Kytice z pověstí národních

Kytice z pověstí národních

Poznámka nakladatele: Toto vydání bylo připraveno podle vydání upraveného Rudolfem Skřečkem a Antonínem Grundem, které vyšlo roku 1956 ve Státním nakladatelství krásné literatury a umění v Praze. Sbírka obsahuje i původní Poznamenání Karla Jaromíra Erbena k legendám a pověstem, z nichž při psaní Kytice vycházel. Řada: Mocca

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40993/kytice-40993.jpg 4.45309
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Dokořán

alef
včera

Do rýmů a veršů svázaný každodenní život ... vztahy mezi mužem a ženou, mezi rodiči a dětmi ... otázky viny a trestu ... to vše ve formě dobře pochopitelné snad pro každého.

Máte před sebou lidské osudy svázané hororově pochmurným nadpřirozeným prostředím způsobujícím mráz na zádech a těžké přesto poetické sny :-).

venora
předevčírem

úžasné, nadčasové čtení, velmi ráda se vracím k této sbírce

Dym

Další kniha z povinné četby, rychle přečtená a docela poutavá. Jsem vážně ráda, že jsem se rozhodla si ji přečíst.

Magdalena5

Patřím ke generaci, která se učila ve škole básničky zpaměti. Kytici jsem měla ráda již na základce a později jsem svým dětem recitovala některé balady (Mateřídoušku, Kolovrat, Vodníka aj.) Nějak jsem je naočkovala a později jsem zjistila, že se vzájemně straší Svatební košilí nebo Polednicí. Vydrželo jim to do dospělosti a společná deklamace patří k našemu rodinnému folkloru.

Adelajda_4

Tohle je strašně hezká věc, Kytici zbožňuju, je to podle mě velmi nadčasové dílo.

Aríka

Karel Jaromír Erben, co první si představíte? Já rozhodně jeho dílo Kytice. Všechny balady jsou laděny v lehce hororovém duchu, což není nikdy na škodu, zvlášť n mě, člověka, co se rád bojí. Moc se mi líbí, že se vše rýmuje, např.: u Máje moc rýmů není, ale to má také své kouzlo. v těchto baladách jsou rýmy takovým doplněním celé strašidelné atmosféry. Moje neoblíbenější balada je Svatební košile, protože to je opravdu duchařský horor, něco pro mě. Rozhodně doporučuji a ani se nedivím, že toto dílo je povinnou četbou.

Mistr119

Tohle je moje kafe!! :)) Kdyby byla všechna povinná literatura taková bylo by na světě líp!! :)) Balady nejlépe s poučkou na konci, to je pro mne. :))

Katranis

Dokonalé, jedna půvabnější než druhá :-)

MíšaS.

Vracím se k ní stále, vždy když mám chuť, nebo si jen chci osvěžit paměť.

haki34

Klasika české literatury..nádherně morbidní a temné jako život sám..po zločinu přichází trest. Až karmické balady dalo by se říct.

brumais

S knihou jsem se seznámila kvůli povinné četbě.

přítelMonk

Kniha se mi moc líbí. Ke knize jsem se dostala kvůli povinné četbě.

Elizabeth666

Když jsem rodičům řekla jestli by mi tuto knihu nekoupili, koukali na mě jako kdyby jsem na hlavě měla slona.

Kytice je nádherná kniha která má v sobě sbírku básní, rozhodně doporučuji, protože na 100% stojí za přečtení a ne každá báseň končí špatně.

Vevo

Přečteno na jeden zátah.Poezii jsem nikdy dřív nečetla,toto je tedy moje první zkušenost.
Všechny básně mě dokázaly očarovat a vtáhnout do sebe.Měla jsem trochu problém s pár slovy.Nejsem zvyklá na tento typ psaní a nic staršího (kromě bájí) jsem nikdy nečetla.Ale díky panu Erbenovy jsem si zase rozšířila literární obzory.

Evaho73

Krásne balady, ktoré odhaľujú skôr tie horšie stránky ľudského charakteru. Sú stále aktuálne a ukazujú nám aké dôsledky môže zanechať chamtivosť, nevera, zrada....

Adilajla

Překrásná kniha, kterou už od dětství jsem si vybírala na recitační soutěže a stále znám některé části. Klasika, která si zaslouží číst

DeniseMarini

Všichni bychom to měli číst, ale není to úplně můj šálek kávy...

Lessana

Nikdy som neobľubovala rozbory básní, skôr naopak. Všetky tie daktyly, trocheje, spondeje a jamby, metrum a rýmy... prichodilo mi to ako strata času. Vzrušovať sa nad formou poézie namiesto vychutnávania si pocitu z nej. Chvalabohu, už sú tie (školské) časy dávno preč a môžem sa potešiť bez fádneho teoretizovania (hoci - úvodná stať tohto vydania z r. 1982 mala tendenciu čitateľa odradiť a vnútiť mu opäť šablónovitú akademickosť).
Erbenovi patrí vďaka, že prácne, po archívoch (hoci v nich pracoval) zozbieral a tak krásne prebásnil národné povesti a balady. Pridal im tým nadhodnotu a zachoval ich pre ďalšie generácie.

Margie94

Básně moc nemusím, ale podle mě je Kytice knihou, kterou by měl každý za život přečíst :)

Topsinka

Nemám ráda smutné konce u ničeho - proto jsem se musela přemlouvat k přečtení Kytice. Nejspíš bych to ani nikdy neudělala, ale bohužel přišla povinná četba. Přesto, že K. J. Erben je jistě skvělý spisovatel a balady nejsou po literární stránce špatné, nelíbí se mi. Působí ponuře a smutně.

K této překrásné sbírce jsem se vrátila po mnoha letech díky synovi, který si jí v rámci povinné četby na základní škole "musel" přečíst. Erben je nádherná a moudrá klasika. Každá jeho báseň je napsaná srozumitelně a kdo umí básně číst, tak jim dobře (po)rozumí a tuto moudrost vnímá. A ten, kdo umí básně také prožít, možná mu i slza ukápne. (Poklad, Kytice) Je to jedna z těch sbírek, která má své stálé místo v knihovně.

ondras666

Klasika, co víc říct.

michalka S.

Souhlasím s komentářem od marta 14

marta14

Prostě taková klasika, kterou by si měl přečíst každý.

mirektrubak

Zajímavé básně s pochmurnou atmosférou. Zapůsobilo to na mně a jsem rád, že jsem se konečně donutil si Kytici přečíst celou.

TipsyChipsy

Geniální dílo

notsohappyanny

Kytice je úžasná. Většinou moc na básně nejsem, ale tohle je výjimka. Společně s Májem jsou to moje srdcovky♥

Ketesh

Pěkná sbírka, jen co je pravda.

Nelíísek

Jsem ráda že mezi povinnou četbou k maturitě najdou knihy, které mě zaujmou.

dancadragneel

Obávala jsem se, že Kytice bude stejná jako Máj a že mě nebude bavit, ale díky bohu tomu tak nebylo. Básně jsou opravdu překrásné, sice smutné, ale snadno pochopitelné a rozhodně zajímavé. Jsem ráda za povinnou četbu, díky které sem měla možnost tuto knihu přečíst.