Květy slunce

Květy slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398304/bmid_kvety-slunce-r1F-398304.jpg 4 597 144

Rupi Kaur, autorka bestselleru #1 podle New York Times milk and honey, přichází se svou dlouho očekávanou druhou sbírkou poezie. Živá a transcendentní cesta růstu a zahojení. Původ a vyjádření úcty ke svým kořenům. Vyhoštění a následné nalezení domova v sobě samém. Rozdělené do pěti kapitol a ilustrováno samotnou Kaur, the sun and her flowers je cestou chřadnutí, pádu, zakořenění, růstu a rozkvětu. Oslava lásky a ve všech jejích podobách. „Toto je recept na život, řekla mi matka, když mě držela v náručí a já plakala, mysli na ty květiny, které můžeš zasadit na zahradě každý rok a ony tě naučí, že lidé musí také zvadnout, upadnout, vypustit kořeny a povstat, aby mohli vykvést.“... celý text

Literatura světová , Poezie , Citáty a přísloví

Vydáno: , Omega

The Sun and Her Flowers , 2017

Ainyska
13.12.2021 4 z 5

Tato sbírka básní je o něco více pozitivnější, než předchozí kniha Mléko a med. Některé básně pohladí po duši, některé naštvou, ale to je úděl těchto knih, vyvolat emoce. První kniha ve mně vyvolala úzkost, tato spíše pozitivní emoce. Obě stojí za přečtení a je možné, že se ke knihám někdy vrátím.

I když to běžně nedělám, tady musím - citace:

"abych usnula
musím si představovat
jak vedle mě ležíš
tiskneš se ke mně zezadu
v dokonalém souladu
dokud neuslyším tvůj dech
musím šeptat tvoje jméno
dokud neodpovíš a
nezačneš se mnou mluvit
dokud se má mysl neunaví
a nenechá mě usnout"

- představy

A ještě jedna životní pravda:

"toužím
po tobě
ale ty toužíš
po jiné
ty co mě chtějí
odmítám
protože chci někoho jiného"

- tak to chodí

intelektuálka
12.12.2021 4 z 5

Znovu je tu moderní básnířka Rupi Kaur se svými intimními sděleními ....

Jsou tu sdělení o lásce, smutku, úctě k vlastním kořenům i o vnitřní síle k obrodě ....

A proč květy slunce ?

.... i když vědí
že tu dlouho nebudou
stejně žijí
a září .....

/Slunečnice /

A znovu tu cítím ženskost :

co by měla každá žena vědět

že přichází na svět
vybavená vším nezbytným
ale svět ji donutí myslet si že tomu tak není

Marekh
26.10.2021 5 z 5

Od této autorky jsem v minulosti četl knihu MLÉKO A MED a kniha se mi líbila. Byl jsem zvědavý na knihu KVĚTY SLUNCE a líbila se mi naprosto stejně jako kniha Mléko a med. Knihu hodnotím na 100 %.

V této knize se nachází témata jako láska, ztráta, vypořádání se s prožitým traumatem a také migrace. Kniha je rozdělena do 5 kapitol – vadnutí, odumírání, klíčení, růst a rozkvět.

Autorka píše skvěle, a přestože nečtu příliš poezii, kniha se mi líbila a oslovila mě. Kniha mě vtáhla k sobě a zase jsem si připomněl události, které jsem v minulosti prožil. Ať se jedná o kamarádství nebo lásku, pokud dojde k jejich ukončení, většinou to bývá bolestné a člověk to nese velmi těžce. Člověk buduje vztah, dává do vztahu absolutně všechno, danému člověku důvěřuje, jenže v určitém okamžiku nastane zlom a je konec! Člověk předpokládá, že kamarádství nebo láska bude pokračovat po celý zbytek jeho života, ale není to pravidlem. Leckterý člověk se z dané události může sesypat, ať se jedná o muže nebo o ženu, ale neměl by zůstat stát na místě, určitě to není konec světa, i když na samotném počátku to tak může vypadat. Znám případ jednoho muže z okolí, který spáchal sebevraždu kvůli ženě, kterou z celého srdce miloval! Jenže tato žena mu byla nevěrná, nevážila si jeho lásky a muž neměl důvod dál zůstat na tomto světě. Jsou to smutné případy. Důležité je, a sama autorka se o tom zmiňuje, aby si člověk vážil sám sebe.

Z knihy jsem cítil uvěřitelnost a prožitek autorky. Její slova na mě úplně dýchla. Hodně zajímavých myšlenek.

