Labyrint světa a ráj srdce

Labyrint světa a ráj srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479414/mid_labyrint-sveta-a-raj-srdce-ZxH-479414.jpg 4 748 118

České vydanie podľa posledného amsterdamského vydania z roku 1663 z edície Knihovna Českobratrské Rodiny.

Duchovní literatura , Náboženství , Filozofie

Vydáno: , Josef Štifter

Labyrint Swěta a Lusthauz Srdce , 1631

moira2912
14.10.2019 3 z 5

22.7.2019 - 3,5*
Začátek byl skvělý. Byla jsem z něj vážně nadšená. Plno skvělych myšlenek a postřehů, které jsou aktuální i dnes.
Střed mě začal trochu zmáhat. Plus fakt, že jsem se začala v nejednom názoru s Komenským rozcházet.
A konec? Fakt, že poslední kapitola (spíše kapitoly) byla v podstatě oslavování boha, to pro mě zabila.
Nejsem věřící a myslím, že i kdybych byla, tak to stěží strávím. Každou druhou řádku se mi úplně rozběhly oči. Oops.
Naštěstí jsem měla modernější verzi češtiny, takže se to dalo číst, ale i tak jsem si musela na jazyk zvykat.
Zprůměruji to na 3*. ^^

1082
09.10.2019 5 z 5

Srdcovka! Labyrint považuji za jedno z nejlepších děl české (i světové) literatury. Spousta alegorií. Některé pochopíte hned, některé až z vysvětlení. Úžasně vymalovaný svět se všemi svými nedostatky. :o A do toho ta krásná čeština! :3 Musíte.

gerard
07.09.2019 4 z 5

Pan Komenský nebyl románopisec, jeho knihy se nehltají, jako pan Bass, nebo pan Remarque, je potřeba ho vstřebávat pomalu, po kouskách a přemýšlet nad smyslem jeho slov. Kromě toho je mi sympatický tím, že neměl rád katolíky.

zuza_cte
13.06.2019 odpad!

Knížku jsem měla letos v povinné četbě a jen tak jsem ji dočetla. Nebavila mě.Poutník si stále stěžoval všude a na vše.

shmaic
16.05.2019 1 z 5

pokus cirkvi vymyteho mozku pretahnout na stranu cervenocepickaru jeste vic hloupych lidi. pokud je to v povinne cetbe, doufam, ze proto, aby ctenar okusil tehdejsi styl. pokud ma tato povinna cetba nekomu dat neco jineho, pak je treba ty, co toto do povinne cetby umistili, gumovymi nuklearnimi projektily i s poutnikem rozehnati. ps druha cast popira do zakladu tu prvni.

tteerriinnaa
22.03.2019 1 z 5

Je tolik lepších děl. Nechápu proč je kniha stále v povinné četbě

Jujkyna
04.03.2019 2 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, jinak bych to nedala - přiznávám bez mučení. Nicméně jsem chtěla vědět, co je na ni tak zajímavého. První část se mi líbila, avšak jak se to přelilo do roviny čistě křesťanské, tak jsem to musela vypnout, přišlo mi to dost přitažené za vlasy. Určitě se ale najdou tací, kteří v tom onu křesťanskou moudrost najdou s radostí :).

Kovářskej
11.02.2019 2 z 5

Je to těžkej kalibr, ale plnej moudrosti. Kniha a to co je v ní potřebuje čas...A taky být na ni připraven.

Hani77
08.01.2019 4 z 5

Toto dílo jsem četla kvůli maturitní otázce J.A.Komenský. Byla jsem asi jedna z mála (ne-li) jediná ze třídy, kdo toto dílo opravdu přečetl :-). Bylo to velice náročné, ale když jsem se začetla, líbilo se mi. Když jsem si ho ale chtěla přečíst po letech, vzdala jsem to po pár stránkách: nemohla jsem se vůbec "začíst". Ale chtěla bych to ještě jednou přečíst :-).

