Kým žiješ, miluj

Kým žiješ, miluj https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16617/bmid_kym-zijes-miluj-yzd-16617.jpg 3 2 1

Krehkú rovnováhu pokojného sveta peknej mladej učiteľky Alžbety načisto naruší choroba, ktorá akoby zrazu mala všetky možnosti Alžbetu zničiť — telesne i duševne. Mladá žena po ťažkej operácii musí hľadať samu seba — celkom inú, inak vyzerajúcu a inak cítiacu bytosť. Prostredníctvom jej dramatického príbehu spoznávame osudy lekárov a pacientov, ktorí v sanatóriu, v dlhodobej izolácii, žijú akýsi náhradný život. V nádhernom vysokohorskom prostredí sa odohrávajú nie vždy tiché ľudské zápasy, dominuje im túžba žiť a milovať až do konca. Láska tu získava nové dimenzie — niekedy nežiaducu blízkosť, inokedy želaný odstup, no je to predovšetkým ona, ktorá v Indoch postihnutých nečakanou chorobou vyvoláva zdravý záujem o všetko živé, o nový deň, ktorý akoby bol vratkou zárukou pokojnej budúcnosti. Prináša nádej — v nej sa nástojčivo nachádza unavené srdce...... celý text

modranka
24.07.2014 4 z 5

Veľmi pekne spracovaný román z lekárskeho prostredia. Text nie je zaťažený odbornými výrazmi, viac je sústredený na osud hlavnej hrdinky, ktorá bojuje s ťažkou chorobou. Autor pekne opísal prostredie Národného ústavu tuberkulózy vo Vyšných Hágoch.. tu: http://int.vhagy.sk/hagy/?q=domov .. trochu som googlila. Príbeh vyšiel v roku 1995, ale nevedela som sa zbaviť pocitu, že fabula deja bola zostavená už niekoľko rokov skôr. Pochopila som to z prístupu personálu k pacientom, s liečebnými metódami, s používaním počítača a tak podobne.
Jednu hviezdičku som stiahla preto, že správanie hlavnej hrdinky mi nebolo veľmi sympatické.... na to, že bola učiteľka, bola klebetná, hrubá, zatrpknutá a podobne.

lékařství tuberkulóza

Anton Baláž
slovenská, 1943
1998  77%Tábor padlých žen
1995  60%Kým žiješ, miluj
1986  0%Kreslo pre dvoch
2010  100%Hriešna Vydrica
1989  53%Chirurgický dekameron

Kniha Kým žiješ, miluj je v