Kytice

kniha od:


Koupit

Kniha obsahuje:
Kytice
Poklad
Svatební košile
Polednice
Zlatý kolovrat
Štědrý den
Holoubek
Záhořovo lože
Vodník
Vrba
Lilie
Dceřina kletba
Věštkyně (úlomky)

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31611/kytice-31611.jpg 4.46731
Žánr:
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Vilém Šmidt
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (636)

Kniha Kytice

Přidat komentář
Andarielka
předevčírem

Miluju, miluju , miluju. Kniha, kterou už miluji od základní školy a pořád se k ní velice ráda vracím

Romča11
09. července

Tahle sbírka basní je specifická tím, že se zde vyskutují jenom balady, což znamená, že všechny básně mají pochmurný, podle mě někdy až dost brutální konec. Všechny příběhy vycházejí z lidové slovesnosti. Základním tématem jsou tu mezilidské vztahy. Podle Erbena jsou zde základní vztahy, kterým dominuje vztah mezi matkou a dítětem, které když jsou narušeny, tak vznikají konflikty. Dále se básně zabývají tématikou viny a trestu. Za každou vinu přichází, čadto nepřiměřený, trest. Vinu nese vždy člověk, ne společnost. Vyskytují se zde nevzdorovití hrdinové, kteří zcela bázlivě a čadto s pokorou přijímají svojí vinu. Básně jsou (až na výjimky) velmi čtivé.

Delphín
02. července

Můj styl tohle úplně není ale musím říct že některé povídky jako Svatební košile, Poklad nebo Holoubek fakt stojí za to. Naopak jsou tam ale bohužel i balady pro mě nudné či nezajímavé. Špatné dílo to není a chápu že se mnoha lidem líbí ale já už se k této knize asi nevrátím :D

Adele02
26. června

Kytice je klasika, její verše zná každý, ano, ale chlapče, to ty sis dovolil hanobit Máchu?

wowisek
18. června

Knihu bych mohla číst pořád dokola. Za mě nejhezčí balada Vrba, ačkoli není tolik profláklá jako ostatní balady. Moc se mi nelíbí Holoubek a Dceřina kletba.

FilDaV
15. června

Legendární Erbenova sbírka balad - opravdu velmi pochmurných a tragických lyrickoepických básní, přičemž nejlepší jsou dle nás: Vodník (Sviť měsičku, sviť, ať mi šije niť...), Štědrý den (Hoj ty Štědrý večere, ty tajemný svátku...), Polednice (Tu slyš: jedna, druhá třetí, poledne zvon udeří. Klika cvakla, dveře letí, táta vchází do dveří.
Ve mdlobách tu matka leží, k ňadrám dítě přimknuté. Matku vzkřísil ještě ztěží, avšak dítě zalknuté - ještě si pamatujeme ze školy), Kytice (Zemřela matka do hrobu dána, siroty po ní zůstaly....), ale všechny jsou výborné!

J.Karasová
05. června

Jedinečná klasika.

kralikova.Lú
22. května

Nádhera číst.