Labyrint síly a ráj slabosti

Labyrint síly a ráj slabosti https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137873/bmid_labyrint-sily-a-raj-slabosti-gHt-137873.png 4 7 2

Po letech vzájemného osočování a napětí přichází náhlé poznání, že se skutečné zájmy Ameriky a jejích spojenců ostře rozcházejí a i vlastní transatlantické vztah se změnily, možná nezvratně. Evropa považuje Ameriku za necitlivou, příliš ochotnou k jednostranným akcím a zbytečně bojovnou. Spojené státy vnímají Evropu jako vyčerpanou, neseriózní a slabou. Vztek a nedůvěra na obou stranách se mění v neschopnost porozumět jeden druhému. Do tohoto sporu pronikavě zasáhl v létě 2002 Robert Kagan. Nutí obě strany, aby na sebe pohlédly očima toho druhého. Na základě zcela odlišné historie Evropy a Ameriky po druhé světové válce ukazuje, jak snaha uniknout krvavé minulosti vyvolala na jedné straně nové nadnárodní vnímání moci a vnějších hrozeb, zatímco síla a globální převaha druhé strany ji nezbytně proměnila v ochránce evropského "postmoderního ráje". Tato pozoruhodná analýza je předmětem diskuzí od Washingtonu přes Paříž až po Tokio a měl by ji znát každý, kdo se zajímá o svět, ve kterém žije.... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Of paradise and power , 2001

hanak_v_exilu
21.02.2023 3 z 5

Podstata knihy tkví ve snaze dokázat, že pohled Ameriky a Evropy se zase tak neliší, takže spíš než zdůrazňovat rozpory, je užitečné hledat průniky a shodné zájmy. V teorii to opravdu dává smysl. Evropa má zájem na stabilitě, míru, volném obchodu a demokracii, a USA dávají najevo, že nikdy netoužily po ničem jiném. Bohužel praxe je v mnoha ohledech odlišná. Autor to tehdy ještě nemohl vědět, ale jím vyhlížené dobrodružství na Středním východě skončilo jako fiasko se stovkami tisíc mrtvých a rozvrácenou křehkou rovnováhou, což vedlo k bezprecedentní migrační krizi, která nejvíce dopadla na Evropu. Evropská Unie se postupem času k Americe opravdu přimkla a NATO našlo nový smysl života ve starém nepřátelství k Rusku, což ze zpětného pohledu vypadá logicky, ovšem asi až budoucí historikové zjistí, jestli tím jen nevytvořilo sebenaplňující se proroctví, které v důsledku opět primárně zasáhne Evropu.

Miliarda
22.12.2020 4 z 5

Solidně napsaná a zajímavě podaná publikace mapující vývoj transatlantických vztahů mezi Evropou a USA zejména v době po studené válce po rok 2002. Autor přináší netradiční pohled na zahraniční politiku USA a Evropy ve vztahu k ochotě těchto subjektů užít v mezinárodně právních vztazích sílu a rozebírá proč je Evropa v otázkách užití síly mnohem umírněnější než její "záoceánský" partner. Celkově ve mě kniha zanechala pozitivní dojem, ačkoliv si myslím, že některým otázkám (vztah EU ke Kosovu apod.) se autor mohl věnovat více do hloubky a vyvarovat se poměrně častého omílání jedné, té samé myšlenky. Celkově však mohu knihu zájemcům o tuto problematiku doporučit, pokud vyloženě netouží po hlubším vhledu do tématu, k čemuž by lépe posloužili např. Kissingerovy publikace.

Robert Kagan
americká, 1958
2008  97%Nebezpečný národ
2003  77%Labyrint síly a ráj slabosti

Kniha Labyrint síly a ráj slabosti je v