Květinová zkouška

Květinová zkouška https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29849/bmid_kvetinova-zkouska-zMb-29849.jpg 3 39 5

Kritikou vřele přijatá městská fantasy navazující na snahy o proměnu žánru, jež lze vypozorovat v dílech Chiny Miévilla, Jeffa VanderMeera či K. J. Bishopové. Trojice hlavních hrdinů musí zabránit zničení všeho, co v životě znají. Kypícímu městu hrozí zkáza, rozkládá se zevnitř, zatímco za branami číhají armády nepřítele. Politické intriky, zmizelí bohové, pozůstatky kdysi mocné říše, protichůdné požadavky bezpočtu zájmových skupin. To vše dává vyniknout živoucí fresce metropole, která v pozadí bohatého, proměnlivého a překvapivého příběhu žije a dýchá. Každá z trojice rozmanitých postav, spíš antihrdinů než hrdinů příběhu, byla městem vytvarována do podoby více než zajímavých charakterů. Jedno mají však přes všechny rozdíly společné – tváří v tvář hrůznému nebezpečí jsou přinuceni podstoupit děsivou oběť.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Trial of Flowers , 2006

KapitánSmrt
11.12.2021 2 z 5

Tohle byla velká bída. Ze začátku to ale vypadalo poměrně slibně. Zajímavý svět, nejednoznačné postavy, tajemná hrozba... Následně mi ale přišlo, že se vlastně nic neděje a neustále se na něco čeká. Zvraty mi přišly příliš vykonstruované a nezáživné, navíc obyvatelé města se sebou nechali slušně zametat. Každý trouba z ulice je dokázal vyprovokovat k rebelii, která stála životy mnoha z nich. I postavy začaly být otravné a protivné. Hlavně ubožák Bijaz, u kterého jsem se v závěru již takřka modlil, aby sešel ze světa nějakým opravdu ošklivým a krvavým způsobem. Ještě že jsem za knihu dal jen 50 Kč v Levných knihách.

Metla
30.08.2019 3 z 5

Občas navštěvuji new weird panoptikum - za účelem nechat se udivit nevšedností, šokovat bizarností a znechutit trochou odporností. Jay Lake vyloženě neselhal, ovšem originálních, fascinujících prvků jsem v jeho Nehynoucím městě našla minimum. Prostředí i obyvatelstvo postrádá rozmanitost např. Miévillova Bas-Lagu. Nechybí odpudivé rituály, nepřirozené jevy a tajuplná zákoutí, párkrát se mi po zádech dokonce vydal mráz, nic mě bohužel neohromilo.
Ještě o facku hůř dopadla trojice hlavních (anti)hrdinů, jejichž linie se pravidelně střídají: floutek Imago, trpaslík Bijaz a faktor Jásón. Charaktery jsou to poněkud mdlé, neměla jsem motivaci držet jim palce. Imago utíká před svými dluhy, Bijaze vzrušuje pohled na lidské utrpení a sem tam je zmíněno, že Jásón holduje mučení. Tihle okolnostmi sešněrovaní spojenci mi přišli jako nepravděpodobní kandidáti na záchranu Nehynoucího města: marně jsem pátrala po podhoubí ušlechtilých pohnutek.
O čem to vlastně celé je? Nehynoucí město má problém: blíží se nepřátelské armády, ulice sužuje jakási znepokojivá až brutální magie, zmizel radní a vláda konšelů je slabá. Imago, Bijaz a Jásón se přimotají ke změně poměrů: na každém z nich si události vyberou daň a ne vše dopadne podle jejich představ. Ani podle mých - houbičkově halucinogenní finále dojmy nevylepšilo.
Obvykle nemám v oblibě, když do příběhu strkají rypáky božstva, což je zde podstatou, i proto je pro mě "Květinová zkouška" jednou z nejméně působivých new weird knih. 65%.

HAL
03.12.2016 2 z 5

Zajímavý nástřel světa a zápletky se brzy rozpadá do šedi průměru a příběhového chaosu, a invenci nahrazuje nudná brutalita. Fanouškům urban fantasy doporučeníhodné jen v případě, že už mají všechno od Miévilla přečtené třikrát.

Taklamakan
15.01.2015 4 z 5

Pokud by existoval nějaký Výbor na obranu týraných knižních postav, měl by před ním jednoznačně stanout Jay Lake. V Květinové zkoušce podává mnohovrstevnatý obraz města, které se díky jeho talentu stává jednou z postav příběhu. Američan však netrpí přehnaným sentimentem a čtveřici pragmatických antihrdinů vystavuje peripetiím, které jsou mnohdy daleko za hranicí tortury.
Kniha se rozbíhá pomalu. Zhruba prvních sto stran jsem se často marně chytal stébel, abych se neutopil v přívalu informací, dějů a lidí. Pak se něco zlomilo a byl jsem uvnitř. Lake umí příběh slušně tempovat, na škodu jsou pro mě jen někdy až příliš košaté popisy.
Velkým plusem však je, že se všechny nitky včetně drobných náznaků rozmístěných po celé knize, na samém konci spojí. A to takovým způsobem, že jsem v prvotním nadšení uvažoval o absolutním hodnocení. Nakonec ale střízlivost převážila. Proto čtyři hvězdy.

Slooki
05.08.2014 3 z 5

I když datum vydání této knihy uvádí že vyšla dříve než Srdce světa, četl jsem ji až jako druhou, nebyla špatná, zvláště pak když se chýlila ke konci, škoda jen, že se celá zápletka tohoto příběhu vyřešila během pár posledních stránek, škoda, po dalši knižce od tohoto autora se ale ještě poohlédnu.

New Weird městská (urban) fantasy

Jay Lake