Labyrint pohybu

Labyrint pohybu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373710/bmid_labyrint-pohybu-6qQ-373710.jpg 5 656 181

Knižní rozhovor s renomovaným fyzioterapeutem prof. Kolářem. „Hýbeme se buď málo, nebo špatně a pohyb se vytrácí nejen ze života, ale i z medicíny,“ tvrdí profesor Pavel Kolář, renomovaný fyzioterapeut, který už třicet let působí na poli rehabilitační medicíny, potažmo i té sportovní. V důmyslném soustrojí lidského těla a mysli se snaží najít skutečné příčiny, které ho porouchaly, a správnou léčbou navrátit pacientům ztracené zdraví. V rozhovorech s novinářkou Renátou Červenkovou vysvětluje základní principy lidského pohybu a jeho vývoje a také roli, jakou v něm sehrává náš mozek a třeba i špatné geny, stres, přetěžování, neuspokojivé vztahy, absence spirituality, touha „užívat si“... Odhaluje překvapivé souvislosti, neboť v našem organismu se nic neděje náhodně, jak se nám, laikům, často zdá. Proč nás bolí rameno, když máme nádor plic? Proč sušinka uveze na kolečku víc než kulturista? Proč magnetická rezonance nic neobjeví, i když nás záda pekelně bolí? Proč je někdo pohybově šikovnější než ti druzí? Proč si tsunami fotíme, místo abychom před ní utíkali?... celý text

Literatura naučná , Zdraví , Zdravotnictví

Vydáno: , Vyšehrad

Labyrint pohybu , 2018

Niu
Niu
04.11.2020 5 z 5

Knihu jsem poslouchala ve formě audio. I když audioknihy nevyhledávám, protože čtení se poslech nevyrovná, ale tady se mi to líbilo. Dost hraje roli i to, že je to jakási forma dialogu, a ne román. Perfektně namluveno, příjemné hlasy a změny intonací. Takže audio u této knihy ano. Teď ke knize. Očekávala jsem trochu něco jiného, více zaměření na nějaké doporučení v praxi. Vůbec jsem nečekala rozhovor. Ale když jsem hledala mezi řádky (slovy), nějaké doporučení jsem si z toho odnesla. Kniha to není v mnohém úsměvná a sem tam se mi hrnuly slzy do očí a cítila jsem skleslost a bezvýchodnost (v celý systém). Pravdivé životní příběhy, životní cesta profesora Koláře mezi svými pacienty. Jen je škoda, že každý člověk nemá známého odborníka, který by mu byl nápomocen, když se v tom ztrácí nejen on sám, ale i mnozí lékaři-specialisti. Jistě by se zde našlo hodně do diskuze, ale za mne doporučuji.

Gooverka
Gooverka
24.10.2020 3 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio, takže nemohu úplně věrně posoudit celou její délku. Na začátku jsem se trochu nudila, ale tak od třetiny byla každá kapitola čím dál zajímavější. Pavel Kolář je mi už několik let hodně sympatický a díky knize se mi jen potvrdilo, že jeho přístup považuji za více než rozumný. Dost mě překvapilo, kolik věcí je v našem těle propojených a jak i ty nejběžnější návyky mohou způsobit velkou škodu. Hodně se mi líbila kapitola o stárnutí i Kolářova práce s pacienty, kteří nemají šanci na vyléčení. Jako několika lidem přede mnou, i mě někdy vadilo, jak Renata Červenková vedla rozhovor. Knihu přesto hodnotím velmi pozitivně.

Emily82
Emily82
17.09.2020 4 z 5

Zajímavé čtení, inspirativní. Jen jsem čekala více praktických rad.

Alma5
Alma5
31.08.2020 5 z 5

Velice zajímavé a podnětné čtivo. Líbilo se mi, že přestože je p. Kolář veskrze racionální (žádné čakry, energie atd.), tak jeho přístup k pacientům je celostní. Kéž by takto uvažovalo více lékařů, líbilo by se mi více, kdyby mi byl naordinován tělocvik namísto prášku...

jannik
jannik
30.07.2020 4 z 5

Narocnejsi kniha. Nektere pasaze pro me byly hodne ctive a shltla jsem je, jine casti (pro me hlavne cast o ochrnuti) jsem zase cetla pomalu a knihu behem te doby hodne odkladala. Pro me je ale velmi cenna a nektere casti budu cist znovu, protoze je v nich hodne skryto a da se toho pomerne dost vycist i mezi radky, pokud jiz nejake znalosti anatomie mate (mozna i bez nich, ale znalost anatomie vam cetbu rozhodne ulehci). Nenajdete zde prakticke rady, co mate delat, najdete rozhovor s velmi inteligentnim profesionalem, ktery svou praci dela srdcem a s notnou davkou instinktu. Skoda, ze takove zkusenosti a cit se tak tezko predavaji.

kuky921
kuky921
09.07.2020 4 z 5

Velmi příjemné povídání s odborníkem, který tímto přiblížil svůj obor širší laické veřejnosti.

