Labyrint: Útěk

Labyrint: Útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180973/bmid_labyrint-utek-Rug-180973.jpg 4 2307 443

Labyrint série

Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit...... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Maze Runner , 2009

blackoutzuzi
11.05.2020 4 z 5

Musím uznat, že kniha je opravdu chytrá, originální a úžasně propracovaná. Autor dokonale a uvěřitelně vykreslil charaktery postav. Nebezpečí a strach se dalo krájet, ale stále to bylo udržené v duchu YA, takže ji doporučuji jak mladším milovníkům fantasy, tak i náročnějším čtenářům :)

bavendo1
09.05.2020 5 z 5

bombasticka kniha!

zíza12
19.04.2020 5 z 5

nejlepší kniha

Maara320
28.03.2020 5 z 5

Napínavé od začátku až do konce. Miluju tuhle trilogii.

greenie05
08.02.2020 5 z 5

Musím říct, že tohle je jedna z úplně nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Ze začátku jsem z toho měla smíšené pocity, později jsem se ale od toho nemohla odtrhnout, originální nápad, napínavé a velice čtivé! Jeden jediný, malinký mínus bych ale dala za hlavní postavu, Thomase, jelikož mě už od začátku strašně rozčiloval. :D To ale zachránili Newt a Minho, postavy, které jsem si totálně zamilovala.

pipa36
02.02.2020 4 z 5

Po této knize (sérii) jsem pokukovala už od jejího vydání, tzn. opravdu dlouho. Přečtení rozhodně nelituji - myšlenka zasazení děje do obrovského labyrintu a života v něm se mi fakt líbila. Svižné tempo, zápletka k rozluštění, napínavost děje - to vše dělá tuto knihu zajímavou. Ovšem hvězdu dolů dávám za místní "placerský" argot - jaksi mi nesednul, zezačátku mi dokonce vadil. Nicméně kniha dobrá, hned jsem otevřela druhý díl.

matewr84
21.01.2020 3 z 5

Kniha s neuvěřitelným dějovým spádem, plná šokových zvratů. Je to ten typ knihy, kdy na konci každé kapitoly máte nějaký motivátor číst dál, takže jí vlastně neodložíte. Jedná se o jednodušší četbu, žádné složitější obraty atd., díky tomu je to dost dobře čtivé, jen místy trochu plošší, atmosféra mohla být za mě rozhodně hustší. Základní zápletka je děsivá a zajímavá, nelogičnosti jak psali někteří podemnou jsem moc nenašel (většina věcí je nějak vysvětlena, zbytek očekávám v dalších dílech), stejně tak mi přišlo chování komunity jako vcelku reálné (stále to byli děti, byť inteligentní a hierarchie a zvyklosti také hrají velkou roli, asi bychom se nechovali jinak v dané situaci a také by jsme úplně nedůvěřovali tolika změnám v krátkém časovém úseku a stejně tak by nám mohlo mnoho věcí unikat), ale bylo zde hned několik pasáží které byly přinejmenším dost přehnané a místy i nereálné (samotný nákladný projekt a stavbu neřeším, myslím spíš určité popisy některých akčních pasáží). Celkově zábava, která měla však vyšší potenciál.
ad Pavelmech, SPOILER: Někdy ke konci knihy je napsáno, že do labyrintu nejdříve dali početnější skupinku chlapců a až poté začali posílat nové chlapce vždy s měsíčním intervalem, takže úplně v pohodě jich tam mohlo být za ty cca 2 roky 60 a pokud vím nebylo tam napsáno, že do labyrintu chodí jen dva roky (alespoň si to nevybavuju), jen že nejstarší placer tam byl něco přes dva roky.

ijcro
10.01.2020 3 z 5

Knihu odložily moje děti jako nezajímavý artikl a vložily mi ji do knihovny. Tak jsem ji přečetl a snažil se porozumět, proč mým náctiletým ratolestem nic neříká (lekly se asi počtu stran, jazyka, a vlastně je takové příběhy ani nezajímají).
Inu, příběh sám je dost rozvleklý, pravda žádný trhač emocí, a sem tam i zmatený, se spoustou logických chyb (nebo spíš iracionalit v jednání protagonistů) a různě se prolínajících charakterních postav. Ale je taky fatální a dost krutý. Asi největší výzvou prvního dílu bylo nářečí, sice je o něco lepší než Zusakův Posel, ale ne o moc, a chvíli mi trvalo ho pochopit, byť o překvapení není nouze.
Zajímalo mě, jak vše dopadne a kam až hlavní hrdinové dojdou, a proto jsem po zhlédnutí filmu přečetl i následné díly. Musím říct, že v knize je příběh lepší, vizuálně vyvařený film až příliš zúží čtenářskou představivost a rovnou řekne "takhle to je a takhle to vypadá".
Přečíst se to dá, místy je člověk do příběhu vtáhnut, ovšem není to na přečtení jedním dechem.

Kacennnka
04.11.2019 3 z 5

Začátek byl divný a zmatený, ale tím pádem docela i zajímavý. Pak už to šlo z kopce a já přišla na to, že mě ta kniha v podstatě nezajímá. A tak jsem to odložila. Celkově druhou čtvrtinu knihy hodnotím spíš podprůměrně. Nakonec jsem tomu dala druhou šanci a dočetla. Ke konci se to zlepšovalo, ale celý ten koncept a hlavní myšlenka, na kterou jsme čekali celou knihu, byla zklamání. Tři hvězdičky jsou vlastně za epilog, který toho hodně slibuje do budoucna.

