Labyrint: Útěk

Labyrint: Útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180973/bmid_labyrint-utek-Rug-180973.jpg 4 2306 442

Labyrint série

Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit...... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (ČR)

The Maze Runner , 2009

Anushka1
Anushka1
10.03.2024 4 z 5

(SPOILER) ZLOSIN JE DOBRÝ!

Prvně bych chtěla říct, že jsem po knize (sérii) šáhla kvůli tomu, že jsem dříve viděla filmy, které mám hodně ráda. Dávám je pro mě na stejnou úroveň jako Hunger Games. Je to vlastně skoro stejný žánr. O to dost mě překvapilo, jak se knižní Labyrint liší od toho filmového.

Hlavní postavou je Thomas, který se jednou probudí v kleci, která ho vyveze na hodně zvláštní místo ohraničené vysokými zdmi. Toto místo, Plac, obývá skupina chlapců, kteří zde pracují, obdělávají půdu nebo vybíhají ven do labyrintu a hledají cestu ven. Thomas se pomalu seznamuje s místním životem, ale něco mu na tom všem nehraje. Kdo je sem zavřel? Za jakým účelem? Proč se v noci labyrint hemží strojovitými monstry? Vše se ale změní ve chvíli, kdy na Plac dorazí první a poslední dívka Teresa. Ta mezi stavy vědomí a bezvědomí všem sdělí jedinou informaci: Všechno se změní. A od té chvíle se dá vše do pohybu a konec se blíží.

Příběh je určitě velmi čtivý. Jazyk je přizpůsoben cílové skupině čtenářů, což jsou mladiství. Nečekejte nic převratného. Prostě skupina mladých lidí bojuje o svůj život ve zvláštním prostředí. Další knihy ze série si určitě přečtu. Minimálně proto, že chci vědět, jak moc se budou i další díly lišit od filmů.

apq
apq
13.12.2023 5 z 5

Na tuto knihu jsem narazila zcela náhodou, a byla jsem mile překvapena. Děj je napínavý a rychle ubíhá.
Ocenila bych možná podrobnější popis postav, ale jinak dobrý.

Nathally
Nathally
06.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Mrzí mě, že jsem dřív viděla film, než četla knížku, protože se to poměrně hodně lišilo, ale i tak se mi to hrozně líbilo. Zamilovala jsem se do Thomase, Minha a Newta a do jejich vtípků, přes to, že byly uvězněni v Labyrintu. I když jsem věděla, jak dopadne konec díky filmu, tak jsem nad smrtí Chucka brečela. Knížka mě strhla natolik, že jsem každou kapitolu přečetla během chvíle a hned jsem musela číst dál. Hned se jdu vrhnout na druhý díl!

MartinaCh27
MartinaCh27
18.09.2023 4 z 5

Hlavní hrdina Thomas se probouzí uprostřed tajemného labyrintu bez vzpomínek a okolním neznámým prostředím. Autor vytvořil napínavý příběh, který vás uchvátí a nepustí.

Tato kniha je plná zvratů a otázek, které vás nutí stránku za stránkou hltat. Pro milovníky sci-fi a napínavých příběhů je "Labyrint: Útěk" skvělou volbou. Dashnerova schopnost vytvářet záhadné a nebezpečné světy je ohromující, a čtenáři se budou těšit, jak se hlavní postavy snaží uniknout z tajemného labyrintu a odhalit pravdu o své minulosti.

pam225
pam225
25.07.2023 5 z 5

Skvělá kniha, miluju celou tuhle sérii a rada se k ní vracím. První díl mi přináší nostalgii. Přečteno několikrát. Srdcovka.

Ginosaji
Ginosaji
19.02.2023 4 z 5

Mrzí mě, že jsem začala pořádně číst až na střední škole. Tuto literaturu bych si na 2. stupni užila mnohem více. Jednoduchý jazyk, nápadité zápletky a akčnost - základní prvky skvělé YA knihy.
Upřímně jsem zvědavá, co přinese druhý díl.

JitkaKola
JitkaKola
26.11.2022 5 z 5

Uzasna kniha. Tesim se na dalsi dil.

Chytuš
Chytuš
16.09.2022 5 z 5

Další kniha, určená pro mnohem, mnohem mladší čtenáře. Ale tady mi to vůbec nevadilo. Dokonce i na jazyk jsem si, čóne, zvykla. Děj byl svižný, přiměřeně akční (soft akce - přece jen jde o YA) a konec nutí čtenáře vrhnout se i na další díl. Co víc si od podařené YA knížky přát?

Princezna22
Princezna22
12.09.2022 4 z 5

Kniha se četla sama. Příběh strašně krásný, filmovou verzi též moc miluji. Moc krásný příběh.. Kniha přečtena po 2 a zase jsem v ní našla něco jiného. Krásné, opravdu.. Po těch letech znovu přečíst.. Jdu na druhý díl. 4⭐

E.T.007
E.T.007
31.07.2022 4 z 5

Zaujímavá fantasy trilógia. Budem hodnotiť rovno celú trilógiu, nakoľko nemá zmysel pri každej jednej časti písať to isté. Všetky tri boli fajn, bavili ma, ani pri jednej som sa nenudila. Je tam veľa akcie, zvratov a to so sebou prináša aj miernu dávku napätia. Len štyri hviezdičky dávam preto, lebo príbeh ma do seba nevtiahol až tak veľmi, aby som sa od neho nedokázala odtrhnúť. Ale celkovo ma jednoznačne zaujal.