CleoXandra
08.01.2019 4 z 5

Určitě nikoli lehká kniha ke čtení. Komenský nás v ní zvláštním způsobem uvádí do hlubin své filosofie. Mnohé jeho postřehy udivují nadčasovostí.

Gweny
07.09.2018

V rámci povinné četby na SŠ jsem si vybrala Komenského. Kniha se mi četla lehko až do chvíle, kdy příběh začal kolísat a přišlo na debatu o náboženství. V té chvíli jsem knihu odložila a už nedočetla. Snad ji někdy dočtu úplně.

RyonMathrin
09.08.2018 5 z 5

Četl jsem kdysi na střední škole kvůli povinné četbě a moc se mi líbila. Nedávno jsem se dostal k namluvené verzi a znovu celé poslechl. A ještě víc dnes vidím, jak perfektní a současná alegorie to je, i když je jí skoro 400 let...
Labyrint světa je stále stejný, všichni máme i dnes nasazené brýle mámení a tak vidíme věci zkresleně... vlastně to bez nich ani nejde. Pořád se snažíme dostat do hradu Fortuny a pachtíme se, i když nevidíme tu marnost. I typy povolání jsou výstižně vykreslené (učenci, soudci, vojáci... ).
Ráj srdce je příliš dlouhý a poplatný době svého vzniku, je tam příliš církevní "omáčky" a rozebírání detailů. Podle mne se dá vystihnout jedinou větou - tou, kterou tato část knihy začíná (pozor, spoiler) :
"Vrať se, vrať se do domu srdce svého."
To podle mne vyjadřuje vše, co je potřeba. Trocha pokory, přemýšlení nad vlastními skutky... v dnešní době moderní slovo "meditace" :-)
Rozhodně doporučuji !

vlkcz
17.07.2018 4 z 5

Labyrint světa je v podstatě současný, ráj srdce, pro mě, místy trochu dogmatický. Ale i tak jde o knihu, kterou by měl znát (a zamyslet se nad ní) každý.

stanza
08.05.2018 5 z 5

Je až neuvěřitelně jak stále aktuální kniha je.
Moc se mi líbila a určitě stojí za přečtení.

čtenářka301
08.04.2018 5 z 5

Složitější kniha, to bezesporu. O to větší byla ale výzvou, protože dneska chceme, aby nic nebolelo a všechno bylo snadné. Takže toto je takový dobrovolný návrat do myšlenkové zátěže. Mnohé myšlenky jsou (ne)překvapivě stále aktuální, jako lid jsme vpodstatě pořád stejná. Jsem hrdá, že jsme Komenského měli.

Kuža007
03.04.2018 4 z 5

Čtyři hvězdy za Komenského putování.

raďax9
10.01.2018 3 z 5

Z povinné četby jsem si přečetl alespoň jedno Komenského dílo, to nejvýznamnější. Čekal jsem od knihy více, moc mě nenadchla. Děj je napsán složitě, někdy je těžký na pochopení. Stavy, povolání a profese dle mého názoru Komenský popsal obsáhle, v této části mě kniha nudila. Druhá část, která je zaměřená více na víru, mě osobně příliš nezaujala.

Briv
06.01.2018 2 z 5

Protože jsem se pustila do povinné četby, tak tam spadá i tato kniha. No, už ji mám přečtenou a žel mě neoslovila. Jazyk, kterým je psaná mi připadal celkem složitý. (Bohužel to, že existuje i vydání přepracované do dnešního češtiny jsem zjistila téměř až na konci své četby.) Kniha mě ale nezaujala ani obsahově, byla celkem dost rozvláčná. Pokud bych chtěla číst nábožensky založenou literaturu určitě bych raději sáhla po bibli.

