Labyrint: Útěk

Labyrint: Útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180973/bmid_labyrint-utek-Rug-180973.jpg 4 2306 443

Labyrint série

Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit...... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Maze Runner , 2009

DracoMalfoy
01.02.2018 4 z 5

Výtečný příběh, moc mě to bavilo. Sympatické postavy, tak uvidíme jak na tom budou další díly.

MichaelaMendes
28.01.2018 5 z 5

Kniha je opravdu skvělá. Je chytlavá a skvěle napsaná. Úžasně se čte. Film je jiný, za což jsem ráda, protože i když mají stejný název a stejné jména postav, jsou to dva odlišné příběhy a to mám opravdu ráda.

ziriant
12.01.2018 4 z 5

Chytlavé již od začátku, ale na film se nejspíš nepodívám, abych si nezkazila dobrý dojem z knihy. Sice se sem tam objeví nádech dětinskosti příběhu, který trochu narušuje reálnost, ale kniha není "klasickou" průměrnou dystopií, takže hodnotím nadprůměrně. Jen opět nejsem úplně spokojená se závěrem, i když uvidíme v dalším díle...

evca7271
04.01.2018 5 z 5

za me super kniha ani spat me nenechala dokud jsem ji neprecetla

Amia
29.12.2017 5 z 5

Dalece předčila očekávání. Film je v závěru a některých detailech odlišný. Jsem zvědavá na Scorch Trials.

Lenka.Vílka
18.12.2017 2 z 5

Čteno poprvé před dvěma roky. Dalo se, ale nějak mi kniha nesedla. Narozdíl od příběhu. Dala jsem původně tři hvězdy a můj komentář nebyl taky nic moc. Nedávno jsem viděla film a ten mě prostě bavil. Hned jsem se podívala na druhý díl. Proto jsem knize dala druhou šanci a smazala původní komentář. Jak dopadla druhá šance? Lépe než ta první, ale o moc ne. Ale na začátek: film je lepší než kniha. A to se moc často nestává.
Vadí mi autorův styl psaní, protože mě jednoduše nedostal. Škoda, protože příběh mě bavil. Druhý díl si nepřečtu, ale na další díl filmu se těším. Není to tím, že nerozumím partě kluků, který se chovají jako kluci (je mi jasné, že by to vyznělo úplně jinak, psát knihu žena). Třeba takový Rudý úsvit mě dostal. V tomhle případě dávám ruce pryč.

_Peprmintka_
13.12.2017 3 z 5

Poutavé, čtivé a neskutečně hloupé. Dokud se děj drží v labyrintu, je to vlastně taková fajn akční teen kravina, kterou není důvod kritizovat, protože plní svůj účel - baví tím návykovým způsobem, jakým to umí právě dystopické YA knihy a zažere se čtenáři pod kůži. Ale když se začne vše vysvětlovat, mám chuť jít hlavou proti zdi a knižkou zatopit k pecu. Taková patlanina.

Whobey
06.12.2017 5 z 5

Labyrint jsem přečetla velmi rychle. Nevím, čím to bylo, snad tím, jak jsem se snažila odhalit tajemství Labyrintu, vymazaných vzpomínek, možná to bylo i tím, že Dashner píše krátké kapitoly, které zakončuje něčím zajímavým.
Knížka se čte dobře, příběh mi připadá zajímavý, Dashner udržuje čtenáře v napětí po celou dobu, takže zatímco se mi hlavou honilo tisíce otázek, tak dějová linka ubíhala šílenou rychlostí kupředu. Napínavé, poutavé.

Za mě plné hodnocení, opravdu jsem si čtení této knihy užila. Pro milovníky podobnéo žánru zcela doporučuji. :)

jaja1989
30.11.2017 odpad!

Nemuzu casto rict, ze je film lepsi nez kniha.
Nuda uz od zacatku.

Disinka
20.11.2017 5 z 5

wow, z této knihy jsem byla naprosto unešená a hned jsem shaněla a čekala na další díly... za čas si určitě přečtu znovu ;)

Eidalon
13.11.2017 4 z 5

První díl, původně trilogie, ale dnes víme, že ke knihám byl autorem napsán hned dvakrát prequel, takže vlastně co číst jako první knihu? Já začal popořádku, jak bylo napsáno, takže Labyrint Útěk (2014) jako první autorův počin této série a doporučuji pořadí dodržet i všem Vám, kteří se rozhodnete dílka přečíst.

Hned na úvod je třeba říci, že čtení popořadě, alespoň prvních třech dílů (Spáleniště – Zkouška - 2014, Vražedná léčba – 2015) je nutností, všechny tři knihy vyšly i jako jedna kniha, což je logické a nejspíše bylo i takto autorem myšleno.

Jestli v době psaní příběhu myslel již na dodatečný preguel jedna a dvě (Rozkaz Zabít a Kód Horečky) k trilogii, lze jen dohadovat, ale prostor si v trilogii určitě nechal a to „na obě strany“, neboť co bylo před i po strhujícím příběhu trilogie má hodně otevřených variant.

Dashner v žánru není žádným nováčkem, má za sebou celou řadu jiných knih napsaných dříve před sérií Labyrint, nic méně, já se s ním setkal poprvé právě v této dystopii.

