného románu Rozum a cit (ještě pod názvem Elinor a Marianne) jde o relativně krátké dílo v dopisech. Jak již název napovídá, hlavní hrdinkou je sobecká vdova Lady Susan, která se snaží nalézt co nejvhodnějšího manžela nejen pro sebe, ale také pro svoji dceru (kterou ovšem nutí do sňatku s mužem, kterého nenávidí). Austenová rozpracovává charakteristiky postav prostřednictvím reakcí na dopisy, které dostávají, přičemž hlavní hybatelkou příběhu i emocí je právě Lady Susan, důmyslně měnící tón dopisů podle toho, komu jsou určeny. Hlavní hrdinka popírá klasické standardy romantických románů - hraje až neuvěřitelně aktivní roli, je krásná, inteligentní i vtipná a její nápadníci jsou mladší než je ona sama. Není také bez zajímavosti, že během námluv s případným manželem bez problémů flirtuje se ženatým mužem. A v závěru je k ní autorka dokonce výrazně shovívavější, než bychom očekávali...... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Daranus

Lady Susan , 1794

Peti
28.12.2017

Krásné dílo, čtivé. V dopisech se nám odkrývají intriky hlavní hrdinky a to, jak vnímá danou situaci okolí. Bylo mi líto dcerky, takovou matku mít, no žádný med.

PavlínaAlžběta
27.12.2017 5 z 5

Jako milovnice Jane Austenové jsem si konečně přečetla i Lady Susan. Troch překvapení hned z počátku knihy, kdy jsem se nějak nemohla do čtení přenést. Něco chybělo, ale neumím říct co, možná styl, kterým je kniha psaná. Každopádně do knihy jsem se dostala a překvapila mě autorka originalitou. Hrdinka se mě zalíbila, jelikož byla naprosto odlišná než hrdinky v jiných románech. Forma dopisů vykresluje život i zápletky koketní Susan. Austenová byla neobvykle nadaná spisovatelka, což je vidět v každém díle na tehdejší dobu, bomba.

MinaHawke
27.03.2017 4 z 5

Velmi příjemná kniha.

kikush
17.11.2016 5 z 5

Tato kniha mne zase utvrdila v tom, jak skvělá autorka Jane je.

HanKasp
05.08.2016 4 z 5

Kniha se neřadí k těm nejlepším z děl Jane Austenové, ale zaujme určitou hravostí. Kdo četl její Láska a přátelství a jiné prózy přistupuje ke knize s jistou shovívavostí a spíše se baví nad situacemi. Závěr knihy nabral rychlého konce, jako kdyby Jane už neměla chuť dopsat knihu, ale jen ji nějak dokončit. Nicméně určitý závěr má.

Jedná se o lehké letní čtení na nějakou tu hodinu. Doporučuji.

LimedkaMikki
11.07.2016 3 z 5

Zpočátku jsem sice měla trochu problém se začíst, ale pak to šlo ráz na ráz. Je to mé druhé setkání se známou britskou autorkou románů a jistě ne poslední. Dílo bylo velmi dobře napsané a dopisy tomu dodaly lepší nádech. Konec by si zasloužil trochu vetší prostor, než mu Jane dala.

SBH
27.06.2016 4 z 5

Výtečně napsaná raná práce oblíbené autorky. Charaktery postav jsou vykresleny stejně dokonale jako v nejslavnějších románech. Na stránce 67 jsem Lady Susan z duše nenáviděla. Hlavní hrdinka je možná svobodomyslná a inteligentní, ale ve vrcholné míře sobecká, bezcitná a krutá. Překladatel Snětivý, autor předmluvy, eufemicky hovoří o tom, že dcera Frederica musí vystoupit ze stínu krásné a úspěšné matky. My, ženy kosmického věku nazýváme věci pravým jménem - F. by měla co nejrychleji uprchnout od těžké šikany a psychického teroru.
Hvězda dolů za uspěchaný závěr, který je pro Austenovou bohužel typický.

