Kytka bílého bezu

Kytka bílého bezu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478693/mid_kytka-bileho-bezu-Qwr-478693.jpg 5 6 2

Povídky z venkovského či maloměstského prostředí vyprávějí příběhy obyčejných lidí z počátku 20. století. Autorka píše o jejich láskách a zklamáních, o lidském pochybení a nápravě, o rodinných vztazích a pohnutých lidských osudech. Jedná se spíše o povídky smutné, ale i takový je život.

Povídky , Literatura česká

Vydáno: , Akcent

Len2očka
Len2očka
06.06.2022 4 z 5

Moje oblíbená autorka,moje oblíbená četba.

alnahu
alnahu
13.08.2021 4 z 5

Tato útlá kniha obsahuje celkem sedm povídek. Povídky byly vybrány z dříve toliko oblíbených kalendářů a časopisů , aniž by došlo k jejich knižnímu vydání .Smutná povídka "Kytka bílého bezu" podle niž je kniha pojmenovaná vyšla v roce 1972 v kalendáři katolík.
Příběh této povídky je o dívce Klementice, která je již od dětství velmi nemocná, ale i ona má své sny o životě. Jednou k nim zavítá její bratranec Miloš a ona se do něj bezhlavě zamiluje a těší se ze svých citů ,ale on dává přednost její zdravé sestře. Bohužel i její rodiče upřednostňují sestru Blážu a spíše šetří na její věno než Klementino léčení v lázních. Ale Blažena Milošovu lásku neopětuje a ten se rozhodne ,že odejde. Stalo se odešel -zůstalo po něm ticho a o Klementinku a její city a o to co prožívá se nikdo nestaral. Miloš se přišel rozloučit s Klementinkou a přinesl ji obrovskou kytici bílého bezu a ona se mu vyznala ze své lásky .A řekla mu nikdy na ni nezapomenu velice mě obšťastnila ,až přijdeš příště dej mi ji na hrob. tak se také stalo nešťastná dívka zemřela tiše v záplavě bílého bezu s úsměvem na rtech. Toto byl velmi dojemný příběh.

Vlasta Javořická
česká, 1890 - 1979
2009  86%Granáty
1998  76%Námluvy
2006  84%Můj život 1. a 2. díl
2005  81%Bez lásky
2001  75%Na Veveřím gruntě

Kniha Kytka bílého bezu je v