Přes všechny snahy o nové pojetí zničení planety Země a boj se situací ze strany přeživších, příběh svou hlavní myšlenkou sklouzává do zaběhnutých klišé podobných knih jiných autorů, nicméně první kniha – Labyrint útěk má zajímavý námět a čtenář dlouho tápe, o co vlastně jde.

Hlavními hrdiny jsou teenageři a pro ně je nejspíše kniha i psána jako hlavní cílový segment. Další dva díly jsou jen nadstavením akčního pokračování, kde hrdinové jdou z jedné ošemetné situace do druhé, aniž by se děj někam podstatně rozvíjel.

Pro mě je trilogie akčním dobrodružstvím mladých lidí s podtextem scifi prvků a „tajemného“ vývoje lidstva po „katastrofě“, která ale moc logiky v sobě nemá. Ale čte se to dobře a jako zábava je to dost dobré. Být teenagerem, určitě si zde najdu své hrdiny a zcela se s nimi ztotožním.

Proto na sebe nedalo ani dlouhé čekání zfilmování prvních dvou knih, aby se knižní podobě vtiskly tváře hrdinů. (jen ti rmutové jsou cosi jiní, i když taky dobré).

Dávám dílku jako celku lepší tři hvězdy (první díl za 4, další dva díly za 3) a další dvě pokračování si určitě přečtu taky.

PS: Pro ty, co nemají dystopické vize moc v lásce doporučuji Verneovy Dva roky prázdnin (podobná parta, podobné problémy, logičtější vývoj i když té akčnosti tam není tolik)

postrach
09.11.2017 2 z 5

Stačil začátek a posledních 10 stránek.Všechny tři díly,by se daly shrnout do jednoho dílu.Vulgární vyjadřování puberťáků a jejich chování, normální.Zvlášť na místě a v situaci,ve které se nacházejí.Knihy,jso spíše určené puberťákům a mladším čtenářům.Film,by se mi,myslím nelíbil.

juni
21.10.2017 5 z 5

Na knihu jsem přišla, díky filmu, do kterého jsem se zamilovala. Myslela jsem si, že film je naprosto úžasný, ale to jsem si ještě nepřečetla knihu :). Kniha byla naprosto úchvatná, a proto jsem si na ni udělala referát a doporučila celé třídě. Honem jsem běžela pro pokračování.

jarynek
21.10.2017 2 z 5

Film jsem neviděl, ale očekávání podle hodnocení byla velká. Samotný nápad nebyl špatný, avšak vše hrozně sráží chování a popis postav. Těžko se hledá někdo sympatický (čemuž vévodí hlavní hrdina) a mnohdy mi přišlo jednání hlavních hrdinů i dost nelogické a odporující jejich postojům, které vyjadřovali o pár desítek stránek dříve.

Nikiny
13.10.2017 3 z 5

Nejprve jsem viděla film, kolikrát už jsem to tak měla a pak knížka byla naprosto skvělá, tady tato kniha se stala jednou z mála, kde byl film asi lepší. Možná to bude tím, že mi neseděl styl psaní autora. Bylo to takové, jak to říct, "tvrdé" jakoby tvrdě napsané, takové kostrbaté. Myšlenka děje nápaditá, jen to vyprávnění pojmou trochu víc "živě", maličko mi přišlo, jakoby to napsal stroj, že by rmut :-D

silvinka12
19.09.2017 4 z 5

Skvělý nápad, ale ten styl psaní mi moc nepadl do oka. Nevím, možná to je tím, že plno knih je psáno z pohledu hlavní postavy. Tahle kniha neměla jako některé knihy takovou moc abych se nechtěla od toho odtrhnout a číst dál. To je jediné co bych vytkla, ale jinak fajn kniha.

miska98
17.09.2017 4 z 5

Zajímavý námět, dystopie je už docela vyčerpané téma, ale Labyrint je originální a poměrně čtivý, jen v některých pasážích malinko zdlouhavý, ale zas tak moc to neruší. Celkově spokojenost, jdu na další díl.

Kate_Hall
16.09.2017 4 z 5

Občas jsem si nějaké věci nedokázala vůbec představit, což mě trochu zadržovalo u čtení knihy. Jinak byla kniha nádherná, čtivá, s dobrým dějem. Pro mě byla rozhodně lepší než film, až se mi skoro zdá že ve filmu bylo 20% děje jinak...

-LaraRead-
15.09.2017

Ačkoli jsem někoho slyšela říkat, že po několika knihách se může stát, že bude dystopie všechna na jedno brdo, můžu s potěšením oznámit, že tahle se vymyká průměru. Na každé stránce vyskakují otázky, na které dostanete odpověď v zápětí a nemůžete se dočkat další stránky. Hlavně doporučuji přečíst před shlédnutím filmu. A taky varuju, že se nejspíš zamilujete do Minha.

Janek
10.09.2017 4 z 5

Film jsem neviděla, takže nemůžu srovnávat. Námět je skutečně originální, text je čtivý a příběh napínavý, jen na některých místech se mi knížka zdála zbytečně zdlouhavá.