Kytice

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/588/kytice-5XM-588.jpg 4.45368
Žánr:
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Omega
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (464)

Přidat komentář
AndreaP.
14. srpna

Skvost naší literatury. Kniha se nedá popsat, tato kniha se prostě musí přečíst. Ano, je sice ponurá, ale krásná.

85098211
05. srpna

Klasika, která je plným právem součástí povinné četby. Básně jsou sice povětšinou ponuré, ale zároveň tak dokonalé! A svým způsobem strhující.

jelad
28. července

Ačkoliv by mnohý námět balad mohl směřovat k myšlence „pouhé“ veršované prezentace lidových báchorek, Erben prvotně nevypráví o zahořklých vodnících, zlých polednicích a oživlých umrlcích – protože právě skrze jejich slova, činy a skrze samotný mýty nabytý prostor, jehož nelidskými existencemi a jevy dosáhl, vstoupil do krajiny úzkosti jakýsi deus ex machina čili, zde, přírodní zákon trestu. Erben bravurně pracuje s koloběhem života a smrti, s logikou viny a trestu a s lidskými choutkami a osudovými chybami, které vyvstávají na pozadí mysticko-hororové říše. Říše, v níž je člověk, hříšník, bezmocný.

Z hlavy jim oči vyňaty,
ruce i nohy uťaty:
co prve panně udělaly,
toho teď na se dočekaly
v lese hlubokém.

Hannelle
26. července

Skvost naší literatury, to se nedá popsat, to se musí přečíst - je dobře, že patří do povinné četby!

alef
25. července

Do rýmů a veršů svázaný každodenní život ... vztahy mezi mužem a ženou, mezi rodiči a dětmi ... otázky viny a trestu ... to vše ve formě dobře pochopitelné snad pro každého.

Máte před sebou lidské osudy svázané hororově pochmurným nadpřirozeným prostředím způsobujícím mráz na zádech a těžké přesto poetické sny :-).

venora
24. července

úžasné, nadčasové čtení, velmi ráda se vracím k této sbírce

Dym
22. července

Další kniha z povinné četby, rychle přečtená a docela poutavá. Jsem vážně ráda, že jsem se rozhodla si ji přečíst.

Magdalena5
18. července

Patřím ke generaci, která se učila ve škole básničky zpaměti. Kytici jsem měla ráda již na základce a později jsem svým dětem recitovala některé balady (Mateřídoušku, Kolovrat, Vodníka aj.) Nějak jsem je naočkovala a později jsem zjistila, že se vzájemně straší Svatební košilí nebo Polednicí. Vydrželo jim to do dospělosti a společná deklamace patří k našemu rodinnému folkloru.

Adelajda_4
13. července

Tohle je strašně hezká věc, Kytici zbožňuju, je to podle mě velmi nadčasové dílo.

Aríka
08. července

Karel Jaromír Erben, co první si představíte? Já rozhodně jeho dílo Kytice. Všechny balady jsou laděny v lehce hororovém duchu, což není nikdy na škodu, zvlášť n mě, člověka, co se rád bojí. Moc se mi líbí, že se vše rýmuje, např.: u Máje moc rýmů není, ale to má také své kouzlo. v těchto baladách jsou rýmy takovým doplněním celé strašidelné atmosféry. Moje neoblíbenější balada je Svatební košile, protože to je opravdu duchařský horor, něco pro mě. Rozhodně doporučuji a ani se nedivím, že toto dílo je povinnou četbou.

Mistr119
06. července

Tohle je moje kafe!! :)) Kdyby byla všechna povinná literatura taková bylo by na světě líp!! :)) Balady nejlépe s poučkou na konci, to je pro mne. :))

Katranis
03. července

Dokonalé, jedna půvabnější než druhá :-)

MíšaS.
21. června

Vracím se k ní stále, vždy když mám chuť, nebo si jen chci osvěžit paměť.

haki34
19. června

Klasika české literatury..nádherně morbidní a temné jako život sám..po zločinu přichází trest. Až karmické balady dalo by se říct.

brumais
17. června

S knihou jsem se seznámila kvůli povinné četbě.

přítelMonk
17. června

Kniha se mi moc líbí. Ke knize jsem se dostala kvůli povinné četbě.

