Kytice z básní Karla Jaromíra Erbena : úplné vydání

Kytice z básní Karla Jaromíra Erbena : úplné vydání https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252399/bmid_kytice-z-basni-karla-jaromira-erben-4gG-252399.jpg 4 9181 990

Snad naše nejoblíbenější básnická sbírka 19. století. Dvanáct vynikajících balad uvedl K. J. Erben stejnojmennou vstupní básní. Mistr umělecké zkratky dokázal ve třech slokách zachytit báji vykládající původ slova mateřídouška. Ve zbývajících třech strofách vyjádřil obrazně svůj názor na dávný, až pohanský původ bájí, naznačil i básnický záměr díla a jeho na svou dobu odvážné věnování slovanským vlastencům. Básník poznal důvěrně české básně i pohádky, a proto toužil doplnit Čelakovského „Ohlasy“ promyšleným výběrem lidových námětů epických. Sbírka zahrnula hlavní druhy lidové epiky. Nejpočetnější skupinu tvoří báje. Ty nejvíce odrážejí názor lidu na přírodu, v níž se člověk potýká s působením tajemných sil a bytostí ( Polednice, Vodník, Vrba, Lilie, Holoubek, Svatební košile ). Pro naše předky nebylo hranic mezi živým a neživým světem. A z pohanských mýtů přechází tato představa i do zlidovělé tradice křesťanské. Místní pověsti má za základ nejstarší balada Poklad s námětem Velkého pátku, kdy se odkrývají poklady. Pohádka, a to od Boženy Němcové, byla podkladem Zlatého kolovratu. Legenda barokně romantického ladění je základem Záhořova lože. A hojná jsou právě v naší těžce zkoušené zemi proroctví (Libušino, Sibyllino, slepého mládence aj.), úryvky z ní tvoří závěrečnou, vlastenecky povzbudivou, ale i kritickou báseň Věštkyně. Tuto pestrost rozmnožují i dramatické obrazy ze života s kresbou lidových obyčejů (Štědrý den, Dceřina kletba). Sbírkou prolíná přísný lidový názor mravní. Za provinění přichází neúprosně trest. V křesťanské etice jej zmírňuje či odčiňuje pokání (Poklad, Svatební košile, Záhořovo lože). Erben vysoce ocenil společenské poslání ženy, zejména matky. Všechny skladby kromě Záhořova lože mají své ženské hrdinky. A nad velikostí i úskalími mateřské lásky se kniha zamýšlí ve většině baladických písní: už v úvodní báji etymologické, v baladách poklad, Polednice, Zlatý Kolovrat, v slavném Vodníkovi, v bájích Vrba i Lilie, a velmi tvrdě v tragickém dialogu Dceřiny kletby. Erbenova poselství národu posud oslovují náš dnešek. V závěru Věštkyně čteme mj.: „Nenaříkejte, neštěstí a osud / že vás tak tvrdě potkaly, / však naříkejte, že jste jimi posud / rozumnější se nestaly !“ ... „Tisíc let ušlo, co své milé syny / svornosti učil Svatopluk, / však neproniknul dotud, do hodiny / moudrého slova zlatý zvuk !“. Výstavbě klasických balad se u Erbena učili mnozí naši epikové: Neruda, Hálek, ale i Wolker. Zpěvnost, obraznost i dramatičnost Kytice inspirovala naše největší skladatele i výtvarníky (Dvořák, Fibich, Martinů, Aleš, Zrzavý, Procházka, Tesař aj.)... celý text

michalka S.
08.05.2017 3 z 5

Souhlasím s komentářem od marta 14

marta14
01.05.2017 4 z 5

Prostě taková klasika, kterou by si měl přečíst každý.

mirektrubak
30.04.2017 3 z 5

Zajímavé básně s pochmurnou atmosférou. Zapůsobilo to na mně a jsem rád, že jsem se konečně donutil si Kytici přečíst celou.

TipsyChipsy
27.04.2017 5 z 5

Geniální dílo

notsohappyanny
21.04.2017 5 z 5

Kytice je úžasná. Většinou moc na básně nejsem, ale tohle je výjimka. Společně s Májem jsou to moje srdcovky♥

Ketesh
20.04.2017 4 z 5

Pěkná sbírka, jen co je pravda.