Od indických autorů jsem moc knih nečetl, ale RUPI KAUR je určitě autorka, od které budu číst další knihy, které napíše. Ženy v Indii to nemají jednoduché a jejich kultura je zcela odlišná od té naší kultury. Časem si od autorky přečtu její třetí knihu, která se jmenuje HOME BODY: Mé tělo, můj chrám.

Kniha má pěkné ilustrace. Ilustrátorkou je samotná autorka.

Citáty z knihy:

pokud nepůjdeme do sebe a nenaučíme se
mít se rádi nikdy nebudeme umět milovat druhé

ano
dá se
nenávidět a milovat
současně
zažívám to denně
sama na sobě

byl to ten nejúžasnější a zároveň nejtěžší rok
mého života. Naučila jsem se že nic netrvá věčně.
Okamžiky, pocity, lidé, květiny. Naučila jsem se
že milovat znamená rozdat se. celá. a nemyslet
na to jak to může bolet. Naučila jsem se že je lepší
naučit se přijímat rány a zatvrdit se. Protože tenhle
svět neodpouští žádnou slabost. Naučila jsem se že
každá mince má dvě strany. život a smrt. bolest a
radost. sůl a cukr. ty a já. to je to co drží vesmír
v rovnováze. zažila jsem mnoho bolesti. ale také
radosti..

WeirdoAnne
26.08.2021 4 z 5

Mléko a med jsem nečetla, toto bylo mé první ,,rande" s autorčinou tvorbou, která mě upřímně nadchla. Některé strany jsou doplněny i ilustracemi skrývajícími v jednoduchosti krásu. Na první seznámení s moderní poezií pro mě příjemné překvapení. Jednu hvězdu navíc si šetřím pro Mléko a med. :)

Niki378
21.06.2021 3 z 5

První kniha se mi líbila více. Ale tato má také své kouzlo. ️

Ivka14
29.05.2021 3 z 5

Sbírku jsem četla, jak v angličtině, tak v češtině a musím říct, že v angličtině je to mnohem lepší. Nějaké části byly dobré, jiné zase ne.

Devorah
23.05.2021 1 z 5

Má druhá kniha od Rupi Kaur čtená v originále. Ano, má pár dobrých myšlenek, ale tvorba této básnířky pro mne rozhodně není poezií v pravém slova smyslu. Stále mám pocit,že čtu rádoby životní moudra mladé instagramové holky, nic víc, bohužel. A ačkoliv se tato kniha zabývá i jinými tématy než rozchody a sebeláskou, o moc víc čtenáři ani tentokrát nepředává. To samé se dá říct i o ilustracích- minimalistické kresby, které knihu doplňují, avšak hřejivým dojmem nepůsobí.
Evidentě moderní poezie tohoto typu není můj šálek čehokoliv, ale uznávám, že se najde spousta čtenářů, které tato tvorba osloví.

chaera
15.05.2021 3 z 5

(čteno v originále) Rupi Kaur nejspíš nebude autorka pro mě. Co se týče moderní poezie, raději si přečtu Atticuse. Tyto básně mě zkrátka nechávají chladnou - nelituji, že jsem nad touto sbírkou strávila čas, ale nic moc ve mně nevyvolala. 3/5

JmenujiSeZuzla
14.05.2021 4 z 5

Květy slunce za mě lepší verze Mléka a medu od Rupi Kaur. Styl stále stejný. Krátké, moc krásné básně se kterými se rozhodně ztotožní kdejaká žena.
Rupi Kaur je jedna z typických autorek poezie 21.století - nezávislá, silná žena, která se snaží skrz své básně rozšiřovat povědomí o ženství, rovnoprávnosti a vyjadřuje se k otázkám dříve spíše tabuizovaným.
Vyloženě četba vhodná pro tuto dobu. Motivující básně minimálně mě na konci těžkého dne jakoby pohladili na duši.
Květy slunce se i zdali povedenější možná z důvodu, že byli více zaměřené na nezávislost. Mléko a med byli za mě možná více o mužích, kteří jí ublížili, než o ní samotné. Asi mi vadila až přehnaná sebelítost. V tomto díle nám však autorka ukázala kus sebe. Ze spíše melancholických básní dokázala vybudovat básně plné motivace (je skvělé vidět její ať už životní tak spisovatelský růst). Část o uprchlictví, vztahu k matce a o strastích její cesty životem nám odhalující pravou autorčinu podstatu.
Rozhodně knihu moc doporučuji. Je fajn, dá se otevřít prakticky kdykoli, vybrat si jednu z pasáží a začíst se. Třeba i vás jako mnoho čtenářů vytáhne z vlastních problémů nebo pomůže na ně na chvíli můžete zapomenout.

pepap
13.05.2021 5 z 5

Některé kousky se mi líbily moc - třeba poděkování/vyjádření obdivu mámě, která umožnila autorce žít ve světě, jehož jazyk sama neovládala a kde kvůli tomu zůstávala izolovaná na okraji. Tenhle kus mi pořad leží v hlavě.

