Vražedná léčba

Vražedná léčba https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224295/bmid_vrazedna-lecba-KD9-224295.jpg 4 1355 227

Labyrint série

< 3. díl

Konec řady se blíží. ZLOSIN vzal Thomasovi vše. Ale je to konečně za nimi. Zkoušky jsou po posledním testu kompletní. Přežijí? Co ZLOSIN neví, je to, že Thomas si pamatuje mnohem víc, než si myslí. A je toho dost, aby věděl, že nemůže věřit ani slovu z toho, co jim říkají. Pravda bude děsivá. Thomas porazil bludiště. Přežil Spáleniště. A nyní bude riskovat cokoliv, aby zachránil své přátele. Ale pravdou je, že by to mohlo být to poslední, co udělá a čím všechno skončí. Čas lží je u konce . Dotisk v roku 2018 se stejným ISBN a pouze jinou - filmovou obálkou.... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (ČR)

The Death Cure , 2011

gordon13
28.01.2018 5 z 5

Myslím, že tato trilogie je výborná a závěrečná stránka mě opravdu dostala...škoda, filmové zpracování se od druhého dílu značně vychyluje a to podstatné co knihy přináší, je ve filmech zcela rozmělněno...

SweetClaire
16.01.2018 5 z 5

Miluji tuhle sérii. Opravdu jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

Arisavm
14.01.2018 5 z 5

Ze začátku jsem se této série knih trochu obávala. Ale nakonec mě velmi příjemně překvapila. Ač se tu jedná o mladé lidi, kteří si musí projít opravdovým peklem a určitě bych to nikomu nepřála, příběh ě opravdu uchvátil. Barvité líčení děje i postav, doporučuji.

Nikiny
07.01.2018 5 z 5

Musím říct, že tento díl byl pro mě tím nejlepším z celé trilogie! Hodně akce, hodně zvratů, nečekaný konec. Vážně stojí za to přečíst celou trilogii, i když by to bylo jen pro to, abyste si přečetli poslední třetí díl!

Whobey
12.12.2017 5 z 5

Ačkoliv jsem dost frustrovaná vývojem událostí (respektive vývojem událostí u jedné z postav), tak jsem v podstatě ráda, že se příběh udál tak, jak se udál. Dashner vyšperkoval poslední díl o napětí, které bylo místy až lehce nesnesitelné, kolikrát jsem musela přestat číst, abych nezačala v autobuse hlasitě křičet. :))

Hodnotím to jako dobré zakončení zajímavého postapokalyptického příběhu a celou sérii mohu pro její čtivost jen doporučit. :)

Allka
04.12.2017 3 z 5

Vražedná léčba je rozhodně nejpomaleji plynoucí díl z celé série (Dashner dokázal natáhnout např. popis cesty na jedno místo na cca 15 stran rozkouskovaných do 5 kapitol), který ovšem v závěru pro změnu cválá do cíle jako splašená kobyla a zanechává mě po dočtení poněkud nechápající a rozladěnou. Nemůžu se zbavit pocitu jakési zbytečnosti čehokoliv, co se stalo po Labyrintu, a možná také pocitu odfláknutosti.
Mám problém také s nedostatkem emocí. Většina postav mi byla čím dál víc šumák a příliš mě netrápilo, co se s nimi stane. Moc tomu nepomáhalo, že klíčové okamžiky v ději, důležité informace a zásadní zvraty týkající se jednotlivých aktérů byly odbyté několika větami (zřejmě bylo důležitější detailně vypisovat přesuny z místa A na místo B než rozebrat situaci, kdy například něčí život visí na vlásku).
Celkově se mi moc nelíbí, kam se série po první knize, která mě docela bavila, dějově vydala, a jsem vlastně ráda, že se filmy drží předlohy naprosto minimálně. Filmy mi přirostly k srdci mnohem víc, především postavy jsou v nich vykreslené mnohem sympatičtěji a například Spáleniště: Zkouška nepůsobí na rozdíl od svého knižního předchůdce zbytečným dojmem.
Přestože mám doma i oba prequely, které jsem si postupem času nakoupila, nejsem si vůbec jistá, jestli se někdy dokopu k jejich přečtení.

Tylluan
03.12.2017 2 z 5

Proč to najednou přestalo dávat smysl? Příběh sice stále strhující, plný děje, ale najednou s postavami necítím, nejchytřejší děti na planetě mi přijdou hrozně hloupé a už se jenom kupí klišé.
Po prvních dvou dílech to bylo kruté vystřízlivění. Věřil jsem, že by tato série mohla maličko překročit určité hranice ve svém žánru, žel udělala spíše mnoho kroků opačným směrem.

miska98
25.11.2017 3 z 5

Bohužel narozdíl od předešlých dvou dílů poněkud zdlouhavé, ke čtení jsem se vracela vždy po delším čase. Zvraty sice jsou v rámci možností nečekané, ale zase jich je tolik, že už nemáte chuť na další "zase to je jinak, než jak to původně vypadalo".

