Kytice

Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/588/mid_kytice-5XM-588.jpg 4 9174 990

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

Literatura česká , Poezie , Pověsti

Vydáno: , Omega

Mi-šu-le
20.02.2015 5 z 5

Několikrát čtená kniha, patří mezi moje oblíbené, je to klasika, kdo nečetl, prohloupil. Nikdy nezklame.

theanuse
10.02.2015 5 z 5

Klasická česká poezie, od klasického českého autora,u obsahu bych slovo klasický asi nepoužila, jelikož je to jedna z mála poezii, která mě bude prostě vždycky bavit!

radusak9806
10.02.2015 4 z 5

Na básně jsem nikdy moc nebyla, ale zde jsem našla zalíbení skoro ve všech. Jedině Záhořovo lože jsem nějak nebyla schopna docenit do konce.

Kopta
02.02.2015 4 z 5

Klasická poezie a poklad české literatury. Popravdě jsem moc poezie nečetl, ale tato sbírka zřejmě patří k mým nejoblíbenějším. Svatební košile...

Majča Mishix
30.01.2015

Miluji tuto knihu. Básně si čtu nahlas. Nejradši mám svatební košili. Už ji umím i nazpaměť!!! Moc se mi líbí jeho veršovaná tvorba.

Azizi
23.01.2015 5 z 5

Básne, ktoré si pamätám z môjho detstva. Mala som ich veľmi rada, najmä Vodníka. Nedávno som si prečítala prvý krát celú zbierku. Skvelé, no teraz si ešte viac uvedomujem, ako veľmi aj často krát smutné až morbídne.

aamis
20.01.2015 5 z 5

Pokaždé skvělý zážitek - mrazivé, napínavé, čtivé. Vždycky mě znovu a znovu nadchne Svatební košile. Film jsem neviděla, ale i přes to mi vstávají všechny chlupy hrůzou, když to čtu. Ale nejde jen o to "bát se", vždycky to má i nějakou hlubší myšlenku ..

Sali88
19.01.2015 5 z 5

Četla jsem ji i jako povinnou četbu, i jen tak sama od sebe. Použila jsem ji i na recitační soutěž někdy na základní škole. A myslim že si ji ještě určitě párkrát přečtu. :D :)

MisuleB
18.01.2015 odpad!

No to byla blbost. Pravděpodobně proto, že povinná školní četba a knihy z minulých století takové obvykle bývají. Opravdu lituju toho ztraceného půldne, který jsem nad tímto "veledílem" a psaním čtenářáku promrhala.

radynka
12.01.2015 4 z 5

Čím víc ji čtu, tím víc se mi líbí. Takže až na Věštkyni jsem si ji moc užila. I když vlastně to čtení už je z půlky spíše recitace :D

hawah
04.01.2015 5 z 5

Klasika...vždy si jí ráda znovu a znovu přečtu.

Mikeira
04.01.2015 5 z 5

Poprvé jsem Kytici četla asi v 8 letech a už tehdy se mi líbila. Básně (až na vyjímky) jsou velmi zábavné a čtivé. A svatební košile je TOP! (Kromě verše: "Co to máš na té tkaničce, na krku na té tkaničce?" - to jako fakt nemohl vymyslet lepší rým?:D)

Matt Baker
04.01.2015 5 z 5

Zlatá česká klasika, kterou by dítko ni člověk vyššího věku neměli nechávat ležet (sk)ladem.

R2D2
09.12.2014 5 z 5

Souhlasím s názorem Manyny...také pro mně je Kytice srdeční záležitost - klasika, kterou by měl mít každý doma v knihovně - navíc spojená se vzpomínkami na dědečka, který mi ráno a někdy taky před spaním (po mém žadonění) recitovával Mateřídoušku.
V předškolním věku to pro mě byla báseň v mnohém nepochopená a nepochopitená, ale jazyk těch veršů spolu s dědečkovým dramatickým přednesem mi doslova učaroval, a tak se Mateřídouška stala neodmyslitenou součástí téměř každého dne stráveného u prarodičů.
Překrásně zpracovaná filmová adaptace F.A.Brabce mě po letech kromě okouzlení obrazem vrhla zpět do minulosti ke vzpomínkám na dětství, ke kterým se dnes (díky kouzelným životním náhodám) obloukem vracím znovu - když sedím v hledišti a poslouchám svoji mladší dceru (16), která zpívá právě Mateřídoušku ve zhudebněném divadelním představení Erbenovy Kytice v NDM Ostrava. Dílo pana Erbena je zřejmě součástí mého osudu a jsem zvědavý, při jaké příležitosti se setkáme příště... :)

Widow Embalmer
02.12.2014 4 z 5

po Dni Trifidů další čtenářská povinnost z oblasti botaniky

MorbidCuriosity
30.11.2014 2 z 5

Ačkoliv je to klasika a většina z nás musela na základní škole nejednu z básní recitovat, rozhodně ji nehodnotím nijak extra kladně. Chápu, jsou to balady a se svou povahou proti baladám a pesimistickým dílům nebo dílům realistickým v případě neblahých skutečností a událostí nemám vůbec nic, ale tohle je prostě úchylné.
Erben nemohl být psychicky v pořádku, což se projevilo především v této knize. Zabil koho mohl a především si potrpěl na děti a matky. Nelíbilo se mi to a dvě hvězdy dávám pouze za to, že to (bohužel) patří mezi naše nejvýznamnější díla.

juliekrocova
26.11.2014 4 z 5

Kytice je klasika a Erbenovy balady mají vážně něco do sebe, jedna z mála poezií, které mám ráda..

Manyna
26.11.2014 5 z 5

Toto je vrchol české tvorby přátelé! Kytici buď milujete, nebo nesnášíte. Já jsem první případ :)

Samaret
17.11.2014 5 z 5

Jsem obdivovatelkou K.J. Erbena a právem. Kytice je klasika, ale rozhodně nepatří k těm nudným klasikám. Miluji Kytici a to i přes neustálé vtloukání do hlavy ve škole.

Sněžková
07.11.2014 5 z 5

Tuto sbírku miluju. Pan Erben dokázal vykouzlit atmosféru hřbitova, jako byste tam byli, vodník vás lechtal na nohou, když jste se šli koupat a meluzína kvílela za oknem při Štědrém večeru.
Jako povinná literatura asi nezaujme každého, protože některé obraty jsou pro čtenáře docela těžké, nicméně obsah a hlavní myšlenky příběhů stojí za to.