Paulus.1987
12.12.2017 5 z 5

Na úvod bych rád vyjádřil svůj vděk nad tím, že se v národě Komenského našlo několik osvícených hlav, které dostaly nápad vydat některá (alespoň doposud) Komenského díla v jazyce 21. století. Ono číst nábožensko-filozofické knihy psané barokní češtinou opravdu není pro každého.
Je až k neuvěření, jakým způsobem Komenský dokázal v první polovině popsat společenské neřády - lži, faleš, přetvářku, pokrytectví a další. Připadáte si, jako byste četli knihu ze současnosti a zároveň žasnete nad tím, že se společnost za těch 400 let prakticky nezměnila.
Autor nachází řešení v Ježíši Kristu, ve své víře a ve svém nitru. Já jako ateista jsem si toto vysvětlil po svém - nejdůležitější je zůstat věrný svým zásadám, těm morálním pravidlům, kterým nás učili rodiče a život sám - že lhát a krást se nemá, že toto je dobré a tamto špatné, že to dobré se nám vrátí v tom dobrém a to špatné v tom špatném. Těchto zásad se držet i za tu cenu, že zůstanete sami. Nejsem filozof a možná se mýlím, ale řekl bych, že takhle nějak to tenkrát Komenský myslel. Já mu za to děkuji a hluboce se před ním skláním.

alef
27.11.2017 4 z 5

Variace na téma starozákonních knih ... nejde ovšem o žádný náboženský spis, ale o alegorii ... kde symboly pomáhají Komenskému vytvořit jeho popis světa ... a taky odpovědět na otázku o člověku: Kdo jsem? ... Komenského slova krásně zní ... jazyk textu je příjemný na čtení ... je poetický :-) ... příběh Vám před očima krásně ubíhá ... stejně jako Poutníkova cesta ...

Co přiměje Poutníka jít do světa? ... "Abych nejdříve všecky lidské věci, co jich pod sluncem jest, prohlédl, a teprve jedno s druhým rozumně srovnávaje, jistý sobě stav vyvolil a své sobě věci k užívání pokojného na světě života pěkně nějak spořádal." ... a tak se Poutník vydá na cestu, protože se chce začlenit do lidské obce a nalézt v ní své místo ... provází ho lidská zvědavost v podobě Všudybuda ... a Vy spolu s Poutníkem ucítíte touhu ... po poznání všech věcí na světě ... a taky neklid ... který Poutníka pohání stále vpřed ... jen si musí dát pozor na svého druhého průvodce, protože Mámení je původcem klamu ... a pro našeho Poutníka je pak těžké nevidět svět skrze brýle mámení ... ale vidět svýma vlastníma očima, ... co je pravda ... zvlášť, když se mu do cesty postaví taky Osud ... který přiděluje a rozděluje ... podle vlastního uvážení ... tak náš Poutník poznává, že se nemůže spolehnout pouze na vlastní, lidské síly, ... moudrost se pak lehce jeví jako marnost ... a našemu Poutníkovi samozřejmě pomáhá Bůh ... najít správnou míru všech věcí ... a Poutník přestává být vydán na pospas manipulaci ...

... líbilo se mi ... že příběh má více vrstev ... a že si každý může najít tu svou ... já četla příběh o povaze lidského poznání ... o snaze odhalit překážky pro pravdivé poznání ... ukázal se mi příběh o tom, jak se na člověka hrne záplava nepodstatných povrchních a těkavých informací ... a jak je obtížné v ní neutonout a najít ... a pak, že těch „pravdivých“ poznatků ... je asi celkem nedostatek ... a není zrovna jednoduché je od sebe oddělit :-) ...

... k Poutníkovi přijde Pavel z Tarsu a říká mu: „…Domnívá-li se někdo z vás, že je v tomto světě moudrý, ať se stane bláznem, aby se stal opravdu moudrým. Moudrost tohoto věku je bláznovstvím před Bohem, neboť je psáno: ‚Nachytá moudré na jejich vychytralost;‘ a jinde: ‚Hospodin zná úmysly moudrých a ví, že jsou marné.“

... máte před sebou inspirativní čtení ... doporučuji :-).