Labyrint pohybu

Labyrint pohybu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373710/bmid_labyrint-pohybu-6qQ-373710.jpg 5 657 181

Knižní rozhovor s renomovaným fyzioterapeutem prof. Kolářem. „Hýbeme se buď málo, nebo špatně a pohyb se vytrácí nejen ze života, ale i z medicíny,“ tvrdí profesor Pavel Kolář, renomovaný fyzioterapeut, který už třicet let působí na poli rehabilitační medicíny, potažmo i té sportovní. V důmyslném soustrojí lidského těla a mysli se snaží najít skutečné příčiny, které ho porouchaly, a správnou léčbou navrátit pacientům ztracené zdraví. V rozhovorech s novinářkou Renátou Červenkovou vysvětluje základní principy lidského pohybu a jeho vývoje a také roli, jakou v něm sehrává náš mozek a třeba i špatné geny, stres, přetěžování, neuspokojivé vztahy, absence spirituality, touha „užívat si“... Odhaluje překvapivé souvislosti, neboť v našem organismu se nic neděje náhodně, jak se nám, laikům, často zdá. Proč nás bolí rameno, když máme nádor plic? Proč sušinka uveze na kolečku víc než kulturista? Proč magnetická rezonance nic neobjeví, i když nás záda pekelně bolí? Proč je někdo pohybově šikovnější než ti druzí? Proč si tsunami fotíme, místo abychom před ní utíkali?... celý text

Literatura naučná , Zdraví , Zdravotnictví

Vydáno: , Vyšehrad

Labyrint pohybu , 2018

rreegg1
04.04.2022 4 z 5

Nevim, jak presne ohodnotit... Vylozene o ctivosti knihy se zde hovorit neda. Docela dlouho mi trvalo knihu precist a uprimne jsem se uz tesila, az to konecne prelouskam. Kniha totiz vyzaduje dost koncentrace ( neni to tak , ze by se cetla sama), kazdopadne je docela poucna, je fajn si vyslehnout nazory, postoje a vedomosti cloveka, ktery pusobi schopne a duveryhodne.

Lucie131313
14.03.2022 5 z 5

Čtivá kniha. Pan profesor Kolář je opravdu člověk na svém místě. Líbí se mi, že jako jeden z mála bere v potaz souvislosti, pohlíží na člověka komplexně a uznává, že "vše souvisí se vším", ne jako většina lékařů, kteří řeší jen ten svůj "oddělený úsek ". Člověk je ale celek. :-)
O psychosomatiku se zajímám už velmi dlouho, proto jsem byla z těchto postojů doslova nadšena, neb to u našich odborníků není k vidění. Sama bych takový přístup velmi ocenila. Informace, které jsou v této knize jsou opravdu velmi přínosné, týká se to nás všech , pan Kolář se nebojí poukázat ani na "trend" dnešní společnosti - málo pohybu, špatný pohyb, moc jídla, moc všeho.... A i tam je ta velká souvislost se vším....... Něco je zkrátka "špatně".... Je to na každém jednom z nás, jak se ke svému zdraví postaví, zda se chce po zbytek života léčit, nebo se jednou provždy uzdravit. :-)

4345
07.03.2022 5 z 5

Není moc knih při jejichž čtení si stoupnu na jednu nohu, zavřu oči a zkouším otáčet hlavou... :-D
Za mě skvělé čtení doplněné o skutečné příběhy, bez obalu o tom, jak málo se hýbeme, jak si pohybem ubližujeme a jak se snažíme naše obtíže rychle vyřešit v lékárně. V knize jsou odborné termíny, ale když se na čtení soustředíte, nijak vám to vyprávění nenarušuje.

RHorse
03.03.2022 5 z 5

Skvělá kniha! Lékař Pavel Kolář má skvělý přehled a náhled na věci, který mi vyloženě sedí. Líbilo se mi i, že se v knize probere komplexně celý život od dětí až po důchodce, takže si tam každý musí něco najít, co ho zaujme.

flyingandie
27.02.2022 1 z 5

Nešlo to. Kniha neměla spád, lékařsky až příliš popisná, pan profesor má prostě názor na vše. Gymnastický supertalent co proměnil v úspěch vše, na co sáhnul. Nuda obsahově, formát rozhovoru se vůbec nepovedl. Očekávání veliká, bohužel nedočteno.

