Květ pouště

Květ pouště https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6479/kvet-pouste-6479.jpg 4 719 127

Květ pouště série

Životní příběh modelky Waris Dirieové. Strhující výpověď mladé somálské ženy, která si troufla vzdorovat osudu a uspěla. V pouhých třinácti letech uprchla Waris ze své rodinné komunity, protože ji otec s vyhlídkou na získání několika velbloudů hodlal provdat za velmi starého muže. Zbídačelá vyčerpávajícím pochodem pouští neměla na sobě nic než potrhaný šál ovinutý kolem těla, když se po strastiplné cestě konečně objevila v Mogadišu. Nezdolná dívka raději, než aby se vrátila domů, putovala po příbuzných, dřela na stavbě, nosila na bolavých zádech haldy písku a ruce si odírala do krve. Nakonec začala pracovat u zámožného strýce jako služka, a díky tomu se ve čtrnácti dostala do Londýna. Neuměla ani slovo anglicky, poprvé v životě viděla letadlo, a když se ocitla před letištní budovou Heathrow, právě padal sníh. Přesto s houževnatostí typickou pro příslušníky nomádského kmene, která je ve vyprahlé africké poušti podmínkou přežití, překonala všechna zrádná úskalí. Když se strýc s rodinou vrátil zpět do Somálska, zůstala v Londýně zcela sama a rozhodla se vybudovat vlastní život. Začala chodit do školy pro cizince, nastoupila jako uklízečka u McDonalds a pak se na ni konečně usmálo štěstí. Všiml si jí fotograf módních časopisů a neznámou cizinku zanedlouho kariéra v modelingu i u filmu proměnila ve světovou celebritu.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Desert Flower , 1998

bookemma
04.07.2015 5 z 5

Jedna literární soutěž, vyhlášená kolínskou knihovnou, má zadání: Co bych dělala, kdybych se narodila jako muž?
Po dlouhém přemýšlení a marných snahách cokoli vymyslet jsem po přečtení této knihy dostala jednoznačný nápad: Bojovala bych proti ženské obřízce. Protože si myslím, že muž v tomto ohledu zmůže více než žena a protože dělat něco s tímto brutálním zacházením s malými i většími děvčátky, kde jsou hygienické podmínky veškeré žádné, je povinností každého z nás. Nemůže si říci, že se nás to netýká. Obzvláště ne v poslední době, kdy jsou hranice spíše pro symbolickou hranu na mapě, a nikoli pro oddělení národů. Říci si, že se mě to netýká, je prokázáním stejné ignorace a brutality, kterou prokazují mnozí, kteří ženskou obřízku podporují. Chápu, že jde o tradice, ale pokud tyto tradice způsobují bolest, smrt a utrpení, je potřeba proti nim bojovat. Všemi možnými zbraněmi.

Ivana11
15.06.2015 5 z 5

Úžasné.

wiix
01.06.2015 4 z 5

Dielo som zhltla za pár chvíľ a som rada, že som ho prečítala pred tým boom, aké vyvolal aj čo sa týka filmového priemyslu.

kannibal28
24.04.2015 4 z 5

ženská obriezka a podobné primitívne zvyky by už v tejto dobe nemali existovať žijeme v modernej dobe a nie v dobe kamennej . Kniha sa dala čítať takže celkom spokojnosť

Norea
30.03.2015 3 z 5

Knihu som si kúpila a sestra ju na jeden šup prečítala, takže dá sa povedať, že som už malú polovicu vedela. Psychicky som sa pripravovala a počas čítania len krútila hlavou, aký sú niektorý ľudia hnusný. Či už je to správaním sa, žitím, či vplyvom. No stále vidím, ako niektorý ľudia nechápu otázke, čo je pre život najdôležitejšie. A to je smutné.