Nelíísek
19.04.2017 4 z 5

Jsem ráda že mezi povinnou četbou k maturitě najdou knihy, které mě zaujmou.

dancadragneel
13.04.2017 4 z 5

Obávala jsem se, že Kytice bude stejná jako Máj a že mě nebude bavit, ale díky bohu tomu tak nebylo. Básně jsou opravdu překrásné, sice smutné, ale snadno pochopitelné a rozhodně zajímavé. Jsem ráda za povinnou četbu, díky které sem měla možnost tuto knihu přečíst.

EvikU.
09.04.2017 5 z 5

Tak tohle je prostě krásná klasika. Povinná četba.

Cusco
09.04.2017

"Velmi pozdě přikročil Erben k sebrání svých tištěných neb dosud neuveřejněných básní.
Poprvé vydal je r. 1853 u Jaroslava Pospíšila pod názvem KYTICE Z POVĚSTÍ NÁRODNÍCH, a to v době nejžalostnějšího úpadku naší literatury. ... ... došlo na druhé vydání její teprve po dlouhých osmi letech.

Do vydání toho, jež vyšlo r. 1861 u Jaroslava Pospíšila, jako první v úpravě zvětšené a ozdobené iniciálkami, přijal Erben k dřívějším jedenácti pověstem ještě balladu Lilie a připojil dále ve zvláštním oddílu Písně, sedmnácte to drobnějších svých básní ... ...
Následkem toho změnil Erben také název knihy. tento zní nyní nadále: KYTICE Z BÁSNÍ KARLA JAROMÍRA ERBENA.

Ještě déle trvalo, nežli došlo ke třetímu vydání, ba tak dlouho, že se ho básnk již nedočkal. Vyšlo teprve plných deset let po vydání druhém, v máji r. 1871, tedy půl leta po smrti Erbenově. Přes to, že to vydání pohrobní, bylo přece autorem ještě k tisku připravováno. ... ... Proto asi označeno na titulu jako rozmnožené vydání. Dlužno tedy teprve vydání toto pokládati za definitivní.

Čtvrté, páté a šesté vydání vyšlo u Jaroslava pospíšila v letech 1874, 1880, 1884,
sedmé a dosud poslední pak u Al. Hynka r. 1893.

Před tím, a to r. 1891, vydána Kytice jako premie Umělecké besedy péčí jejího literárnho a výtvarného odboru v nádherné úpravě, ilustrována od předních našich umělců.

Naše, již tedy deváté vydání KYTICE Z POVĚSTÍ NÁRODNÍCH, omezující se jen na oddíl Pověsti, z r. 1901."

(Úvod, kniha: Karel Jaromír Erben: Kytice z pověstí národních, literárně historický úvod napsal Ladislav Quis, rok 1901)

Cusco
09.04.2017

Zazděná

"Všickni se lidé rozplakali,
když mladou paní zazdívali;
pán zasmušilý v okně stál,
sám jediný on neplakal.

Přilítla s nebe holubice,
snesla se k paní do temnice:
zvala jí, zvala k veselí,
a dvě pak odtud letěly.

Přilítla z pekla černá vrána,
i navštívila v okně pána;
zvala ho, zvala k veselí,
a dvě pak odtud letěly."

(Příloha III.: Zazděná - píseň ve sbírce balad, Karel Jaromír Erben: Kytice z pověstí národních, literárně historický úvod napsal Ladislav Quis, rok 1901)

