Květ pouště

Květ pouště https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6479/kvet-pouste-6479.jpg 4 713 127

Květ pouště série

Životní příběh modelky Waris Dirieové. Strhující výpověď mladé somálské ženy, která si troufla vzdorovat osudu a uspěla. V pouhých třinácti letech uprchla Waris ze své rodinné komunity, protože ji otec s vyhlídkou na získání několika velbloudů hodlal provdat za velmi starého muže. Zbídačelá vyčerpávajícím pochodem pouští neměla na sobě nic než potrhaný šál ovinutý kolem těla, když se po strastiplné cestě konečně objevila v Mogadišu. Nezdolná dívka raději, než aby se vrátila domů, putovala po příbuzných, dřela na stavbě, nosila na bolavých zádech haldy písku a ruce si odírala do krve. Nakonec začala pracovat u zámožného strýce jako služka, a díky tomu se ve čtrnácti dostala do Londýna. Neuměla ani slovo anglicky, poprvé v životě viděla letadlo, a když se ocitla před letištní budovou Heathrow, právě padal sníh. Přesto s houževnatostí typickou pro příslušníky nomádského kmene, která je ve vyprahlé africké poušti podmínkou přežití, překonala všechna zrádná úskalí. Když se strýc s rodinou vrátil zpět do Somálska, zůstala v Londýně zcela sama a rozhodla se vybudovat vlastní život. Začala chodit do školy pro cizince, nastoupila jako uklízečka u McDonalds a pak se na ni konečně usmálo štěstí. Všiml si jí fotograf módních časopisů a neznámou cizinku zanedlouho kariéra v modelingu i u filmu proměnila ve světovou celebritu.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Desert Flower , 1998

Brunnetka
Brunnetka
14.06.2017 5 z 5

Od začátku jsem to četla s otevřenou pusou. Jako mazec!! Až mě děsí, že se tohle vážně doposud děje... A děsný je, že to berou i sem, už před těma skoro 20 lety, kdy byla tato knížka sepsána, se obřízka řešila a teď se to ještě s návalem imigrantů zhoršuje...
Knížka se čte opravdu jedním dechem, oči vylézají z ďůlku a slzy tečou proudem.... Nemám slov, chlapy bych nějak ořezala taky, takhle někomu zku@vit zdraví, už tak to ty ženy mají těžký....

Jirinamac
Jirinamac
19.03.2017 5 z 5

Úžasná žena. Dokázala mnohem víc než ukázat pěknou tvářičku. Knížka je i dost humorná. Waris byla i když nevzdělaná, tak i přirozeně chytrá.Mám o čem přemýšlet. Doporučuji i film, který hodnotím také vysoko.

IvetaZ
IvetaZ
16.03.2017 4 z 5

Krásný příběh se stopami osudovosti a naplnění. Nadchla mě Warisina odvaha a nutkání jít dál, protože tam, kam zatím nedohlédla, byl ten úspěch, štěstí a pohodový život. Knížka je psaná velmi lidsky, někdy i lehce neuceleně a skokově, ale aspoň je vidět, že ji psal laik.

Jolina
Jolina
09.03.2017 4 z 5

Neuvěřitelně silný příběh, vyprávě upřímně a otevřeně. Člověk se až diví, co vše je možné, přemýšlí, jak důležité musí být přesvědčení rodin k vychovávání a vedení dcer. Většina z nich nemá ani ponětí, že některé věci jako obřízka a omezování osobní svobody jsou nepřirozenou součástí životů žen v jiných částech světa...

Zdenulkaa
Zdenulkaa
28.12.2016 5 z 5

Úžasná kniha. Jsem ráda, že jsem toto nemusela prožívat ani já, má dcera, ani moje vnučka.
Doporučuji k přečtení

Tigergirl
Tigergirl
28.12.2016 5 z 5

Úžasná kniha. Čtení bylo opravdu rychlé, protože kniha mě okamžitě vtáhla do děje. Film jsem viděla už dříve, ale kniha vám mnohem detailněji přiblíží život v Somálsku, jeho hlavně starosti a boj o přežití a v mnohem menší míře i jeho radosti.... Při čtení jsem děkovala za to, kde jsem se narodila a co všechno mám. Jsem ráda, že už tehdy někdo promluvil o těchto zamlčovaných praktikách, i když se to asi nikdy nepodaří úplně vymýtit.