ZachyMe
ZachyMe
28.07.2022 5 z 5

Moc zábavný. Užíval jsem si to a to jsem od knihy moc nečekal. Film také nebyl špatný.

Thalin
Thalin
19.04.2022 4 z 5

Knížku jsem si přečetla až po filmu. A přiznám se, byla jsem po filmu lehce zmatená a proto jsem po knize sáhla. A až díky ní některé věci pochopila. Knížka se mi líbila, styl vyprávění vcelku taky a brala jsem to jako lehčí akční čtení. Takže splněno.

midone
midone
13.04.2022 5 z 5

Rozhodně stojí za přečtení. Je to akční. Jakože hodně akční. Než se nadějete, autor už vám rovnou na zlatém podnose přinese nějaký ten dortík v podobě zvratu a na to vám ještě dá slevu ve formě docela originálního řešení. Dobře, někdy si možná na ten dortík musíte chviličku počkat, ale nebojte, ještě než stihnete podat stížnost, autor už se bude hnát s obrovským třípatrovým doretm s tunou šlehačky a každé sousto bude chutnat jinak. Mňam, dobré sympatické postavy, mňam zvrat, mňam dobrý prostředí, mňam sympatický hlavní hrdina s vývojem. Mňam minulost postav. No, do tohohle podniku se zkrátka budete chtít vrátit.

Ermeston009
Ermeston009
31.03.2022 5 z 5

Kniha mě opravdu příjemně překvapila. To, aby se mě Útěk líbil tak moc jak ho hodnotím, bylo prakticky nemožné, protože mě naprosto otravují knihy napsané ve třetím pohledu, a je to prostě samá akce (což mě většinou moc nebere), ale i tak mě autor dokázal dostat do příběhu bez jakéhokoli problému. Možná maličký mínus co se týče emoční a romantické linky. Trochu mě tam chyběla, ale v celku super! Na konci jsem kapku poplakala, jinak se už ale těším na další díl a snažím se nepodlehnout depresi z toho, že budu muset počkat až do pozítří než dostanu další díl.
Bez rozmýšlení dávám 5*/5*

Eruname
Eruname
03.02.2022 5 z 5

Jako první jsem viděla film, který mě velmi uchvátil. Proto jsem se rozhodla, že si přečtu i knihu. Kniha mi i přes to, že jsem viděla film, přišla napínavá. Nikdy jsem knihu nečetla doma, ale pouze v přírodě a myslím si, že kvůli tomu jsem se cítila více v příběhu. Líbilo se mi, že se v knize bylo i jinačí nářečí Placerů. Vřele knihu doporučuji.

Mishi
Mishi
19.12.2021 4 z 5

Nejdřív jsem viděla film, několikrát. Hlavně první díl je podle mě super, takže jsem na knihu byla hodně zvědavá.
Jsou věci, které se ve filmu a knize liší, takže i když děj znám, byla jsem napnutá, jak to v knize vyřeší. Jediné, co mě hodně štvalo, bylo nářečí Placerů - čóni a frasnej, to jsou slova, které mě úplně bolelo číst.
Přečtu si i další díly, jsem zvědavá na rozdíly oproti filmům.

Arev122
Arev122
25.09.2021 3 z 5

Zajímavé téma Labirintu, ale román mě příliš nenadchl. Sice děj měl spád a napětí, ale nějak mě nevtáhl do myšlení hlavních postav.

Johny_H.
Johny_H.
07.08.2021 3 z 5

Tak nápad více než zajímavý nic méně za mně osobně poměrně rozsáhlá kniha, která svůj děj obsahuje už v názvu. Na druhý díl se podívám, ale první díl je takový slušný průměr 3,4 hvězdy

joscer
joscer
16.07.2021 5 z 5

Útěk je skvělá knížka. Akční knihy příliš nečtu, ale Labirint se mi moc líbí. Především bych vyzdvihla:
+ krátké kapitoly
+ rychlý začátek
+ sympatické postavy
+ rychlý děj a čtivost
Jediné co mi chybělo, bylo více citů. Především zažíváme v knize strach, napětí a přátelství (romantická linka mi nechybí), nicméně mi přijde, že autor se nás snaží tak rychle provést dějem, že tyto city přílišně nerozvádí. To je takové menší mínus.
Knihu bych doporučila především lidem, kteří se těžce dostávají přes dlouhé začátky.
Dávám plný počet hvězdiček. :)

Akjort
Akjort
09.06.2021 5 z 5

Knížku jsem přečetla sice už dávno, ale pořád ve mně něco zanechala. Hrozně jsem si oblíbila Newta.