Hezy
07.04.2017

Kniha, ve které se proslulý básník a sběratel ústní lidové slovesnosti, inspiroval krásou našich bohatých pověstí, které nádherně zpoetizoval a vytvořil tak bohatou Kytici z našich pověstí národních. Kniha, která po mnoho dlouhých let prorostla českému lidu do čtenářského podvědomí. V knize jsou zachyceny velice zajímavé děje z pověstí a též i pověry našeho lidu v pozadí naší krásné a temné přírody, která též mnohdy lidu jistě zavdala důvod, k promluvení jeho obrazotvornosti... A i když byla naše literatura folkloristická poněkud chudší, objevilo se i mnoho sběratelů, kteří do knih zachytili krásu, našich bohatých pověstí i pohádek. A mezi ně patří Karel Jaromír Erben. Musím podotknouti, že básně nejsou morbidní, nýbrž líčí děje pověstí toho lidu, který si je rád při mnohých situacích vypravoval. I lidé tehdejších časů měli jistě radost, když pověst byla strašidelná a tajemná. Stejně jako spousta čtenářů Kytice. Leč to hlavní koření dřívějšího, starého lidu bylo mnohem silnější z toho důvodu, že oni ve své době mnohým pověstem, pověrám a zkazkám věřili. Již v obrozeneckých časech si byli mnozí sběratelé i historici vědomi, jak se lidu začíná z paměti vytráceti mnohé, co upomínalo na bohatost naší vlasti. A například Karel Jaromír Erben dokázal darovati paměti české, jeho sbírku našich pověstí. Krásné je naše bájesloví. Ku veliké škodě je postupné vytrácení se bájeslovných představ ze srdcí našeho lidu. Toť důkazem, že mnozí si již ani neuvědomují důležitý odkaz této knihy pro další generace. Spíše si to lidé často pletou. Osobně si myslím, že výtisk s ilustracemi Stanislava Hudečka je asi nejkrásnější ze všech vydání. Měl jsem štěstí, že jsem narazil na krásný a originální výtisk s ilustracemi mistra Stanislava Hudečka, které jsou velmi atmosferické a jako jediné se mi v nádherné sbírce Erbena skutečně líbí. Nelíbí se mi však, kterak mnozí lidé často přirovnávají Kytici k hororu. Je to spíše důkaz toho, že se vytrácí znalost našich pověstí.

PinkAlicorn
31.03.2017 4 z 5

Moc pěkná sbírka básní. Sice to byly někdy vážně morbidnosti, ale autor má můj obdiv za to, že něco takového napsal.

katushah
24.03.2017 5 z 5

Naprosto dokonalá sbírka. Už jako dítě jsem jí milovala a učila se básně nazpaměť. Díky lehko zapamatovatelným a melodickým slokám jsem za chvíli uměla půlku kytice z paměti. A dodnes jí mám ráda. Nejlepší české dílo!

bara9550

Svatební košile.
Tu mám nejradši - pokud se chcete jet podívat na místo, kde se pan K.J. Erben inspiroval, můžete si udělat výlet do Velhartic - kostel ( hřbitov ) sv. Máří Magdalény.
Než se tam ale vydáte, přečtěte si o tomto místě pár věcí na internetu, nebo jinde. jde z toho opravdu mráz po zádech a místo je pro opravdové otrlce a silné povahy.
Krásné doplnění povídky. Budete mít husí kůži.

sisipv
24.03.2017 5 z 5

Moje nejoblíbenější básnická sbírka. Úžasné příběhy a ta čeština! Jak si s Erben krásně pohrál.

HYPNOS88
24.03.2017 5 z 5

Nejlepší české dílo vůbec!

PeťkaW.
23.03.2017 4 z 5

Jedna z mála básnických klasik, kterou uznávám a která si veškerý ten obdiv a zařazení do učebnic zaslouží. Chodila jsem do školy ve městě, kde se Erben narodil, takže nám jeho básně byly předhazovány prakticky denně. V tom věku je člověk asi jen těžko schopný hloubku Erbenových básní ocenit. S odstupem času mi ale jeho balady přirostly k srdci mnohem víc. Je v nim mnohem víc rovin, než se na první pohled zdá. Každé další čtení objevím něco nového a zajímavého - ať už jde o samotnou myšlenku, nebo jen slovní spojení.

Beatrisie
13.03.2017 5 z 5

Celá kniha přečtena za 2 hodiny. Úžasné básně a u pokladu jsem málem brečela.
Jsem moc ráda že jsem si ji konečně přečetla celou :)

Peťulka8
12.03.2017 5 z 5

Nádherná sbírka balad, kterou jsem četla několikrát a nikdy mě neomrzí. Balady jsou krátké a velmi čtivé. :-)

láska smrt zfilmováno pověsti národní obrození lidová slovesnost balady básně poezie česká poezie

Část díla

všech 13 částí díla

Karel Jaromír Erben
česká, 1811 - 1870
2009  86%Kytice
2012  86%Máj / Kytice
2008  93%Pohádky
1974  93%Zlatovláska (a jiné české pohádky)
2016  91%Komiksová Kytice

Kniha Kytice z básní Karla Jaromíra Erbena : úplné vydání je v