Příběh celé trilogie není špatný, ale hned po odchodu z labyrintu ztrácí tempo a až do samého konce stále více upadá. Možná by neškodilo třetí část lehce zkrátit.

Disinka
20.11.2017 5 z 5

Miluji Jamese Dashnera, všechny knihy jsou strašně chytlavé... těším se jaké jiné knihy časem objevím ;)

Eidalon
13.11.2017 3 z 5

Třetí díl, původně trilogie, ale dnes víme, že ke knihám byl autorem napsán hned dvakrát prequel, takže vlastně co číst jako první knihu? Já začal popořádku, jak bylo napsáno, takže Labyrint Útěk (2014) jako první autorův počin této série a doporučuji pořadí dodržet i všem Vám, kteří se rozhodnete dílka přečíst.

Hned na úvod je třeba říci, že čtení popořadě, alespoň prvních třech dílů (Spáleniště – Zkouška - 2014, Vražedná léčba – 2015) je nutností, všechny tři knihy vyšly i jako jedna kniha, což je logické a nejspíše bylo i takto autorem myšleno.

Jestli v době psaní příběhu myslel již na dodatečný preguel jedna a dvě (Rozkaz Zabít a Kód Horečky) k trilogii, lze jen dohadovat, ale prostor si v trilogii určitě nechal a to „na obě strany“, neboť co bylo před i po strhujícím příběhu trilogie má hodně otevřených variant.

Dashner v žánru není žádným nováčkem, má za sebou celou řadu jiných knih napsaných dříve před sérií Labyrint, nic méně, já se s ním setkal poprvé právě v této dystopii – nebo přesněji řečeno příběhu odehrávajícího se někde v budoucnosti, kde lidstvo skomírá na základě přírodní katastrofy ze stran své mateřské hvězdy a zároveň čelí produktu své nabubřelosti v podobě viru, který byl vyvinut pro jiné účely a který se nakonec pro lidstvo stal osudným.

Přes všechny snahy o nové pojetí zničení planety Země a boj se situací ze strany přeživších, příběh svou hlavní myšlenkou sklouzává do zaběhnutých klišé podobných knih jiných autorů, nicméně první kniha – Labyrint útěk má zajímavý námět a čtenář dlouho tápe, o co vlastně jde.

Hlavními hrdiny jsou teenageři a pro ně je nejspíše kniha i psána jako hlavní cílový segment. Další dva díly jsou jen nadstavením akčního pokračování, kde hrdinové jdou z jedné ošemetné situace do druhé, aniž by se děj někam podstatně rozvíjel.

Tento postup autor v knihách „legalizuje“ jako testování vybraných jedinců pro něco, co je čeká dál, a nebere si žádné servítky.

Spočinutí v „ráji“ těch, co nakonec všechny útrapy přestojí je sice hezký happy end, ale již se moc nedozvíte, kam byli vlastně teleportováni a co se stalo se Zemí jako takovou.

Pro mě je trilogie akčním dobrodružstvím mladých lidí s podtextem scifi prvků a „tajemného“ vývoje lidstva po „katastrofě“, která ale moc logiky v sobě nemá. Ale čte se to dobře a jako zábava je to dost dobré. Být teenagerem, určitě si zde najdu své hrdiny a zcela se s nimi ztotožním.

Proto na sebe nedalo ani dlouhé čekání zfilmování prvních dvou knih, aby se knižní podobě vtiskly tváře hrdinů. (jen ti rmutové jsou cosi jiní, i když taky dobré).

Dávám dílku jako celku lepší tři hvězdy (první díl za 4, další dva díly za 3) a další dvě pokračování si určitě přečtu taky.

PS: Pro ty, co nemají dystopické vize moc v lásce doporučuji Verneovy Dva roky prázdnin (podobná parta, podobné problémy, logičtější vývoj i když té akčnosti tam není tolik)

Julinka679
22.10.2017 4 z 5

(SPOILER) Obsahuje SPOILERY!
Třetí díl je podle mě ze začátku takový volnější, spíš protkaný "srážkami" s raply, kterých je tam fakt hodně, možná až nezdravě než nějakou napínavou akcí, potom se příběh "rozpohybuje" a o napětí a akci není nouze.
Bohužel ani v tomto dílu se nevyhneme úmrtím - ať už jde o Newta nebo o Teresu (což jsem oba obrečela).
Ale abych zůstala pozitivní tak mě hodně překvapil Gally, který je naživu a dokonce klaďas! :-)
Myslím, že to nemohlo asi skončit líp než tím, že imunní jsou izolováni od erupce v "ráji", kde můžou založit novou komunitu, která se jednoho dne rozroste a zaplní lidské ztráty způsobené erupcí... Už se těším na prequely :-)

juni
21.10.2017 5 z 5

(SPOILER) Od poslední knihy série jsem čekala trochu víc. Jenomže potom jsem si jí přečetla znovu a líbila se mi mnohem víc.