Candide
18.06.2016

Janiny rané práce samozřejmě nedosahují kvalit pozdějších románů, ale je bezesporu velmi zajímavé sledovat, jaká cesta k nim vedla.

Kozel
14.06.2016 2 z 5

Protože se jedná o moje seznámení s Janou Austenovic, nemám příliš s čím srovnávat a mohu dát pouze na prvotní dojem. Knížka psaná velmi zajímavou formou v podobě korespondence byla zábavnou jednohubkou, která však bude nejspíš lehce zapomenutelná. Při četbě nebyl čas ani prostor k sblížení s nějakou postavou, kromě mírné lítosti nad Fredericou a lehkému obdivu k otevřeným očím Catherine. A pak je tu samozřejmě samotná Lady Susan, karikatura žen vyšší třídy vycházející ze stereotypu tehdejší doby. Krásná, okouzlující a bezcitně manipulativní a sledující své zájmy. Pokud to byla ochutnávka toho, co mohu očekávat od Austenové, pak se těším dál.

koala
13.06.2016 3 z 5

Po přečtení se už nedivím, že to nepublikovala a za mě by se ani nic nestalo, kdyby to vůbec nebylo napsáno. Takové zbytečné pletichy a manipulace. Nic mi to nedalo, snad kromě roztrpčení nad vztahem matky k dceři, takové matky snad ani nejsou. Tři hvězdy dávám za krásný sloh a obálku na úrovni.

Ivanule
15.05.2016 5 z 5

Musím se zastydět,ale je to moje úplně PRVNÍ knížka od Jane Austenové:) Četla se mi velice dobře a snadno a taky rychle,i když jsem se zprvu bála,v jaké formě (dopisové),se mi bude číst ale mýlila jsem se a mile mě překvapila.Příběh to je krásný,ale mít takovou matku jako byla lady Susan,upřímně jsem Frederiku litovala

Sabča92
22.04.2016 5 z 5

četbu této knihy jsem si velmi užila. Po delší době další austenovka, která není jao její ostatní knihy a možná proto je velmi milým překvapením. Lady Susan je taková mrška ale i tak jsem si ji oblíbila. Jsem moc zvědavá na film a knihu mohu rozhodně doporučit :-)

lucie0089
18.03.2016

Útlá knížka na jeden večer, ale rozhodně ne nezajímavá. Byla to moje první zkušenost s románem v dopisech a zprvu jsem si nebyla jistá, jak mi sedne, protože jestli něco na románech zbožňuji, tak vychutnávání dialogů mezi hrdiny a všemožné detaily. Dopisy v této knize navíc nejsou přesným řetězcem komunikace mezi adresáty, což do příběhu vkládá velké proluky. Tyto mezery jsou ale zároveň velmi zajímavým prvkem, protože čtenářova fantazie dostane příležitost se rozjet na plné obrátky a sama si vysnít scénky mezi Reginaldem a nádhernou, ale lstivou Susan.

TaLu
11.02.2016 4 z 5

Tak trochu jiná Austenová, přesto žádné zklamání.
Neobvyklá forma - kniha sestavená výhradně z dopisů - dodala na zajímavosti.
Intriky Lady Susan, která tentokráte nemůže být považována za kladnou hrdinku, ji vykreslily velmi přesně.
Znovu mne to utvrdilo v tom, že zanechávat někde dopisy ( třebas na starých půdách) může být velmi ošidné :o)
Kniha je to útlá, ale bohatá obsahem a barvou slova.