radekk33
22.02.2022 4 z 5

Velmi zajímavá kniha. Pan profesor se dotýká spousty témat, která by si zasloužila trochu více rozvést. Chápu, že problematika fyzioterapie nejde shrnout do jedné knihy. Osobně se mi příliš nelíbí forma knihy - rozhovor. Těším se na další knihu - Posilování stresem.

painthers
14.02.2022 2 z 5

Nebavilo mě to.
Rozhovor je sice zajímavý, že okrývá pohled na svět zajímavého člověka, ale asi jsem od toho čekala něco trochu jiného. Je spíše o životě pana profesora než o radách jak na zdravý pohyb a nějakých zajímavých postupech.
Tím, že jsem trochu z oboru, to pro mě vlastně nebylo ani nic nového.

smrtonos4157
01.02.2022 5 z 5

Velmi otevřená kniha, často jsem se musel zamyslet nad svým životem .a zastydět se nad malou pracovitostí ... Rozhovory jsou skvěle vedeny a díky tomu je výsledek opravdu jedinečný . Dovedlo mne to k potvrzení mého dlouhodobého pochybování o medicíně , založené na "důkazech".

Meginho
09.01.2022 5 z 5

Tohle jsem si užila! Nečekejte knihu, která se týká jen pohybového aparátu, rozhovor s panem doktorem Kolářem má větší přesah. Čte se velice hezky, i když nemáte lékařské vzdělání. Teorie se střídá s reálnými příklady z ordinace. Témata rozhovoru jsou povedeně seskládaná. Doporučuji!

Eldar80
07.11.2021 5 z 5

Je to víc informativní než praktické. Čtenář se dočte o lidském těle a o tom jak k pacientovi přistupuje špičkový fyzioterapeut. Pár rad kniha obsahuje, ale není to primárně návod, jak zdravě žít.
Některé odpovědi jsou poměrně odborné, takže to vyžaduje pozornost. Přitom je to velmi srozumitelné. Jen se musí počítat s použitím odborných termínů. Zábavné to moc není. Ani když se zmiňují slavní sportovci či jiné celebrity.
Hodnotím to hlavně jako rozhovor. Naučná literatura to není. Je to příliš živelné a trochu osobní. Probírá se život profesora Koláře, někteří profesionální sportovci a v závěru vzpomínky na prezidenta Havla.
Co se týče odborné stránky, tak tomu nemohu vytknout nic. Leda zpracování, protože rozhovor působí příliš učesaně. Aspoň já si nedokážu představit, že by tahle někdo skutečně mluvil. :)
Výsledkem je výborná čtivost. Úplně mě to navnadilo přečíst si nějakou naučnou knihu na tohle téma. Taky uznávám, že jsem trochu zaujatý. Mám totiž skoro stejné názory jako profesor Kolář. Snad jen dvakrát mě něco zarazilo.
Na téma pohybu lidského těla, rehabilitace a odpovědnosti za vlastní zdraví rozhodně doporučuju. Za velmi důležitý považuji závěr o ukončení života a přístupu ke smrti. 90% 4,5*

todilka
29.10.2021 3 z 5

Slyšela jsem na tuto knihu samé ódy, takže jsem měla možná až moc vysoká očekávání...místy mě velmi zaujala, místy až nudila, ale přínos měla. Prof. Kolář je člověk na svém místě a na medicínu i život pohlíží komplexně a lidsky. Určitě stojí za přečtení.
*čtenářská výzva 2021: Kniha z lékařského prostředí

janka2000
27.10.2021 5 z 5

Pavel Kolář je významná osobnost v oblasti fyzioterapie. Letos jsme náhodou byli na jeho přednášce o jeho poslední knize Posilování stresem, a proto jsem se rozhodla si od pana profesora něco přečíst.
Tato kniha je psaná jako rozhovor a je velmi populárně-naučná. Kolář vypráví o svém životě, o vývoji české fyzioterapie a jejím světovém úspěchu (určitě znáte Vojtovo metodu), dále pak vypráví o své práci, kterou miluje a které rozumí (a že toho dělá fakt hodně - práce s dětmi, pracuje s prezidenty, pracuje se sportovci, učí, byl/je proděkanem /nevím jistě/ 2.LF UK a mnoho dalšího). Z knihy se dozvíte něco o svých nemocech (protože dle něj se u každého něco najde) a vlastně i něco o tom, jak žít.
Je to velmi dobrá kniha, která má každému, co nabídnout.