!!POZOR SPOILERY!!

Když Thomas zastřelil Newta (mojí nejoblíbenější postavu knihy), tak jsem brečela. Teresu jsem v prvním díle milovala, v druhým nesnášela a ve třetím jsem brečela, když zachránila Thomasovi život a sama zemřela. Thomase mám ráda a doufala jsem, že skončí s Teresou, ale nakonec skončil s Brandou (postavu, co nemám ráda ani ve filmovém provedení) mě kniha trochu zklamala.

Moc se těším až půjdu do kina na poslední díl série.

teer.h
10.10.2017 4 z 5

SPOILERY
Tento díl mě asi možná bavil méně než druhý. Můžu říct, že na mě tam bylo až moc "akčních" a napínavých scén. Kdy se z jednoho problému dostaly a nastal druhý. Říkala jsem si "sakra za chvíli je konec knížky a jaký bude konec?". Asi věc názoru.
A ten konec mě taky trošku štval... přišlo mi to docela všechno rychlé. Mrzí mě, že nás trošku blíže autor neseznámil s novým prostředím, kam se dostali. Asi bych uvítala nějaký další díl, co se s nimi stalo a kde jsou. Tento díl na mě nepůsobil tak propracovaně jako například první díl. Za mě 4 hvězdičky.

Byxy123
07.10.2017 4 z 5

Tento díl mě bavil a když jsem se začetla, tak rychle ubíhal. Ale měla jsem u ní trochu problém se začíst. A mám pocit, jakoby si autor nechal trochu otevřenější konec, aby se mohl třeba někdy vrátit s pokračováním.
A teď to bude trochu spoiler, ale proč ten, kterého jsem si nejvíce oblíbila? :( :D

Peťule159
21.09.2017 5 z 5

Dočteno !! :-) :-) :-) boží, skvělí ...Prostě skvělé dokončení tohoto příběhu :-)

-LaraRead-
15.09.2017

Trošku slabší než předchozí díly, ale pořád je to dost dobré, abych mohla dát s čistým svědomím pět hvězdiček. Dost jsem si pobrečela a nevím jak moc jsem spokojená s koncem, ale umřela postava, kterou jsem neměla ráda, takže vlastně dobrý.

MadamC
13.08.2017 5 z 5

Tato kniha mě bavila asi nejvíc. Byla pro mě nejvíc překvapivá a napínavá. Jsem zvědavá na film...

Horselen
31.07.2017 5 z 5

Stále se nemůžu zbavit dojmu ze žádná z postav mi nebyla sympatická a Teresu jsem měla snad nejmíň ráda, ale přesto mi ji nakonec bylo líto.
Z nějakého důvodu me taky uchvátila obálka.
Tenhle díl mě bavil asi nejvíc, ke konci uz jsem četla jedním dechem. Rozhodně mám v plánu přečíst prequely.

Áďa.777
27.07.2017

(SPOILER) BACHA SPOILER!!
No takže, Tenhle díl mě zklamal. Nejvíc mě naštval konec. Nechápu proč byl Thomas naštvanej na Teresu, vždyť obětovala jejich vztah kvůli tomu aby přežil. Když umřela tak jsem brečela. Po konci této knihy nesnáším Thomase a Brendu

Lachtaan
26.07.2017 5 z 5

K sérii mě přivedly filmy, které se naštěstí moc neminuly s knižní předlohou. Přesto jsem rád, že na adaptaci právě Vražedné léčby stále ještě čekáme a že jsem se mohl se závěrem celého Thomasova příběhu nejdříve obeznámit v rozšířené knižní podobě. Děj svižný a záživný, konec trochu předvídatelný a ať se to jiným líbí nebo ne, dle mě dosti srovnatelný se závěrem ságy Hunger Games. I přesto skvělá trilogie od skvělého spisovatele a už se i docela těším na okamžik, kdy se vrhnu na prequely.

pro dospívající mládež (young adult) puberťáci

James Dashner
americká, 1972
2014  85%Labyrint: Útěk
2015  80%Vražedná léčba
2014  83%Spáleniště: Zkouška
2016  79%Rozkaz zabít
2015  85%Labyrint (1.-3. díl)

Kniha Vražedná léčba je v

Přečtených2 077x