Chloe12
07.05.2021 5 z 5

Úžasné! Velmi se mi líbí jak přemýšlím nad knihami této autorky. Dělají mi příjemnou společnost, emotivní a oduševnělou. Kdybych knihu měla přirovnat, přirovnám ji ke kočce- velmi ojedinělá společnost.

CiaKawlone
20.04.2021 3 z 5

Tato kniha mi přišla trochu horší než Mléko a med. Ne o moc a možná to bylo spíš překladem. I tak se mi některé pasáže hodně líbily.

Hobitek
19.04.2021 2 z 5

Deník o bolesti, jež si cestu klestí...

leanechvilova
03.04.2021 5 z 5

Musím říct, že tohle miluji!
Květy slunce - druhá sbírka od Rupi Kaur byla pro mě o dost větším zážitkem než první sbírka Mléko a med. Sbírka mi přišla více propracovanější.
Nádherná kniha poezie a myšlenek, mířící přímo k srdci. Zároveň je to i skvělá inspirace pro duši. Musím ocenit i krásné kresby, které v knize jsou.
Autorka umí opravdu hezky a procítěně popisovat svoje pocity. Je velmi otevřená a jde hodně do hloubky.
Sbírka je opravdu zážitek, ke kterému bych se mohla vracet znovu a znovu!!

knizni_skreti
17.03.2021 3 z 5

Poezii moc nečtu, ale rozhodla jsem se, že tuto sbírku zkusím. Ze začátku se mi to zdálo nijaké....přesto jsem se ve spoustě básní našla a velmi na mě zapůsobily.

marky.04
28.02.2021 4 z 5

Lehce depresivní, ale ze života. Některé básně na mě velmi emotivně zapůsobily, a to se mi líbilo, že pomocí slov dokáže autorka takto na lidi zapůsobit.

OsolenéKnihy
20.02.2021 4 z 5

Páni, musím říct, že jakkoliv mě otrávilo Mléko a med, v tomhle jsem se našla o mnoho snáze. Moderní poezie vám asi vždy buď sedne nebo ne, nevím, zda je to u mně těmi pár lety odstupu, který mi přece jen dopřává trochu jiný pohled, než když jsem jako mladší četla první autorčinu sbírku, ale tohle ve mně dokázalo vyvolat všechny možné emoce, připadalo mi to fakt hezké a ačkoliv to není moje top z tohoto žánru, možná si ji pořídím i fyzicky. Ale rozhodně v originále, protože překlad od Omegy podporovat nechci.

1Booklover
11.02.2021 3 z 5

Knihu jsem stejně jako autorčinu první knihu, Milk and honey, četla v originále.
Některé pasáže mě až tak moc nezaujali, ovšem v některých textech jsem se našla tak moc, jako by mi autorka mluvila z duše.
Kniha je založená na autorčiných myšlenkách a zkušenostech. Občas mi běhal mráz po zádech, když jsem si představila, čím vším si Rupi Kaur musela projít a proto ji přeji už jen to nejkrásnější a aby byla šťastná.
Autorčiny ilustrace/kresby v této knize jsou naprosto dokonalé a neskutečně se mi líbily a zároveň se do takové knihy opravdu hodí a líbilo se mi, že daná kresba odpovídá tomu, co člověk zrovna čte.
Knihu můžu doporučit, ovšem je za mě potřeba, aby šel čtenář trochu do hloubky toho textu a zamýšlel se nad tím. Ne aby jej jen bezpointně četl.

Eulenleiterin
29.01.2021

Zpočátku jsem ze sbírky byla zklamaná a během četby jsem uznala, že můj počáteční přístup k této autorce byl zcela špatný. Postupně mi totiž docházelo, že ji nelze postavit před laťku nastavenou klasickými básníky a očekávat, že toto dílo bude mít podobnou jazykovou či hloubkovou úroveň. Pokud bych na to pohlížela takto, sbírku bych nevrle odsoudila a odložila. Došlo mi ale, že je to jakási autorčina sebeterapie formou "deníku", ve kterém se vyrovnává, vyvíjí a posouvá v životě ke světlu a pokud jí psaní pomáhalo, pak tato sbírka význam a hodnotu má, největší pro ni samotnou. I tak se ale trochu podivuji, jaký úspěch dokázala sklidit. Abych ale nebyla jen skeptická, dotýká se zde závažných témat, která stojí za pozornost.

Damonka12
03.01.2021 5 z 5

Tahle kniha mě dostala. Každý by si ji měl přečíst.