Aymira
Aymira
02.12.2016 5 z 5

Čteno před mnoha mnoha lety, ale dodnes si tuto knihu velmi zřetelně vybavuji. Opravdu se mi vryla hluboko do srdce, především tématem a jeho autobiografickým ztvárněním v podobě, z které až mrazí.

martiline
martiline
29.11.2016 5 z 5

Doslova fascinující skutečný příběh. Popsány těžké osudy somálských dětí, dívek a mladých žen. Doporučuji přečíst.

MimiNinaFuraha
MimiNinaFuraha
30.10.2016 5 z 5

Pěkná kniha poukazující na zcela jinou kulturu a chápání jak ženskosti, tak života samotného. Pěkné čtení, doporučuji :)

lucip
lucip
24.07.2016 5 z 5

Právě dočteno,jedna z nej knih,co jsem četla

12.04.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, které jsem četla. Hned jsem začala číst i druhý díl.Je to až neskutečné na naše poměry co všechno musí ženy v Somálsku vytrpět.

Alseri
Alseri
08.04.2016 5 z 5

Nezabudnem na slová sesternice, ktorá mi knihu požičiavala: "Na to, že to bol bestseller som čakala niečo viac." Nuž, Afričanka Waris Dirie, ktorá sa naučila čítať a písať až v dospelosti asi nebude vyškolený literát, napriek tomu dokázala podať a otvoriť desivú tému ženskej obriezky pôsobivo a bez servítok. A za to jej patrí všetka moja úcta.

Stanenka
Stanenka
18.03.2016 5 z 5

Zase jedna kniha na zamyšlení. Velmi obdivuju Waris, jaká je bojovnice. Nejdřív bojovala za svůj život, a pak začala bojovat za práva žen. Během čtení knížky jsem si opět uvědomila, jak je dnešní doba konzumní, chceme víc a víc a přitom někde jsou lidi vděční za trochu vody. Kniha je nasycené tolik dějem, že jsem chtěla číst a číst :-). Můžu jen doporučit!

May
May
18.03.2016 5 z 5

Pro mě osobně překvapivě dobře napsaná kniha, čte se snadno..... Tedy snadno v literárním slova smyslu ve smyslu obsahovém .... ano přiznávám, brečela jsem u ní... Jistě i muži dokáží s Waris soucítit, ale především my ženy, se alespoň maličko dokážeme do její situace vcítit..., protože skutečně si představit co prožila je v pohodlí a teple obývacího pokoje, obskládaná polštářky na pohovce .... to je nemožné...
Výborně napsaná kniha o obdivuhodné ženě!

01.03.2016 5 z 5

Kniha je úžasná.
Velice poutavý a smutný příběh,je neuvěřitelně kruté jak musí dívky a ženy v těchto zemích trpět. Málokterý člověk má v sobě tolik síly a odvahy bojovat proti mrzačení žen.

Kordullka
Kordullka
02.02.2016 5 z 5

Skvělá kniha, která mě seznámila s prostředím Somálska, se životem prostých lidí žíjících v poušti, se zcela odlišnou civilizací. Kniha mě bavila od začátku do konce, kdy odvaha hlavní hrdinku zavedla do jiného světa - Londýna.

Mishuna
Mishuna
20.01.2016

Úžasný příběh, ano, opět kniha, která nás donutí uznat, jakými malichernostmi se zabýváme...

Dreamless
Dreamless
26.12.2015 4 z 5

Šokujúci námet a nádherné autobiografické dielo duševne silnej a nádhernej ženy. Také môžem. Ktoré sa pobijú s osudom a nefňukajú, aký je svet nefér , ale vrazia mu jednu pod bradu!

Mirkaha
Mirkaha
17.11.2015 4 z 5

Nejdříve jsem viděla film a potom jsem knížku přečetla. To je snad poprvé, co se mi více líbil film než kniha. Pro mě tato knížka nebyla napsaná tak poutavě. Ano, téma je velmi závažné a stále bohužel aktuální, ale mohlo to být dle mého názoru napsáno tak, aby se člověk lépe dostával do děje. Obdivuji Waris za její odvahu. Klobouk dolů.

playada
playada
03.11.2015 5 z 5

Je to výborně napsané, přestože autorka není žádná spisovatelka.