Elizabeth666
15. června

Když jsem rodičům řekla jestli by mi tuto knihu nekoupili, koukali na mě jako kdyby jsem na hlavě měla slona.

Kytice je nádherná kniha která má v sobě sbírku básní, rozhodně doporučuji, protože na 100% stojí za přečtení a ne každá báseň končí špatně.

Vevo
11. června

Přečteno na jeden zátah.Poezii jsem nikdy dřív nečetla,toto je tedy moje první zkušenost.
Všechny básně mě dokázaly očarovat a vtáhnout do sebe.Měla jsem trochu problém s pár slovy.Nejsem zvyklá na tento typ psaní a nic staršího (kromě bájí) jsem nikdy nečetla.Ale díky panu Erbenovy jsem si zase rozšířila literární obzory.

Evaho73
09. června

Krásne balady, ktoré odhaľujú skôr tie horšie stránky ľudského charakteru. Sú stále aktuálne a ukazujú nám aké dôsledky môže zanechať chamtivosť, nevera, zrada....

Adilajla
08. června

Překrásná kniha, kterou už od dětství jsem si vybírala na recitační soutěže a stále znám některé části. Klasika, která si zaslouží číst

DeniseMarini
08. června

Všichni bychom to měli číst, ale není to úplně můj šálek kávy...

Lessana
06. června

Nikdy som neobľubovala rozbory básní, skôr naopak. Všetky tie daktyly, trocheje, spondeje a jamby, metrum a rýmy... prichodilo mi to ako strata času. Vzrušovať sa nad formou poézie namiesto vychutnávania si pocitu z nej. Chvalabohu, už sú tie (školské) časy dávno preč a môžem sa potešiť bez fádneho teoretizovania (hoci - úvodná stať tohto vydania z r. 1982 mala tendenciu čitateľa odradiť a vnútiť mu opäť šablónovitú akademickosť).
Erbenovi patrí vďaka, že prácne, po archívoch (hoci v nich pracoval) zozbieral a tak krásne prebásnil národné povesti a balady. Pridal im tým nadhodnotu a zachoval ich pre ďalšie generácie.

Margie94
03. června

Básně moc nemusím, ale podle mě je Kytice knihou, kterou by měl každý za život přečíst :)

Topsinka
25. května

Nemám ráda smutné konce u ničeho - proto jsem se musela přemlouvat k přečtení Kytice. Nejspíš bych to ani nikdy neudělala, ale bohužel přišla povinná četba. Přesto, že K. J. Erben je jistě skvělý spisovatel a balady nejsou po literární stránce špatné, nelíbí se mi. Působí ponuře a smutně.

13. května

K této překrásné sbírce jsem se vrátila po mnoha letech díky synovi, který si jí v rámci povinné četby na základní škole "musel" přečíst. Erben je nádherná a moudrá klasika. Každá jeho báseň je napsaná srozumitelně a kdo umí básně číst, tak jim dobře (po)rozumí a tuto moudrost vnímá. A ten, kdo umí básně také prožít, možná mu i slza ukápne. (Poklad, Kytice) Je to jedna z těch sbírek, která má své stálé místo v knihovně.

ondras666
12. května

Klasika, co víc říct.

michalka S.
08. května

Souhlasím s komentářem od marta 14

marta14
01. května

Prostě taková klasika, kterou by si měl přečíst každý.

mirektrubak
30. dubna

Zajímavé básně s pochmurnou atmosférou. Zapůsobilo to na mně a jsem rád, že jsem se konečně donutil si Kytici přečíst celou.

TipsyChipsy
27. dubna

Geniální dílo