paulinschildie
30.01.2016 3 z 5

Novelu Lady Susan od Jane Austenové lze charakterizovat - což ostatně platí u všech jejích děl - jako kritiku stereotypů tehdejší společnosti, především společenské role žen, jejichž životním cílem má být pouze uzavření výhodného sňatku a pohodlný život v přepychu. Hlavní hrdinkou je krásná - avšak nemajetná - vdova Susan Vernonová, která se nehodlá usadit do role truchlící ženy po zesnulém manželovi, ale naopak si užívá své nezávislosti, protože ví, že díky jejímu půvabu jí muži leží u nohou. Tato nespoutaná žena udělá všechno proto, aby si našla manžela podle svých představ. Její líbeznost, inteligence a kultivované vyjadřování ovšem vzbudí v maloměšťáckých paničkách nelibost a závist, neboť se v její přítomnosti cítí ohroženy. Považují ji za frivolní koketu a vypočítavou mrchu, která se pouze přetvařuje a které nejde o nic jiného než ničit šťastná manželství nebo připravovat svobodné muže o dobrou budoucnost s poctivými a cudnými ženami. Lady Susan není pokrytecká a přiznává sama sobě, že vypočítavá koketa doopravdy je - jenže na rozdíl od ostatních žen ji k tomuto chování nevede touha po nicnedělání v blahobytu, nýbrž touha po lásce a obdivu.

Ač je téma knihy zajímavé, troufám si říci, že Lady Susan patří mezi slabší díla Jane Austenové. Nic moc závratného se v tomto příběhu neděje - to je však u děl psaných formou dopisů běžné. Chybí nějaká složitější zápletka a už v polovině se dá předvídat, jak celý příběh dopadne. Kniha má ovšem i své silné stránky, a to především v tom, že v ní - nejspíš právě proto, jakým stylem je napsaná - vynikají charaktery postav, které by možná nebyly tak zřetelné, kdyby autorka neupozadila děj. Myšlenky a pocity působí přesvědčivě, takže se čtenář dokáže do postav snadno vcítit. Lady Susan doporučuji buď jako odpočinkovou knihu, nebo jako start pro čtenáře, kteří s Jane Austenovou teprve začínají.

Barbra06
19.01.2016 3 z 5

Bylo to čtivé, ale takové jednoduché, bez nějaké zápletky. Líbila se mi ale forma dopisů.

Boboking
26.11.2015 4 z 5

Intriky, koketování, skandální chování – tak jednoduše charakterizovat krátký román veličiny anglické literatury Jane Austenové „Lady Susan“, jenž je psaný v dopisech. Ústřední myšlenka, jako ve všech dílech slavné autorky, je nejen postavení ženy, ale přímo její jediný životní cíl, být co nejlépe provdaná. Přesto kniha jakoby trochu vybočovala z běžné představy autorčiných knih. Nejen formou, ale i vyzněním, které má spíše blíže k „Nebezpečným známostem“ od Choderlos de Laclos než např. jejímu „Rozumu a citu“. A právě forma v dopisech jakoby navozovala atmosféru konverzační divadelní hry.

Tess.96
22.11.2015 4 z 5

Úplně se to liší od toho na co jsme od Jane Austen zvyklí, ale velice se mi líbí, že od začátku dokonce dokázala přes korespondenci ukázat, jak se její postavy vyvíjejí, hlavně postava hlavní hrdinky Lady Susan. Ze začátku jsem se moc nedokázala začíst, ale pak jsem to přečetla jedním dechem. Moc se mi to líbilo.

Luciska13
17.11.2015 5 z 5

Jane Austenová mě opět nezklamala... O knize Lady Susan jsem až donedávna neslyšela, ale i když se jedná o méně známé, řekla bych až o skoro neznámé, dílo autorky, rozhodně nemohu říci, že by se mi líbila méně než ostatní. Je to krátký příběh na pár stran, který je jako stvořený pro oddechové čtení za deštivého podzimního dne jako byl ten dnešní... V prvních asi tak třech až čtyřech dopisech jsem se trochu ztrácela od koho komu je a o co v něm jde, ale díky rodokmenu jsem se rychle vyznala a poté, co si zvyknete na styl psaní - dopisy - čte se naprosto skvěle.

Alex.Barunka
10.10.2015 4 z 5

Kniha se četla opravdu dobře, je to taková jednohubka.
Chvíli mi ale trvalo, než jsem si ujasnila, kdo je kdo. Je také fakt, že si člověk musí mnoho věcí domýšlet.
Od konce jsem ale od Lady Susan čekala něco daleko prohnanějšího.