SolVitae
16.10.2019

Nejdřív mě kniha dost nudila a Thomasovo chování se mi protivilo. Zachránili to jen Newt a Chuck. Ale nakonec akce a četlo se to samo. Snad v žádné chvíli to nemělo suchou část. Autor buďto popisoval akci a nebo pocity hlavního hrdiny. Sice tam některé věci byly dost velkým klišé, ale i to se zvládne. Pokud mám brát knihu jako celek, tak je to skvělé scifi. Ovšem musí se přežít některé nelogické věci a chování některých postav. A film je o hodně jiný, takže pokud vás zklamal film, kniha by vás neměla zklamat. :)

pavelmech
23.09.2019 3 z 5

Hodně zajímavá kniha,viděl jsem film(před časem).Ale co mě zaráží,je absolutní nelogičnost od samého začátku...Po příchodu Thomase je na Placu slovy autora 50-60 placerů,dalších 12 je pohřbeno v lesíku a těla některých se údajně ani nenašla.Pokud je frekvence příchodů 1 měsíc,tak by Plac musel fungovat minimálně 6 let a pokud tam ze začátku neposílali opravdu malé děti,tak jedni z prvních by museli být už dospělí.A co dělali takovou dobu,když do labyrintu chodí teprve 2 roky?Ale stejně jsem to sežral i s navijákem :).

WeirdoAnne
31.08.2019 5 z 5

Moje nejoblíbenější série. :3

lucie7492
12.08.2019 3 z 5

Některé pasáže se mi hůře představovali, ale protože jsem nejdříve viděla film, tak jsem se aspoň v Place trochu lépe orientovala a i si lépe představila ty potvory v bludišti. Myslím, že je to spíš kniha pro teenagery nebo mladší čtenáře.

bara9550
30.07.2019 2 z 5

Přečetla jsem prvních 60 stran a trvalo mi to asi měsíc.
Nebavilo mě to, nešlo mi se začíst, asi už nejsem takový teenager, jaký jsem bývala - nojo, nikdo nemládne.

Pro mě nuda, která je ještě doplněna o výrazy "frikulínů", které už nebyly zdaleka tak "kůl" když jsem chodila na základní školu.

EvaStark
07.07.2019 4 z 5

Moc zajímavý děj, ale knížka byla někdy zdlouhavá. Jinak mě to ale bavilo víc než ostatní díly:) Thomase jsem si teda oblíbila více ve filmu než v knize. Ale doporučuji si přečíst aspoň první díl, který byl teda nejlepší.

david5746
30.06.2019 3 z 5

Dystopický příběh, který při četbě nenudí. Poměrně malá skupinka dětí je zavřená v obrovském labyrintu, aby je někdo nějak otestoval. Poté, co jsem rezignoval na veškerou logiku ve smyslu, že dané testy by se asi daly pořídit levněji než provozovat mnoho let funkční labyrint, jsem se začetl do příběhu a docela mě to bavilo. Určitě víc, než kdysi shlédnutý film, který jsem v hodnocení označil za blbost a hvězdičky dával jen za provedení vlastního labyrintu. Takže skupinka dětí žije 2 roky v labyrintu, ze kterého se snaží najít východ. Svoji minulost si nepamatují a kromě hledání cesty musí řešit provozní a organizační záležitosti, takže někdo vaří, někdo uklízí, ti nejlepší běhají po labyrintu a malují mapy a tak dále. Z nějakého důvodu také používají svůj slang, nějak jsem nepochopil proč. Hlavní postavy taky nic moc, rozhodně se většina placerů nechová adekvátně ke svému věku. A drobnosti jako kde vzal hlavní hrdina schopnost telepatie je asi lepší neřešit vůbec.
Tento první díl série vrcholí "úspěšným" útěkem z labyrintu. A vlastní závěr naznačuje, že ještě není všemu konec a že dobrodružství dětí bude pokračovat.

Kniha je napsaná docela čtivě, cílovka bude spíše mladší generace. Možná si někdy pokračování přečtu, ikdyž se ho trochu bojím.

Aveli
18.06.2019 4 z 5

Nápaditý příběh, se zajímavým tématem. Děj měl spád a podle mě byl napínavý. Skvělá kniha zejména pro mladistvé, ale myslím si, že bude bavit i staršího čtenáře. Mile mě překvapil konec. Respektive přidaná zpráva.

Tesssay
17.06.2019 4 z 5

Jsem rada, ze jsem knihu cetla az s odstupem casu, protoze jsem si ji mohla vychutnat a nemela jsem nutkani ji srovnavat s Hunger games nebo Divergence. Libila se mi, byla napinava, ctiva... proste prijemna dystopicka oddychovka ;-)

Mergirus
10.06.2019 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Těším se na další díl a nedočkavostí nemůžu skoro ani spát.

Cleo De Nile
06.06.2019 3 z 5

První díl světově proslulé série Labyrint není špatný, ale žádný přelomový kousek to taky není. I přes to si James Dashner dal se svým dystopickým světem záležet, nic neponechává náhodě. Musím říct, že mi šla docela na nervy mluva placerů, než jsem si na ni zvykla, byla jsem skoro na konci knihy, ale to je jen drobný nedostatek. Největší problém jsem měla s hlavní postavou - tyhle dokonalé typy, co by se pro ostatní rozdali, a sebe mají až na nevím kolikátém místě prostě nemusím, nejsou pro mě uvěřitelní.