Spáleniště: Zkouška

Spáleniště: Zkouška https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/201506/bmid_labyrint-spaleniste-zkouska-BlA-201506.jpg 4 1594 270

Labyrint série

Labyrint byl teprve začátek. Nalezením cesty z labyrintu to mělo skončit... Už žádné hlavolamy. Žádné proměnné. A žádné běhání. Thomas byl přesvědčený, že když se jim podařilo uniknout, vrátí se on i Placeři ke svým dřívějším životům. Nikdo však ve skutečnosti netušil, do jakého života se vracejí. Země, sežehnutá slunečními erupcemi a spálená novým, krutým klimatem, se změnila v pustinu. Vláda se zhroutila – a s ní i pořádek. Rozpadajícími se městy teď bloudí „raplové“, lidé pokrytí hnisavými ranami, které infekční nemoc nazývaná erupce dohání k vražednému šílenství. Hledají, kde by našli další oběť... a potravu. Pro Placery běhání zdaleka neskončilo. Namísto svobody zjišťují, že mají před sebou další zkoušku. Musejí překonat Spáleniště, nejvíc sežehnutou část planety, a do dvou týdnů dorazit do bezpečného útočiště. A organizace ZLOSIN se postarala o to, aby uzpůsobila proměnné a nastavila šance v jejich neprospěch. Thomase čeká zkouška ohněm – skutečně přechovává někde v hlavě tajemství svobody? Nebo bude věčně vydán ZLOSINu na milost?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Scorch Trials , 2010

Nikiny
11.12.2017 5 z 5

Spáleniště: Zkouška - musím uznat, že mnohem lepší než první díl. Kniha měla větší spád událostí, byla zajímavější, co se týká děje, nečekané obraty osudů a chování jednotlivých postav. Pokud někdo přečetl první díl a nebyl z něj kdo ví jak "odvařený", tímto druhým dílem si u mě autor napravil reputaci. Snad tak bude pokračovat i tendence dílu posledního.

Whobey
06.12.2017 5 z 5

Tak jestli jsem první díl Labyrintu přečetla rychle, dvojku jsem odkládala jen v případech nouze (chápejte - v pracovní době a během spánku).

Začíná se vyjasňovat, ale pořád to není ono, pořád je tady spousta nevyřešených otazníků. Dashner i zde napíná čtenáře k prasknutí. Navíc míra nechutných smrtí je tady podstatně vyšší, stejně tak se stupňuje napětí, přibývají postavy a člověk si nemůže být jistý už ničím.

Skvělá druhá kniha, už teď jsem zvědavá na poslední díl z této trilogie. :)

Disinka
20.11.2017 5 z 5

Tady bomba, nebylo to sice tak jako Labyrint ale také jsem se nemohla odtrhnout - za čas si to přečtu určitě znova ;)

Eidalon
13.11.2017 3 z 5

Druhý díl, původně trilogie, ale dnes víme, že ke knihám byl autorem napsán hned dvakrát prequel, takže vlastně co číst jako první knihu? Já začal popořádku, jak bylo napsáno, takže Labyrint Útěk (2014) jako první autorův počin této série a doporučuji pořadí dodržet i všem Vám, kteří se rozhodnete dílka přečíst.

Hned na úvod je třeba říci, že čtení popořadě, alespoň prvních třech dílů (Spáleniště – Zkouška - 2014, Vražedná léčba – 2015) je nutností, všechny tři knihy vyšly i jako jedna kniha, což je logické a nejspíše bylo i takto autorem myšleno.

Jestli v době psaní příběhu myslel již na dodatečný preguel jedna a dvě (Rozkaz Zabít a Kód Horečky) k trilogii, lze jen dohadovat, ale prostor si v trilogii určitě nechal a to „na obě strany“, neboť co bylo před i po strhujícím příběhu trilogie má hodně otevřených variant.

Dashner v žánru není žádným nováčkem, má za sebou celou řadu jiných knih napsaných dříve před sérií Labyrint, nic méně, já se s ním setkal poprvé právě v této dystopii.

Přes všechny snahy o nové pojetí zničení planety Země a boj se situací ze strany přeživších, příběh svou hlavní myšlenkou sklouzává do zaběhnutých klišé podobných knih jiných autorů, nicméně první kniha – Labyrint útěk má zajímavý námět a čtenář dlouho tápe, o co vlastně jde.

Hlavními hrdiny jsou teenageři a pro ně je nejspíše kniha i psána jako hlavní cílový segment. Další dva díly jsou jen nadstavením akčního pokračování, kde hrdinové jdou z jedné ošemetné situace do druhé, aniž by se děj někam podstatně rozvíjel.