evakmoch
evakmoch
09.07.2020

Skvělá kniha, ke které se určitě vrátím. Velmi mnoho informací v různých souvislostech. Některé jsem si musela kvůli jejich odbornosti dohledávat a v některých částech, hlavně těch neurologických toho bylo opravdu dost. Přesto je kniha skvělá.

pablito
pablito
26.06.2020 4 z 5

Knížka, v které jsem našel spoustu myšlenek, které se mnou rezonovaly. A to se pak jednak hezky čte. Pasáže o sportovních celebritách bych osobně v takové míře nepotřeboval, ale knížka nebyla psaná jen pro mně :))

matej.kulistak
matej.kulistak
23.06.2020 5 z 5

Po přečtení trochu kostrbatého úvodu jsem měl trochu strach, aby rozhovor paní reportérka nevedla nešikovně, ale velmi mě překvapila mírou odbornosti a jistotou v kladení otázek.
Pan prof. Kolář očividně opravdu rozumí tomu, co říká. Líbí se mi, že dává vhled do tak komplexní problematiky jako je medicína úplným laikům. Činí tak srozumitelně, ale ne na úkor zjednodušování. Vše je okamžitě ilustrováno na mnoha a mnoha příkladech z praxe.
Kniha splňuje, co slibuje, drží kvalitu a nabourává zažité myšlenkové stereotypy.

petra7179
petra7179
13.06.2020 3 z 5

Obsah je na víc hvězd,ale způsob vedení rozhovoru a některé otázky...:-)

Mrňous1
Mrňous1
11.06.2020 5 z 5

Tak tohle bylo výborné čtení. Chvilkami pro laika asi trošku náročnější, ale poučné a zajímavé. První a poslední kapitola jsou naprosté klenoty, pan profesor mi mluví z duše. Trochu mě mrzí, že v jedné z kapitol na konci byla jen otázka a chyběla odpověď, nevím, zda je to ve všech výtiscích nebo jen já měla smůlu na vadný kus a občas se vyskytl překlep, ale to se může stát. Mé nadšení z této knihy to nesnížilo:-)

Runinka
Runinka
06.06.2020 5 z 5

Výborně napsáno.

Capkomi
Capkomi
29.05.2020 4 z 5

Rozhovor mohl být trochu živější, ale i přesto jsem se dozvěděla spoustu nových a přínosných informací a názorů od profíka ve svém oboru.

huhuhu
huhuhu
18.05.2020 5 z 5

Moc zajímavá kniha rozhovorů s fyzioterapeutem Pavlem Kolářem, který je nejen velkou kapacitou ve svém oboru, ale zároveň je to i velice moudrý člověk.
Fyzioterapii a vůbec vše, co souvisí s pohybem, dokáže přiblížit i naprostému laikovi, a to zajímavě a srozumitelně, i když odborné terminologii se rozhodně nevyhýbá. Používá ale hodně názorných příkladů ze své praxe, takže i člověk, který doteď o tomto tématu nic moc nevěděl, se chytne.
Hlavní myšlenka, kterou jsem si odnesla, je asi ta, že je nutné na tělo nahlížet jako na celek, kde všechno se vším souvisí. Když nás bolí záda, nemusí být příčina vůbec v těch zádech, možných příčin je celá řada (včetně těch psychických). Zajímavé byly i náhledy do vrcholového sportu, kde záleží na každé maličkosti, a například o něco delší hokejka/jiné boty/jinak nabroušené brusle/jiné sedlo u kola může mít nejen obrovský vliv na výkon, ale třeba i dalekosáhlé zdravotní následky.
Také autorka podle mého názoru odvedla skvělou práci, před rozhovorem toho musela spoustu nastudovat a bylo vidět, že se dobře orientuje. Ráda si přečtu i její knihu rozhovorů s psychiatrem R. Honzákem.

meera13
meera13
05.05.2020

Člověk, který má hloubku, nemůže být pro druhého nezajímavý. Když dočtu podobně zajímavou knihu, cítím jistou osamělost. Asi jako když se loučím s člověkem, se kterým jsem rád.

EmmaEmma
EmmaEmma
02.05.2020 5 z 5

Všechno; co jste si mysleli o nemocech, léčbě, lékařích, životě i smrti, ale báli jste se říct to nahlas...Povinná četba pro všechny pacienty!

capricornus
capricornus
07.04.2020

Úžasný přístup k lidem i k medicíně.
Pro mě: str. 61-62, str. 123, str. 150, str. 151Zika vir.

Alienn
Alienn
03.04.2020 5 z 5

Toto je kniha, ke které se určitě ještě budu vracet. Rozhodně doporučuji a to nejen odborníkům ale i široké veřejnosti.

xxSmoldaxx
xxSmoldaxx
31.03.2020 4 z 5

Kniha zajímavá především tím, jak pan Kolář přistupuje k medicíně. Z jeho podledu na celkové zdraví člověka by si měli vzít příklad všichni . A ne jen doktoři.

laubrino
laubrino
18.03.2020 2 z 5

Vubec me to nebavilo cist.