lucka1998
22.10.2021 5 z 5

Moc zajímavá a poučná kniha. Je psaná formou rozhovoru s prof. Kolářem.
Sice i já jako zdravotník jsem měla problém některé věci pochopit, a musela jsem některé stránky číst znovu, i přesto mi tato kniha, toho dala hodně na zamyšlení. Mělo by být více zdravotníků, s podobnými názory, a s podobnou chutí hledat odpovědi, kde je jiní nenašli.
Bohužel v hodně věcech má pravdu, lidé kladou na medicínu vyšší nároky než je schopna unést, a na sobě nepracují. Hodně lékařů má strach, protože se lidé hned soudí a proto jim v mnoha věcech ustupují...
Knihu určitě doporučuji

Formicka93
13.10.2021 5 z 5

Náročné čtení, ale rozhodně doporučuji. Formou rozhovoru se dozvíte něco o životě profesora Koláře a jeho názorech.

konicekbily
09.09.2021 5 z 5

Velmi potřebná kniha, která vnáší spoustu informací do vědomí toho, kdo chce být informován a pro ty, kteří mají nějaké bolesti, aby se o problematiku rehabilitace začali více zajímat. Z pozice "samoléčitele-amatéra" mohu vše podstatné potvrdit: vývoj rehabilitace u nás, způsob léčby "před tím a potom", odhalování příčin a následků bolesti a různé pohledy na pacienta z hlediska "klasické medicíny" a z hlediska "celostního rehabilitačního pohledu". Bolest mne provází prakticky od dětství (od roku 1965) celým mým životem a neberu ji jako příkoří, ale jako SMS zprávu od mého "zdravotního systému" a naučil jsem se ji rozlišovat a tím pomáhat zdravotníkům při odhalování příčin bolestí, aby byla nasazena správná léčba. Škoda, že většina populace v tom tápe a když jí trochu píchne v zádech - tak neví co má dělat. A knihy tohoto typu by mohly nastínit každému cestu - co s tím udělat!

Mermaid
02.09.2021 4 z 5

Od rozhovorů úplně nepožaduji, aby mi respondentovy odpovědi konvenovaly, takže si z knihy odnáším, že PK možná není úplně moje krevní skupina, ale to ještě neznamená, že není hoden respektu. A momentálně mám pocit, že takový dobrý neurolog je pán tvorstva a mám chuť ho začít navštěvovat stejně často jako zubaře. Preventivně, protože všechno souvisí se vším, že ano.
Knihu jsem měla elektronicky půjčenou z knihovny a bůhvíproč byla slovensky, takže prvních pár stránek bylo o vystoupení z komfortní zóny, ale pak jsem si ujasnila, že bedra jsou česky kyčle a už to šlo.
Jinak nemám úplně pocit, že by autorka lezla PK svými otázkami do oblasti kyčlí, čekala jsem to dle komentářů níže horší.
Spíš mi občas přišlo zvláštní, jaké drby je Kolář schopen vypustit, ale zas co by to byli za interview bez pár pořádných "pikošek". No ne?

FofrNožka
21.08.2021 5 z 5

Krásná kniha. Vyžaduje od čtenáře jistou dávku znalostí a nečte se lehce. Ale to je vyváženo obrovskou dávkou praktických rad pro běžný život. Sama jsem ji louskala nadvakráte. Ač se to někomu nemusí líbit, pan prof. Kolář má lví zásluhy na tom, že rehabilitace jako obor je dnes tam kde je. Fyzioterapeut není masér! Ale je těžké to vysvětlovat, stejně tak, že pár na míru ušitých cviků pomůže více, než lupnout do sebe růžovou pilulku (nebo bílou).

Petrush
19.08.2021 3 z 5

Zajímavá kniha, to každopádně. Dozvíte se podrobnosti z jednoho náročného oboru, historky z ošetřování vrcholových sportovců či prezidentů (bez tohoto bych se v knize obešla), o souvislosti psychiky a těla, o nevýhodách medicíny založené na důkazech a mnoho dalšího. Odbornější pasáže vyžadovaly víc soustředění, ale celkově se kniha četla snadno. Pěkně napsaný úvod.

Dimas
17.08.2021 4 z 5

Hodně zajímavá kniha, ke které se určitě vrátím (především k poslední kapitole).

lištička123
16.08.2021 4 z 5

Zajímavá kniha,která stojí za přečtení.