rosemari
21.02.2015 5 z 5

O zmrzačený žien som po 1x počula a hlavne videla v jednom dokumentarom filme myslím, že to robila maďarska produkcia.Bolo to na pohľad otrasné čo v tom filme robili ešte batoľatu.Prvá kniha o vyriezke, ktorú som čítala bolo od Khady Zmrzačená, hneď po nej som sa pustila do knihy od Waris Púštny kvet.Obe sú veľmi dobré alebo skôr vynikajúce.Dole klobúk nad 13 ročným dievčatkom kde to samo dotiahlo.My Európanky to máme také ľahké oproti ženám z afrických štátov.Odporučam prečítať aj knihu od nej Deti púšte je to síce kniha zameraná na boji proti vyriezke v Europe ale mna osobne veľmi zaujala.

luccil
25.11.2014 5 z 5

Prostě bomba. Afrika a reálný a opravdový příběh. My tu pohrdáme maličkostmi o které jinde bojují. Kniha se mi moc líbila a hned jsem se pustila do dalšího dílu.

veronie
24.11.2014 5 z 5

Tuto knihu bych doporučila k přečtení všem. Poté si člověk uvědomí, že naše problémy nejsou tak veliké, jak se zdají a že je na světě mnoho lidí, kteří mají život daleko těžší a složitější...

DaPo
10.07.2014 5 z 5

Ohromný příběh mladé dívky, která svou vůli a odhodláním dovedla uskutečnit své sny napříč všem a všemu....

DK197
28.06.2014 3 z 5

Knihu bych doporučila těm, co mají rádi autobiografické knihy, či rádi objevují cizokrajná místa a kultury... Kniha je navíc plná autorčiny neskonalé duševní síly a nezdolnosti, která může inspirovat mnohé další...

I přesto se přiznám, že styl psaní autorky mi příliš neseděl a přišlo mi, že čtu spíše výklad učebnice dějepisu, než příběh, který by mě měl vtáhnou mezi stránky. To se podařilo jen u několika scén. Tím však nezlehčuji autorčin život samotný. A přiznám se, že fakt že kniha je odrazem skutečnosti mě přinutil ji dočíst do konce.

zuzurana
27.05.2014 3 z 5

Film som videla vela krat, knihu som citala len raz. Ale kniha sa mi zdala lepsia :)

dubakm
23.04.2014 4 z 5

Životní příběh Waris, příběh, který i dnes prožíva spousta dívek a žen ve jménu kultúrni primitívnosti. Viděla jsem i film, ale kniha mi dala mnohem víc. Tady jsem tu její životní pouť prožívala intenzivněji.

Neobee
23.04.2014 5 z 5

Výborná kniha, která stojí za přečtení. Buďme rády, že žijeme, kde žijeme...

LadyAn
06.04.2014 5 z 5

skvělá to kniha.. musim říct, že jsem viděla i film, ale raději zůstanu u knihy :-D kniha je zkrátka kniha a nikdo se ji nesnaží osekat jako film ;-)

1casper
25.03.2014 4 z 5

Tvrdě naturalisticky psaná kniha. Je dobře čtivá, ale nemohla jsem ji číst na jeden zátah. Chvílema jsem musela mít pauzu, abych to rozdýchala...... Knihu doporučuji přečíst!

eLeR
26.02.2014 3 z 5

jeden z dvoch ? prípadov, kedy ma bavil film viac ako kniha

DianaC
08.12.2013

Neskutečně poutavé, poučné, šokující. Doporučuji s velkou krabicí kapesníků.

radixa
16.11.2013 4 z 5

Neskutečné, čím tato silná žena musela projít. Emocionální, šokující, poutavé. Doporučuji.

monushka
25.09.2013 5 z 5

Životní příběh somálské ženy, u kterého jsem dost často potřebovala kapesník na usušení slz. Vypráví i o často tabuizované ženské obřízce a já jsem se jen divila, jak je možné, že někdo vůbec takovouhle praktiku ještě nezavrhnul. Waris musí být báječná žena, i když jí popravdě jako modelku vůbec neznám, její životní příběh mě ohromil.

ella2008
22.09.2013

Viděla jsem film a byla jsem unešená koupila jsem si knížku a ta mě zklamala nic moc.