Pro mě je trilogie akčním dobrodružstvím mladých lidí s podtextem scifi prvků a „tajemného“ vývoje lidstva po „katastrofě“, která ale moc logiky v sobě nemá. Ale čte se to dobře a jako zábava je to dost dobré. Být teenagerem, určitě si zde najdu své hrdiny a zcela se s nimi ztotožním.

Proto na sebe nedalo ani dlouhé čekání zfilmování prvních dvou knih, aby se knižní podobě vtiskly tváře hrdinů. (jen ti rmutové jsou cosi jiní, i když taky dobré).

Dávám dílku jako celku lepší tři hvězdy (první díl za 4, další dva díly za 3) a další dvě pokračování si určitě přečtu taky.

PS: Pro ty, co nemají dystopické vize moc v lásce doporučuji Verneovy Dva roky prázdnin (podobná parta, podobné problémy, logičtější vývoj i když té akčnosti tam není tolik)

silvinka12
30.10.2017 4 z 5

Líbila se mi více než první díl. To co se stalo s Teresou ... Nevím co si mám ó tom myslet. Ale jinak fajn.

Julinka679
18.10.2017 4 z 5

SPOILER!

Unikli z labyrintu... Z noční můry... Zachránili se... Dostali se do bezpečí... Ale tím to nekončí a nový boj o život začíná! Spáleniště a raplové čekají!
Co se týká raplů tak mi přišlo trochu trapné jak někteří prohlašovali "jsem rapl", asi bych se bez toho obešla. Arisovo chování nebylo nijak překvapivé, celou dobu jsem ohledně něj měla pochybnosti a nakonec se to potvrdilo. (Má jmenovkyně) Teresa mě na druhou stranu svým "divadýlkem o nenávisti" totálně zklamala...
Prostředí druhého dílu je zajímavé, děj plynulý, rozhodně jsem se nenudila.
Po přečtení mi zůstalo hodně otázek nezodpovězených, některé věci dostaly svůj smysl a některé zůstaly zmatené. Doufám, že v 3. dílu se dočkám dalšího vysvětlení a celkový příběh bude více srozumitelný.
Přečetla jsem jedním dechem a rozhodně doporučuji! :-)

Kate_Hall
05.10.2017 5 z 5

Je úžasné jak autor dokázal vymyslet tolik zápletek a rozuzlení. Nevěděla jsem ani v předposlední kapitole jak to nakonec dopadne a to už je co říct. Tedy, klaním se autorovi Jamesu Dashnerovi. Ohromilo mě Thomasovo chování, má obrovskou odvahu, snaží se dohodnout mírumilovně i když se dokáže bít. Kniha ve mě zachovala díru přemýslení. Nemohu se dočkat až přečtu 3. díl ale zároveň nechci ukončit ten skvělý příběh.

miska98
30.09.2017 4 z 5

O trošku slabší než první díl, ale myšlenka v tom stále je a nikam se neztrácí. Chvílemi trošku zdlouhavé, ale stejně jsem potřebovala vědět, jak to bude dál. Za mě spokojenost. Jen doufám, že trojka tomuto příběhu dá důstojný závěr.

teer.h
28.09.2017 4 z 5

SPOILERY
Co napsat. Tento díl se mi líbil o něco méně než první. Některé kapitoly mi přišli příliš zdlouhavé a ke konci jsem si říkala proboha jak všechny ty zranění Thomas může přežít? Přišlo mi to přehnané. Nicméně, když jsem se blížila ke konci, byla jsem velmi překvapená, jak se chovala Tereza a Aris. Pěkný zvrat.
Ale další věc co mi na knize vadilo bylo, když potkali nějakého rapla a on hned řekl "Ahoj já jsem rapl" to mi připadalo hrozně trapný :D věc názoru, mě to tam fakt nesedlo.
Nicméně se těším na další díl a jsem zvědavá jak to dopadne a co bude například s Brendou a Jorgem :)
Za mě 4 hvězdičky.

Peťule159
13.09.2017 5 z 5

Úžasná kniha....první díl se mi líbil o trochu více...kvůli tomu labyrintu.a tak....ale i tak mě tento příběh pohltil a byla jsem jím úplně unešená...Prostě zajímavý, čtivý a místy překvapující příběh :-) už jdu na třetí díl :-) :-)

DragonLover
11.09.2017 3 z 5

Ani po druhém přečtení (tentokrát v originále) nemám úplně jasno, co si mám o této knize myslet. První díl se mi líbil víc - hádám, že za to může ten formát testu, zkoušky. Tady toho dostáváme víc a věci se začínají komplikovat... a mě to přestává bavit. Mrzí mě, že se kniha točí víceméně tak kolem tří, čtyř postav a sem tam autor jen zmíní skupinu, to abychom náhodou nezapomněli, že hlavní hrdinové nejsou sami. No tak, dejte mi nahlédnou i do myšlení vedlejších postav! Dejte jim trochu prostoru! Vždyť to je nevyužitý potenciál!

Knize dávám plusové body za to, že mě děj místy i překvapil (při prvním čtení) a za to, že koncept zkoušky přece jen nevymizel úplně. Když to vezmu kolem a kolem, lehce nadprůměrné čtení pro dlouhé chvíle.

Byxy123
31.08.2017 4 z 5

Úplně, ale úplně něco jiného než film. Na jednu stranu jsem ráda, že jsem nejprve viděla film, protože, kdybych jako první četla knihu, byla bych z filmu trochu zklamaná. Ale teď ke knize. Děj parádní. Byla jsem přímo pohlcena vším, co se dělo a těšila jsem se na další stránky, co si ZLOSIN vymyslí. Dala bych 5 hvězd, ale občasné chybky v uvozovkách nebo přímo ve slovech mi trošilinku kazily prožitek z knihy. :)

MadamC
13.08.2017 4 z 5

Kniha mě velmi bavila, přečetla jsem ji jedním dechem. Překvapila mě Teresa, ale tím se pro mě stal příběh ještě napínavějším. Doporučuji!

eletrika03
03.08.2017 5 z 5

Film jsem viděla v kině. Ale nějak mě moc nenadchl. Ale pak mi pujčila kamarádka tuto knihu, abych si ji přečetla, že je o mnoho lepší než film.
Kniha mě hned pohltila. Konec kapitol byli vždy hned otevřené a to mě donutilo, abych četla ještě dál a nakonec byl už konec.
Prostě jedním slovem skvělá kniha a už se těším jak si přečtu třetí díl.

Anniie
17.07.2017 5 z 5

mě knížka bavila od samého začátku a možná za to může fakt, že jsem první viděla film. Líbilo se mi jak byla knížka psaná, opět- otevřené kapitoly cojž čtenáře nutí číst dál, to se mi moc líbí :D . Knížku jsem měla přečtenou hodně rychle a moc ráda se vrátím zpátky do Spáleniště... Sice první díl byl lepší ale i tohle bylo užasné čtení. A kdybych měla porovnat knihu a film tak teď, když se na něj chci podívat s někým tak mám pokaždé chuť ten film vypnout :´( . Takže ta mě je knížka skvělá :)) a moc ji doporučuju

Katie46
25.06.2017 3 z 5

Ze začátku mě kniha zaujala a četla se dobře, bohužel mi to nevydrželo do konce knihy. Část mě bavila ale druhá část mě neoslovila a přišlo mi to přehnané. Sice je kniha dost nepředvídatelná ale to ji u mě moc nezachránilo. A to co předvedl Aris s Teresou?? Pro mě šok teda. =D
Za mě druhý díl nic moc.

Veronika33
23.06.2017 3 z 5

Kniha opäť priemerná, štýl písania zasa vadil.Miestami celkom zaujímavý dej zachránil knihu, aby som ju dočítala. Príbehu nepomáha, že má veľké množstvo nesympatických postáv. Sklamanie...tuším, že tretí diel príbeh nezachráni.

markulka
01.06.2017 4 z 5

Tento díl se mi četl o něco hůře, než díl předešlý, ale vinu jsem se rozhodla svalit na nedostatek času :D Poutavé, originální, zajímavé čtení, které si asi každý musí oblíbit. Ale stejně by mě zajímalo...je ZLOSIN dobrý? Další věc, která se mi na knize moc líbí. Naprosto nic nedokážu předvídat. S chutí se jdu pustit do dalšího dílu! :-)

martina.culik
29.05.2017 5 z 5

Knihy se mi moc líbí - sp0láeniště bylo úplně jiné než labyrint, ale určitě nebylo horší. Pro fanoušky knižní série jen upozorňuji, že filmové zpracování z mého pohledu není moc povedené. První díl se ještě docela drží knižní předlohy, ale další se začnou bůhví proč docela radikálně odklánět a úplně mění smysl, který je v knihách vysvětlován.

Safira55
26.05.2017 4 z 5

lepší jak 1 tak se tesím na 3 :)